*

Αποστολέας Θέμα: Mεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής (Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Αγγλίας)  (Αναγνώστηκε 50473 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα και από εμένα! Ήθελα και εγώ να κάνω παρόμοια ερώτηση με τον/την συνάδελφο... Έχω βρεί ένα μεταπτυχιακό στο Institute of Education του University of London με τίτλο ΜΑ Inclusive Education το οποίο σκέφτομαι να παρακολυθήσω. Το θέμα είναι το εξής: το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό είναι ουσιαστικά εξ' αποστάσεως αλλά θα πρέπει να παρεβρεθείς 5 Σαββατοκύριακα το χρόνο. Όπως γράφει και στο site τους είναι mixed-mode. Σαν ίδρυμα είναι από τα καλύτερα (αν όχι το καλύτερο) πάνω στην εκπαίδευση και τα πτυχία που παρέχει δεν έχουν θέμα αναγνώρισης. Ωστώσο, επειδή έχει αυτή τη μορφή σκεφτόμουν μήπως αντιμετωπίσω πρόβλημα κατά την αναγνώριση.
Υπάρχει κάποιος που το έχει παρακολουθήσει ή αν έχει κάποιο γνωστό προκειμένου να σιγουρευτώ ότι δεν θα έχω πρόβλημα?
Οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Τα mixed mode δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς. ίσως να μην έχει πρόβλημα. Επίσκεψη στο ΔΟΑΤΑΠ και πρήξιμο. Φυσικά δεν φεύγουμε ποτέ αν δεν μας δώσουν έγγραφη απάντησ ή επίσημο έγγραφο. Από τότε βρήκα την υγειά μου και δεν κάθομαι να ακούβ την κάθε ηλιθιότητα που έρχεται στο κεφάλι κάθε υπαλλήλου όταν πέρνεις τηλέφωνο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2011, 09:05:06 μμ από sotos81 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Εγώ συτό που γνωρίζω είναι αυτό που λέει το ΔΟΑΤΑΠ
«ισοτιμία και αντιστοιχία» τίτλων που έχουν αποκτηθεί με την διαδικασία της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης χορηγείται μόνον εφόσον υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα σπουδών στο Ε.Α.Π και κατόπιν σύγκρισης του προγράμματος σπουδών της σχολής στην ημεδαπή με αυτό της σχολής στην αλλοδαπή

Τώρα, για μένα αν κάποιος θέλει να το ρισκάρει και αν θέλει να σπουδάσει για "την τρέλλα" του, ας το κάνει. Το μόνο που θα χάσει (αν υποθέσουμε ότι το κάνει για την τρέλα του πάντα και γιατί θέλει να επεκτείνει τους ορίζοντες του και μόνο) είναι τα 120 ευρώ του παραβόλου.

Ποιός το κάνει, όμως; Εγώ όχι!

Αναφέρεσαι σε προπτυχιακές σπουδές και όχι μεταπτυχιακές. Το ξεκαθαρίζει άλλωστε και το ΔΟΑΤΑΠ. Δεν είναι δυνατόν να χορηγείται αντιστοιχία στα μεταπτυχιακά. Να αναφέρω απλά ότι και ελληνικό ΤΕΙ συνεργάζεται με ξένο πανεπιστήμιο (το ξένο π[ανεπιστημο χρησιμοποιει τις εγκαταστάσεις του ΤΕΙ) κάνοντας master εξ αποστάσεως, αν θυμάμαι ο τίτλος του master είναι ¨εξα αποστάσεως εκπάιδευση" και είναι πλήρως αναγνωρισμένο από το ΔΟΑΤΑΠ και ας μην υπάρχει αντίστοιχος τίτλος master στο ΕΑΠ.


Αυτό που λες ισχύει για το πρώην University of Paisley, νυν University of the West of Scotland που έχει μια σύμπραξη με το ΤΕΙ Πειραιά. Η απόφαση αναφέρει ότι αναγνωρίζονται σύμφωνα με τη νομοθεσία.
Επ΄σιης, έχει παρθεί και άλλη μια απόφαση, την οποία βρήκα τώρα, που ανβαφέρει ότι τα εξ αποστάσεω που δεν υπάρχουν στο ΕΑΠ δύναται να κριθούν για την ατοιστοιχάι τους ως προς τα πτυχία που απονεμονται από 1. Τμήματα Φιλολογίας (Ελληνικής και Ξένων) 2. Τμήματα Ιστορίας\Αρχαιολογίας (κατεύθυνση Ιστορίας) 3. Τμήματα Φιλοσοφίας – Παιδαγωγικής – Ψυχολογίας (Τομέας Φιλοσοφίας ή Παιδαγωγικής) 4. Παιδαγωγικά Τμήματα Δημοτικής Εκπαίδευσης και Προσχολικής Αγωγής ημεδαπής 5. Τμήματα Ψυχολογίας
 
Για μένα η λέξη κλειδί είναι το "δύνανται". Είναι στη διακριτική ευχέρεια του συμβουλίου αν θα κριθούν ως προς τα άλλα τμήματα. Αλλιώς θα έλεγε "κρίνονται"....

Επανέρχομαι, λοιπόν, σε αυτό που είπα πιο πάνω, ότι είναι ρίσκο!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν αναφέρομαι σε αυτό. Αυτό που λες ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΑ, ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΑ, ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΑ, ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΤΟ ΠΩ;;

δΕΝ δύναται από καμία νομοθεσία πουθενά στο κόσμο να υπάρχει αντιστοιχία επίσημη μεταξύ μεταπτυχιακών. Υπάρχουν 10.000 διαφορετικοί τίτλοι master. Με την λογική σου τα ομοειδή τμήματα π.χ. όλα τα τμήματα φιλολογίας θα έπρεπε να δίνουν ίδιους τίτλους master, ΠΟΥ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ.

Διαβάστε τους νόμους πρώτα προσεκτικά!!!

Θα μπορούσε τουλάχιστον κάποιος να μου απαντήσει ποιο Master είνα αυτό στην Αγγλία το εξαποστάσεως:;

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2011, 09:17:36 μμ από sotos81 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Δεν αναφέρομαι σε αυτό. Αυτό που λες ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΑ, ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΑ, ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΑ, ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΤΟ ΠΩ;;

δΕΝ δύναται από καμία νομοθεσία πουθενά στο κόσμο να υπάρχει αντιστοιχία επίσημη μεταξύ μεταπτυχιακών. Υπάρχουν 10.000 διαφορετικοί τίτλοι master. Με την λογική σου τα ομοειδή τμήματα π.χ. όλα τα τμήματα φιλολογίας θα έπρεπε να δίνουν ίδιους τίτλους master, ΠΟΥ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ.

Διαβάστε τους νόμους πρώτα προσεκτικά!!!

Θα μπορούσε τπυλάχιστον κάποιος να μου απαντήσει ποιο Master είνα αυτό στην Αγγλία το εξαποστάσεως:;


Πού το λέει ΚΑΘΑΡΑ ότι είναι για προπτυχιακά;
Αναφέρει ΠΤΥΧΙΑ! Πτυχίο είναι και το μεταπτυχιακό και το διδακτορικό και το λεγόμενο Bachelor.
Επειδή, λοιπόν, και εγώ έχω ρωτήσει στο ΔΟΑΤΑΠ (αυτοπροσώπως) μου είπαν ότι για τα μεταπτυχιακά ισχύουν αυτά που λέει στο site τους και αναγνωρίζονται μόνο στις πριπτώσεις που αναφέρονται.
Δεν αμφισβητώ το ότι είναι παράλογο. Αλλά αυτό είναι!
Όσοι νομίζουν ότι θίγονται ας κάνουν πρσφυγή....Ίσως δικαιωθούν.....


Όπως και να 'χει, εγώ δεν πρόκειται να σχοληθώ παραπάνω. Όποιος ενδιαφέρεται ας ρωτήσει, ας μάθει και ας κάνει τις επιλογές του..... Τις δικές μου τις έκανα όταν έπρεπε....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2011, 09:22:10 μμ από emmaki »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επαναλαμβάνω ότι αν δεν έχουμε στα χέρια μας επίσημα έγγραφα δεν πιστεύω κανένα υπάλληλο

Ας δούμε λοιπόν τι λέει ο ΔΟΑΤΑΠ για να μην λέμε ότι αν ναι:

"Τέλος, σύμφωνα με απόφαση του Δ.Σ του ΔΟΑΤΑΠ, η «ισοτιμία και αντιστοιχία» τίτλων που έχουν αποκτηθεί με την διαδικασία της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης χορηγείται μόνον εφόσον υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα σπουδών στο Ε.Α.Π και κατόπιν σύγκρισης του προγράμματος σπουδών της σχολής στην ημεδαπή με αυτό της σχολής στην αλλοδαπή. Σε κάθε περίπτωση ισχύει ότι για αναγνώριση της αντιστοιχίας με σχολές 4ετούς φοίτησης στην ημεδαπή απαιτείται συνεκτίμηση βασικού και μεταπτυχιακού τίτλου."

Είναι σαφέστατο ότι το εδάφιο μιλάει για προπτυχιακά προγράμματα σπουδών

Σύμφωνα πάλι με ΔΟΑΤΑΠ:

Πτυχίο» είναι ο τίτλος αναγνωρισμένου πανεπιστημιακού ή τεχνολογικού ιδρύματος ανώτατης εκπαίδευσης, ο οποίος χορηγείται μετά από επιτυχή ολοκλήρωση προπτυχιακού προγράμματος σπουδών.

Τίτλος σπουδών» είναι πτυχίο ή δίπλωμα, με το οποίο πιστοποιείται ότι ο κάτοχος του έχει ολοκληρώσει επιτυχώς πρόγραμμα σπουδών ανώτατης εκπαίδευσης.


Ο ΔΟΑΤΑΠ ΟΤΑΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ μεταπτυχιακά το αναφέρει ξεκάθαρα !!!!!. Άλλωστε για αυτό έχει και στους ορισμούς διαφορετικό ορισμό για το "μεταπτυχιακό" και "διδακτορικό". Σε όσες περιπτώσεις αναφέρεται σε μεταπτυχιακά έχει τη φράση ¨μεταπτυχιακό δίπλωμα", μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών"

Επαναλαμβάνω ότι εκλαμβάνετε λάθος αυτά που λέει ο ΔΟΑΤΑΠ.
Φυσικά δεβν προτρέπω κανένα να κάνει κάτι είτε Master είτε phd εξαποστάσεως ή οτιδήποτε άλλο, ΑΝ ΠΡΩΤΑ ΔΕΝ ΡΩΤΗςΕΙ ΔΟΑΤΑΠ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2011, 09:34:34 μμ από sotos81 »

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εγω θα πω μονο το εξης γιατι ανεβαινουν οι τονοι και δε μου αρεσει :)
Οπως προανεφερα και μετα φυσικα απο σχετικες συζητησεις που εγιναν επανειλημμένα στο τμημα ειδικής του Βόλου, τα master εξ αποστασεως στην ειδική δεν αναγνωρίζονται. Τώρα αν κάποιος δεν πιστεύει τους καθηγητές των ΑΕΙ και πιστευει έναν διευθυντή κέντρου μεταλυκειακής εκπαίδευσης (που έχει και οικονομικό -προφανώς- όφελος) .... ας το κάνει
καλή τύχη σε όποιον το αποφασίσει
 και για να μην είμαστε απόλυτοι, κανείς δεν αμφισβητεί το περιεχόμενο και την αξία αυτών των προγραμμάτων. Δυστυχώς όμως είναι ακόμα χωρίς αντίκρυσμα στην ελληνική εκπαιδευτική πραγματικότητα για το μέλλον οψόμεθα :)

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχω επίσημη απόφαση του ΔΟΤΑΠ στα χέρια μου που αναγνωρίζεται κανονικότατα master εξαποστάσεως σε συνεργασία με ελληνικό κολλέγιο. Τελεία και παύλα. Δεν με ενδιαφέρει εμένα προσωπικά από την στιγμή που έχω την απόφαση του ΔΟΑΤΑΠ το τι λένε οι καθηγητές και κάθε καθηγητής.

Το θέμα το ψάχνω εδώ και 6 μήνες εντατικά, τόσο όσο δεν το χει ψάξει κανείς. Τα master από κολλέγια σε συνεργασία με ξένα πανεπιστημια (εξαποστάσεως πάντα) αναγμωρίζονται αρκετά από το ΔΟΑΤΑΠ. Δεν έχει να κάνει με το τι λένε καθηγητλε,ς αλλά με το τι επιβάλει η νομοθεσία μιας και η Ελλάδα είναι μέλος της Ε.Ε.

Σας προκαλώ: πηγαίνετε αυτοπροσώπως σε ένα παράρτημα ΔΟΑΤΑΠ και ζητήστε να σας δώσουν την απόφαση αναγνώρισης ενός εξαποστάσεως master από κολλέγιο της Ελλάδας σε συνεργασία με ξένο πανεπιστημιο (αρκει το ξένο να είναι αναγνωρισμένο). Δεν είναι δύσκολο να βρείτε τέτοι αmaster.

ΑΝ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΕΠΙΜΕΙΝΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ, ΠΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΟΤΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΨΕΞΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΕΠΙΣΗΜΟ ΕΓΓΡΑΦΟ.

Σας πληροφορώ ότι ΌΛΟΙ ΘΑ ΣΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΟΧΡΕΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑΣ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΣΥΓΝΜΩΜΗ ΑΝ ΑΠΟ ΚΕΚΤΗΜΕΝΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΜΑΛΑΚΙΑ ΣΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ!!!!!!

Στην Ελλάδα πρέπι πάντα να ζητάες επίσημα έγγραφα αμα θες να είσαι 100% σίγουρος. Πάρτε αύριο και όλας τηλέφωνο στο ΔΟΑΤΑΠ και να επιμείνετε αν θέλετε, αλλά το καλύτερο είναι να πάτε αυτοπροσώπως.

Δεν μιλάω θεωφργτικά, έχω έγγραφα ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΑ και μιλάω. Και σας πληροφορώ ότι αυτό δεν είναι μοναδική περίπτωση, αλλά ισψύει σχεδον για όλα τα κολλέγια, για ένα της Θεσσαλονίκης ισχύει σίγουρα που έχει master εξαποστάσεως με ξένα πανεπιστημια αναγνωρισμένα από ΔΟΑΤΑΠ

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Λοιπόν με προκαλείτε να βγάλω το έγγραφο ντοκουμέντο. Aπλά δεν γουστάρω να το κάνω, όχι γιατί το έγγραφο είναι παράνομο, αλλά διότι αναφέρει παρα πολλά ονοματεπώνυμα ανθρώπων, αυτών που συνεδρίασαν κ.τ.λ.. Στο έγγραφο αναφέρεται και το όνομα του πρώτου που έτυχε αναγνώρισης to sygkekrim;eno μαστερ ως ισότιμου με τα ελληνικά master. Φυσικά μπορείτε να το ζητήσετε από το ΔΟΑΤΑΠ το έγγραφο

Ρώτησα το ΔΟΑΤΑΠ ποιος είναι αυτός και γιατί αναφέρει μόνο το ονομά ενός έλληνα που πήρε το μεταπτυχιακό, αυτός μόνο υπάρχει που το πήρε ή ήταν αυτός που το κατέθεσε πρώτος για αναγνώριση;; Το ΔΟΑΤΑΠ απάντησε ότι σε αυτές τις περιπτώσεις με τα κολλέγια το όνομα που βλέπω είναι το όνομα του υπεύθυνου-ιδιοκτήτη κολλεγίου-τελοσπάντων αυτού του ανθρώπου που μας έστειλε το πρόγραμμα προκειμένου να το αναγμωρίσουμε.

Και μου είπαν: ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΛΛΕΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΝΟΥΝ. Για να μην μείνουν ξεκρέμαστοι οι φοιτητες τους πρώτα μας στέλνουν το πρόγραμμα σπουδών με το όνομα του υπευθυνου που βλέπετε,έτσι ώτσε να το αναγνωρίσουμε. Από την στιγμή που αναγνωρίζεται μια φορά ΟΣΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ.

Και φυσικά όπως καταλάβατε ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΜΑSTER ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2011, 02:24:55 πμ από sotos81 »

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παραθέτω τα επίσημα έγγραφα αναγνώρισης του ΔΟΑΤΑΠ, έχοντας σβλησει επιλεκτικά ονόματα και πανεπιστήμια.
Αυτό γιατί κάποιοι "καθηγητές" ισχυρίζονται ότι δεν αναγνωρίζονται τα εξ' αποστάσεως στην Ελλάδα


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2011, 03:17:00 πμ από sotos81 »

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
που ειναι και δεν τα βλεπουμε?

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πως μπορώ να ανεβάσω μια εικόνα που έχω αποθηκεύσει;; Πατάω στα συνημμένα και δεν κάνει τίποτα. Κανείς βοήθεια;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2011, 03:16:10 πμ από sotos81 »

Αποσυνδεδεμένος antente

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ



Επ΄σιης, έχει παρθεί και άλλη μια απόφαση, την οποία βρήκα τώρα, που ανβαφέρει ότι τα εξ αποστάσεω που δεν υπάρχουν στο ΕΑΠ δύναται να κριθούν για την ατοιστοιχάι τους ως προς τα πτυχία που απονεμονται από 1. Τμήματα Φιλολογίας (Ελληνικής και Ξένων) 2. Τμήματα Ιστορίας\Αρχαιολογίας (κατεύθυνση Ιστορίας) 3. Τμήματα Φιλοσοφίας – Παιδαγωγικής – Ψυχολογίας (Τομέας Φιλοσοφίας ή Παιδαγωγικής) 4. Παιδαγωγικά Τμήματα Δημοτικής Εκπαίδευσης και Προσχολικής Αγωγής ημεδαπής 5. Τμήματα Ψυχολογίας
 
Για μένα η λέξη κλειδί είναι το "δύνανται". Είναι στη διακριτική ευχέρεια του συμβουλίου αν θα κριθούν ως π ρος τα άλλα τμήματα. Αλλιώς θα έλεγε "κρίνονται"....

Επανέρχομαι, λοιπόν, σε αυτό που είπα πιο πάνω, ότι είναι ρίσκο!
[/quote]


να επαναλάβω για την απόφαση (την οποία γνωρίζω απο τις αρχές του έτους... ) όταν πήγα φεβρουάριο στον δοαταπ μου είπαν οτι έχει μπει σε ισχύ και ότι οι αποφοιτοι που θα προσέλθουν έχουν τη δυνατότητα εκτός απο ισοτιμία με εαπ (όσον αφορά τη φύση του προγράμματος, διάρκεια, τρόπος αξιολόγησης, κ.λ.π.) να αιτηθούν και αντιστοιχία.. με οποιοδήποτε απο τα τμήματα...
δεν μπορούν να πουν κάτι άλλο---> εννοείται "δύναται".. τίποτα δεν γίνεται αυτόματα...

η αντιστοιχία τους sotos δεν τα κάνει ίδια αλλά αντίστοιχου περιεχομένου - αντικειμένου.

πάντως να ξεκαθαρίσω οτι και με εμένα ήταν κάθετοι περί συνεργασίας των ξένων πανεπιστημίων με κολέγια.
έχω και γω απόφαση αναγνώρισης απο δοαταπ, βέβαια μετά απο ερώτηση μου σε κολέγιο αλλά...δε λέει τιποτα για αντιστοιχία παρά μόνο για ισοτιμία με εαπ...
αυτό μπορεί να είναι παγίδα αφού υπάρχουν μεταπτυχιακά ελληνικά τα οποία αν και αφορούν την ειδική αγωγή δεν μετράνε για τους πίνακες...γτ π.χ. δεν λέγονται ειδικής αγωγής ή οι τίτλοι των μαθημάτων τους σε κάποιο ποσοστο δεν περιλαμβάνουν ειδική αγωγή... τρέχα γύρευε...
προσωπικά δεν έχω ακούσει κανέναν που να έχει κάνει ειδικ'ης εξ αποστάσεως και με αυτό να μπήκε κ στους πίνακες..

ΑΛΛΆ........... κάτι που άκουσα πριν μέρες, το είδα σαν θέμα εδώ στο forum... και πιστεύω ότι θα υλοποιηθεί (προσωπική κ μόνο άποψη)- αν και είμαι αντίθετη ως εκεί που δεν παίρνει... αλλά το νέο νομοσχέδιο θα είναι απεριγραπτο....το βλέπω...

http://www.pde.gr/index.php?topic=7423.0
emmaki ίσως ήταν ρίσκο...τώρα είναι επέεεενδυση...  :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Οχι συνημμενα Πανω δεξια υπαρχει επιλογη εισαγωγη εικονας εκει που απαντας

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ναι ρε παιδιά το εικονίδιο "εισαγωγή εικόνας δεν κάνει τίποτα" μου εμφανίζει πάω να κάνω αντιγραφλη την εικόνα ανάμεσα στα img και δεν κάνει τίποτα.

Επαναλαμβάνω ότι το ΔΟΑΤΑΠ στα μεταοτυχιακά ελέγχει μόνο ισοτιμία!!!! Δεν είανι δυνατόν να ελέγξει αντιστοιχία. Αντιστοιχία ως προς τι;;; Ως προς τίτλο ελληνικού master;; Mα το κάθε πανεπιστημιο έχει δικαίωμα να έχει 200 τίτλους master που δεν είναι οι ίδιοι στην ελλάδα, τι σημαίνει ότι δεν αποτελούν master;; Είναι σαν να λέτε ότι ένας με master από to harvard στο τομέα της εμβιομηχανικής, το master δεν θα αναγμωριστεί ως master στην Ελλάδα επειδή δεν υπάρχει ο αντίστπιχος τίτλος master στην Ελλάδα. Φυσικά δεν ισχύει.

Μην μπερδευουμε τα πράγματα!!!! Το ΔΟΑΤΑΠ αποφαίνεται σε όλα τα master και phD για το αν είναι ισότιμα με master ¨η phD αντίστοιχα όπως αυτά ισχύουν στην Ελλάδα. Το Υποουργείο Πιαδείας εννοείται ότι είναι υποχρεωμένο να το αναγνωρίσει αν είναι αναγνωρισμένο από ΔΟΑΤΑΠ και αναφέρεται σαφώς στην ειδική αγωγή. Ο νόμος δεν δίνει δικαίωμα στον υπάλληλο του Υπουργείου Παιδείας να αποφασίσει για το αν ένα εξααποστάσεως Master στην ειδική αγωγή αναγνωρισμένο από ΔΟΑΤΑΠ είναι καλό ή όχι με ένα full time.

Kαι εδώ που τα λέμε μια χαρά πρόγραμμα είχε το συγκεκριμένο master, και πολύ πλούσιο μάλιστα με πολυ περισσότερα μαθήματα από αυτά του full time του ενός έτους που δίνουν στην Αγγλία.

η ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΊΑ ισχύει για προπτυχιακά δεν θα το ξαναπώ λέμε!!!!! Aυτό που λες για τμήματα φιλολογιών είναι για προπτυχιακά προγράμματα σπουδών. Εντάξει δεν μου κάνει η ισοτιμία, δεν μου κάνει το ένα έγγραφο, δεν μου κάνει το άλλο, ε συγνώμη, μην βλέπετε παντού φαντάσματα

Κάποιος να μου εξηγήσει τη διαδικασία για το πως μπορώ να εισαγάγω εικόνα αν γίνεται;;; Tην έχω αποθηκεύσει σε μορφή Gif
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2011, 03:44:44 πμ από sotos81 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159778
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 450
Σύνολο: 467

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.