*

Αποστολέας Θέμα: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 223315 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος oparin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 24, 2011, 01:02:20 πμ »
Sec κατ'αρχας δεν αναφέρθηκα σε σένα, απλώς σχολίασα και καυτηρίασα την απαράδεκτη νοοτροπία που επικρατεί σε ορισμένα σχολεία και εκπαιδευτικούς. Μακάρι να ήμουν τόσο νέος όπως λες..όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε.

Δεν είναι δυνατόν ο εκάστοτε αναπληρωτής και νεοδιόριστος καθηγητής να αναλαμβάνει τα δυσκολότερα τμήματα (από άποψης επιπέδου και συμπεριφοράς) και να κλείνει όλες τις τρύπες για να λουφάρουν οι 'έξυπνοι' κάθε φορά.

Έχει τύχει σε φίλο μου συνάδελφο βιολόγο να του αναθέτουν με το έτσι θέλω φυσική Γ λυκείου κατευθυνσης και γενικής, ενώ στο ίδιο σχολείο υπάρχει φυσικός!Τα συμπεράσματα δικά σας!

Προσωπικά σε όσα σχολεία έχω δουλέψει και κυρίως επαρχίας τα παιδιά εμας τους βιολόγους μας επιζητούν και μας βλέπουν σαν μάννα εξ'ουρανού..

 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:33:37 »

Αποσυνδεδεμένος oparin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 24, 2011, 01:07:33 πμ »
Sec, συγγνώμη για πριν είχες δίκιο, όντως είμαι νέος ως προς τα μηνύματα στο forum ;)

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 24, 2011, 10:37:20 πμ »
Μια ευγενική συνάδελφος χημικός από αυτό το Forum, που πηρε τηλ. στο Υπουργείο, είχε την καλοσύνη να με πληροφορήσει, ότι της είπαν ότι οι Βιολόγοι έχουν μεγάλη ζήτηση και φέτος. Μίλησαν για 50 οργανικά κενά και ίδιο αριθμό αναπληρωτών με πέρσι. Για να σας προλάβω, δεν είπα 50 διορισμούς.
Και αυτό ενώ να φανταστείτε ότι συμβαίνουν οι παρατυπίες στη διαχείρηση προσωπικού και ωρών που αναφέρετε παραπάνω. Να προσθέσω σε αυτά ότι σε κάποιους νομούς που έβλεπα τα οργανικά κενά με τον τρόπο που ανέφερε ο vasbio (αφού επίσημα είναι κρυφά, εσκεμμένα), τα κενα ΠΕ04 γυμνασίων ανακοινώνονταν χωρίς διαχωρισμό σε ΠΕ04.01.02.κλπ., ενώ σε λιγότερους νομούς αυτό συνέβαινε και με τα λύκεια.

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 24, 2011, 11:01:14 πμ »
Μια ευγενική συνάδελφος χημικός από αυτό το Forum, που πηρε τηλ. στο Υπουργείο, είχε την καλοσύνη να με πληροφορήσει, ότι της είπαν ότι οι Βιολόγοι έχουν μεγάλη ζήτηση και φέτος.

Ας ελπίσουμε ότι η ευγενική συνάδελφος δεν μας παραπληροφορεί και δεν μας ρίχνει "στάχτη στα μάτια". Έτυχε να βρεθώ σε ημερίδα που συμμετείχαν οι "συνάδελφοι" χημικοί για το νέο λύκειο και η εικόνα που έδωσε η πρόεδρος του συλλόγου τους σε ότι αφορά τη βιολογία και τους βιολόγους ήταν απλώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:33:37 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 24, 2011, 11:06:49 πμ »
Πες μας περισσότερα sec.

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 24, 2011, 11:20:47 πμ »
Τι να πω παραπάνω; "Συζήτηση" για τον κοινό κλάδο 04 όπου απροκάλυπτα οι χημικοί καταφέρονται εναντίον της τύχης του μάθήματός μας και οι δικοί μας απλά κάθονται και τους ακούν... Είναι γνωστό εδώ και 2-3 χρόνια ότι οι χημικοί με αιτήματά τους πρός προηγούμενους υπουργούς ζητούσαν να αλλάξει το μάθημα της Θετ. κατεύθυνσης της Γ' λυκείου σε βιοχημεία (για να το διδάσκουν χωρίς να πολυζορίζονται).  Τελικώς η "Άννα" τους έδωσε πολύ περισσότερα από αυτά που είχαν ζητήσει ή φανταστεί!! Ο νοών νοείτω.

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 24, 2011, 11:40:53 πμ »
Παρόλα  τα  50  οργανικά κενά  που  αναφέρονται  από  το  υπουργείο  οι...εναπομείναντες  διορισμοί  είναι  αυτοί  που  ανέφερα  και  παραπάνω (5 ΑΣΕΠ , 3-4 40% , 2 πολύτεκνοι , σύνολο 10-11). Ετσι  όπως  το  βλέπω είναι  φοβερά δύσκολο να κάνει  περισσότερους  από  αυτούς  τους  διορισμούς , ειδικά  αν  αυτοί  είναι  τόσο  λίγοι  όσο  ακούγονται (κάποιοι  μιλούν για 600 στις δύο βαθμίδες). Δυστυχώς  αν  δε  διορίσει  όλο  το  60-40  στους  υπόλοιπους  κλάδους , κάτι  που  δε  δείχνει  πιθανό  αυτή  τη  στιγμή , πολύ  δύσκολα , για  φέτος τουλάχιστον ,  να  διορίσει  επιπλέον  άτομα  σε  κλάδους  που  υπάρχουν  ανάγκες , και  δεν  έχουν  τη  δεξαμενή  του  24μηνου. Όσον αφορά  τους υπόλοιπους  ΠΕ04 , είναι  λογικό  ο  καθένας  να  υποστηρίζει  τον  κλάδο  του  και  να  θέλει  το  καλύτερο γι  αυτόν , δεν  υπάρχει  λόγος  όμως  να  εμπλεκόμαστε  σε  αντιπαράθεση  μεταξύ  μας , αρκεί  απλώς  να  υπερσπιζόμαστε  τα δικαιώματά  μας. Δε  νομίζω  πάντως  ότι  οι  Χημικοί  είναι  αυτοί  που  οδήγησαν  στο  να  είναι  επιλογής  το  μάθημα  στη  Β΄ και  Γ΄ Λυκείου  στην  Α΄ κατεύθυνση. Αρχικά είχαν  αποκλείσει  την  πληροφορική (κακώς)  και  στην  προσπάθεια  τους για  διόρθωση  μετά  τις  διαμαρτυρίες  των  πληροφορικών , την  πλήρωσε  ο  πιο  αδύναμος  κρίκος , που  σε  όγκο  και  συνδικαλιστική  δύναμη  είμαστε  εμείς  από  τις...θετικές  επιστήμες.

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 24, 2011, 12:10:14 μμ »
Δε  νομίζω  πάντως  ότι  οι  Χημικοί  είναι  αυτοί  που  οδήγησαν  στο  να  είναι  επιλογής  το  μάθημα  στη  Β΄ και  Γ΄ Λυκείου  στην  Α΄ κατεύθυνση. Αρχικά είχαν  αποκλείσει  την  πληροφορική (κακώς)  και  στην  προσπάθεια  τους για  διόρθωση  μετά  τις  διαμαρτυρίες  των  πληροφορικών , την  πλήρωσε  ο  πιο  αδύναμος  κρίκος , που  σε  όγκο  και  συνδικαλιστική  δύναμη  είμαστε  εμείς  από  τις...θετικές  επιστήμες.

Χωρίς να αμφισβητώ καθόλου το 2ο που αναφέρεις επίτρεψέ μου να διαφωνήσω για το 1ο.

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 24, 2011, 02:35:58 μμ »
Α έχετε πρόβλημα οι βιολόγοι... Στο σχολείο που ήμουν φέτος, εγώ η χημικός με μεταπτυχιακό έκανα γεωγραφίες κ η βιολόγος επειδή ήταν μόνιμη χημείες. Άρα δε φταίνε οι χημικοί αλλά οι νοοτροπίες.....

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 24, 2011, 02:40:55 μμ »
Άρα έχουν πρόβλημα οι νοοτροπίες και όχι οι Βιολόγοι. Σωστά?
Προτείνω διαφάνεια. Όλες οι αναθέσεις δημοσιοποιημένες, έτσι ώστε να ελέγχουν όλοι γονείς μαθητές καθηγητές, ποιοι δεν κάνουν το μάθημά τους, αλλά και γιατί δεν το κάνουν ή κάνουν άλλο (αφού σε ορισμένες περιπτώσεις π.χ. νησιά είναι λογικό ένας να τα κάνει όλα). ΜΕ την διαφάνεια τελειώνουν οι προκαταλήψεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2011, 02:46:30 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 24, 2011, 03:01:02 μμ »
Ακριβώς. Ο καθένας στην ειδικότητά του. Αν γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 24, 2011, 03:40:47 μμ »
Α έχετε πρόβλημα οι βιολόγοι... Στο σχολείο που ήμουν φέτος, εγώ η χημικός με μεταπτυχιακό έκανα γεωγραφίες κ η βιολόγος επειδή ήταν μόνιμη χημείες. Άρα δε φταίνε οι χημικοί αλλά οι νοοτροπίες.....
Εδώ  ισχύει  αυτό  που  ανέφερα  και  στη  δική  μου  περίπτωση , ότι  ο  αναπληρωτής  καλύπτει  ότι  απομένει... ούτε  οι  νοοτροπίες  ούτε  τίποτε  άλλο  επηρεάζουν. Και  νομίζω  ότι  οι  τοποθετήσεις  μου  ήταν  σαφείς  και  όχι  εναντίον  κάποιου. Στο  Γυμνάσιο  κυρίως, ολοι  σχεδόν  οι  ΠΕ04 κάνουν  και  άλλο  μάθημα. Το  γεγονός  ότι  ο  πολυπληθέστερος  κλάδος  των  ΠΕ04  ως  τέτοιος  κάνει  περισσότερα  μαθήματα  λιγότερο  σχετικά  με  την  ειδικότητά  του  είναι  απόρροια  του  παραπάνω.Μέχρι  στιγμής  σε  όσα  Γυμνάσια  βρέθηκα , που  δεν  ήταν  και  λίγα , Βιολόγος  δεν  υπήρχε. Άρα  νομίζω  ότι  δεν  έχουμε  "πρόβλημα  οι  βιολόγοι". Το  ότι  δε  θέλουμε να  υποβαθμίζεται  το  μάθημά  μας  στον  "αιώνα  της  Βιολογίας"  όπως  έχει  χαρακτηριστεί  ο  21ος αι.  και  να  μετετρέπεται  σε  επιλογής  ακόμη  και  για  την  έως  τώρα  θετική  κατεύθυνση , ένα  ολόκληρο  πεδίο  της  οποίας  οδηγεί  σε  σχολές  Υγείας  ή  άλλες  παρεμφερείς  στο  οποίο  η  βαρύτητα  του  μαθήματος  έχει  συντελεστή  1,3 , νομίζω  ότι  είναι  αυτονόητο. Εκτός  αν  πιστεύεις  ότι  τα  μαθηματικά  και  η φυσική  είναι  τα  κύρια  μαθήματα  βαρύτητας  στα  οποία  πρέπει  να  εξετάζεται  κάποιος  για  την  εισαγωγή  στην  Ιατρική , γιατί  είναι αυτά  που  θα  συναντήσει  στις  σπουδές  του...

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 24, 2011, 08:58:41 μμ »
Vasbio εγώ δεν υποτιμώ κανένα μάθημα κ στο μεταπτυχιακό μου ασχολήθηκα με ογκογονίδια κ ογκοκατασταλτικά γονίδια. Άρα είμαι fan. Εγώ κάνω ότι μου αναθέτουν. Όλα τα μαθήματα έχουν το ρόλο τους. Ειδικά τα δικά μας. Δεν πρέπει να βγάζουμε τα μάτια μας. Ξέρεις ότι στην Αμερική υπάρχει μόνο ένας καθηγητής για φυσική χημεία βιολογία; teatcher of science

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 24, 2011, 09:15:08 μμ »
Πάντως εγώ τόσα χρόνια δεν έχω πετύχει χημικό με μαστερ σε ογκογονίδια να διδάσκει θετ. κατεύθυνση. Το πολύ να χαν παρακολουθήσει κάτι σεμιναριάκια γενετικής της πεβ και θεωρούσαν ότι ήταν κάργα επιμορφωμένοι... Και οι συνάδελφοι χημικοί διορθωτές στις Πανελλήνιες είχαν ομολογήσει (!) σε μεταξύ μας ανταλλαγή απόψεων για τη βαθμολογία ότι στο μάστερ έμαθαν ότι το ένζυμο είναι πρωτεΐνη!!!!!!!! ???

Μήπως έχει τραβήξει κάπως η ιστορία με τα μεταπτυχιακά; Δε λέω καλά είναι αλλά έχει ευτελιστεί εντελώς πλέον το πτυχίο! Απίστευτες εξειδικεύσεις ελλέιψει βασικών γνώσεων συναντάς στους αποφοίτους!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 537
Σύνολο: 548

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.