*

Αποστολέας Θέμα: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο  (Αναγνώστηκε 63080 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #84 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 12:08:39 μμ »
Μάλλον δεν είσαι αρκετά χρόνια στον οαεδ για να λές οτι δεν έχεις δεί απεργία στον οαεδ!!!Το 2000 με την τριχοτόμηση του οαεδ ήσουν?Έκανες απεργία ?Πώς λές τα κρατήσαμε τα σχολεία ?????? >:(
Όχι εγώ άρχισα να εργάζομαι στον ΟΑΕΔ το Σεπτέμβριο του 2003 και από τότε σε κάθε απεργία η συμμετοχή ήταν δείγμα. Δύο ή τρία άτομα μόνο.

Θα το πω στους μόνιμους να το ξέρουν, αλλά αυτοί ήταν κάθετοι ότι δε απεργήσουν και τους έχω ικανούς να κάνουν κανονικά το 6ωρο εργαστήριο και να μεταθέσουν την εκδρομή από βδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #85 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 12:13:25 μμ »
Στη δική μας ΕΠΑΣ δε νομίζω να γίνει κάτι τέτοιο. Ήδη δυο μόνιμοι της δικής μου ειδικότητας δήλωσαν ότι δεν απεργούν και θα πάνε αύριο τους μαθητές εκπαιδευτική εκδρομή... Καληνύχτα!
Χαιρόμαστε για την ιδεολογία σας (προδοσία σας) και τους μηχανισμούς που χρησιμοποιείτε -συγκεκριμένα πηγαίνωντας εκδρομή το σχολείο για να καλύψετε τους εαυτούς σας.Ωραία διδάγματα δίνετε στους μαθητές που αντί να αγωνίζεστε και να διεκδικείτε κάθεστε στη θεσούλα σας και πληρώνεστε!!!!!ΌΛΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΛΕΙΣΑΝΕ!!!!!!!!!Μόνο το δικό σας είναι ανοιχτό??????
alexlion μη γίνεσαι επιθετικός. Αυτοί που έχουν κανονίσει την εκδρομούλα είναι μεγάλοι με παιδιά και εγγόνια και δεν μπαίνουν στο ίντερνετ για να δούνε αυτά που γράφεις. Δεν ξέρω τι θα κάνουν οι άλλοι στο σχολείο, αλλά ένα είναι σίγουρο ότι δε θα απεργήσουν όλοι. Αν υπήρχε απόφαση να κλείσει το σχολείο δε θα πήγαινα ούτε εγώ. Εσύ πώς ξέρεις ότι όλα τα σχολεία κλείσανε; Στην Αθήνα βρίσκεσαι; Θα πας και στο σύνταγμα;
Θα πάω και στο σύνταγμα και αγώνες θα δώσω αλλά απεργοσπάστης δεν πρόκειται να γίνω !!!Έχω κι εγώ τις πληροφορίες μου για σήμερα τι θα γίνει στα σχολεία.Θα δούμε όμως στο τέλος ποιοι είναι οι απεργοσπάστες !Δεν μπορεί κάποιοι και να πληρώνονται και να τα περιμένουν όλα έτοιμα.Επιθετικός έγινα με τους μόνιμους αυτούς,τους μεγάλους με τα παιδιά (ασχετό αλλά κι εμείς παιδιά έχουμε -το μεροκάματο όμως το χάνουμε) που έχουν αυτήν την ιδεολογία!Μπράβο και πάλι μπράβο!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #86 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 12:29:25 μμ »
Ούτε εγώ θέλω να παίξω ποτέ το ρόλο του απεργοσπάστη. Αν απεργούσε ένα μεγάλο ποσοστό δε θα πήγαινα.
Για αυτό πήρα τώρα τηλέφωνο στο σχολείο και ρώτησα, επειδή δε θα ήθελα ποτέ να βρεθώ σε τέτοια θέση
και μου είπαν ότι το σχολείο λειτουργεί κανονικά (κάποιοι απεργούν και κάποιοι όχι). Μάλιστα μου είπαν ότι το τμήμα που έχω σήμερα έχει και δυο ώρες με έναν μόνιμο πριν (αυτός είναι τρίτος, πέρα από τους δυο που έχουν κανονίσει την εκπαιδευτική εκδρομή).

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #87 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 12:30:53 μμ »
Όπως έχω ξαναπεί, να πάει ο κόσμος στις διαδηλώσεις, όπως πήγα και εγώ στην πόλη μου, αλλά να κάνει πριν ο κάθε κλάδος, ή καλύτερα συντεχνία, την αυτοκριτική του για το μερίδιο των ευθυνών του στο σημερινό κατάντημα. Ας μην μιλήσω λοιπόν εγώ για τους μισθούς των μονίμων καθηγητών στον ΟΑΕΔ, που καμία σχέση δεν είχαν με αυτούς των καθηγητών των σχολείων του παιδείας, το μορφωτικό επίπεδο των καθηγητών αυτών, τον τρόπο που διορίστηκαν, τις λαμογιές και τις μεταξύ τους συνεννοήσεις για τα ωράρια εργασίας τους, τις άλλες αρμοδιότητες που είχαν στον ΟΑΕΔ (πχ έλεγχοι επιχειρήσεων) που ποτέ δεν έκαναν αλλά τις πληρώνονταν με την κάλυψη των διευθυντών, τις παρατυπίες στην δημιουργία τμημάτων για συγκεκριμένες ευνοημένες ειδικότητες εις βάρος άλλων, τους τρόπους πρόσληψης των ωρομίσθιων κλπ κλπ... Ας τα πουν αυτοί που τα έχουν ζήσει και τα ξέρουν καλύτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2011, 12:35:37 μμ από Radius »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #88 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 12:35:34 μμ »
o lasid μας εχει βοηθησει ολους στο θεμα των επας και γενικα σε ζητηματα του οαεδ!!!!
Αυτό τι άσχετο είναι κοριτσάκι ή αγοράκι μου?Να σου πω κι εγώ κάτι που έχω χρόνια εμπειρία?Ο καθένας την πάρτη του κοιτάει!!!!!!
μπορει εσυ να κοιτας την παρτη σου, αλλα εγω στην διαδρομη μου στην εκπαιδευση εχω βρει αξιολογα ατομα οπως ο lasid που γνωριζουν και βοηθανε!!!!!!!τωρα, και εγω εχω την απορια γιατι εισαι τοσο οξυθυμος??????????πες μας το προβλημα σου και εαν μπορουμε θα σε βοηθησουμε. ;)

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #89 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 12:36:33 μμ »
o lasid μας εχει βοηθησει ολους στο θεμα των επας και γενικα σε ζητηματα του οαεδ!!!!
Αυτό τι άσχετο είναι κοριτσάκι ή αγοράκι μου?Να σου πω κι εγώ κάτι που έχω χρόνια εμπειρία?Ο καθένας την πάρτη του κοιτάει!!!!!!
μπορει εσυ να κοιτας την παρτη σου, αλλα εγω στην διαδρομη μου στην εκπαιδευση εχω βρει αξιολογα ατομα οπως ο lasid που γνωριζουν και βοηθανε!!!!!!!τωρα, και εγω εχω την απορια γιατι εισαι τοσο οξυθυμος??????????πες μας το προβλημα σου και εαν μπορουμε θα σε βοηθησουμε. ;)
Δεν θέλει να δώσει ΑΣΕΠ, αυτό είναι το πρόβλημά του, όπως και πολλών άλλων στον εκπαιδευτικό χώρο.

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #90 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 12:59:11 μμ »
o lasid μας εχει βοηθησει ολους στο θεμα των επας και γενικα σε ζητηματα του οαεδ!!!!
Αυτό τι άσχετο είναι κοριτσάκι ή αγοράκι μου?Να σου πω κι εγώ κάτι που έχω χρόνια εμπειρία?Ο καθένας την πάρτη του κοιτάει!!!!!!
μπορει εσυ να κοιτας την παρτη σου, αλλα εγω στην διαδρομη μου στην εκπαιδευση εχω βρει αξιολογα ατομα οπως ο lasid που γνωριζουν και βοηθανε!!!!!!!τωρα, και εγω εχω την απορια γιατι εισαι τοσο οξυθυμος??????????πες μας το προβλημα σου και εαν μπορουμε θα σε βοηθησουμε. ;)
Δεν θέλει να δώσει ΑΣΕΠ, αυτό είναι το πρόβλημά του, όπως και πολλών άλλων στον εκπαιδευτικό χώρο.
Εσύ "σφηνάκι " δεν θα απαντάς για μένα.Θα απαντώ εγώ για μένα .Δικηγόρος του lasid είσαι?Όταν έχω μια αντιπαράθεση μαζί του μπαίνεις ανάμεσα πάντα.Δεν πιστεύω να είστε το ίδιο πρόσωπο?Μάλλον όχι απλά θέλετε και οι δυο όσο τίποτα άλλο τον νόμο 3848!Αυτό υποστηρίζετε στη ζωή σας και γι'αυτό ζείτε.Δεν θα μιλήσω για τους μισθούς των μονίμων αφού δεν τους έχω πάρει  ποτέ.Μη μου φέρνεις λοιπόν  επιχειρήματα τα οποία δεν με αφορούν άμεσα.Αυτό που ζητάω εγώ είναι αυτό που ζητάνε όλοι οι ωρομίσθιοι επάς οαεδ,δεν θέλω τη βοήθεια σου Mpesg αν αυτό κατάλαβες εσύ απλά αγωνίζομαι για διαφορετικά συμφέροντα από αυτά του Lasid  και του Radius.Καθηγηταρά Radius μην ξαναθίγεις το θέμα του ασεπ πάλι και αποπροσανατολίζεις τον κόσμο

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #91 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 01:02:39 μμ »
παιδια ηρεμια!!!!!!

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #92 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 01:13:23 μμ »
o lasid μας εχει βοηθησει ολους στο θεμα των επας και γενικα σε ζητηματα του οαεδ!!!!
Αυτό τι άσχετο είναι κοριτσάκι ή αγοράκι μου?Να σου πω κι εγώ κάτι που έχω χρόνια εμπειρία?Ο καθένας την πάρτη του κοιτάει!!!!!!
μπορει εσυ να κοιτας την παρτη σου, αλλα εγω στην διαδρομη μου στην εκπαιδευση εχω βρει αξιολογα ατομα οπως ο lasid που γνωριζουν και βοηθανε!!!!!!!τωρα, και εγω εχω την απορια γιατι εισαι τοσο οξυθυμος??????????πες μας το προβλημα σου και εαν μπορουμε θα σε βοηθησουμε. ;)
Δεν θέλει να δώσει ΑΣΕΠ, αυτό είναι το πρόβλημά του, όπως και πολλών άλλων στον εκπαιδευτικό χώρο.
Εσύ "σφηνάκι " δεν θα απαντάς για μένα.Θα απαντώ εγώ για μένα .Δικηγόρος του lasid είσαι?Όταν έχω μια αντιπαράθεση μαζί του μπαίνεις ανάμεσα πάντα.Δεν πιστεύω να είστε το ίδιο πρόσωπο?Μάλλον όχι απλά θέλετε και οι δυο όσο τίποτα άλλο τον νόμο 3848!Αυτό υποστηρίζετε στη ζωή σας και γι'αυτό ζείτε.Δεν θα μιλήσω για τους μισθούς των μονίμων αφού δεν τους έχω πάρει  ποτέ.Μη μου φέρνεις λοιπόν  επιχειρήματα τα οποία δεν με αφορούν άμεσα.Αυτό που ζητάω εγώ είναι αυτό που ζητάνε όλοι οι ωρομίσθιοι επάς οαεδ,δεν θέλω τη βοήθεια σου Mpesg αν αυτό κατάλαβες εσύ απλά αγωνίζομαι για διαφορετικά συμφέροντα από αυτά του Lasid  και του Radius.Καθηγηταρά Radius μην ξαναθίγεις το θέμα του ασεπ πάλι και αποπροσανατολίζεις τον κόσμο
Εδώ είναι χώρος ΔΗΜΟΣΙΑΣ συζήτησης και μπορεί να συμμετέχει ο καθένας. Αν θες να κάνεις συζήτηση με συγκεκριμένο μέλος υπάρχουν και τα προσωπικά μηνύματα. Εξάλλου απευθύνθηκες και σε εμένα προηγουμένως.
Τόσα χρόνια δουλεύεις στον ΟΑΕΔ, δεν έχεις δει τι συμβαίνει με τους μόνιμους καθηγητές και τους διευθυντές, δεν έχει πάρει τίποτα το αυτί σου;
Στη ζωή μου υποστηρίζω την αξιοκρατία. Αν αυτή υπάρχει με την μορφή του ΑΣΕΠ, ναι, υποστηρίζω τον ΑΣΕΠ. Πάντως τον προτιμώ από τις θολές προϋπηρεσίας που υποστηρίζεις εσύ. Παρόλα αυτά το θέμα του ΑΣΕΠ το ενέπλεξες στην κουβέντα εσύ και όχι εγώ, όταν εναντιώθηκες στην εφαρμογή του νέου νόμου για το Τεχνολογικό Λύκειο που θα συμπεριλάβει και τις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ και τον νέο τρόπο προσλήψεων εκεί. Και ακόμα δεν μας έχεις πει ποια είναι η ένστασή σου πάνω σε αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2011, 01:17:10 μμ από Radius »

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #93 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 01:53:48 μμ »
o lasid μας εχει βοηθησει ολους στο θεμα των επας και γενικα σε ζητηματα του οαεδ!!!!
Αυτό τι άσχετο είναι κοριτσάκι ή αγοράκι μου?Να σου πω κι εγώ κάτι που έχω χρόνια εμπειρία?Ο καθένας την πάρτη του κοιτάει!!!!!!
μπορει εσυ να κοιτας την παρτη σου, αλλα εγω στην διαδρομη μου στην εκπαιδευση εχω βρει αξιολογα ατομα οπως ο lasid που γνωριζουν και βοηθανε!!!!!!!τωρα, και εγω εχω την απορια γιατι εισαι τοσο οξυθυμος??????????πες μας το προβλημα σου και εαν μπορουμε θα σε βοηθησουμε. ;)
Δεν θέλει να δώσει ΑΣΕΠ, αυτό είναι το πρόβλημά του, όπως και πολλών άλλων στον εκπαιδευτικό χώρο.
Εσύ "σφηνάκι " δεν θα απαντάς για μένα.Θα απαντώ εγώ για μένα .Δικηγόρος του lasid είσαι?Όταν έχω μια αντιπαράθεση μαζί του μπαίνεις ανάμεσα πάντα.Δεν πιστεύω να είστε το ίδιο πρόσωπο?Μάλλον όχι απλά θέλετε και οι δυο όσο τίποτα άλλο τον νόμο 3848!Αυτό υποστηρίζετε στη ζωή σας και γι'αυτό ζείτε.Δεν θα μιλήσω για τους μισθούς των μονίμων αφού δεν τους έχω πάρει  ποτέ.Μη μου φέρνεις λοιπόν  επιχειρήματα τα οποία δεν με αφορούν άμεσα.Αυτό που ζητάω εγώ είναι αυτό που ζητάνε όλοι οι ωρομίσθιοι επάς οαεδ,δεν θέλω τη βοήθεια σου Mpesg αν αυτό κατάλαβες εσύ απλά αγωνίζομαι για διαφορετικά συμφέροντα από αυτά του Lasid  και του Radius.Καθηγηταρά Radius μην ξαναθίγεις το θέμα του ασεπ πάλι και αποπροσανατολίζεις τον κόσμο
Εδώ είναι χώρος ΔΗΜΟΣΙΑΣ συζήτησης και μπορεί να συμμετέχει ο καθένας. Αν θες να κάνεις συζήτηση με συγκεκριμένο μέλος υπάρχουν και τα προσωπικά μηνύματα. Εξάλλου απευθύνθηκες και σε εμένα προηγουμένως.
Τόσα χρόνια δουλεύεις στον ΟΑΕΔ, δεν έχεις δει τι συμβαίνει με τους μόνιμους καθηγητές και τους διευθυντές, δεν έχει πάρει τίποτα το αυτί σου;
Στη ζωή μου υποστηρίζω την αξιοκρατία. Αν αυτή υπάρχει με την μορφή του ΑΣΕΠ, ναι, υποστηρίζω τον ΑΣΕΠ. Πάντως τον προτιμώ από τις θολές προϋπηρεσίας που υποστηρίζεις εσύ. Παρόλα αυτά το θέμα του ΑΣΕΠ το ενέπλεξες στην κουβέντα εσύ και όχι εγώ, όταν εναντιώθηκες στην εφαρμογή του νέου νόμου για το Τεχνολογικό Λύκειο που θα συμπεριλάβει και τις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ και τον νέο τρόπο προσλήψεων εκεί. Και ακόμα δεν μας έχεις πει ποια είναι η ένστασή σου πάνω σε αυτό.
Εδώ είναι χώρος δημόσιας συζήτησης αλλά δεν θα απαντάς για μένα εσύ συγκεκριμένα και θα αποπροσανατολίζεις.Αν υποστήριζες την αξιοκρατία δεν θα υποστήριζες τον νόμο 3848 που απλά με μια επιτυχία στον ασεπ εκτοπίζεις άλλα άτομα με χρόνια στην εκπαίδευση.Τα έχουμε ξαναπεί αυτά.Θολές προυπηρεσίες υπάρχουν παντού.Και στον πίνακα του υπουργείου παιδείας.Όσο για το θέμα του ασεπ εσύ το έμπλεξες στην ερώτηση του Mpseg αν δεν κάνω λάθος.Τι μου μιλάς για μόνιμους καθηγητές όταν εγώ δεν είμαι μόνιμος?Νομίζω αρκετές φορές που συζητάμε οτι είσαι εκτός θέματος και απαντάς με άσχετα επιχειρήματα.Φυσικά και θα εναντιωθώ στον τρόπο πρόσληψης από τους πίνακες του υπουργείου παιδείας για τις επας οαεδ.Όχι μόνο εγώ αλλά οι ωρομίσθιοι μεπρουπηρεσία πολλών ετών για να σου κάνουμε εσένα το χατίρι να προσληφθείς στις θέσεις τις δικές μας .Δεν θα περάσει !Ολοι μαζί θα αγωνιστούμε αν αυτό θες να μάθεις.Κάποιοι από σας περιμένουν την εξόντωση μας αλλά δεν θα περάσει αυτό έτσι.Να είσαι σίγουρος!!!!!!!!

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #94 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 02:03:31 μμ »
Νομίζω ότι διακατέχεσαι από σύνδρομο καταδίωξης. Ποιός θέλει την εξόντωση σας; Νομίζεις ότι ήταν ποτέ αίτημα των καθηγητών των λυκείων να διδάξουν στις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ;  Νομίζεις ότι οι υποψήφιοι στους πίνακες αναπληρωτών του υπουργείου Παιδείας θέλουν να εμφανιστούν από το πουθενά άτομα από άλλες σχολές και με προϋπηρεσίες που δεν θα μπορούν να ελέγξουν πως αποκτήθηκαν; Μήπως θυμάσαι τι αντιδράσεις υπήρξαν πριν από 3 χρόνια όταν μπήκαν οι καθηγητές μαθημάτων γενικής παιδείας του ΟΑΕΔ στους πίνακες αναπληρωτών και τελικά πολλοί από αυτούς διορίστηκαν σε Λύκεια και Γυμνάσια με το 30μηνο πετώντας έξω συναδέλφους τους που δούλευαν χρόνια αναπληρωτές στα σχολεία του Υπουργείου Παιδείας; Μήπως τελικά ωφελήστε εσείς αφού ξαφνικά τώρα θα διεκδικείτε και θέσεις αναπληρωτών σε ΕΠΑΛ;
Να αμβλυνθούν οι μισθολογικές διαφορές μεταξύ των δύο δομών ξέρω ότι είχε ζητηθεί μόνο και όχι να πάρουμε τη θέση κανενός.

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #95 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 02:20:35 μμ »
Νομίζω ότι διακατέχεσαι από σύνδρομο καταδίωξης. Ποιός θέλει την εξόντωση σας; Νομίζεις ότι ήταν ποτέ αίτημα των καθηγητών των λυκείων να διδάξουν στις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ;  Νομίζεις ότι οι υποψήφιοι στους πίνακες αναπληρωτών του υπουργείου Παιδείας θέλουν να εμφανιστούν από το πουθενά άτομα από άλλες σχολές και με προϋπηρεσίες που δεν θα μπορούν να ελέγξουν πως αποκτήθηκαν; Μήπως θυμάσαι τι αντιδράσεις υπήρξαν πριν από 3 χρόνια όταν μπήκαν οι καθηγητές μαθημάτων γενικής παιδείας του ΟΑΕΔ στους πίνακες αναπληρωτών και τελικά πολλοί από αυτούς διορίστηκαν σε Λύκεια και Γυμνάσια με το 30μηνο πετώντας έξω συναδέλφους τους που δούλευαν χρόνια αναπληρωτές στα σχολεία του Υπουργείου Παιδείας; Μήπως τελικά ωφελήστε εσείς αφού ξαφνικά τώρα θα διεκδικείτε και θέσεις αναπληρωτών σε ΕΠΑΛ;
Να αμβλυνθούν οι μισθολογικές διαφορές μεταξύ των δύο δομών ξέρω ότι είχε ζητηθεί μόνο και όχι να πάρουμε τη θέση κανενός.
ΔΕΝ ΠΕΤΑΞΑΝ ΕΞΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ!!!Βγάλτο από το μυαλο σου αυτό!Δουλεύαν με 10-15 χρόνια στην εκπαιδευση τα ίδια μαθήματα με σένα και ακολουθούσαν το ίδιο αναλύτικό πρόγραμμα με σένα .Καταργήθηκαν τα επαλ,γίνανε επας και αναγνωρίστηκε η προυπηρεσία τους κατα το ήμισυ αφού πάντα γινόταν και το αντίθετο στα επαλ του οαεδ.Φυσικά και θα διακδικούμε θέσεις αναπληρωτών στα επαλ!Τι νομίζεις οτι εμείς είμαστε τα παιδιά ενος κατώτερου Θεού?Αν καταργηθούν οι Επας οαεδ και περάσουν στο υπουργείο παιδείας θα διακδικούμε κι εμείς θέση εκει πέρα.Τι περίμενες εσύ ?Οτι θα σε αφήσουμε να μας πάρεις και την θέση απλά με τον νόμο σου τον 3848?Είσαι γελασμένος αν νομίζεις οτι θα περάσει αυτό έτσι

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #96 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 02:34:48 μμ »
Νομίζω ότι διακατέχεσαι από σύνδρομο καταδίωξης. Ποιός θέλει την εξόντωση σας; Νομίζεις ότι ήταν ποτέ αίτημα των καθηγητών των λυκείων να διδάξουν στις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ;  Νομίζεις ότι οι υποψήφιοι στους πίνακες αναπληρωτών του υπουργείου Παιδείας θέλουν να εμφανιστούν από το πουθενά άτομα από άλλες σχολές και με προϋπηρεσίες που δεν θα μπορούν να ελέγξουν πως αποκτήθηκαν; Μήπως θυμάσαι τι αντιδράσεις υπήρξαν πριν από 3 χρόνια όταν μπήκαν οι καθηγητές μαθημάτων γενικής παιδείας του ΟΑΕΔ στους πίνακες αναπληρωτών και τελικά πολλοί από αυτούς διορίστηκαν σε Λύκεια και Γυμνάσια με το 30μηνο πετώντας έξω συναδέλφους τους που δούλευαν χρόνια αναπληρωτές στα σχολεία του Υπουργείου Παιδείας; Μήπως τελικά ωφελήστε εσείς αφού ξαφνικά τώρα θα διεκδικείτε και θέσεις αναπληρωτών σε ΕΠΑΛ;
Να αμβλυνθούν οι μισθολογικές διαφορές μεταξύ των δύο δομών ξέρω ότι είχε ζητηθεί μόνο και όχι να πάρουμε τη θέση κανενός.
ΔΕΝ ΠΕΤΑΞΑΝ ΕΞΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ!!!Βγάλτο από το μυαλο σου αυτό!Δουλεύαν με 10-15 χρόνια στην εκπαιδευση τα ίδια μαθήματα με σένα και ακολουθούσαν το ίδιο αναλύτικό πρόγραμμα με σένα .Καταργήθηκαν τα επαλ,γίνανε επας και αναγνωρίστηκε η προυπηρεσία τους κατα το ήμισυ αφού πάντα γινόταν και το αντίθετο στα επαλ του οαεδ.Φυσικά και θα διακδικούμε θέσεις αναπληρωτών στα επαλ!Τι νομίζεις οτι εμείς είμαστε τα παιδιά ενος κατώτερου Θεού?Αν καταργηθούν οι Επας οαεδ και περάσουν στο υπουργείο παιδείας θα διακδικούμε κι εμείς θέση εκει πέρα.Τι περίμενες εσύ ?Οτι θα σε αφήσουμε να μας πάρεις και την θέση απλά με τον νόμο σου τον 3848?Είσαι γελασμένος αν νομίζεις οτι θα περάσει αυτό έτσι
Μόνο που φίλε μου στην περίπτωση των καθηγητών μαθημάτων γενικής παιδείας το όφελος ήταν απολύτως μονόπλευρο. Οι μεν καθηγητές του ΟΑΕΔ πήραν τις θέσεις των καθηγητών του υπουργείου Παιδείας, οι δε καθηγητές των σχολείων του Παιδείας δεν πήραν τίποτα από τον ΟΑΕΔ γιατί πια δεν υπήρχε το αντικείμενο τους εκεί. Απλά έμειναν άνεργοι!

Αν λοιπόν για τις τεχνικές ειδικότητες θες όντως να διεκδικήσετε θέσεις σε ΕΠΑΛ, αντί να παραμείνει ο καθένας στο χωράφι του, θα πρέπει να δώσεις ΑΣΕΠ γιατί αυτό προβλέπει καλώς ή κακώς ο νόμος για να δουλέψεις από εδώ και πέρα σε σχολεία του υπουργείου Παιδείας. Γιατί εγώ για να δουλέψω σε ΕΠΑΛ έχω πάει να δώσω ΑΣΕΠ, έχω στριμωχτεί εδώ και χρόνια σε έναν ενιαίο πίνακα αναπληρωτών ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑΣ ΕΜΒΕΛΕΙΑΣ με προσλήψεις με απόλυτη σειρά προτεραιότητας και έχω γυρίσει τη μισή Ελλάδα για να μαζέψω προυπηρεσία αντί να δουλέυω κάθε χρόνο δίπλα στο σπίτι μου. Γίνονταν μήπως έτσι οι προσλήψεις και στις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ?.
Δεν το βρίσκεις λοιπόν δίκαιο όποιος θέλει θέση σε ΕΠΑΛ να συναγωνιστεί τους άλλους με τις ίδιες προυποθέσεις και κριτήρια;

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #97 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 02:51:00 μμ »
Νομίζω ότι διακατέχεσαι από σύνδρομο καταδίωξης. Ποιός θέλει την εξόντωση σας; Νομίζεις ότι ήταν ποτέ αίτημα των καθηγητών των λυκείων να διδάξουν στις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ;  Νομίζεις ότι οι υποψήφιοι στους πίνακες αναπληρωτών του υπουργείου Παιδείας θέλουν να εμφανιστούν από το πουθενά άτομα από άλλες σχολές και με προϋπηρεσίες που δεν θα μπορούν να ελέγξουν πως αποκτήθηκαν; Μήπως θυμάσαι τι αντιδράσεις υπήρξαν πριν από 3 χρόνια όταν μπήκαν οι καθηγητές μαθημάτων γενικής παιδείας του ΟΑΕΔ στους πίνακες αναπληρωτών και τελικά πολλοί από αυτούς διορίστηκαν σε Λύκεια και Γυμνάσια με το 30μηνο πετώντας έξω συναδέλφους τους που δούλευαν χρόνια αναπληρωτές στα σχολεία του Υπουργείου Παιδείας; Μήπως τελικά ωφελήστε εσείς αφού ξαφνικά τώρα θα διεκδικείτε και θέσεις αναπληρωτών σε ΕΠΑΛ;
Να αμβλυνθούν οι μισθολογικές διαφορές μεταξύ των δύο δομών ξέρω ότι είχε ζητηθεί μόνο και όχι να πάρουμε τη θέση κανενός.
ΔΕΝ ΠΕΤΑΞΑΝ ΕΞΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ!!!Βγάλτο από το μυαλο σου αυτό!Δουλεύαν με 10-15 χρόνια στην εκπαιδευση τα ίδια μαθήματα με σένα και ακολουθούσαν το ίδιο αναλύτικό πρόγραμμα με σένα .Καταργήθηκαν τα επαλ,γίνανε επας και αναγνωρίστηκε η προυπηρεσία τους κατα το ήμισυ αφού πάντα γινόταν και το αντίθετο στα επαλ του οαεδ.Φυσικά και θα διακδικούμε θέσεις αναπληρωτών στα επαλ!Τι νομίζεις οτι εμείς είμαστε τα παιδιά ενος κατώτερου Θεού?Αν καταργηθούν οι Επας οαεδ και περάσουν στο υπουργείο παιδείας θα διακδικούμε κι εμείς θέση εκει πέρα.Τι περίμενες εσύ ?Οτι θα σε αφήσουμε να μας πάρεις και την θέση απλά με τον νόμο σου τον 3848?Είσαι γελασμένος αν νομίζεις οτι θα περάσει αυτό έτσι
Μόνο που φίλε μου στην περίπτωση των καθηγητών μαθημάτων γενικής παιδείας το όφελος ήταν απολύτως μονόπλευρο. Οι μεν καθηγητές του ΟΑΕΔ πήραν τις θέσεις των καθηγητών του υπουργείου Παιδείας, οι δε καθηγητές των σχολείων του Παιδείας δεν πήραν τίποτα από τον ΟΑΕΔ γιατί πια δεν υπήρχε το αντικείμενο τους εκεί. Απλά έμειναν άνεργοι!

Αν λοιπόν για τις τεχνικές ειδικότητες θες όντως να διεκδικήσετε θέσεις σε ΕΠΑΛ, αντί να παραμείνει ο καθένας στο χωράφι του, θα πρέπει να δώσεις ΑΣΕΠ γιατί αυτό προβλέπει καλώς ή κακώς ο νόμος για να δουλέψεις από εδώ και πέρα σε σχολεία του υπουργείου Παιδείας. Γιατί εγώ για να δουλέψω σε ΕΠΑΛ έχω πάει να δώσω ΑΣΕΠ, έχω στριμωχτεί εδώ και χρόνια σε έναν ενιαίο πίνακα αναπληρωτών ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑΣ ΕΜΒΕΛΕΙΑΣ με προσλήψεις με απόλυτη σειρά προτεραιότητας και έχω γυρίσει τη μισή Ελλάδα για να μαζέψω προυπηρεσία αντί να δουλέυω κάθε χρόνο δίπλα στο σπίτι μου. Γίνονταν μήπως έτσι οι προσλήψεις και στις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ?.
Δεν το βρίσκεις λοιπόν δίκαιο όποιος θέλει θέση σε ΕΠΑΛ να συναγωνιστεί τους άλλους με τις ίδιες προυποθέσεις και κριτήρια;
ΔΕΝ ΤΟ ΖΗΤΗΣΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΣΥΓΧΩΝΕΥΤΟΫΜΕ!!! Άλλοι το ζητήσανε που ήτανε διπλοθεσίτες τόσα χρόνια!!!Άν θέλετε να μας καταργήσετε θα μας φορτωθείτε κιόλας όποιες κι αν είναι οι συνέπειες για σας και για μας.ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ δίπλα από το σπίτι μας,πολλές φορές αμοιβόμαστε με έναν πενιχρό μισθό (280 ευρώ πχ για 7 ώρες )όταν κάποιοι από σας πληρώνονταν πάνω από 1000ευρώ.Μεγάλο τσεκούρι δεν θα πέσει μόνο σε μας αλλά και σε σας αφού θα αυξηθούν οι ώρες των μονίμων εκπαιδευτικών ,θα δοθούν και δεύτερες αναθέσεις στους εκπαιδευτικούς που δεν συμπληρώνουν ωράριο.Θέσεις για ωρομισθίους θα μείνουν ελάχιστες εώς μηδαμινές.Αγωνιστείτε για την μη συγχώνευση των τεχνικών σχολείων ,κανένας δεν το θέλει αυτό!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 434
Σύνολο: 448

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.