*

Αποστολέας Θέμα: Mεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής (Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Αγγλίας)  (Αναγνώστηκε 50384 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Καλησπέρα,συνάδελφοι!!!!Κατα καιρούς με έχετε βοηθήσει απίστευτα με όσα συζητάτε.Είμαι φιλόλογος .Αναρωτιέμαι αν ξέρει κάποιος τα εξής:
1) Τα μεταπτυχιακά ειδικής αγωγής που είναι εξ αποστάσεως σε Ανοιχτό Πανεπιστήμιο της Αγγλίας αναγνωρίζονται για να μπω στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών ειδικής αγωγής ;
Μου είπαν οι υπεύθυνοι ενός μεταπτυχιακού που βρήκα εξ αποστάσεως σε Ανοιχτό Πανεπιστ.Αγγλίας οτι έχουν αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ. Αρα, είμαι κατοχυρωμένη ;
2)Το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής μοριοδοτείται με 2,5 μόρια στη γενική παιδεία;
3)Η προυπηρεσία στα ειδικά σχολεια του αναπληρωτή ειδικής αγωγής μπορεί να "μεταφερθεί" στη γενική παιδεία;
Συγγνώμη για τις αφελείς απορίες μου.Αν ξέρει κάποιος κάτι...please,πείτε μου, περιμένω!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2012, 10:12:13 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lena_lar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μπορείς να μου πεις ποιο πανεπιστημιο ειναι αυτο αν έχεις τη καλοσύνη?

Αποσυνδεδεμένος nbap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα και από εμένα! Ήθελα και εγώ να κάνω παρόμοια ερώτηση με τον/την συνάδελφο... Έχω βρεί ένα μεταπτυχιακό στο Institute of Education του University of London με τίτλο ΜΑ Inclusive Education το οποίο σκέφτομαι να παρακολυθήσω. Το θέμα είναι το εξής: το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό είναι ουσιαστικά εξ' αποστάσεως αλλά θα πρέπει να παρεβρεθείς 5 Σαββατοκύριακα το χρόνο. Όπως γράφει και στο site τους είναι mixed-mode. Σαν ίδρυμα είναι από τα καλύτερα (αν όχι το καλύτερο) πάνω στην εκπαίδευση και τα πτυχία που παρέχει δεν έχουν θέμα αναγνώρισης. Ωστώσο, επειδή έχει αυτή τη μορφή σκεφτόμουν μήπως αντιμετωπίσω πρόβλημα κατά την αναγνώριση.
Υπάρχει κάποιος που το έχει παρακολουθήσει ή αν έχει κάποιο γνωστό προκειμένου να σιγουρευτώ ότι δεν θα έχω πρόβλημα?
Οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Κανένα μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής του εξωτερικού και εξ αποστάσεως δεν αναγνωρίζεται στην Ελλάδα, διότι για να αναγνωριστεί θα πρέπει να υπάρχει στο Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο αντίστοιχο τμήμα.
Στο Ε.Α.Π. δεν υπάρχει μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής, άρα αυτό στο οποίο αναφέρεστε, όπως και οποιοδήποτε άλλο του εξωτερικού και εξ αποστάσεως δεν αναγνωρίζεται στην Ελλάδα, ας είναι και από την Οξφόρξη, από Χάρβαρντ, απ' όπου θέλετε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sparos2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
    • Προφίλ
Είναι τρελό πάντως να μην αναγνωρίζονται αυτά τα μεταπτυχιακά και να αναγνωρίζεται το μαϊμού μεταπτυχιακο από τη Βουλγαρία :'(

Αποσυνδεδεμένος nbap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είσαι σίγουρη για αυτό που γράφεις, γιατί στο site to ΔΟΑΤΑΠ αυτό που γράφεις το αναφέρει μόνο για όσους θέλουν "ισοτιμία και αντιστοιχία", δηλαδή για προπτυχιακές σπουδές. Δεν γράφει κάτι τέτοιο για την αναγνώριση μεταπτυχιακών... Υπάρχει κάποιος που γνωρίζει κάτι παραπάνω για την αναγνώριση εξ' αποστάσεως μεταπτυχιακών τίτλων?

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Είναι τρελό πάντως να μην αναγνωρίζονται αυτά τα μεταπτυχιακά και να αναγνωρίζεται το μαϊμού μεταπτυχιακο από τη Βουλγαρία :'(

Είναι σίγουρο ότι αναγνωρίζεται;;;;
Εγώ από όσα έχω διαβάσει δεν είμαι σίγουρη....Αν λέει στο τίτλο του ¨εξ αποστάσεως" δεν αναγνωρίζεται, αν λέει "μερικής φοίτησης" μπορεί να αναγνωρίζεται (εξαρτάται από το ΔΟΑΤΑΠ αν αναγνωρίζει το πανεπιστήμιο και το συγκεκριμένο τμήμα)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Είσαι σίγουρη για αυτό που γράφεις, γιατί στο site to ΔΟΑΤΑΠ αυτό που γράφεις το αναφέρει μόνο για όσους θέλουν "ισοτιμία και αντιστοιχία", δηλαδή για προπτυχιακές σπουδές. Δεν γράφει κάτι τέτοιο για την αναγνώριση μεταπτυχιακών... Υπάρχει κάποιος που γνωρίζει κάτι παραπάνω για την αναγνώριση εξ' αποστάσεως μεταπτυχιακών τίτλων?

Ψάξε καλύτερα στο ΔΟΑΤΑΠ! Κάπου αριστερά (νομίζω) είχε μια επιλογή για μεταπυχιακά εξ αποστάσεως....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
μόνο στο ελλαδιστάν θα μπορούσε να γίνει αυτό

εγώ θέλω να γίνει το εξής για να γελάσουμε, σήμερα το ΕΑΠ εχει μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση ενηλίκων ας πούμε, οπότε ας πούμε ο δοαταπ αναγνωρίζει το αντίστοιχο της οξφόρδης (π.χ.). Περνάνε 6-7 χρόνια και για τον χ,ψ, λόγο το ΕΑΠ αλλάζει ρώτα και αποφασίζει να το καταργήσει/μετασχηματίσει το μεταπτυχιακό αυτό. Κάποιος που θα έρθει από την οξφόρδη μετά θα του λένε ότι δεν αναγνωρίζεται ? ε ρε καραγκιοζιλίκια

αντί να δεχόμαστε τις αναγνωρίσεις που δίνουν τα κράτη στα οποία λειτουργούν τα πανεπιστήμια λέμε ότι ξέρεις αφού δεν το έχουμε εμείς το μεταπτυχιακό τότε ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ για εμάς. Πόσο ΗΛΙΘΙΟΣ πρέπει να είσαι για να το καταπιείς αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2011, 03:09:00 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
μόνο στο ελλαδιστάν θα μπορούσε να γίνει αυτό

εγώ θέλω να γίνει το εξής για να γελάσουμε, σήμερα το ΕΑΠ εχει μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση ενηλίκων ας πούμε, οπότε ας πούμε ο δοαταπ αναγνωρίζει το αντίστοιχο της οξφόρδης (π.χ.). Περνάνε 6-7 χρόνια και για τον χ,ψ, λόγο το ΕΑΠ αλλάζει ρώτα και αποφασίζει να το καταργήσει/μετασχηματίσει το μεταπτυχιακό αυτό. Κάποιος που θα έρθει από την οξφόρδη μετά θα του λένε ότι δεν αναγνωρίζεται ? ε ρε καραγκιοζιλίκια

αντί να δεχόμαστε τις αναγνωρίσεις που δίνουν τα κράτη στα οποία λειτουργούν τα πανεπιστήμια λέμε ότι ξέρεις αφού δεν το έχουμε εμείς το μεταπτυχιακό τότε ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ για εμάς. Πόσο ΗΛΙΘΙΟΣ πρέπει να είσαι για να το καταπιείς αυτό.

Και όμως έτσι είναι.....

(Άχετο-σχετικό, "μαγάλα" πανεπιστήμια (Οξόρδη, Καίμπριτζ κλπ) δεν προσφέρουν εξ αποστάσεως σπουδές γιατίο θεωρούν (και καλά κάνουν) ότι για να σπουδάζεις πρέπει να είσαι στο φυσικό χώρο του πανεπιστημίου, να έχεις επαφές  με την κοινότητα κλπ)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σου απαντώ με απόλυτη βεβαιότητα nbab. Καταλαβαίνω ότι φαντάζεσαι ότι βρήκες έναν καλό τρόπο να πάρεις ένα μεταπτυχιακό και μάλιστα στην Ειδική Αγωγή και χωρίς να φύγεις από την Ελλάδα, λυπάμαι που στο χαλάω, τα έχω ψάξει όλα λεπτομερώς στο παρελθόν και βεβαίως ακόμα παρακολουθώ ό,τι βγαίνει μπας και αλλάξει κάτι. Την απάντηση την έδωσα, αν ελπίζεις να βρεθεί κάποιος που να έχει διαφορετική άποψη, ακριβώς γιατί η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, δεν μπορώ να σε πείσω.

Sparos2 έχεις δίκιο σε αυτό που λες περί Βουλγαρίας. Δεν ξέρω ακριβώς σε ποιο μεταπτυχιακό αναφέρεσαι, αλλά αν υπάρχουν οι τυπικές προϋποθέσεις, δηλαδή παρακολουθήσεις, τότε πολύ απλά αναγνωρίζεται ως μεταπτυχιακό εξωτερικού. Άλλωστε τώρα πια η Βουλγαρία είναι και  στην Ε.Ε.

Αποσυνδεδεμένος nbap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Lucinda, δεν αμφιβάλλω για αυτά που γράφεις, ούτε για τις γνώσεις σου πάνω στο θέμα, απλά ψάχνω να βρώ τη διαδικασία ανανγώρισης εξ' αποστασεως μεταπτυχιακών τίτλων του εξωτερικού και δεν βρίσκω τίποτα ούτε στο site του ΔΟΑΤΑΠ. Όλα αυτά που γράφεις υπάρχουν κάπου γραμμένα για να σιγουρευτώ?

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Lucinda, δεν αμφιβάλλω για αυτά που γράφεις, ούτε για τις γνώσεις σου πάνω στο θέμα, απλά ψάχνω να βρώ τη διαδικασία ανανγώρισης εξ' αποστασεως μεταπτυχιακών τίτλων του εξωτερικού και δεν βρίσκω τίποτα ούτε στο site του ΔΟΑΤΑΠ. Όλα αυτά που γράφεις υπάρχουν κάπου γραμμένα για να σιγουρευτώ?

Στη σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ αριστερά.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος antente

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 Τα πράγματα έχουν αλλάξει Lucinda...

Σου απαντώ με απόλυτη βεβαιότητα nbab. Καταλαβαίνω ότι φαντάζεσαι ότι βρήκες έναν καλό τρόπο να πάρεις ένα μεταπτυχιακό και μάλιστα στην Ειδική Αγωγή και χωρίς να φύγεις από την Ελλάδα, λυπάμαι που στο χαλάω, τα έχω ψάξει όλα λεπτομερώς στο παρελθόν και βεβαίως ακόμα παρακολουθώ ό,τι βγαίνει μπας και αλλάξει κάτι. Την απάντηση την έδωσα, αν ελπίζεις να βρεθεί κάποιος που να έχει διαφορετική άποψη, ακριβώς γιατί η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, δεν μπορώ να σε πείσω.


πλέον απαιτείται ισοτιμία με εαπ και αντιστοιχία με άλλα ιδρύματα..συγκεκριμένα στην εκπαίδευση... απο τον Ιανουάριο ρε παιδιά έχει βγεί η απόφαση...

http://www.doatap.gr/gr/apofaseisds.php

πάρτε να ρωτήσετε κ στον δοαταπ..εγω πήγα απο κει φεβρουάριο κ μου ειπαν τα παραπάνω... που ψαχνεται δηλαδή??
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2011, 01:12:46 μμ από ele_tech »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 528

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.