*

Αποστολέας Θέμα: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 223172 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 14, 2011, 12:04:38 πμ »
Νομίζω ότι όταν φεύγει ένας βιολόγος από μια περιοχή, σημαίνει ότι δεν αφήνει πίσω του κενά, ενώ εκεί που πάει καλύπτει 1. Έτσι έλεγαν ότι θα το κάνουν. οπότε από εκεί που φύγαν δεν θα υπάρχουν κενά ενώ εκεί που πήγαν μπορεί να υπάρχουν και άλλα. Δεν ξέρω όμως αν πραγματικά ισχύει κάτι τέτοιο γιατί αυτά κρατούνται μυστικά.
Και πάλι βέβαια αυτά είναι οργανικά κενά.

Αυτό ισχύει για τις αποσπάσεις (ότι δεν αφήνει πίσω του κενό), όχι για τις μεταθέσεις. Αυτός που φεύγει με μετάθεση μπορεί να αφήνει κενό, μπορεί και όχι (αν έχουν γίνει συγχωνεύσεις, μείωση τμημάτων κτλ). Σίγουρα όμως πηγαίνει σε κενό (λειτουργικό ή οργανικό).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:24:54 »

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 14, 2011, 12:54:26 πμ »
Υπάρχει τρόπος να μάθουμε πέρα από τις περιοχές μετάθεσης και τις περιοχές που άφησαν οι βιολόγοι;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2011, 09:06:00 πμ από sec »

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 14, 2011, 01:16:22 πμ »
;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2011, 09:06:31 πμ από sec »

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 14, 2011, 11:35:15 πμ »
Τις  προηγούμενες  χρονιές  υπήρχε  στις  μεταθέσεις  και  η  στήλη  με  την  περιοχή  της  παλιάς  οργανικής. Φέτος  όχι. Δεν  μπορώ  να  σκεφτώ  με  ποιο  τρόπο  μπορούμε  να  μάθουμε  τις  περιοχές  των  παλιών  οργανικών. Σε  κάποιες  περιπτώσεις  οι  αιρετοί  ανακοινώνουν  πίνακες  στους  οποίους  φαίνεται  ο  αριθμός  ανα  ειδικότητα  που  πήραν  μετάθεση  από  και  προς  τις  περιοχές  του  νομού. Ο  άλλος  τρόπος , που  όμως  είναι  χρονοβόρος , είναι  να  δούμε   από  το  site  της  ΔΔΕ (Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης)  που  μας  ενδιαφέρει  τα  οργανικά  κενά  που  ανακοινώθηκαν (υπάρχουν  αναρτημένα  στα  site  αλλά  ψάξτε  σε  παλιότερες  σελίδες  μια  που  ανακοινώθηκαν  το  τελευταίο  δεκαήμερο  του  Μαΐου  περίπου)  και  στη  συνέχεια  το  συγκρίνουμε  με  τις  βελτιώσεις  τοποθετήσεις (πάλι  από  το  site)  στις  οποίες  φαίνονται  και  οι  περιοχές-σχολεία  αυτών  που  πήραν  βελτίωση-τοποθέτηση. Εξακολουθούμε  όμως  να  αγνοούμε  αυτούς  που  έφυγαν  από  τη  ΔΔΕ  με  μετάθεση  για  άλλη  περιοχή. Από  τα  μόρια  αυτών  που  ζήτησαν  βελτίωση-τοποθέτηση(πάλι  από  το  site) μπορούμε  να  δούμε  πόσοι  είναι  αυτοί. Όλα  αυτά  όμως  αφορούν  οργανικά  κενά , και  όπως  εξήγησα  και  σε  προηγούμενο  μήνυμα  δε  μας  λέει  τίποτα  για  τα  λειτουργικά  κενά , τα  οποία (θεωρητικά)  καλύπτουν  οι  αναπληρωτές. Επίσης  κάτι  σημαντικό  είναι  ότι  τη  χρονιά  που  κάποιος  βγαίνει  σύνταξη , το  κενό  που  αφήνει  δίνεται  λειτουργικό , ενώ  την  επόμενη  δίνεται  ως  οργανικό (με  τους  περιορισμούς  που  ανέφερα  σε  προηγούμενο  μνμ). Άρα  κάποιοι  από  αυτούς  που  πήραν  μετάθεση  κάλυψαν περσινά κενά  από  συνταξιοδοτήσεις  που  πέρισυ  δόθηκαν  λειτουργικά (άρα  καλύφθηκαν  με  αναπληρωτές-κύρια -  και  αποσπασμένους δευτερευόντως) τα οποία  φέτος  δόθηκαν  οργανικά.
Ο  φυσιογνώστης  δε  δίνει  απαραίτητα  κενό  βιολόγου. Έτσι  κι  αλλιώς  το  φυσιογνωστικό  χωρίστηκε  σε  βιολογικό  και  γεωλογικό , και  στο  Γυμνάσιο  οι  ώρες  Βιολογίας - Γεωγραφίας  είναι  ίδιες. Αλλά  ούτε  αυτό  είναι  το  σημαντικό. Σημασία  είχε  τι  μαθήματα  έκανε , π.χ.  αν  έκανε  Χημεία (Γυμνάσιο)  οι  ώρες  που  μένουν...ακάλυπτες (με  την  προϋπόθεση  ότι  δεν  καλύπτονται  από  άλλον ΠΕ04  που  δε  συμπληρώνει  ωράριο)  αφορούν  Χημικό. Το  ίδιο  ισχύει  και  για  Φυσικό  που  έκανε  Βιολογίες (σε  Γυμνάσιο  :)): Οι  κενές  ώρες  αφορούν  βιολόγο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:24:54 »

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 14, 2011, 12:24:58 μμ »
Σημασία  είχε  τι  μαθήματα  έκανε , π.χ.  αν  έκανε  Χημεία (Γυμνάσιο)  οι  ώρες  που  μένουν...ακάλυπτες (με  την  προϋπόθεση  ότι  δεν  καλύπτονται  από  άλλον ΠΕ04  που  δε  συμπληρώνει  ωράριο)  αφορούν  Χημικό. Το  ίδιο  ισχύει  και  για  Φυσικό  που  έκανε  Βιολογίες (σε  Γυμνάσιο  :)): Οι  κενές  ώρες  αφορούν  βιολόγο.

Είχα αυτή την υποψία και τώρα μου έλυσες πολλές απορίες για τη μεγάλη ζήτηση των βιολόγων πέρυσι! Οι συνταξιοδοτήσεις των 04 ανέδειξαν το πρόβλημα της διδασκαλίας τη βιολογίας από τους άλλους κλάδους (που γινόταν κατά κόρον). Ρισκάροντας να γίνω λίγο κακιά οι συμπαθείς κατά τα άλλα αυτοί κλάδοι επέδειξαν άριστα αντανακλαστικά και μας υποβάθμισαν ακαριαία πριν καλά καλά καταλάβουμε πώς έγινε!!!

Για το θέμα των περιοχών προέλευσης όσων πήραν μετάθεση το τοπίο φέτος είναι (εσκεμμένα μήπως;) θολό...

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 14, 2011, 12:30:30 μμ »
Αν  έχεις  όρεξη  να  ψάξεις  μπες  στη  ΔΔΕ  που  σε  ενδιαφέρει  και  στις  τοποθετήσεις-βελτιώσεις  φαίνεται  από  που  προέρχεται  ο  καθένας (όπως  ήδη  έχω  πει).

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 14, 2011, 01:46:34 μμ »
Αν  έχεις  όρεξη  να  ψάξεις  μπες  στη  ΔΔΕ  που  σε  ενδιαφέρει  και  στις  τοποθετήσεις-βελτιώσεις  φαίνεται  από  που  προέρχεται  ο  καθένας (όπως  ήδη  έχω  πει).

Στις περισσότερες περιπτώσεις φέτος (τουλάχιστο στον κλάδο μας στην Αττική) φαίνονται οι οργανικές μόνο όσων δεν πήραν μετάθεση!! Όσοι πήραν μετάθεση άγνωστο τι οργανική είχαν...
πχ εδώ: http://dide-a-ath.att.sch.gr/dioik_data/or-top_velt_top-apo-met_29-6-11.xls
(βάλε φίλτρο για τους 0404 να διαπιστώσεις του λόγου το αληθές:)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2011, 01:58:19 μμ από sec »

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 23, 2011, 11:20:05 πμ »
Σημασία  είχε  τι  μαθήματα  έκανε , π.χ.  αν  έκανε  Χημεία (Γυμνάσιο)  οι  ώρες  που  μένουν...ακάλυπτες (με  την  προϋπόθεση  ότι  δεν  καλύπτονται  από  άλλον ΠΕ04  που  δε  συμπληρώνει  ωράριο)  αφορούν  Χημικό. Το  ίδιο  ισχύει  και  για  Φυσικό  που  έκανε  Βιολογίες (σε  Γυμνάσιο  :)): Οι  κενές  ώρες  αφορούν  βιολόγο.

Είχα αυτή την υποψία και τώρα μου έλυσες πολλές απορίες για τη μεγάλη ζήτηση των βιολόγων πέρυσι! Οι συνταξιοδοτήσεις των 04 ανέδειξαν το πρόβλημα της διδασκαλίας τη βιολογίας από τους άλλους κλάδους (που γινόταν κατά κόρον). Ρισκάροντας να γίνω λίγο κακιά οι συμπαθείς κατά τα άλλα αυτοί κλάδοι επέδειξαν άριστα αντανακλαστικά και μας υποβάθμισαν ακαριαία πριν καλά καλά καταλάβουμε πώς έγινε!!!

Για το θέμα των περιοχών προέλευσης όσων πήραν μετάθεση το τοπίο φέτος είναι (εσκεμμένα μήπως;) θολό...

Στα  δύο  τελευταία  γυμνάσια  που  ήμουν (ένα  πρόπερσι  και  ένα  πέρυσι σε  διαφορετικούς  νομούς, ενώ  ήμουν  ταυτόχρονα  και  σε  άλλα  σχολεία)  έκανα  συνολικά  0(μηδέν)  και  2(δύο)  ώρες  βιολογίας, όντας  ο  μόνος  Βιολόγος  σε  κάθε  περίπτωση , ενώ  υπήρχαν  12  και  18  ώρες  Βιολογίας  αντιστοιχα! Θα  μου  πείτε  ότι  ήμουν  αναπληρωτής  και  κάλυπτα  ότι  περίσευε(Φυσική , Χημεία...Μαθηματικά!) , αλλά  και  πάλι... Εξάλλου  πολλοί  φυσικοί (και  στο  forum)  αναφέρουν  ότι  η  Βιολογία  είναι  εύκολη  στη  διδασκαλία  της. Προφανώς  θεωρούν  ότι  έχουν  το  αναφαίρετο  δικαίωμα  να  τη  διδάξουν , κάτι  που  δεν  ισχύει  κατά  τη  γνώμη  τους  για  τη  Φυσική  και  τους  υπόλοιπους  ΠΕ 04! Όσον  αφορά  την  κατανομή  των  ωρών  στο  6ωρο  της  Α΄ τάξης , σίγουρα  υπήρξαν  διαβουλεύσεις  και  πιέσεις  και  από  την  ΕΕΦ  και  την  ΠΕΒ  για  την  απόδοση  της  6ης  ώρας  μεταξύ  Φυσικής  και  Βιολογίας. Όποιος  γνωρίζει  έστω  και  ελάχιστα  για  τι  σχετικά μεγέθη  μιλάμε , δεν  ηταν  δύσκολο  να  προβλέψει  την  κατάληξη...

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 23, 2011, 12:13:39 μμ »
Αυτό που γράφεις είχα διαπιστώσει κι εγώ τα χρόνια που έκανα πδσ σε όλα σχεδόν τα σχολεία που πήγαινα! Ζήτημα να υπήρχε 1 σχολείο που να δίδασκε βιολογία γπ βιολόγος! Πάντα την έκανε ο φυσικός και την κατεύθυνση (με ζόρι μεγάλο) ο χημικός. Και φυσικά τα παιδιά έρχονταν στην πδσ κατά δεκάδες όχι για να λύσουν απορίες αλλά για να τους κάνεις κανονικά το μάθημα από την αρχή! Δε θυμάμαι ούτε μια φορά να μου έφτασε το υποτιθέμενο δίωρο για να καλύψω ύλη + απαντήσεις στις ερωτήσεις + ασκήσεις... Με 2 λόγια στο μάθημά μας η πδσ κάλυπτε τρύπες! Δεν έδιναν βέβαια ποτέ πδσ σε άλλη ειδικότητα εκτός βιολόγου λέγοντας στα παιδιά που διαμαρτύρονταν "θα σας φέρουμε πδσ βιολόγο" τα υπόλοιπα στα φροντιστήρια... Ντροπή τους, αυτό μόνο έχω να πω. Μια χρονιά έτυχε η σημαιοφόρος του σχολείου (από χαμηλού εισοδήματος οικογένεια) να πηγαίνει για ιατρική. Τους ανάγκασε να φτιάξουν εικονικό τμήμα κατεύθυνσης (για ένα άτομο ουσιαστικά) και τους έβγαλε το λάδι αφού αρχικά της έδωσαν για την πδσ ένα βύσμα φυσικό που τον έδιωξε κατευθείαν και ένα 2ο βύσμα βιολόγο (!) που τον έδιωξε στο 3ο μάθημα. Εγώ ήμουν το "βύσμα" που έκανε μάθημα ;D (στις 2 ώρες άλλες 2 δωρεάν).

Πάντως φέτος που ήμουν αναπληρώτρια ο φυσικός προσπάθησε να διεκδικήσει (μέσω μυνημάτων στην υποδιευθύντρια) τη βιολογία γπ αλλά τα παιδιά κοντέψανε να τον πάρουν με τις πέτρες οπότε υποχώρησε :)

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 23, 2011, 12:54:40 μμ »
Στο  Λύκειο  δεν  έχω  συναντήσει  τέτοια  περιστατικά. Σε  όποιο  Λύκειο  κι  αν  ήμουν , Βιολογία  έκανε  Βιολόγος (δηλαδή  εγώ , εκτός μιας  περίπτωσης  σε  μεγάλο  Λύκειο  που  έκανε  Κατεύθυνση  και Γ.Π.  στη  Γ'  η  μόνιμη  συνάδελφος , εγώ  έκανα  κάποιες  ώρες  στη  Β΄-και  Χημεία  Γενικής-καθώς  και  σε  άλλα  δύο  σχολεία..διάφορα). Είναι  εντυπωσιακό  αυτό  που  μου  λες , συνήθως  στο  Λύκειο , ειδικά  στη  Γ΄,  σπανίως  θέλει  κάποιος  άλλος  ΠΕ04  τη  Βιολογία , για  τους  ευνόητους  λόγους...της  πανελλαδικής  εξέτασης. Τέτοια  περιστατικά  συνήθως  συμβαίνουν  σε  μικρά  απομακρυσμένα  Λύκεια , όπως  π.χ.  σε  ένα  πολύ  μικρό  νησί ,όπου  ο  μοναδικός  ΠΕ04 του  σχολείου  κάνει  τα  πάντα...

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 23, 2011, 02:24:10 μμ »
κι όμως, μιλάω για αττική... :P
Έτσι εξηγείται εν μέρει και η δυσάρεστη εξέλιξη της τύχης του μαθήματος στο λύκειο...
Επίσης, να σου πω ότι στο εξεταστικό κέντρο που ήμουν φέτος ικανός αριθμός διορθωτών ήταν φυσικοί & (ναι) χημικοί!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2011, 02:26:30 μμ από sec »

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 23, 2011, 02:28:55 μμ »
Να προσθέσω επίσης ότι έχω κάνει πδσ χημεία και φυσική σε λύκειο που ο καθηγητής ήταν διατροφολόγος τει... >:( απίστευτα πράγματα ακούγαν τα αυτάκια μου καθε φορά! Και πάλι έπρεπε να παράδώσω όλο το μάθημα κι όχι απλά να λύσω τις ασκήσεις...

Αποσυνδεδεμένος oparin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 23, 2011, 03:26:20 μμ »
Αυτές οι στάσεις και οι αντιλήψεις αυτού του είδους εκπαιδευτικών είναι που καταδίκασαν και υποβάθμισαν σε μεγάλο βαθμό την παιδεία στη χώρα μας. Θεωρώ αδιανόητο να υπάρχει εκπαιδευτικός της αντίστοιχης ειδικότητας και να μην αναλαμβάνει τη διδασκαλία του μαθήματός του, επειδή έχουν βολευτεί οι παλιοί ή επειδή ο διευθυντής είναι στην κοσμάρα του. Βέβαια αν ο καθένας βλέπει το επαγγελμά του σαν μια τυπική διαδικασία και το πως θα καταφέρνει να είναι φυγόπονος, αυτά που λέω είναι παράλογα και άτοπα. 

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 23, 2011, 10:36:56 μμ »
Αυτές οι στάσεις και οι αντιλήψεις αυτού του είδους εκπαιδευτικών είναι που καταδίκασαν και υποβάθμισαν σε μεγάλο βαθμό την παιδεία στη χώρα μας. Θεωρώ αδιανόητο να υπάρχει εκπαιδευτικός της αντίστοιχης ειδικότητας και να μην αναλαμβάνει τη διδασκαλία του μαθήματός του, επειδή έχουν βολευτεί οι παλιοί ή επειδή ο διευθυντής είναι στην κοσμάρα του. Βέβαια αν ο καθένας βλέπει το επαγγελμά του σαν μια τυπική διαδικασία και το πως θα καταφέρνει να είναι φυγόπονος, αυτά που λέω είναι παράλογα και άτοπα.

Αν απευθύνεσαι σε εμένα να σου διευκρινίσω ότι στα εν λόγω λύκεια στα οποία αναφέρθηκα ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΒΙΟΛΟΓΟΣ καθηγητής στο κανονικό πρόγραμμα ούτε για δείγμα!
Σε ότι αφορά το συνάδελφο που αναφέρθηκε στη διδασκαλία στα γυμνάσια έχε υπόψη oparin ότι η Ββάθμια όταν διαλέγεις τρόπον τινά σχολεία σου λέει πχ 12 ώρες (10 χημεία + 2 βιολογία). Δεν θες; Ο επόμενος παρακαλώ...

Πόσο εύκολα φαντάζουν στο μυαλό σας όλα, πόσο ιδανικά στους νέους (και ανυποψίαστους)! Να γιατί μας έχουνε εντελώς (μα εντελώς) @@@@ :P Σχόλια σαν και τα δικά σου μου θυμίζουν αντίστοιχους απαράδεκτους υπουργούς ΥΠΕΧΩΔΕ του παρελθόντος που δεν έκαναν τπτ νομοθετικά για τα αυθαίρετα (είχαν και οι ίδιοι κάμποσα) που ξεφύτρωναν σαν τα μανιτάρια στις παραλίες και προέτρεπαν τον κόσμο να πάει να πλακωθεί και να κάνει μηνύσεις με όσους χτίζανε (που κατά κανόνα είχαν τρελές άκρες σε δήμους-υπουργεία-δικηγόρους) :P
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2011, 10:42:39 μμ από sec »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 355
Σύνολο: 355

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.169 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.