*

Αποστολέας Θέμα: Mεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής (Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Αγγλίας)  (Αναγνώστηκε 50478 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sparos2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
    • Προφίλ
Σου απαντώ με απόλυτη βεβαιότητα nbab. Καταλαβαίνω ότι φαντάζεσαι ότι βρήκες έναν καλό τρόπο να πάρεις ένα μεταπτυχιακό και μάλιστα στην Ειδική Αγωγή και χωρίς να φύγεις από την Ελλάδα, λυπάμαι που στο χαλάω, τα έχω ψάξει όλα λεπτομερώς στο παρελθόν και βεβαίως ακόμα παρακολουθώ ό,τι βγαίνει μπας και αλλάξει κάτι. Την απάντηση την έδωσα, αν ελπίζεις να βρεθεί κάποιος που να έχει διαφορετική άποψη, ακριβώς γιατί η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, δεν μπορώ να σε πείσω.

Sparos2 έχεις δίκιο σε αυτό που λες περί Βουλγαρίας. Δεν ξέρω ακριβώς σε ποιο μεταπτυχιακό αναφέρεσαι, αλλά αν υπάρχουν οι τυπικές προϋποθέσεις, δηλαδή παρακολουθήσεις, τότε πολύ απλά αναγνωρίζεται ως μεταπτυχιακό εξωτερικού. Άλλωστε τώρα πια η Βουλγαρία είναι και  στην Ε.Ε.

Μπορεί να θεωρηθεί ως παρακολούθηση η παρουσία σου στη Βουλγαρία για 10 μέρες τα Χριστούγεννα και 10 μέρες το Πάσχα??? γιατί αυτό διαφημίζουν οι μεσάζοντες..(αναφέρομαι στο μεταπτυχιακό του πανεπιστημίου Σόφιας ...αν το έχεις ψάξει ...)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Σου απαντώ με απόλυτη βεβαιότητα nbab. Καταλαβαίνω ότι φαντάζεσαι ότι βρήκες έναν καλό τρόπο να πάρεις ένα μεταπτυχιακό και μάλιστα στην Ειδική Αγωγή και χωρίς να φύγεις από την Ελλάδα, λυπάμαι που στο χαλάω, τα έχω ψάξει όλα λεπτομερώς στο παρελθόν και βεβαίως ακόμα παρακολουθώ ό,τι βγαίνει μπας και αλλάξει κάτι. Την απάντηση την έδωσα, αν ελπίζεις να βρεθεί κάποιος που να έχει διαφορετική άποψη, ακριβώς γιατί η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, δεν μπορώ να σε πείσω.

Sparos2 έχεις δίκιο σε αυτό που λες περί Βουλγαρίας. Δεν ξέρω ακριβώς σε ποιο μεταπτυχιακό αναφέρεσαι, αλλά αν υπάρχουν οι τυπικές προϋποθέσεις, δηλαδή παρακολουθήσεις, τότε πολύ απλά αναγνωρίζεται ως μεταπτυχιακό εξωτερικού. Άλλωστε τώρα πια η Βουλγαρία είναι και  στην Ε.Ε.

Μπορεί να θεωρηθεί ως παρακολούθηση η παρουσία σου στη Βουλγαρία για 10 μέρες τα Χριστούγεννα και 10 μέρες το Πάσχα??? γιατί αυτό διαφημίζουν οι μεσάζοντες..(αναφέρομαι στο μεταπτυχιακό του πανεπιστημίου Σόφιας ...αν το έχεις ψάξει ...)

Οι μςσάζοντες μπορούν να διαφημίζου ό,τι θέλουν.
Αυτό όμως δεν δεσμεύει σε τίποτα το ΔΟΑΤΑΠ, που μπορεί κάλλιστα να βγάλει μια απόφαση ότι από σήμερε δεν αναγνωρίζεται το συγκεκριμένο μεταποτυχιακό λόγω χαμηλού επιπέδου (παράδειγμα δίνω, δεν γνωρίζω παραπάνω) όπως έχει κάνει κατά καιρούς για διάφορα προπτυχιακά και μεταπτυχιακά.
Και βέβαια αυτό ισχύει για όλα τα μεταπτυχιακά και όχι μόνο της Βουλγαρίας
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
συναδελφοι καλησπερα

θα συμφωνησω με τη Lucinda
 κάνω διδακτορικο στο Βόλο στην ειδική αγωγή και επειδή πολλοί από τους καθηγητές μου είναι στη διαδικασία αναγνώρισης των masters από το εξωτερικό είναι απόλυτοι σε ένα πράγμα: κανένα μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως είτε είναι Αγγλία είτε οπουδήποτε αλλού αναγνωρίzεται ή έχει αναγνωριστεί ουδέποτε στην Ελλάδα :)
για να αναγνωριστεί χρείαζεται τουλάχιστον ένας χρόνος φοίτησης και ο δεύτερος μπορεί να είναι εξ αποστάσεως αλλά εξ ολοκλήρου όχι
ελπίζω να βοήθησα.....

Αποσυνδεδεμένος marsal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εγω θα πρότεινα να πας ο ιδιος/η ιδια στο ΔΟΑΤΑΠ και να ρωτησεις σχετικα με την αναγνωριση του μεταπτυχιακου εξ αποστάσεως που σε ενδιαφερει. Πρεπει να ρωτησεις να σου πουν αν το πανεπιστημιο ανγνωρίζεται ηδη απο το ΔΟΑΤΑΠ και αν εχει ηδη καποιος αναγνωρισει τον τιτλο του ή αν θα εισαι εσυ ο πρωτος/η πρωτη.  Συνηθως δινουν ενα χαρτι με ολα τα απαραιτητα εγγραφα που χρειαζονται για να αναγνωριστεί ο τιτλος. Ολα ειναι ρευστά και αλλάζουν. Πηγαινε απο κοντα για να μαθεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σου απαντώ με απόλυτη βεβαιότητα nbab. Καταλαβαίνω ότι φαντάζεσαι ότι βρήκες έναν καλό τρόπο να πάρεις ένα μεταπτυχιακό και μάλιστα στην Ειδική Αγωγή και χωρίς να φύγεις από την Ελλάδα, λυπάμαι που στο χαλάω, τα έχω ψάξει όλα λεπτομερώς στο παρελθόν και βεβαίως ακόμα παρακολουθώ ό,τι βγαίνει μπας και αλλάξει κάτι. Την απάντηση την έδωσα, αν ελπίζεις να βρεθεί κάποιος που να έχει διαφορετική άποψη, ακριβώς γιατί η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, δεν μπορώ να σε πείσω.

Sparos2 έχεις δίκιο σε αυτό που λες περί Βουλγαρίας. Δεν ξέρω ακριβώς σε ποιο μεταπτυχιακό αναφέρεσαι, αλλά αν υπάρχουν οι τυπικές προϋποθέσεις, δηλαδή παρακολουθήσεις, τότε πολύ απλά αναγνωρίζεται ως μεταπτυχιακό εξωτερικού. Άλλωστε τώρα πια η Βουλγαρία είναι και  στην Ε.Ε.

Μπορεί να θεωρηθεί ως παρακολούθηση η παρουσία σου στη Βουλγαρία για 10 μέρες τα Χριστούγεννα και 10 μέρες το Πάσχα??? γιατί αυτό διαφημίζουν οι μεσάζοντες..(αναφέρομαι στο μεταπτυχιακό του πανεπιστημίου Σόφιας ...αν το έχεις ψάξει ...)

Αυτές οι 20 συνολικά μέρες θεωρούνται απλώς συμβουλευτικές συναντήσεις, οι οποίες δεν έχουν υποχρεωτικό χαρακτήρα και λειτουργούν  μόνο συντονιστικά. Παρόμοιες συναντήσεις (είτε τις ημέρες των διακοπών, είτε κάποια Σ/Κ το χρόνο) υπάρχουν σε όλες τις εξ αποστάσεως σπουδές (μεταπτυχιακές, προπτυχιακές, επιμορφώσεις κλπ). Σε καμία περίπτωση πάντως δεν θεωρούνται παρακολούθηση.

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Na ξέρετε απλά ότι τα master εξαποστάσεως αφόσον πληρούν ορισμένες προυποθέσεις αναγμωρίζονται ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΑΠΟ ΔΟΑΤΑΠ και μάλιστα 100% ως ισότιμα.

Σας το λέω διότι ρώτησα τον ΔΟΑΤΑΠ για master ιδιωτικού κολλεγίου που συνεργάζεται με ξένο πανεπιστημιο και είναι εξαποστάσεως. Μόλις άκουσαν οι κυρίες του ΔΟΑΤΑΠ (ένα περίεργο πράγμα όλο κυρίες έχει αυτό το ΔΟΑΤΑΠ) σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μαζί τους,ότι είναι κολλέγιο ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΕΙΠΑΝ ΟΧΙ και κατηγορηματικά.

Φυσικά επειδή εγώ κουτόχορτο δεν τρώω και γνωρίζω κάποια πράγματα από νόμους, επισκέφτηκα το παράρτημα τουοΔΟΑΤΑΠ για να έχω μια συζητησούλα για αυτό το κατηγορηματικό ΟΧΙ. Με το που πήγα από εκεί, ζλητησα τη κυρία που μου είπε το ΟΧΙ, έκαναν ότι δεν καταλάβαιναν. Τέλος πάντων ήταν άλλη υπάλληλος και με εξυπηρετησε. Σας πληροφορώ ότι μου έδειξαν επίσημη απόφαση του ΔΟΑΤΑΠ για το εν λόγω master του ιδιωτικού κολλεγίου που μου την εκτύπωσαν κιόλαε ΕΞΑΠΟΣΤΑΣΩΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, και μάλιστα το ΔΟΑΤΑΠ το διευκρίνιζε στην απόφαση ότι είναι εξαποστάσεως, απόφαση μάλιστα πρόσφατη, ΠΟΥ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΑΝΑΓΜΩΡΙΖΕ ΩΣ ΙΣΟΤΙΜΟ ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΑΛΛΑ, ΑΛΛΑ ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΝΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ.

Φυσικά η υπάλληλος μου είπε, ότι κύριε μπορείτε να το παρακολουθήσετε και δεν θα έχετε ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ !!!!!!!! Εγώ τους είπα άλλη φορά να είναι πιο προσεκτικοί στο τι λένε στο τηλέφωνο και να μην απαντάνε ένα ξερό ΟΧΙ επειδή είναι προκατειλημμένοι μιας ΚΑΙ ΕΚΤΕΙΘΟΝΤΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ. Φυσικά ζήτησα στην απόφαση και μου την εκτύπωσαν. Μάλιστα μετά μια κυρία υπάλληλος παρακαλώ, κοιτούσε σαστισμένη τον υπολογιστ'η και ΕΠΑΙΡΝΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΕΞΑ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ. ΕΛΕΟΣ!!!!

Θα ήθελα πάντως το ΔΟΑΤΑΠ να εκπαιδεύει άλλη φορά πιο σωστά τους υπαλλήλους!!

Για ευνόητους λόγους  επειδή δεν θέλω να κάνω διαφήμιση του ιδιωτικού κολλεγίου (ΚΕΝΤΡΟ ΜΕΤΑΛΥΚΕΙΑΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΑΛΛΙΩΣ), δεν βγάζω online την απόφαση του ΔΟΑΤΑΠ.

ΑΥΤΑ για να μηνακούγονται εδώ μέσα γνώμες για το ότι δεν αναγνωρίζεται κανένα μεταπτυχιακό κ.τ.λ.. Καλές οι γνώμες, αλλά η πραγματικότητα είναι άλλη
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2011, 06:50:59 μμ από sotos81 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Οι κανόνες και οι προϋποθέσεις αναφλεριονται νααλυτικά στη σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ.
Τώρα, αν κάποιος αναγνώρισε κάποιο μεταπτυχιακό με άλλους όρους (δεν θα πω από το παράθυρο), σίγουρα θέλει ψάξιμο....Επίσης, αν γίνει καταγγελία, μπορεί να βρεθεί και ο ίδιος ίσως μπλεγμένος.....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2012, 11:29:11 πμ από para5 »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Και για να μην λέμε διάφορα, στη σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ λέει ξεκάθαρᨫΟλόκληρη η διαδικασία παροχής τέτοιου τύπου προγράμματος γίνεται αποκλειστικά από το ίδρυμα και όχι από άλλο με οποιονδήποτε τρόπο συνεργαζόμενο με αυτό ίδρυμα». Εξαίρεση αποτελεί η χρήση- και μόνον- χώρου στην ημεδαπή ως εξεταστικού κέντρου, που προσδιορίζεται από το ίδιο το Ίδρυμα της αλλοδαπής.
Η διάρκεια των σπουδών και οι όροι αξιολόγησης, προαγωγής και αποφοίτησης των σπουδαστών  πρέπει να πληρούν τις απαιτήσεις των πανεπιστημίων της ημεδαπής και ειδικότερα του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου (Ε.Α.Π).
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2012, 11:29:36 πμ από para5 »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ακριβώς αυτό emmaki. Απαντάς μόνη σου στο ερώτημα κατά πόσο αναγμωρίζονται τα εν λόγω μεταπτυχιακά. Σας πληροφορώ ότι αναγνωρίζονται ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ.

Πρώτον το εν λόγω master προσφερόνταν από το ξένο πανεπιστήμιο και ως κανονικό full time και ως εξαποστάσεως.

Δεύτερον το εν λόγω πανεπθιστημιο ήταν αναγνωρισμένο από ΔΟΑΤΑΠ

Τρίτον το ελληνικό κολλέγιο συνεργάζονταν με το εν λόγω πανεπιστήμιο, αλλά ο τίτλος προέρχονταν ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΞΕΝΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ

Τέταρτον η συ΄νεργασία αφορούσε μόνο την διευκόλυνση παροχής εγκαταστάσεων και μέσων προκειμένου να πραγματοποιηθεί η εξάποστάσεως διδασκαλία

΄Πέμπτον: το ΔΟΑΤΑΠ δεν εννοεί σε καμία περίπτωση αυτό που νομίζετε ότι το εν λόγω μεταπτυχιακό πρέπει να υπάρχει και στο ΕΑΠ. Εννοεί ότι να ακολουθούνται οι διαδικασίες του ΕΑΠ που ακολουθούν όλα τα ανοιχτά πανεπιστημια του εξωτερικού στην απονομή μεταπτυχιακών. Οι διαδικασίες αυτές δεν έχουν καμία σχέση με το αν ο τίτλος, το όνομα, του master υπάρχει στην Ελλάδα ή όχι. Το εν λόγω πανεπιστήμιο τα πληρούσε

Με λίγα λόγα πληρούνταν όλα 100%. Το ΔΟΑΤΑΠ δεν έκαν κάτι παράνομο, ακολούθησε όλη τη διαδιακασία νόμιμα και αναγνώρισε το εν λόγω εξαποστάσεως μεταπτυχιακό το οποίο προσφέρονατν από το ξένο πανεπιστήμιο. Στο κολλέγιο στην Ελλ΄’αδ απήγαινε κάποιος για να παρακολουθήσει απλά την διδασακαλία online που γινόνταν από το ξένο πανεπιστ΄΄ημιο.

Θα με αναγκάσετε να βγάλω online την απόφαση. Η απόφαση πάρθηκε φυσικά με τη σύμφωνη γνώμη του προέδρου του ΔΟΑΤΑΠ και αναφέρονται ΟΛΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΑΝ. Δεν μιλάμε για παράνομε διαδικασίες ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΝΟΜΙΜΕΣ!!!

Επαναλαμβάνω ότι τηλεφωικά κάποιοι υπάλληλοι του ΔΟΑΤΑΠ δεν είναι σωστά πληροφορημένοι. ΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΟΥΝ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΑΚΗ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΩΣ ΣΤΟ ΔΟΑΤΑΠ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΑΕΙ επίσημα τις αποφάσεις.

Παρακολουθώ την συζήτηση αυτή εδώ και ημέρες. Στην αρχή δεν ήθελα να επέμβω. Αλλά δεν άντεξα, διότι ακούγονται ανακρίβιες που επεναλαμβάνω δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2011, 07:17:44 μμ από sotos81 »

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
ποσο κόστισε άραγε?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2012, 11:29:58 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
9000 euro, dietes itan. Auta kai pigainete apo perierga sta idiotika kollegia na doume ti tha sas apantisoun gia ta master pou kanoun. Ke ego stin arxi elega me koroideuoun, alla otan o didoktitis toy kollegiou me diabebeose oti 100% einai anagnorismeno kai as pao sto DOATAP an thelo, an den ton pisteuo na doso to onoma tou master kai to diko tou mias kai den exei kanena provlima kai einai 100% nomimos, e tote eipa kati xerei.

Ke pragmatika eixe dikio. Alloste epixeirimaties einai kai den goustaroun na ektethoun katholou

Καιρός τα κολλέγια με τα εν λόγω εξ αποστάσεως master σε συμεργασία με ξένα πανεπιστήμια να αρχίζουν ν α δίνουν και παιδαγωγική κατάρτιση με master, άντε για να τελειώνουμε από την ΑΣΠΑΙΤΕ. Δεν είμαι υπερμαχοσ των κολλεγιων, αλλά αν σε αναγκάζει το ελληνικο κρατος τι να κάνεις

Auta kai min trote koutoxorto ellinikon AEI pou akoune kollegio kai afiniazoun xoris logo. Pisteuo na katalabenete ti ennoo. Eutixos sta ellinika panepistimia iparxoun kai kathigites pou gnorizoun tous nomous kai na sas po tin alihia kathigitis itan autos pou me proetrepse na to kano. Mou eipe oti ta exapostaseos master einai poli sixrona pleon, diskola kai den exei sxesi an einai kollegio stin mesi i oxi.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2011, 07:51:58 μμ από sotos81 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Εγώ συτό που γνωρίζω είναι αυτό που λέει το ΔΟΑΤΑΠ
«ισοτιμία και αντιστοιχία» τίτλων που έχουν αποκτηθεί με την διαδικασία της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης χορηγείται μόνον εφόσον υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα σπουδών στο Ε.Α.Π και κατόπιν σύγκρισης του προγράμματος σπουδών της σχολής στην ημεδαπή με αυτό της σχολής στην αλλοδαπή

Τώρα, για μένα αν κάποιος θέλει να το ρισκάρει και αν θέλει να σπουδάσει για "την τρέλλα" του, ας το κάνει. Το μόνο που θα χάσει (αν υποθέσουμε ότι το κάνει για την τρέλα του πάντα και γιατί θέλει να επεκτείνει τους ορίζοντες του και μόνο) είναι τα 120 ευρώ του παραβόλου.

Ποιός το κάνει, όμως; Εγώ όχι!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αναφέρεσαι σε προπτυχιακές σπουδές και όχι μεταπτυχιακές. Το ξεκαθαρίζει άλλωστε και το ΔΟΑΤΑΠ. Δεν είναι δυνατόν να χορηγείται αντιστοιχία στα μεταπτυχιακά. Να αναφέρω απλά ότι και ελληνικό ΤΕΙ συνεργάζεται με ξένο πανεπιστήμιο (το ξένο π[ανεπιστημο χρησιμοποιει τις εγκαταστάσεις του ΤΕΙ) κάνοντας master εξ αποστάσεως, αν θυμάμαι ο τίτλος του master είναι ¨εξα αποστάσεως εκπάιδευση" και είναι πλήρως αναγνωρισμένο από το ΔΟΑΤΑΠ και ας μην υπάρχει αντίστοιχος τίτλος master στο ΕΑΠ.

Τέλος πάντων Μιας και σας διαφώτισα αρκετά με αυτό το θέμα, ας μου απαντήσει και εμένα κάποιος: ποιο αγγλικό πανεπιστημιο είναι αυτό που κάνει το εν λκόγω εξαποστάσεως μεταπτυχιακό, ποιος είναι ο τίτλος, πόσο χρόνο διαρκεί και πότε κάνει κάποιος αιτήσεις;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2012, 11:30:19 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
συναδελφοι καλησπερα

θα συμφωνησω με τη Lucinda
 κάνω διδακτορικο στο Βόλο στην ειδική αγωγή και επειδή πολλοί από τους καθηγητές μου είναι στη διαδικασία αναγνώρισης των masters από το εξωτερικό είναι απόλυτοι σε ένα πράγμα: κανένα μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως είτε είναι Αγγλία είτε οπουδήποτε αλλού αναγνωρίzεται ή έχει αναγνωριστεί ουδέποτε στην Ελλάδα :)
για να αναγνωριστεί χρείαζεται τουλάχιστον ένας χρόνος φοίτησης και ο δεύτερος μπορεί να είναι εξ αποστάσεως αλλά εξ ολοκλήρου όχι
ελπίζω να βοήθησα.....

Αμφιβάλλω πραγματικά αν οι καθηγητές που λες, έχουν οποιαδήποτε σχέση με ΔΟΑΤΑΠ ή ξέρουν τι τους γίνεται. Λυπάμαι αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα. Δεν ισχύει επίσημα τίποτ ααπό αυτά που λες
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2011, 09:12:57 μμ από sotos81 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 458
Σύνολο: 475

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.