*

Αποστολέας Θέμα: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 223290 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #742 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 11:57:57 πμ »
Να μάθουν την αλήθεια. ΝΑ ψάξουν, να βρουν στοιχεία. Υπέρ Κατα. ΔΕν με ενδιαφέρει. ΝΑ ξεβρακωθούν τα λαμόγια που μας τυραννούν ΟΛΟΥΣ. ΜΑς κοροϊδεύουν, μας υποβιβάζουν και μας χλευάζουν, για να εξυπηρετούν τους πελάτες τους συγγενείς τους κουμπάρους και τους φίλους τους. Να ελευθερωθεί το δημόσιο από απατεωνίστικες νοοτροπίες. και το σχολείο να παρέχει παιδαγωγικό έργο. Οχι να είναι θεσεις για να τρουπώσουμε, και καρέκλες για να μπαστακωθούμε.

(Και οι συνάδελφοι να πάψουν να υποτιμούν τις άλλες επιστήμες και τις σπουδές των άλλων.) Δικό μου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:45:49 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #743 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 11:05:18 πμ »
Να απαντήσω εδω αυτό που αφορά τους βιολόγους για την Βοιωτία:
Στην Βοιωτία υπάρχουν 543 ώρες Βιολογίας, Υπάρχουν 10 μόνιμοι Βιολόγοι. Όπως ανακοίνωσε η ίδια http://www.ipaideia.gr/anakoinosi-kenon-pleonasmaton-dde-voiotias-2015.htm
10*20=200 ώρες Βιολογίας μπορεί να καλύψουν οι Βιολόγοι. Μπορεί να πήγε ένας Βιολόγος με απόσπαση. 200+20=220 ώρες βιολογίας μπορούν να καλύψουν οι Βιολόγοι.
Πήρε προχθές και άλλους δύο αναπληρωτές 220+40=260 ώρες Βιολογίας μπορούν να καλύψουν οι Βιολόγοι.
260/543=?
Ομως ξέρετε υπάρχουν οι θεωρίες ότι οι Βιολόγοι κάνουν Χημεία και Φυσική, αφού παίρνουν τις θέσεις των Φυσικών και Χημικών, άρα δεν μπορούν να κάνουν 260 ωρες Βιολογίας! <200/543 ?

Κι όμως ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΧΑΡΗ.  2 αναπληρωτές. Αλλά ως εκεί. Ε πια νυσάφι. Μας είπαν να μην είμαστε μονοφαγάδες

Υπάρχουν αρκετές "Βοιωτίες", Και όσο αδιαφορεί η Δικαιοσύνη και οι υπόλοιποι συνάδελφοι των άλλων μαθημάτων...... θα έρθει πιο γρήγορα η σειρά τους.
http://enotikiviotias.blogspot.gr/2015/10/62.html
Διαβάστε τις ειρωνίες στα άλλα τοπικ, και συγκρίνετε με τα στοιχεία που βγάζει η διεύθυνση, και αν έχει κάποιος το θάρρος ας εξηγήσει τι συμβαίνει......
Αν δεν τα καταλαβαίνετε και αυτά............
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2015, 11:08:51 πμ από gvasilis »


Αποσυνδεδεμένος steliou15

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #745 στις: Δεκέμβριος 05, 2015, 11:01:29 μμ »
Να απαντήσω εδω αυτό που αφορά τους βιολόγους για την Βοιωτία:
Στην Βοιωτία υπάρχουν 543 ώρες Βιολογίας, Υπάρχουν 10 μόνιμοι Βιολόγοι. Όπως ανακοίνωσε η ίδια http://www.ipaideia.gr/anakoinosi-kenon-pleonasmaton-dde-voiotias-2015.htm
10*20=200 ώρες Βιολογίας μπορεί να καλύψουν οι Βιολόγοι. Μπορεί να πήγε ένας Βιολόγος με απόσπαση. 200+20=220 ώρες βιολογίας μπορούν να καλύψουν οι Βιολόγοι.
Πήρε προχθές και άλλους δύο αναπληρωτές 220+40=260 ώρες Βιολογίας μπορούν να καλύψουν οι Βιολόγοι.
260/543=?
Ομως ξέρετε υπάρχουν οι θεωρίες ότι οι Βιολόγοι κάνουν Χημεία και Φυσική, αφού παίρνουν τις θέσεις των Φυσικών και Χημικών, άρα δεν μπορούν να κάνουν 260 ωρες Βιολογίας! <200/543 ?

Κι όμως ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΧΑΡΗ.  2 αναπληρωτές. Αλλά ως εκεί. Ε πια νυσάφι. Μας είπαν να μην είμαστε μονοφαγάδες

Υπάρχουν αρκετές "Βοιωτίες", Και όσο αδιαφορεί η Δικαιοσύνη και οι υπόλοιποι συνάδελφοι των άλλων μαθημάτων...... θα έρθει πιο γρήγορα η σειρά τους.
http://enotikiviotias.blogspot.gr/2015/10/62.html
Διαβάστε τις ειρωνίες στα άλλα τοπικ, και συγκρίνετε με τα στοιχεία που βγάζει η διεύθυνση, και αν έχει κάποιος το θάρρος ας εξηγήσει τι συμβαίνει......
Αν δεν τα καταλαβαίνετε και αυτά............
Συνάδελφε gvasillis παρακολουθώ αρκετό καιρό τα γραφόμενα σου και συμφωνώ σε αρκετα μαζί σου..
Θέλω να σου πω όμως το παράδειγμα μιας ΔΔΕ που παρακολουθώ τα τελευταία χρονια τα τεκταινόμενα εκεί για να δούμε τελικα τι συμβαίνει και που ειναι η αλήθεια 
Οργανικά κενα φυσικών : +12
Οργανικά κενα βιολόγων : -23
Μεταθέσεις δεν έγιναν σε φυσικούς και νομίζω πήγε ένας βιολόγος.
Στο συγκεκριμένο νομό αποσπούνται φέτος 15 φυσικοί και νομίζω κανένας βιολόγος.
Αναπληρωτές ήρθαν περίπου 7-8 φυσικοί και αρκετοί βιολόγοι ίσως 10-12 τον αριθμό ..
Ποιο ειναι το συμπέρασμα ;


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:45:49 »

Αποσυνδεδεμένος steliou15

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #746 στις: Δεκέμβριος 05, 2015, 11:49:09 μμ »
Να δώσω εγώ τη δικιά μου ερμηνεία..
Το πρόβλημα ξεκινά από την εποχή που ήμασταν κοινή ειδικότητα και που αλήθεια ειναι, οι προσλήψεις σε φυσικούς ήταν μεγάλη σε σχέση με τους βιολόγους. Σε αυτό φταίει σίγουρα και οι παραπάνω ώρες φυσικής των παλαιοτερων προγραμμάτων σε σχέση με τη βιολογία.
Στη συνέχεια έρχεται η αύξηση ωραρίου η αλλαγή στα προγράμματα τα ωρολόγια υπέρ της βιολογίας και η κατάσταση έχει ως εξής:
Αρκετοί πλεονάζοντες φυσικοί στα αστικά κέντρα και έλλειψη σε βιολόγους.
Μέχρι εδώ νομίζω όλα καλά..
Το πρόβλημα λοιπόν εντοπίζεται ακριβώς εδώ...
Οι πλεονάζοντες φυσικοί καλύπτουν ώρες βιολογίας ( εδώ υπάρχει η ένσταση από τους βιολόγους ) για να μην μετακινηθούν στην επαρχία και να καλύψουν κάποια κενά που υπάρχουν σε φυσικούς..
Το αποτέλεσμα ειναι οτι ενώ τα κενά των βιολόγων ειναι τεράστια να προσλαμβάνονται λίγοι αναπληρωτές βιολόγοι και αρκετά σημαντικός αριθμός φυσικών( αναπληρωτες) να καλύπτει τα κενά που υπάρχουν στην επαρχία αφού οι πλεονάζοντες δεν τα καλύπτουν αφού προτιμούν την ...βιολογία της πόλης και το μη ξεβόλεμα τους..
Ποιος έχει δίκιο λοιπόν ;
Το συμπεράσματα μου ειναι το εξής :
Α. Όσο οι πλεονάζοντες φυσικοί δεν κάνουν κάνουν αίτηση για ρύθμιση υπεραρυθμιας ( θα πάρουν τις οργανικές της βιολογίας αφού αντιμετωπίζεται ενιαία ο κλάδος) το πρόβλημα θα συνεχίζεται και εγώ δεν θα πάρω ποτέ μετάθεση αφού για πάντα στον νόμο που θέλω να πάω εγώ ( και όχι μόνο ) θα υπάρχουν υπεράριθμοι φυσικοί που θα κάνουν την βιολογία και εσείς θα διαμαρτύρεστε.
Β. Αν οι πλεονάζοντες φυσικοί κάνουν αίτηση να κριθούν υπεράριθμοι ( ούτε αυτό σας βολεύει αφού θα καταλάβουν τος οργανικές βιολογίας, επειδή τα κενά αντιμετωπίζονται ενιαία ) τότε αφού πια δεν θα υπάρχουν πλεονάζοντες φυσικοί θα ελαττωθούν τα κενά βιολογίας ΑΛΛΑ εγώ πλέον θα μπορώ να πάρω μετάθεση με των πρώτη επόμενη συνταξιοδότηση στους φυσικούς αφού με τα 150 μόρια και τα 12 χρόνια σε νησί νομίζω το δικαιούμαι...

Η κατάσταση λοιπόν όσο υπάρχουν υπεράριθμοι φυσικοί δεν ευνοεί τους βιολόγους.
Τα κενά των βιολόγων δεν ειναι όσα αναφέρονται όσο οι φυσικοί δεν ρυθμίζουν την υπεραριθμια τους...
Δεν φταίνε οι φυσικοί για την αύξηση ωραρίου και για την μείωση των ωρών στο λύκειο.
Αυτά έφεραν την κατάσταση εδώ..
Ας ρυθμίσουν λοιπόν οι φυσικοί την υπεραρυθμια τους, ώστε να δούμε ποια ειναι τα πραγματικά κενά στις ειδικότητες μας...μήπως πάρουν οι φυσικοί καμία μετάθεση :)
Καλό βράδυ

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2015, 12:00:42 πμ από steliosgr »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #747 στις: Δεκέμβριος 05, 2015, 11:49:41 μμ »
Δεν βρίσκω καμία περιοχή προς το παρόν που έχει ακριβώς αυτά τα δεδομένα. Δυό τρεις έρχονται κοντά. Υπάρχει ένα πρόβλημα με τα οργανικά κενά. Υπάρχουν τριων ειδών διαφορετικά οργανικά κενά. Αριθμοί που δεν συμπίπτουν, σχεδόν στις περισσότερες περιοχές. Υπάρχουν αρκετες περιοχές που είναι υποψήφιες επειδή κάποια νούμερα είναι κοντά. Η Β αθήνας, η Α Β θεσσαλονίκης, το Ηράκλειο. αλλα όχι ακριβώς

Αποσυνδεδεμένος steliou15

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #748 στις: Δεκέμβριος 05, 2015, 11:53:06 μμ »
Δεν βρίσκω καμία περιοχή προς το παρόν που έχει ακριβώς αυτά τα δεδομένα. Δυό τρεις έρχονται κοντά. Υπάρχει ένα πρόβλημα με τα οργανικά κενά. Υπάρχουν τριων ειδών διαφορετικά οργανικά κενά. Αριθμοί που δεν συμπίπτουν, σχεδόν στις περισσότερες περιοχές. Υπάρχουν αρκετες περιοχές που είναι υποψήφιες επειδή κάποια νούμερα είναι κοντά. Η Β αθήνας, η Α Β θεσσαλονίκης, το Ηράκλειο. αλλα όχι ακριβώς
Για τα νούμερα δεν είμαι απόλυτα βέβαιος σε μεγάλη ακρίβεια αλλά η εικόνα ειναι αυτή. Την ουσία ας δούμε.
Μια από τις περιοχές που αναφέρεις ειναι αυτή που μιλάω

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #749 στις: Δεκέμβριος 06, 2015, 12:01:55 πμ »
συνεχεια
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2015, 12:08:48 πμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #750 στις: Δεκέμβριος 06, 2015, 12:04:56 πμ »
δεν καταλαβαίνω τι γίνεται με τις παραθέσεις
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2015, 12:17:12 πμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #751 στις: Δεκέμβριος 06, 2015, 12:16:24 πμ »

ναι κοίτα όλα σχεδόν όσα λες είναι οκ. Κατανοητά. Στην αφετηρία είναι λάθος αυτό το κομμάτι
"Σε αυτό φταίει σίγουρα και οι παραπάνω ώρες φυσικής των παλαιοτερων προγραμμάτων σε σχέση με τη βιολογία.
Στη συνέχεια έρχεται η αύξηση ωραρίου η αλλαγή στα προγράμματα τα ωρολόγια υπέρ της βιολογίας και η κατάσταση έχει ως εξής:
Αρκετοί πλεονάζοντες φυσικοί στα αστικά κέντρα και έλλειψη σε βιολόγους.
Μέχρι εδώ νομίζω όλα καλά..
"
Δεν είναι έτσι. Όντως υπήρχαν πιο πολλοί φυσικοί που προσλαμβάνοταν αλλά τώρα περισσεύουν. Όμως ΟΧΙ λόγω περισσοτέρων ωρών Φυσικής. Μπορώ να το αποδείξω.
ΕΛΣΤΑΤ. Από τα τμήματα του 2007: Ωρες Φυσικής: 68.081 (περίπου), Μόνιμοι φυσικοί 5679. Οργανικό πλεόνασμα: 1.999
Οι φυσικοί δεν διορίστηκαν γιατί είχαν περισσότερες ώρες Φυσικής. Και εδώ υπάρχει ένα άκομψο κομμάτι που δυσκολεύομαι να σου το πω ευθέως αλλά αφορά τα δικαιώματα που έχουν αποκτηθεί.
Στην συνέχεια οι ώρες Φυσικής αυξήθηκαν και άλλο λίγο στο 72.157 το 11-12.
Μόνο φέτος υπήρχε η δραματική μείωση στις ώρες.
Κατα τα άλλα τα υπόλοιπα γίνονται όπως τα λες
Οπότε εγώ θα ήθελα να γίνει το εξής. Με δεδομένο ότι δεν έγιναν οι επαρκείς διορισμοί Βιολόγων όταν έπρεπε, αλλά στην θέση τους διορίστηκαν Φυσικοί, Οι Φυσικοί πρώτα να καλύψουν τα οργανικά κενά Φυσικής, υποχρεωτικά, ακόμα και τα απομακρυσμένα, και όταν αυτά τελειώσουν, να καλύψουν και ότι άλλο κενό τους βολεύει. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να μην αντιμετωπίζεται ο κλάδος ενιαία στις υπεραριθμίες. Οντως θα είναι πολύ δύσκολο να πάρεις μετάθεση έτσι, ομως γιατί θέλεις να πάρεις μετάθεση σε Βιολογία? Σκέψου ότι στην θέση αυτή θα δούλευε τώρα κάποιος άλλος αναπληρωτής, που όμως έπρεπε να είχε διοριστεί μόνιμα σε αυτή τη θέση πριν 10 χρόνια. Γιατί να την στερηθεί και άλλο?

Αποσυνδεδεμένος steliou15

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #752 στις: Δεκέμβριος 06, 2015, 12:20:29 πμ »
Αυτό που λες θα βόλευε και μένα που είμαι φυσικός, αλλά δυστυχώς η ρύθμιση υπεραριθμίας ειναι προαιρετική ... Για αυτό το λόγο έχουμε όλα αυτά που συζητάμε εδώ...
Και πίστεψε με και εσυ αν ήσουν υπεράριθμος φυσικός με 20 χρονια στην πλάτη με οικογένεια και παιδια θα προτιμούσες την βιολογία της πολης, από την μετακίνηση αρκετά χιλιόμετρα εκτός ..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2015, 12:34:57 πμ από steliosgr »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #753 στις: Δεκέμβριος 06, 2015, 12:33:39 πμ »
πάντως στο Ηράκλειο το οργανικό πλεόνασμα φυσικών ήταν +4 και όχι +12, που πρακτικά σημαίνει ανύπαρκτο αφού αρκετοί θα είναι διευθυντές. Τα 15 λειτουργικά κενά Φυσικής πιθανότατα είναι πραγματικά. Το Ηράκλειο ήταν από τις λίγες περιοχές που δεν είπαν ψέμματα.
Και ναι σε πιστεύω, αν ήμουν φυσικός μπορεί να είχα όλα αυτά που λες...... ;)
Πάντως ελπίζω και νομίζω ότι θα γίνει κάτι στην μέση. ούτε να συνεχίσουν οι αυθαιρεσίες ούτε όμως και να έρθουν "οι εκδικητές¨ για να απονείμουν "δικαιοσύνη.
Βασικά μόνο να σταματήσουν οι αυθαιρεσίες με πλήρη διαφάνεια από εδώ και πέρα θα ήταν υπεραρκετό.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2015, 12:43:00 πμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος steliou15

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #754 στις: Δεκέμβριος 06, 2015, 12:37:04 πμ »
πάντως στο Ηράκλειο το οργανικό πλεόνασμα φυσικών ήταν +4 και όχι +12, που πρακτικά σημαίνει ανύπαρκτο αφού αρκετοί θα είναι διευθυντές
Αυτή ηταν η εκτίμηση του ΠΥΣΔΕ ...ο αλγόριθμος έβγαζε παραπάνω ..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2015, 12:40:33 πμ από steliosgr »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #755 στις: Δεκέμβριος 06, 2015, 12:55:42 πμ »
Ενδιαφέρον. Παίρνω πίσω εκείνο που έγραψα ότι το Ηράκλειο δεν είπε ψέμματα.
Εγώ έχω άλλα νούμερα που όντως τώρα που τα βλέπω κάτι δεν πάει καλά.
  Κάτι τρέχει ΚΑΙ στο Ηράκλειο, περιπου όπως τα περιγράφεις όμως.......

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159772
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 483
Σύνολο: 489

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.