*

Αποστολέας Θέμα: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 223337 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #700 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 12:25:36 πμ »
Εγώ δεν είμαι βιολόγος αλλά γνωρίζω ότι οι ώρες διδασκαλίας σας είναι λιγότερες από τους φυσικοχημικούς!Μακάρι να κάνατε ατόφιες τις ώρες σας για το καλό των μαθητών αλλά δυστυχώς γνωρίζω ότι διδάσκετε κατά κόρον φυσική και χημεία γιατί δεν συμπληρώνετε ωράριο!Τα παραδοσιακά κύρια μαθήματα είναι φιλολογικά,μαθηματικά και φυσικοχημεία.Δε λέω ότι δεν είστε χρήσιμοι στα σχολεία αλλά τα κύρια μαθήματα είναι αυτά που παρέθεσα.

Ο,τι να ναι!!!!!!!!!!!!!!!! :o Στο γυμνασιο τα παραδοσιακα κυρια μαθηματα ηταν παντα φιλολογικα, μαθηματικα, βιολογια (4 ωρες) και φυσικοχημεια!!!!! Με τις αλλαγες στα τελη της δεκαετιας του '80 αρχες του '90 αυξηθηκαν οι ωρες φυσικης επειδη διαχωριστηκε απο τη χημεια. Μεχρι περυσι οι ωρες Βιολογιας ηταν ιδιες με της Φυσικης (4) και διπλασιες της Χημειας (2) αλλα απο περυσι οι ωρες της Φυσικης αυξηθηκαν σε (5). Οποιος δεν ειναι ενημερωμενος, να μην πεταει οτι του κατεβει!!! :o

Οσο για τη συμπληρωση ωραριου, κανεις Πε04 δε συμπληρωνει ωραριο σ'ενα μονο σχολειο αν δε διδαξει αλλα μαθηματα, εκτος αν το σχολειο φτανει τα 5 τμηματα ανα ταξη!!! (εξαιρεση οι φυσικοι των λυκειων που συμπληρωνουν με 4 τμηματα)

Ζητούν να κάνουν μόνο αυτοί Βιολογία αλλά δε λένε και ότι αν δίδασκαν μόνο το μάθημά τους θα πήγαιναν σε 3 σχολεία για να συμπληρώσουν ωράριο.

Εισαι σιγουρα φυσικος, συναδελφε;;; Διοτι για φυσικος που θα επρεπε να εχεις διδαχθει πολλα μαθηματικα στο πανεπιστημιο, δεν ξερεις να κανεις απλες πραξεις: αν το σχολειο εχει 3 τμηματα ανα ταξη, 2 σχολεια ειναι υπεραρκετα! Σταματηστε εσεις να κανετε τη βιολογια και μην σκατε για τον αριθμο των σχολειων οπου θα πηγαινουμε εμεις!!! Αλλα βεβαια εσεις δε θελετε να πατε ουτε σε 2ο σχολειο, γι'αυτο δε θελετε να κανετε μονο το μαθημα σας!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:17:18 »

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #701 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 12:34:30 πμ »
Το ποιός θα καταλήξει να κάνει τί, είναι περίπλοκη (και πικρή) ιστορία..τουλάχιστον οι προσλήψεις να είναι ανάλογες των κενών (σύνολο ωρών δια 20.5 μείον τους μόνιμους+τα λειτουργικά κενά)! Αλλά αν συνέβαινε κάτι τέτοιο, ορισμένοι κλάδοι δε θα είχαν μαντήλι να κλάψουν!
Αν τηρούνταν αυτό το κριτήριο τότε το που θα καταλήξει ο κάθε ΠΕ04 να κάνει μάθημα (εκτός από πανελλαδικές) προσωπικά πιστεύω ότι είναι δευτερεύων ζήτημα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #702 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 12:56:54 πμ »
Βλέπω στα δύο προηγουμενα ποστ (georgia4, physikos.50) επαναλήφθηκαν τα ίδια ψέμματα που επαναλαμβάνονται χρόνια τώρα, καθώς και η συνήθης υποτίμηση που πηγάζει από την παράδοση του ελληνικού εκπαιδευτικού κατεστημένου!
Είχα ζητήσει σε αυτό το φορουμ επανειλημμένα, και εγώ, να σταματήσουν αυτά, μελετώντας τα πανελλαδικά στατιστικά που απορρίπτουν προσωπικές μεμονωμένες εμπειρίες και δυσιδαιμονίες εναντίον "ενοχλητικών" ειδικοτήτων. Με μεγάλη έκπληξη είδα τους τελευταίους μήνες ότι τα παραδοσιακά μέλη απέχουν πια από αυτές τις αποδεδειγμένα βολικά λανθασμένες απόψεις και εξηγήσεις που παρέθεσαν τα δύο προηγοούμενα ποστ.
ΘΑ επαναλάβω την έκκληση στην λογική των μελών, όσο δυσάρεστη και άβολη κι αν είναι γράφωντας:
georgia4 οι ώρες βιολογίας στο γυμνάσιο φέτος είναι όσες και της φυσικής (μόνο για φέτος και ήταν επίσης ίδιες από πρόπερσι και πίσω)! Σε ένα λυκειο οι ώρες της βιολογίας είναι παραπάνω από της χημείας όσα είναι και τα τμήματα της Γ λυκείου, μόνο για φέτος. Πανελλαδικά πέρσι οι ώρες ήταν Φ=70.140, Χ=33.992, Β=38.175, Γ=20.293. Δεν σου λέω για φέτος για να μην προκαλέσω. Προφανώς λοιπόν, κάνεις λάθος!
physikos.50 ΙΣΟΤΗΤΑ!!!! Όπως ένας φυσικός έχει το δικαίωμα να κάνει μέχρι 10 ώρες β ανάθεση (υπερβολικός αριθμός για όλους κατ' εμε) έτσι πρέπει να το έχει και ένας π.χ. μαθηματικός.Δεν μπορώ να ξέρω αν ένας συνάδελφος φυσικός, φιλόλογος , θεολόγος, οικονομολόγος προτιμά να μένει σε ένα σχολείο (πρόσεξες που δεν είπα βιολόγος γιατί εντοπίζω ότι το πρόβλημά σου είναι ότι αποδίδεις μια προτίμηση σε μια συγκεκριμένη ειδικότητα, ενώ είναι ανεξάρτητο ειδικότητας) αλλά μπορώ να πω για μένα ότι ΝΑΙ είναι προσωπική μου προτίμηση να πηγαίνω σε περισσότερα σχολεία για να κάνω βιολογία (εφόσον όμως είναι εφικτό για να μην ξεβολέψω τους φυσικούς που περισσεύουν). Συνήθως δεν με ρωτάει κανείς και ούτε το δηλώνω. Αλλά αν με ρωτούσαν θα εξέταζα πρώτα, πέρα από την προτίμησή μου, πως επηρεάζει η επιλογή μου τις συγκεκριμένες ανάγκες της περιοχής, και μετά τι αρεσει σε εμένα. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΛΕΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ Η ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ Η ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΒΙΟΛΟΓΟΙ.
Οσο για τα 3 σχολεία που χρειάζεται ο Φυσικος  ;D (αφού οι ώρες στο γυμνάσιο είναι ίδιες) για να συμπληρώσει ωράριο, προφανώς αφορούν μόνο μικρά απομακρυσμένα σχολεία όχι σε πόλεις, όπως τα λέει η biov. Προσωπική μου άποψη είναι ότι σε τέτοια σχολεία δεν είναι κακό να παίρνει ο ΠΕ04 όση β ανάθεση χρειάζεται. Ο οποίος δεν γίνεται να είναι πάντα φυσικός.Εκτος και αν θέλουν οι Φυσικοί να εξυπηρετήσουν τέτοια σχολεία, μπας και αφήσουν κανά κενό βιολογίας ή γεωγραφίας στην πόλη, (ξέρεις,... εκείνα που είναι 23 ώρες βιολογία σε ΕΝΑ σχολείο!)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2014, 01:05:30 πμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος Kostas90

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #703 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 03:50:27 μμ »
Διαβάζω τις θέσεις που παρατίθενται στο forum και θα ήθελα να καταθέσω άλλη μία φορά την άποψή μου.
Χωρίς να διαφωνώ για την αναγκαιότητα σε αύξηση του αριθμού των βιολόγων, θα ήθελα να δηλώσω ότι είμαι κατηγορηματικά αντίθετος στη δαιμονοποίηση των φυσικών για την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί. Αν και σε προηγούμενες αναφορές μου είχα προσπαθήσει να αποφύγω προσωπικές μου εμπειρίες, νομίζω πως τελικά δε θα τα καταφέρω (gvasili συγγνώμη...)

Την προηγούμενη σχολική χρονιά διορίστηκα αναπληρωτής σε σχολείο χωριού δίπλα κοντά σε μεγάλη πόλη της επαρχίας. Το κενό που κάλυπτα οφειλόταν σε ασθένεια του μόνιμου φυσικού και ήταν πλήρους ωραρίου (δίδασκε όλα τα μαθήματα ΠΕ04). Ο μόνιμος συνάδελφος, όμως, επέστρεψε και φυσικά εγώ απομακρύνθηκα από το συγκεκριμένο χωριό και τοποθετήθηκα σε τρία σχολεία της πόλης. Το ένα από αυτά προοριζόταν για πρότυπο γυμνάσιο. Σε αυτό κάλυψα κενό άλλου συναδέλφου φυσικού που είχε και αυτός (σοβαρό) πρόβλημα υγείας. Όμως παρατήρησα ότι ο βιολόγος κάλυπτε το ωράριό του με ώρες Φυσικής και ο Χημικός ακριβώς το ίδιο. Αναρωτιέμαι: μήπως φταίει ο φυσικός γι΄αυτό; Ή μήπως πηγαίνοντας εγώ εκεί έπρεπε να απαιτήσω ο βιολόγος και ο χημικός να αφήσουν τις ώρες της Φυσικής για να μην τρέχω εγώ σε τρία σχολεία αλλά να καλύπτω το ωράριό μου μόνο σε δύο και να τρέχουν και οι άλλοι; Τι λες biov γι΄αυτό; Σε ρωτάω γιατί και οι δύο συνάδελφοι είναι αξιολογότατοι (τυπικά και ουσιαστικά) και δε θεωρώ ότι προτιμούν να κάνουν άλλο μάθημα προκειμένου να μην πάνε σε άλλο σχολείο, όπως εσύ ισχυρίζεσαι για τους φυσικούς (ή τους χημικούς)...
Έχω πει και θα το ξαναπώ: το νόμισμα έχει πάντα δύο όψεις. Δε φταίνε μόνο οι μεν ή μόνο οι δε. Δεν είναι μόνο οι φυσικοί που δε θέλουν να τρέχουν σε 2 ή περισσότερα σχολεία. Προσωπικά μιλώντας, αυτό που μετράει πιο πολύ είναι ο σεβασμός σε ανθρώπους που έχουν "φάει" την εκπαίδευση και τα ζόρια της με το κουτάλι και που σε πολλές των περιπτώσεων έχουν να προσφέρουν πολύτιμες γνώσεις και εμπειρίες και σε νεότερους συναδέλφους αλλά και στους μαθητές, ανεξάρτητα αν είναι αυστηρά της ειδικότητας τους τα μαθήματα που διδάσκουν (μην παρεξηγηθώ, δε μιλάω γενικά για όλα τα μαθήματα αλλά για το ΠΕ04). Αυτό που μου έμεινε τελικά είναι τα θετικά που αποκόμισα από τους συγκεκριμένους συναδέλφους. Το μόνο που δε μου πέρασε από το μυαλό ήταν ότι αυτοί έφταιγαν για το δικό μου τρέξιμο. Τώρα, αν αυτό κοστίζει σε κενά αλλού βιολόγων, αλλού χημικών, αλλού φυσικών για μένα είναι κάτι δευτερεύον που θα ισορροπήσει, αλλά απαιτείται καιρός.
Όσο για αυτό που αναπαράγεται από πολλούς και σε πολλά forum περί πλεονασμάτων στους φυσικούς, εσείς οι ίδιοι είστε που αμφισβητείτε τους αριθμούς για τα κενά που ως δια μαγείας εξαφανίζονται στους βιολόγους. Δηλαδή το υπουργείο ή οι διευθύνσεις είναι ελέγξιμες μόνο για το τι συμβαίνει με τους βιολόγους αλλά για τους φυσικούς υιοθετούμε αμέσως ότι είναι πλεονασματικοί; Μη μου ξαναπείτε για το σύνολο των ωρών δια του πληθυσμού των φυσικών γιατί αυτά αναλύθηκαν σε προηγούμενες παρεμβάσεις μου.

Συγγνώμη αν σας κούρασα, απλά ήθελα για άλλη μία φορά να σας δώσω και μία άλλη οπτική της κατάστασης για την οποία δεν ευθύνεται αποκλειστικά η μία ειδικότητα ή η άλλη και ότι οι προσωπικές εμπειρίες ή εμπειρίες μερικών γνωστών ή φίλων δεν μπορούν να αποτελέσουν μία ασφαλή γενίκευση.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2014, 04:04:47 μμ από Kostas90 »
“Η επιστήμη δεν μπορεί να λύσει το ύψιστο μυστήριο της φύσης. Και αυτό επειδή, σε τελευταία ανάλυση, εμείς οι ίδιοι είμαστε μέρος του μυστηρίου που προσπαθούμε να λύσουμε”
Max Planck

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:17:18 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #704 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 05:39:03 μμ »
Ξεκινώντας από το τέλος, νομίζω ότι απλώς έδωσες μια εξήγηση για το πως φτάσαμε στο σήμερα, που δεν περιλαμβάνει συντεχνιακό χειρισμό από συγκεκριμές ειδικότητες. Μετά από τόσα χρόνια είμαι και εγώ σε θέση να αποδεκτώ μια τέτοια πιθανότητα (αλλά μέχρι σε ένα βαθμό, γιατί υπάρχουν πλέον ομολογίές και από τα πυσδε και από το υπουργείο!!!). Δεν μπορεσαν όμως να καταρίψουν τους αριθμούς που λένε με πολύ συγκεκριμένο τρόπο,( ξαναδιάβασε την υπογραφή μου) ότι το >50% των ωρών βιολογίας διδάσκεται σε β ανάθεση. Δεν μπορείς να αρνηθείς την πραγματικότητα. Δεν βγαίνει! Φαντάσου όπως λες, ότι είναι απόλυτα φυσικό οι υπάρχοντες βιολόγοι να κάνουν και αυτοί β ανάθεση (όπως δικαιούνται όλοι, εκεί βλέπω ότι υπάρχει πρόβλημα) άρα το ποσοστό >50% ανεβαίνει κι άλλο.!
Ισως να ισσοροπήσει η κατάσταση στα επόμενα χρόνια, αλλά ο δρόμος για να γίνει αυτό περιλαμβάνει πολύ μεγάλο αριθμό διορισμών ΠΕ04.04 και ΠΕ04.05.
Πρόσεξε την δικιά μου θέση, που είναι προσωπική μου, για να ξέρεις τι ζητώ εγώ.
είτε όλοι να καλύπτουμε πραγματικά κενά της ειδικότητάς μας (που σημαίνει >=12 ώρες Α ανάθεση), άρα βλέπεις υπάρχει περιθώριο και για β ανάθεση για όλους, είτε φυσικό είτε χημικό είτε γεωλόγο
είτε όλοι να κάνουμε μόνο Α ανάθεση που θα δημιουργούσε δράματα, γιατί τότε το πρόβλημα δεν θα ήταν σε πόσα σχολεία πρέπει να πάνε κάποιοι, αλλά όπως λένε τα νουμερα που δεν μπορείς να αρνηθείς, ότι δεν θα υπήρχαν αρκετά σχολεία για κάποιους. Το δεύτερο μάλλον είναι ανέφικτο και άγριο, αλλά και από τα δύο θα προτιμούσα μια μέση λύση με μείωση του ορίου β ανάθεσης στις 5-6 ώρες, αυστηρά όμως.
Αρα εγώ δεν είπα ότι πρέπει να φύγει ο φυσικός όταν καλύπτει απλώς το ωράριο του με νόμιμη β ανάθεση. Αυτά λέγονται για να φανεί ότι αυτό που ζητάω είναι παράλογο! Νομίζω κάποιοι κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν. Ωστόσο δεν θέλω να το παίξω καλός. Όντως θέλω να μετακινηθούν αυτοί που δεν καλύπτουν κενό της ειδικότητάς τους, στα εκατοντάδες σχολεία πλέον που έχουν 2 φυσικούς ή 2 χημικούς ή και 2 Βιολόγους, ενώ οι ώρες φτάνουν μόνο για έναν! Δεν είναι ενοποιημένος ο ΠΕ04, και μου έδωσες την εντύπωση οτι τον αντιμετωπίζεις έτσι.  Δεν είναι όμως! Και δεν είναι γιατί κάποιες ειδικότητες δεν σπούδασαν καθόλου τα αντικείμενα της άλλης.
Παρουσιάζεις σαν κακό ότι ο βιολόγος και ο χημικος συμπλήρωνε το ωράριό του! Μα καλά αυτό κατάλαβες ότι είναι η αιτία της διαμαρτυρίας μας? Ο βιολόγος και ο χημικός έκαναν κυρίως Β ανάθεση? Δεν υπήρχαν ας πούμε πάνω από 12 ώρες βιολογίας για τον βιολόγο στο σχολείο? Αν υπήρχαν, και δεν υπήρχε άλλος βιολόγος, δικαιούται να είναι εκεί και να κάνει την υπόλοιπη νόμιμη β ανάθεση μέχρι 10 ώρες (που επαναλαμβάνω εγώ την θεωρώ πολλη). Το πρόβλημα θα ήταν να υπήρχε και δεύτερος βιολόγος στο σχολείο ενώ δεν έχει τόσες βιολογίες. Αυτό λέω ότι είναι το πρόβλημα με τις πλεονάζουσες ειδικότητες! Νομίζεις επίσης ότι κατηγορώ τον φυσικό ή χημικό ή βιολόγο που είναι σε ένα σχολείο που έχει ήδη άλλο φυσικό και υπάρχουν μόνο 20 ώρες φυσικής στο σχολείο, ότι φταίει αυτός? (ναι για αυτές τις ακραίες περιπτώσεις διαμαρτύρομαι και όχι για τα άλλα φυσιολογικά που παραθέτεις λες και είμαι εναντίον για να μας βγάλετε παράλογους) Λάθος! Πρώτα κατηγορώ αυτούς που τον τοποθέτησαν σε λάθος κενό ,ή καλύτερα σε μη υπαρκτό κενό! Επειτα αν η δικαιολογία που τοποθετήθηκε εκεί είναι η μη υπάρξη πουθενά κενου της ειδικότητάς του άρα η αναγκαστική τοποθετησή του σε κενό άλλης ειδικότητας (αυτό παραδέχονται τα ΠΥΣΔΕ τώρα πια), τότε κατηγορώ αυτούς που τον διορισαν, αλλά δεν διόρισαν από την ειδικότητα που υπήρχε το πραγματικό κενό (και συμφωνούν σε αυτό και τα ΠΥΣΔΕ που θέλουν να καθαρίσουν το παρελθόν τους)! Πέρα όμως από αυτές τις περιπτώσεις που βλέπεις ότι δεν φταίει ο "δαίμονας" συνάδελφος φυσικός, βιολόγος, χημικός, υπάρχουν και τα ΠΥΣΔΕ που παραδέχονται ότι τοποθετούν λάθος ειδικότητες ΠΕ04 σε λάθος κενα ( επαναλαμβάνω δεν είναι ενοποιημένα ) για προσωπικές επιθυμίες εκπαιδευτικών και διοίκησης. Και να στο πως αλλιώς. Επειδή οι φυσικοί και οι χημικοί είναι πολλοί σαν υπαρκτός αριθμός 4500 και 2200, είναι πιο πιθανό στατιστικά να εμπλέκονται στην τελευταία περίπτωση από ότι οι Γεωλόγοι που είναι 750. Εκεί λοιπόν κατηγορώ τους συναδέλφους οποιασδήποτε ειδικότητας.
Οι αριθμοί που υιοθετώ είναι οι επίσημοι αριθμοί που δεν αμφισβητούνται από κανένα. Εκδίδονται από το υπουργείο και γίνονται αποδεκτοί από ΟΛΜΕ και όλους, Είναι μάλιστα και ελέγξιμοι. ΑΠΑΙΤΩ να εμφανιστούν όλα τα στατιστικά που έχει το υπουργείο ή τα "πραγματικά" στατιστικά αυτών που τα αμφισβητούν έτσι ώστε να φανεί το πραγματικό μέγεθος του προβληματος και να σταματήσουν τα ψέμματα! Εκεί μπορεί να δω και εγώ αν αυτά που ζητώ είναι ανέφικτες υπερβολές και να μελετήσω καλύτερα μέχρι που με παίρνει και ποιά είναι η θέση μου στα σχολεία. Οχι να υιοθετώ προκαταλήψεις που απλώς με συμφέρουν.
Ελάτε λοιπόν να κάνουμε ένα επίσημο αίτημα στο Υπουργείο να μας δώσουν αναλυτικά στοιχεία (χωρίς προσωπικά δεδομένα), πόσες είναι ώρες ανα μάθημα πανελαδικά και ανα περιοχή, πόσο και ποιές ειδικότητες διδάσκουν κάθε μάθημα πανελλαδικά και ανα περιοχή (και ανα σχολείο αν είναι εφικτό), και ότι άλλο νομίζετε ότι είναι θολό, για να μάθουμε όλοι καθηγητες, γονείς, μαθητές τι πραγματικά συμβάινει σε αυτό το θέμα για να σταματήσουν οι αναίτιες επιθέσεις από  όλες τις πλευρές (επειδή δεν είναι μόνο δύο πλευρές) !   
Ελάτε να μάθουμε την αληθεια μια και καλη! τι φοβάστε από τα στοιχεία? Πάλι θα υπάρχει χώρος για παρηγορητικές αναλύσεις για το πως φτάσαμε ως εδώ που θα συνεχίζω να ανέχομαι. Αλλά τουλάχιστον δεν θα υπάρχουν αυταπάτες για το που είναι το "εδώ"!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2014, 05:43:20 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #705 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 11:59:53 μμ »
Δεν είναι μόνο οι φυσικοί που δε θέλουν να τρέχουν σε 2 ή περισσότερα σχολεία.

Εχεις απολυτο δικιο σ'αυτο, συναδελφε!!!!!!!!! Αλλα λογω του υπερβολικα μεγαλου αριθμου φυσικων σε σχεση με οσους χρειαζονται τα σχολεια, αυτοι ειναι που ξεχωριζουν περισσοτερο. Επισης, για τον ιδιο λογο ξεχωριζουν περισσοτερο οι χημικοι των μικρων γυμνασιων.

Τοσα γυμνασια και λυκεια συστεγαζονται, συναδελφε!!! Γιατι πρεπει λοιπον να κανει ο χημικος/φυσικος/βιολογος/γεωλογος του γυμνασιου ενα σωρο ωρες Β' αναθεση για να συμπληρωσει ωραριο, οταν μπορει να το συμπληρωσει στο συστεγαζομενο λυκειο;;; Προσεξε οτι δεν συζηταω για "ελαχιστες" ωρες Β'αναθεση, αφου τοτε δε θα υπηρχε λογος να διαμαρτυρομαστε (ο σκοπος μας δεν ειναι να ξεβολευτουν ολοι οι εκπαιδευτικοι της χωρας!!!), αλλα για "ενα σωρο ωρες"!!!

Στα μικρα απομονωμενα σχολεια (π.χ. δυσπροσιτα νησια) ειναι αυτονοητο οτι ο εκπαιδευτικος θα τα κανει ολα ανεξαρτητως πλαφον ωρων, αλλα αυτες οι περιπτωσεις πρεπει να ειναι η εξαιρεση κι οχι ο κανονας. Δεν ειναι δυνατον σε σχολεια με ευκολη προσβαση να βλεπουμε 2-3 φυσικους σ'ενα γυμνασιο που τα διδασκουν ολα μεταξυ τους, 2 χημικους που κανουν το ιδιο κλπ!!!

Αποσυνδεδεμένος animanim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Je suis εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #706 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 02:17:09 μμ »
Ανέκδοτο (αντίστοιχο με αυτό των τελευταίων ετών "κάτσε καλά γιατί... θα σου γράψω το σπίτι!")
φχ σε βιολόγο: κάτσε καλά γιατί θα σε διορίσουμε μόνιμο σε 1 μόνο σχολείο και θα διδάσκεις φχ!  ;D

Ζόρι μεγάλο τραβάνε οι νέοι (και όχι μόνο) βιολόγοι μη τυχόν και τους δώσουν να διδάξουν οτιδήποτε εκτός βιολογίας.... στην πράξη ο κλάδος είναι ενιαίος οπότε αυτά τα μαλλιοτραβήγματα μόνο βατράχους του βάλτου και κοράκια μπορούν να τραβήξουν. Υπάρχουν ειδικότητες που ευχαρίστως θα δίδασκαν και τσιφτετέλι προκειμένου να εξασφαλίσουν μια σταθερή καρέκλα (έτσι προέκυψε μάλλον το "καρεκλοκένταυρος"). Οι βιολόγοι όμως, μόνο την επιστήμη "τους" και μην τους ενοχλείτε! Έχω μια απορία: τι φταίει; κουραστήκατε με τους απανωτούς ασεπ και τα στοχευμένα (στο διορισμό) μεταπτυχιακά και σιχαθήκατε το διάβασμα; Αν είναι έτσι, να σας δίνουν να διδάσκετε αυστηρά την εξειδίκευσή σας πχ ένας κάνει μόνο θετική γ' λυκείου (απόφοιτος του βιολογικού Θράκης) άλλος κάνει μόνο περιβάλλον, άλλος τη βιοχημεία της β' λυκείου (απόφοιτος τμήματος βιοχημείας βόλου), σε λίγο θα σκάσουνε κάποιοι και θα απαιτούν ούτε λίγο ούτε πολύ αυτό ακριβώς. Σιγά, και τι είναι να πηγαίνεις σε διαφορετικό σχολείο κάθε μέρα; 5 σχολεία την εβδομάδα, piece of cake  ;D

Η πρόταση μου στους πανεπιστημιακούς είναι να ιδρύσουν ένα βιολογικό που ασχολείται αποκλειστικά με το βάτραχο, άλλο να μελετάει τη δροσόφιλα κοκ στα πλαίσια της ... καινοτομίας ;D Έτσι θα βγάζουμε ημι-σφαιρικά μορφωμένους επιστήμονες που θα είναι ικανοί να τετραγωνίσουν τον κύκλο και να κυκλώσουν και το τετράγωνο! Φιλικά τώρα, το χετε παρα-ξηλώσει  :)

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #707 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 03:28:06 μμ »
Εγώ προτείνω πάλι, μιας και μας έχουν χορτάσει αξιοκρατία,διαφάνεια,ασεπ και έκθεση ιδεών οι φωστήρες του Υπουργείου Παιδείας και Μαγειρέματος, να ανακοινώνονται στο διαύγεια οι συνολικές ώρες για κάθε μάθημα, ο αριθμός των μονίμων και τα λειτουργικά κένα..τότε αντί για ανέκδοτα πολλοί θα ψάχνουν μαντήλι να κλάψουν!!

Αποσυνδεδεμένος somebody

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #708 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 03:45:59 μμ »
Ανέκδοτο (αντίστοιχο με αυτό των τελευταίων ετών "κάτσε καλά γιατί... θα σου γράψω το σπίτι!")
φχ σε βιολόγο: κάτσε καλά γιατί θα σε διορίσουμε μόνιμο σε 1 μόνο σχολείο και θα διδάσκεις φχ!  ;D

Ζόρι μεγάλο τραβάνε οι νέοι (και όχι μόνο) βιολόγοι μη τυχόν και τους δώσουν να διδάξουν οτιδήποτε εκτός βιολογίας.... στην πράξη ο κλάδος είναι ενιαίος οπότε αυτά τα μαλλιοτραβήγματα μόνο βατράχους του βάλτου και κοράκια μπορούν να τραβήξουν. Υπάρχουν ειδικότητες που ευχαρίστως θα δίδασκαν και τσιφτετέλι προκειμένου να εξασφαλίσουν μια σταθερή καρέκλα (έτσι προέκυψε μάλλον το "καρεκλοκένταυρος"). Οι βιολόγοι όμως, μόνο την επιστήμη "τους" και μην τους ενοχλείτε! Έχω μια απορία: τι φταίει; κουραστήκατε με τους απανωτούς ασεπ και τα στοχευμένα (στο διορισμό) μεταπτυχιακά και σιχαθήκατε το διάβασμα; Αν είναι έτσι, να σας δίνουν να διδάσκετε αυστηρά την εξειδίκευσή σας πχ ένας κάνει μόνο θετική γ' λυκείου (απόφοιτος του βιολογικού Θράκης) άλλος κάνει μόνο περιβάλλον, άλλος τη βιοχημεία της β' λυκείου (απόφοιτος τμήματος βιοχημείας βόλου), σε λίγο θα σκάσουνε κάποιοι και θα απαιτούν ούτε λίγο ούτε πολύ αυτό ακριβώς. Σιγά, και τι είναι να πηγαίνεις σε διαφορετικό σχολείο κάθε μέρα; 5 σχολεία την εβδομάδα, piece of cake  ;D

Η πρόταση μου στους πανεπιστημιακούς είναι να ιδρύσουν ένα βιολογικό που ασχολείται αποκλειστικά με το βάτραχο, άλλο να μελετάει τη δροσόφιλα κοκ στα πλαίσια της ... καινοτομίας ;D Έτσι θα βγάζουμε ημι-σφαιρικά μορφωμένους επιστήμονες που θα είναι ικανοί να τετραγωνίσουν τον κύκλο και να κυκλώσουν και το τετράγωνο! Φιλικά τώρα, το χετε παρα-ξηλώσει  :)

Τέλειο...

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #709 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 04:38:22 μμ »
Ανέκδοτο (αντίστοιχο με αυτό των τελευταίων ετών "κάτσε καλά γιατί... θα σου γράψω το σπίτι!")
φχ σε βιολόγο: κάτσε καλά γιατί θα σε διορίσουμε μόνιμο σε 1 μόνο σχολείο και θα διδάσκεις φχ!  ;D

Ζόρι μεγάλο τραβάνε οι νέοι (και όχι μόνο) βιολόγοι μη τυχόν και τους δώσουν να διδάξουν οτιδήποτε εκτός βιολογίας.... στην πράξη ο κλάδος είναι ενιαίος οπότε αυτά τα μαλλιοτραβήγματα μόνο βατράχους του βάλτου και κοράκια μπορούν να τραβήξουν. Υπάρχουν ειδικότητες που ευχαρίστως θα δίδασκαν και τσιφτετέλι προκειμένου να εξασφαλίσουν μια σταθερή καρέκλα (έτσι προέκυψε μάλλον το "καρεκλοκένταυρος"). Οι βιολόγοι όμως, μόνο την επιστήμη "τους" και μην τους ενοχλείτε! Έχω μια απορία: τι φταίει; κουραστήκατε με τους απανωτούς ασεπ και τα στοχευμένα (στο διορισμό) μεταπτυχιακά και σιχαθήκατε το διάβασμα; Αν είναι έτσι, να σας δίνουν να διδάσκετε αυστηρά την εξειδίκευσή σας πχ ένας κάνει μόνο θετική γ' λυκείου (απόφοιτος του βιολογικού Θράκης) άλλος κάνει μόνο περιβάλλον, άλλος τη βιοχημεία της β' λυκείου (απόφοιτος τμήματος βιοχημείας βόλου), σε λίγο θα σκάσουνε κάποιοι και θα απαιτούν ούτε λίγο ούτε πολύ αυτό ακριβώς. Σιγά, και τι είναι να πηγαίνεις σε διαφορετικό σχολείο κάθε μέρα; 5 σχολεία την εβδομάδα, piece of cake  ;D

Η πρόταση μου στους πανεπιστημιακούς είναι να ιδρύσουν ένα βιολογικό που ασχολείται αποκλειστικά με το βάτραχο, άλλο να μελετάει τη δροσόφιλα κοκ στα πλαίσια της ... καινοτομίας ;D Έτσι θα βγάζουμε ημι-σφαιρικά μορφωμένους επιστήμονες που θα είναι ικανοί να τετραγωνίσουν τον κύκλο και να κυκλώσουν και το τετράγωνο! Φιλικά τώρα, το χετε παρα-ξηλώσει  :)
Σε αυτό εδώ το φορουμ μας κατηγορουσαν συναδελφοι φυσικοί οτι προσπαθούμε να πετυχουμε προσληψη και διορισμο στν θεση τους για να κανουμε φυσικο χημεία. Και εσυ τώρα λες οτι προσπαθουμε να κανουμε μονο α αναθεση και αυτό ειναι κακο. Και τα δυο ειναι αστηρικτες θεωρίες ακρότητας, για να αποφευχθει το αυτονόητο. Διαβασε πάλι την υπογραφή μου. Δεν φταινε οι βιολογοι για αυτά τα νουμερα, αλλά μονο δυο ειδικοτητες τα πληρωνουν τοσα χρόνια. Να μας ζητάνε και τα ρεστα που μας γ.....νε, με εξωφρενικές θεωρίες... δεν θελουν οι βιολογοι.... Θελουν οι βιολογοι.....φοβουνται οι βιολογοι....τολμουν οι βιολογοι...... ΓΙΑ ΣΕΜΝΑ ΡΕ ΣΕΙΣ!! Τολματε να αντιμετωπισετε τους βιολογους και τους γεωλογους με τον ιδιο τροπο που αντιμετωπίζονται οι φυσικο χημικοι? με τα ιδια δικαιώματα? τις ίδιες υποχρεώσεις. Αυτο θα ηθελα! Γινεται? Και τολμάς να λες οτι το έχουμε παραξηλώσει οι νέοι που ζητάμε την αυτονοητη ισότητα και το σεβασμό? ντροπή! Υποτιμάς και τις σπουδές μας!
Ξαναδιαβασε την υπογραφή μου. Παραδεχτειτε το πρώτα, χωνεψτε το σήμερα οπως έχει, και οσο για την λυση του προβλήματος, δεν ειμαστε τοσο χαζοί για να μην καταλαβαινουμε τα δραματα και τις ιδιαιτεροτητες που κρυβονται πισω απο αυτά τα δεδομένα! Από την άλλη όμως? υπάρχει κατανόηση από την άλλη? υπαρχει προσπαθεια κατανόησης? μερικής αποκατάστασης? δικαιωματα οικογενειες και δραματα εχουν μονο οι υπεράριθμοι φυσικοχημικοι που βρισκονται χρονια τωρα σε θεσεις βιολογίας? οι ανεργοι βιολογοι στων οποίων την θέση βρίσκονται οι φυσικοχημικοί δεν εχουν οικογένειες και δράματα?
Οπως λεει ο gagarin πρωτα παραδεχτειτε τα ελειματα και τα πλεονασματα, (που θα ειναι διαφορετικά του χρονου, για να μην πιεζονται οι φχ τοσο πολύ) ξαναμελετώντας την υπογραφή μου, και ας προσπαθησει η διοικηση να ισορροπησει καπως την κατασταση.
Θα το ξαναπω μπας και μπει καλά στο μυαλό σας. Δεν το αντεχω να λεει μια δδε εχω πλεονασμα 12 φυσικους και παιρνω 6 αναπληρωτές, εχω ελλειμα 15 βιολόγους και παίρνω 2!
Ε το εχουνε παραξηλώσει. Πες τώρα οτι φταινε οι βιολόγοι για αυτό!
Ξαναδιαβασε την υπογραφή μου!

Αποσυνδεδεμένος oparin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #710 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 05:12:06 μμ »
Animanim στην κριτική των άλλων είσαι πολύ καυστικός και καλά κάνεις,  αλλά πες μας και εσύ όμως τις θέσεις σου πάνω στα θέματα που συζητάμε.

Μια βασική διαπίστωση πέραν των άλλων είναι ότι πολλά νέα μέλη του φόρουμ δυστυχώς είναι 'αδιάβαστα' (δεν εννοώ τον /την animanim) και κρίνουν κυρίως οπαδικά αντί παιδαγωγικά!

Και μια παρατήρηση: Όταν διδάσκει κάποιος ένα μάθημα διεκπεραιωτικά (κακώς βέβαια) θα το κάνει είτε είναι Βιολογία, Φυσική, Χημεία και Γεωλογία. Tουλάχιστον όμως ας χαντακώνει την επιστήμη που σπούδασε και όχι τις άλλες. Το ότι εμείς επιδιώκουμε με μεγαλύτερη θέληση να διδάσκουμε την επιστήμη που σπουδάσαμε, με την μεγάλη ποικιλία αντικειμένων και κλάδων που αναφέρει σωστά ο/η animanim, μόνο τιμητικό και θετικό γεγονός αποτελεί και όχι υπεκφυγή.

Και κάτι τελευταίο η Β ανάθεση δεν είναι μόνο για τους ΦΧ αλλά και για τους Β, το θέμα είναι ότι οι Β δεν αρκούμε ούτε για την Α ανάθεση!





 

   

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #711 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 05:52:35 μμ »
Μια ερωτηση προς συναδελφους βιολογους. Φετος συμφωνειτε με την αποψη οτι οι ωρες της Βιολογιας αυξηθηκαν κατα 4876 (μια για καθε τμημα της Β Γυμνασιου που απεκτησε μια ωρα βιολογιας) και κατα 3662 (μια για καθε τμημα της Β λυκειου που απο μονοωρο εγινε δυωρο). Δηλαδη κατα 8.538 ωρες αυξηθηκαν οι αναγκες σε βιολογια!!!!! Που αντιστοιχουν σε τουλαχιστον 371 αναπληρωτες 23 ωρων!!! Τα ιδια ειχαν γινει και περσι και προπερσι. Οποτε το να τα μετρησουμε ολα φετος που ειστε στα πανω σας απο τις διαδοχικες αυξησεις δεν το θεωρω τοσο ηθικο... Αν ισχυε το περσινο προγραμμα θα ειχατε τουλαχιστον 371 θεσεις λιγοτερες... Μην κρινεται μονο απο τη μερια σας. Μπορει σε 5 χρονια να ξαναγινει μονοωρο το μαθημα και σε καποιες ταξεις να κοπει, ή να το διδασκει αλλη ειδικοτητα που πλεοναζει. Και επειδη παντα ειμαι δικαιος , ναι του χρονου θα μειωθουν κατα περιπου 4728 οι ωρες της βιολογιας. Στη Γ Λυκειου κανεις δεν μπορει να εκτιμησει τι θα συμβει. Τα στοιχεια που εχω βαλει ειναι απο πινακες που ειχατε δημοσιευσει εσεις σχετικα με τον αριθμο των τμηματων ανα ταξη και θεωρω οτι ισχυουν. Θελω απαντηση στο αρχικο ερωτημα του μηνυματος. Θελω να πιστευω πως συμφωνειτε με τους αριθμους που παρεθεσα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #712 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 11:05:57 μμ »
Μια ερωτηση προς συναδελφους βιολογους. Φετος συμφωνειτε με την αποψη οτι οι ωρες της Βιολογιας αυξηθηκαν κατα 4876 (μια για καθε τμημα της Β Γυμνασιου που απεκτησε μια ωρα βιολογιας) και κατα 3662 (μια για καθε τμημα της Β λυκειου που απο μονοωρο εγινε δυωρο). Δηλαδη κατα 8.538 ωρες αυξηθηκαν οι αναγκες σε βιολογια!!!!! Που αντιστοιχουν σε τουλαχιστον 371 αναπληρωτες 23 ωρων!!! Τα ιδια ειχαν γινει και περσι και προπερσι. Οποτε το να τα μετρησουμε ολα φετος που ειστε στα πανω σας απο τις διαδοχικες αυξησεις δεν το θεωρω τοσο ηθικο... Αν ισχυε το περσινο προγραμμα θα ειχατε τουλαχιστον 371 θεσεις λιγοτερες... Μην κρινεται μονο απο τη μερια σας. Μπορει σε 5 χρονια να ξαναγινει μονοωρο το μαθημα και σε καποιες ταξεις να κοπει, ή να το διδασκει αλλη ειδικοτητα που πλεοναζει. Και επειδη παντα ειμαι δικαιος , ναι του χρονου θα μειωθουν κατα περιπου 4728 οι ωρες της βιολογιας. Στη Γ Λυκειου κανεις δεν μπορει να εκτιμησει τι θα συμβει. Τα στοιχεια που εχω βαλει ειναι απο πινακες που ειχατε δημοσιευσει εσεις σχετικα με τον αριθμο των τμηματων ανα ταξη και θεωρω οτι ισχυουν. Θελω απαντηση στο αρχικο ερωτημα του μηνυματος. Θελω να πιστευω πως συμφωνειτε με τους αριθμους που παρεθεσα.
Το ερώτημα είναι αν τα νούμερα είναι σωστά? Αν ναι τότε ναι είναι περίπου σωστά. υπάρχουν κάποιες ανακρίβειες με τις χρονολογίες, δεν έχεις ολοκληρώσει τους υπολογισμούς σου στο αν υπάρχει έλλειμα στους βιολόγους ακόμα και χωρίς τις αυξήσεις και δυσβάσταχτο διαχρονικό πλεόνασμα αλλού, καθώς υπάρχουν και αστήριχτες υποθέσεις για το τι θα γίνει στο μέλλον. Εκτός και αν είστε σίγουροι ότι θα τα καταφέρετε να μειώσετε το μάθημα για να μας γυρίσετε στον εκπαιδευτικό μεσαίωνα. (Ακόμα και ο Πάπας παραδέχθηκε την εξέλιξη!)

Αποσυνδεδεμένος LITHIUM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #713 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 11:40:48 μμ »
Στο σχολείο που υπηρετώ έχει οργανική βιολόγος και για να συμπληρώσει ωράριο πήρε 6 ώρες χημείας και εγώ ο χημικός υπηρετώ σε τρία σχολεία για να συμπληρώσω ωράριο.
Συμπέρασμα: όσο υπάρχουν μόνιμοι εκπαιδευτικοί θα πρέπει να συμπληρώνουν ωράριο.
ΠΕ 04(1,2,3,4,5) όλοι κάνουν τα μαθήματα όλων. Τα υπόλοιπα τα ακούω βερεσέ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 420
Σύνολο: 422

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.