*

Αποστολέας Θέμα: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 223303 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #672 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 08:44:52 μμ »
Γιατι την προηγουμενη μερα ειχε διαρρευσει ο αριθμός ολων των ειδικοτητων, που τελικά ηταν ίδιος ακριβως για ολους εκτος από τους γεωλογους που εγινε μηδεν την επόμενη μερα και θα δεις ποιων ειδικοτητων αυξήθηκε.
Δεν ξερουμε αν πηραν κενά γεωγραφίας οι άλλοι, υπ´αρχουν και κενά φυσικής ( μη αποδεδειγμενα) αλλά απλώς πηραν τις πιστώσεις.. Αυτό θα φανεί με τις τοποθετήσεις. Η δικαιολογια που προταθηκε απο φυσικό ήταν οτι δοθηκαν εκει οι πιστωσεις για να καλυψουν πρωτα μαθηματα κατευθυνσεων και λυκείων!
Να υπενθυμισω ΟΛΕς οι τοποθετησεις πρέπει να βγαινουν στο διαυγεια. Από εκει μπορουν να δουν οι λιγοι γεωλόγοι που επιζούν αν στεκει αυτη η δικαιολογία για τα γυμνασια και λύκεια!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:15:04 »

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #673 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 04:50:01 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Καθώς δημιουργήθηκαν αρκετά προβλήματα με τις τοποθετήσεις των αναπληρωτών και αρκετοί αλλάξαμε αρκετά σχολεία μέχρι να βρούμε τα πραγματικά κενά μου μετέφεραν και εμένα άτυπα από διεύθυνση ότι δεν θέλουν να μου δώσουν κενό σε γυμνάσιο καθώς υπάρχει εντολή λόγω των τρελών αναγκών για κατευθύνσεις να σταλούμε όλοι σε λύκεια..Από όσους συναδέλφους γνωρίζω στα σχολεία που πήγαν υπάρχει μεγάλη έλλειψη βιολόγων και κάποια κενά φυσικών. Στα περισσότερα σχολεία συμπληρώνουν ωράριο και οι λοιπές ειδικότητες με βιολογία.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #674 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 06:11:57 μμ »
Αρχιζει λοιπον να γινεται αισθητο οτι οι πε04 τοποθετουνται σε γυμνασια και λυκεια, με τους βιο κυριως σε Λυκεια και τους φυς και χημ κυριως σε γυμνασια. Το επιχειρημα της μη προσληψης γεωλογων εχει καταπέσει. Οταν ολοκληρωθουν οι τοποθετήσεις θα ειναι χρησιμο οι συναδελφοι βιολογοι και οι γεωλογοι, να δουμε ΠΟΙΑ μαθηματα κάνουν οι αναπληρωτές που κληθηκαν. Άρα τι κενά κάλυψαν τελικά.

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #675 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 06:28:55 μμ »
Δεν γνωρίζω τι συμβαίνει με γυμνάσια και λύκεια για τις άλλες ειδικότητες αλλά για τους βιολόγους μου το είπαν..δεν μπορούμε να έχουμε τέτοια κενά στα λύκεια και να στείλουμε σε γυμνάσια.όχι πως με ενδιέφερε αλλά συμβαίνουν καθημερινά τόσα λάθη στις τοποθετήσεις που ότι θέση και να έχεις στον πίνακα λόγω μορίων ή λόγω κοινωνικών κριτηρίων είναι αρκετες φορές θέμα τύχης που θα βρεθείς. Σε σχολείο που επίχε δώσει κενό βιολογίας και το δήλωσα όταν παρουσιάστηκα μου είπαν ότι δεν περίμεναν αναπληρωτή τόσο γρήγορα και πως θα το ΄δωσουν σε άλλο συνάδελφο άλλης ειδικότητας που τους εξυπηρετεί χρόνια. Συγνώμη αλλά δεν φταίει η διεύθυνση για όλα..στα σχολεία πολλοί λειτουργούν σα να είναι το σχολείο τσιφλίκι τους!για να μην αναφέρω τον τρόπο που με αντιμετώπισαν συνάδελφοι(νεότατη συνάδελφος)..πραγματικά η καθαρίστρια του σχολείου είχε μεγαλύτερη κοινωνική μόρφωση!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:15:04 »

Αποσυνδεδεμένος dora22

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #676 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 07:34:52 μμ »
Δεν γνωρίζω τι συμβαίνει με γυμνάσια και λύκεια για τις άλλες ειδικότητες αλλά για τους βιολόγους μου το είπαν..δεν μπορούμε να έχουμε τέτοια κενά στα λύκεια και να στείλουμε σε γυμνάσια.όχι πως με ενδιέφερε αλλά συμβαίνουν καθημερινά τόσα λάθη στις τοποθετήσεις που ότι θέση και να έχεις στον πίνακα λόγω μορίων ή λόγω κοινωνικών κριτηρίων είναι αρκετες φορές θέμα τύχης που θα βρεθείς. Σε σχολείο που επίχε δώσει κενό βιολογίας και το δήλωσα όταν παρουσιάστηκα μου είπαν ότι δεν περίμεναν αναπληρωτή τόσο γρήγορα και πως θα το ΄δωσουν σε άλλο συνάδελφο άλλης ειδικότητας που τους εξυπηρετεί χρόνια. Συγνώμη αλλά δεν φταίει η διεύθυνση για όλα..στα σχολεία πολλοί λειτουργούν σα να είναι το σχολείο τσιφλίκι τους!για να μην αναφέρω τον τρόπο που με αντιμετώπισαν συνάδελφοι(νεότατη συνάδελφος)..πραγματικά η καθαρίστρια του σχολείου είχε μεγαλύτερη κοινωνική μόρφωση!
σιγα μην τους δωσεις και σημασια.....νομιζουν οτι εχουν εξασφαλισμενη την θεση τους....αλλα μεσα σε μια νυχτα βγηκαν σε διαθεσιμοτητα....δεν θελω να ειμαι κακια αλλα μερικοι σε αναγκαζουν....

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #677 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 08:46:02 μμ »
Γιατι την προηγουμενη μερα ειχε διαρρευσει ο αριθμός ολων των ειδικοτητων, που τελικά ηταν ίδιος ακριβως για ολους εκτος από τους γεωλογους που εγινε μηδεν την επόμενη μερα και θα δεις ποιων ειδικοτητων αυξήθηκε.

Των χημικών πάντως από 25 πήγε 33, με μισά λειτουργικά κενά από τα δικά μας (κατά Κορδή) επίσης μειωμένος κατά 30 περίπου άτομα ήταν ο αριθμός των φιλολόγων!
Κενά γεωλόγων υπάρχουν αναμφισβήτητα αρκεί να μην πάρουν τις ώρες γεωλογίας-γεωγραφίας οι τοπικά πλεονάζοντες! Και την καρπώνονται πολλοί πανάθεμα τους..

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #678 στις: Σεπτέμβριος 13, 2014, 12:04:33 πμ »
Σε σχολείο που επίχε δώσει κενό βιολογίας και το δήλωσα όταν παρουσιάστηκα μου είπαν ότι δεν περίμεναν αναπληρωτή τόσο γρήγορα και πως θα το ΄δωσουν σε άλλο συνάδελφο άλλης ειδικότητας που τους εξυπηρετεί χρόνια.

Αλλη ειδικοτητα σε κενο βιολογου; Και το δεχτηκες συναδελφισσα, αφου το ΠΥΣΔΕ σε τοποθετησε εκει; Αν δε σε ειχε τοποθετησει, ΟΚ, δε νομιζω οτι μπορουσες να κανεις τιποτα, αλλα αφου σε τοποθετησε επρεπε να ειχες κανει αναληψη υπηρεσιας!!!

Ουτε εμενα μου εδωσαν το κενο βιολογου που ηθελα σε λυκειο, ακριβως για τον ιδιο λογο! (θα το δωσουν σε Χημικο που τον βολευε η τοποθεσια του σχολειου... Το καλο των μαθητων πανω απ'ολα! ::)) Στο αλλο λυκειο που ηθελα, πηγε φυσικος παρολο που το σχολειο ειχε ηδη φυσικο και ζηταγε χημικο, επειδη τα λειτουργικα κενα καλυπτονται λεει ενιαια κι ο φυσικος ειχε περισσοτερα μορια!!! (αυτα να τα βλεπετε οσοι χημικοι θελετε ενοποιηση ξαφνικα, αντι να θελετε καθηγητες της καθε ειδικοτητας στο καθε σχολειο... Κι οσοι χημικοι διαμαρτυρεστε για τα λιγα μορια των βιολογων, θα σας φανε οι φυσικοι που εχουν περισσοτερα ;D)

Οταν ολοκληρωθουν οι τοποθετήσεις θα ειναι χρησιμο οι συναδελφοι βιολογοι και οι γεωλογοι, να δουμε ΠΟΙΑ μαθηματα κάνουν οι αναπληρωτές που κληθηκαν. Άρα τι κενά κάλυψαν τελικά.

Δεν ξερω καν αν αυτο θα δωσει μια γνησια εικονα, συναδελφε, αφου οταν μας παιρνουν τα κενα βιολογιας επειδη ειναι σε σχολεια που τους βολευουν, μετα στελνουν εμας στα κενα τους που δεν τους βολευουν!!! Αν κι εχω την εντυπωση οτι και τα δικα τους κενα ειναι βιολογιας, δηλαδη ηταν τοποθετημενοι εξαρχης σε κενο που δεν ηταν δικο τους!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #679 στις: Σεπτέμβριος 13, 2014, 09:54:53 μμ »
Θέλω να προειδοποιήσω τους Γεωλόγους με ένα παράδειγμα για το πως η συντεχνεία προσπαθεί να τους εξαφανίσει και να πάρει στην θέση τους δικές τους ειδικότητες. Οχι για οικονομία!
Δυτική Αττική:
 Λειτουργικά κενά
ΠΕ04.01ΠΕ04.02ΠΕ04.04ΠΕ04.05
1ο ΓΕΛ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ-22-27
1ο ΕΠΑΛ  ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ-31
1ο Γ/ΣΙΟ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ-20
1ο ΕΠΑΛ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ-19
Γ/ΣΙΟ Ν.ΠΕΡΑΜΟΥ-15
1ο Γ/ΣΙΟ ΜΕΓΑΡΩΝ-22
2ο Γ/ΣΙΟ ΜΕΓΑΡΩΝ-15
1ο Γ/ΣΙΟ ΜΑΝΔΡΑΣ-16
ΓΕΛ ΜΑΝΔΡΑΣ-14
Γ/ΣΙΟ & ΛΤ ΒΙΛΛΙΩΝ-21
1ο Γ/ΣΙΟ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ-34
4ο Γ/ΣΙΟ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ-19

Τοποθετήσεις
ΕιδικότηταΠροέλευσηΤοποθέτησηΤαυτότητα κενού
ΠΕ04.01ΕΣΠ. ΓΥΜΝΑΣΙΟ & Λ/Τ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ1ο ΕΠΑΛ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥΦυσική
ΠΕ04.01ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΥΣΔΕ4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝΦυσική
ΠΕ04.01ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΥΣΔΕ1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝΓεωγραφία
ΠΕ04.01ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΥΣΔΕ1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥΓεωγραφία
ΠΕ04.02ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΑΓΟΥΛΑΣ1ο ΓΕΛ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣΧημεία
ΠΕ04.02ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΥΣΔΕ1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝΓεωγραφία
ΠΕ12.10ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΥΣΔΕ1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΕΓΑΡΩΝΦυσική
ΠΕ04.04Αναπληρωτής1ο ΓΕΛ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣΒιολογία

Ετσι γίνεται κατανοητό ότι:
 δύο Φυσικοί κάλυψαν δύο κενά Γεωγραφίας και άφησαν κενό το Επάλ Ελευσίνας (που δήθεν δίνουν προτεραιότητα στα λύκεια! ::)) και άρα -1,5 αναπληρωτές Γεωλόγοι + 1,5 αναπληρωτής Φυσικός
ένας χημικός κάλυψε κενό Γεωγραφίας και άφησε κενό το γυμνάσιο με Λυκειακές τάξεις (απομακρυμένο λύκειο είναι αυτό? ;) μπα! :-X ) και ένα άλλο γυμνάσιο. Άρα - 1 αναπληρωτή Γεωλόγο +1 αναπληρωτή Χημικό.
Κάπως έτσι δουλέυει το σύστημα και αυτό είναι μόνο η ουρά, που να ξέρατε τι έγινε πριν!
βάλε τώρα αυτό επί 50.
Ανάγκες των σχολείων, των λυκείων, των παιδιών..... Φαίνεται ποιανών οι ανάγκες ΜΟΝΟ ΜΕΤΡΑΝΕ! Über Alles
 

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #680 στις: Σεπτέμβριος 13, 2014, 11:48:04 μμ »
Μπραβο συναδελφε, απεδειξες με απτα στοιχεια αυτα που ελεγα παραπανω!!! Τα λειτουργικα κενα που αντιμετωπιζονται "ενιαια" απο καποια ΠΥΣΔΕ (λενε τα ΠΥΣΔΕ: αφου οι καθηγητες καποιων ειδικοτητων περισσευουν, τι να τους κανουμε, πρεπει να τους βαλουμε καπου) ειναι εις βαρος των μαθητων και της εκπαιδευσης, διοτι το κριτηριο επιλογης για καποιους "εκπαιδευτικους" ειναι η τοποθεσια του σχολειου κι οχι το ειδος του κενου!!! Αφου οι Φυσικοι δε θελουν να πανε στα "δυσκολα" ΕΠΑΛ να διδαξουν φυσικη αλλα στα γυμνασια να διδαξουν γεωγραφια, τοτε ας μειωθουν οι ωρες φυσικης στα ΕΠΑΛ κι ας αντικατασταθουν απο βιολογια (που τα ΕΠΑΛ δεν εχουν ουτε μια ωρα!!! :o :o), την οποια εμεις με χαρα θα διδαξουμε σ'αυτο το δυσκολο περιβαλλον!!!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #681 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 01:00:28 πμ »
Θα ειμαι ακόμα πιο ακραίος στις τοποθετήσεις μου καθως πλέον βλέπω οτι βγαινουν και στοιχεια που στηρίζουν τους ισχυρισμούς μου.
Προς το παρόν η συντεχνία και οι ανθρωποι που την εξυπηρετούν στις κατατόπους διευθύνσεις και στο υπουργείο, δεν εχει καταφέρει να εξαφανίσει ολα τα κενά Βιολογίας. Τα κενά γεωλογίας σχεδόν τα κατάφερε, περισσεψαν μονο 47 από τα 100, από τα οποία τα περισσότερα νομίζω θα δοθούν σε λίγους ακόμα πλεονάζοντες φ-χ.
Πλεοναζοντες βιολογοι δεν υπηρξαν.
Πως τα λειτουργικά κενά πηγαν από 550 σε 234? εγω ξέρω 550-100αναπληρωτές=450 κενά βιολογίας. Τι εγινε ρε επιστήμονες?

Και άντε άλλα εκατό κενά κάλυψαν οι φυσικοχημικοί που περίσσευαν. Πολύ καλά εκαναν! Ε τότε πως εχουν τώρα από 180 και 99 κενά φυσικής και χημείας? Δεν πηραν αδειες οι βιολόγοι και οι γεωλογοι φέτος? μονο οι φυσικοί και οι χημικοί πηραν άδειες?
Και αντε 450-100 κανουν 350. Πως περισσεψαν 236 κενά βιολογίας?
Λοιπόν ειδατε τι εγινε στην δυτική αττική με την γεωγραφία. Αλλου γινεται με την βιολογία.
Από πέρσι φωνάζω, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2014, 09:42:22 πμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος gewlogos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #682 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 12:52:25 μμ »
ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ!!!!!!με ολους αυτους που παιζουν πίσω από την πλατη μου με το αιμα και τον ιδρώτα τόσων χρόνων που έχυσα σαν αναπληρώτρια κλέβοντας τα κενά της ειδικότητας μου!!!!!!Βρισκομαι στην κορυφή της λίστας των γεωλόγων και περιμένω ποιανού συμφέροντα θα εξυπηρετηθούν πρώτα προκειμένου να μείνουν και για μας 5-10 πιστώσεις και να δουλέψω και γω η δόλια την Β ή Γ Φαση τη στιγμή που τα κενά γεωγραφίας ήταν 100!!Ντρέπομαι που λέγονται εκπαιδευτικοί ή εκπαιδευτικοί φορείς όλοι αυτοί που πατάνε επί πτωμάτων προκειμένου να ικανοποιηθούν δικά τους συμφέροντα!!!!!Αυτό μαθαίνετε στα παιδιά που διδάσκετε συνέδερφοι?????να τρώτε του ψωμί του άλλου για να χορτάσετε εσείς?????λυπάμαι!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #683 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 12:54:51 μμ »
ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ!!!!!!με ολους αυτους που παιζουν πίσω από την πλατη μου με το αιμα και τον ιδρώτα τόσων χρόνων που έχυσα σαν αναπληρώτρια κλέβοντας τα κενά της ειδικότητας μου!!!!!!Βρισκομαι στην κορυφή της λίστας των γεωλόγων και περιμένω ποιανού συμφέροντα θα εξυπηρετηθούν πρώτα προκειμένου να μείνουν και για μας 5-10 πιστώσεις και να δουλέψω και γω η δόλια την Β ή Γ Φαση τη στιγμή που τα κενά γεωγραφίας ήταν 100!!Ντρέπομαι που λέγονται εκπαιδευτικοί ή εκπαιδευτικοί φορείς όλοι αυτοί που πατάνε επί πτωμάτων προκειμένου να ικανοποιηθούν δικά τους συμφέροντα!!!!!Αυτό μαθαίνετε στα παιδιά που διδάσκετε συνέδερφοι?????να τρώτε του ψωμί του άλλου για να χορτάσετε εσείς?????λυπάμαι!!!!!!!!!
Λάθος άνθρωπος ντρέπεται! :-\

Αποσυνδεδεμένος ellin81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #684 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 12:21:03 μμ »
Θέλω τη γνώμη σας. Με πήραν Βιολόγο στην Α' Δωδεκανήσου. Γνωρίζει κανείς αν είναι καλά; Να πάω; Από ενοίκια τι λέει εκεί; Μπορώ να κάνω τράμπα με κανέναν από Θεσσαλονίκη ή Βόρεια Ελλάδα;

Ευχαριστώ

Όχι τίποτα άλλο αλλά πρέπει μέχρι 22 Σεπτ να είμαι εκεί.  :o

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #685 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 12:53:14 μμ »
Δε μπορείς να κανεις τραμπα, ασε που δε θα βρίσκεις. Πιθανόν να είσαι στη πόλη της ρόδου οπου δεν είναι καθόλου άσχημα. Αν δεν εχεις οικογενειακές υποχρεώσεις μη το σκέφτεσαι καθολου. Τα ενοικια στη Ρόδο δεν τα λες και φθηνά.
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 423
Σύνολο: 426

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.