*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία Αγγλικών Ε' και ΣΤ' Δημοτικού  (Αναγνώστηκε 5636 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Βιβλία Αγγλικών Ε' και ΣΤ' Δημοτικού
« στις: Ιούλιος 21, 2011, 01:28:08 πμ »
Υπάρχει κάποιος καθηγητής/τρια Αγγλικών που του άρεσαν τα βιβλία Αγγλικών της Ε' και Στ' δημοτικού; Πώς τα δουλέψατε;
 Σε συζητήσεις με συναδέλφους παρατηρώ οτι μόνο το βιβλίο της Δ' θεωρείται αρκετά καλό (συμφωνώ προς το παρόν μαζί τους :D ). Αναρωτιέμαι μήπως αυτοί που προτιμούν τα βιβλία της Ε' και της Στ' τα δούλεψαν με διαφορετικό τρόπο, αν έκαναν δηλαδή ανακατανομή του βιβλίου και της ύλης του (π.χ. γύρω απο διαθεματικά project, διαφορετική σειρά στα κεφάλαια, γύρω απο tasks/μαθησιακούς στόχους που εντόπισαν αυτοί, δεν ξέρω τι άλλο... ). Μια διαφορετική οπτική ίσως να με βοηθούσε να τα δω με καλύτερο μάτι  :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία Αγγλικών Ε' και ΣΤ' Δημοτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:11:27 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Αγγλικών Ε' και ΣΤ' Δημοτικού
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 21, 2011, 02:24:53 μμ »
ριξε μια ματια κ σε αυτο το θεμα που συζητανε τα νεα βιβλια

http://www.pde.gr/index.php?topic=15049.0

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Αγγλικών Ε' και ΣΤ' Δημοτικού
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 22, 2011, 04:29:11 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για το link evi06. Δε το είχα διαβάσει πράγματι αυτό το thread και μάλλον θα κάνω και μια ερώτηση εκεί. Δυστυχώς δεν βρήκα κάποια απάντηση καθώς μιλάνε μόνο για το πόσες λέξεις θα έχει η ορθογραφία και για τα τέστ. Δηλ. μονο για αξιολόγηση. Υποψιάζομαι οτι ακολούθησαν γραμμικά το βιβλίο γιατί λένε 'εγώ βρισκομαι τωρά στο τάδε κεφάλαιο'. Μόνο η adroniki αναφέρει ότι σε κάποιο ΠΕΚ τους είπαν οτι μπορούν και να μη διδάξουν τα κεφάλαια με την σειρά αλλά κανείς δεν είπε οτι το δοκίμασε για να δούμε πως πήγε... Επίσης πολύ απογοήτευση βλέπω και εκεί και λογικό θα μου πεις, φόρουμ είναι κάπου πρέπει να πούμε και τον πόνο μας...  ;D Η ερώτηση μου πάντως παραμένει.. Υπάρχει κάποιος που είναι ενθουσιασμένος με τον τρόπο που δίδαξε το βιβλίο της πέμπτης ή της έκτης και θέλει να μοιραστεί την εμπειρία του;

Αποσυνδεδεμένος tat21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Patience is a virtue. Right?
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Αγγλικών Ε' και ΣΤ' Δημοτικού
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 08:04:20 μμ »
Οπως κατάλαβες, κανένας δεν είναι ενθουσιασμένος με τα βιβλία της Ε και ΣΤ.

Εγώ προσωπικά με το βιβλίο της Ε δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα, εκτός απο κατι listening που δεν είναι πολύ της προκοπής, αλλά δεν το ακολουθώ και κατα γράμμα. Δίνει δυνατότητες για επέκταση και ευελιξία. Πχ, τους είχα κάνει group work να φτιάξουν το δικο τους μενού με τις δικές τους τιμές στα αγγλικά (εχει ενα σχετικό κεφάλαιο) και είχαν ενθουσιαστεί. Και βοηθήθηκαν και οι αδύναμοι γιατί η γλώσσα που απαιτούνταν ήταν πολύ απλή.

Ωστόσο, ΜΙΣΩ το βιβλίο της ΣΤ και θεωρώ οτι αυτές που το έγραψαν δεν έχουν μπει ποτέ σε κανονική τάξη δημόσιου σχολείου. Οπότε, δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι επ'αυτού. Μάλιστα, σκέφτομαι να το καταργήσω και να φέρνω φωτ/πίες και να το κάνω επικοινωνιακό το μάθημα γιατί πέρυσι είχα εφιάλτες με την ΣΤ. Ηταν και πολλά τα παιδιά, mixed ability και το βιβλίο είναι πολύ δύσκολο και χωρίς κανένα ενδιαφέρον. Πχ, ποιος νοιάζεται να μάθει για τις four forces of flight? Πού θα χρησιμοποιήσουν τα 12χρονα λέξεις όπως fuselage? Εγώ τη λέξη αυτή την έμαθα όταν έβλεπα LOST πριν μερικά χρόνια! Ούτε καν στο παν/μιο δεν την είδα. Mercy!Please! >:(
...where's when I was young and we didn't give a damn, cause we were raised to see life as fun and take it if we can..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία Αγγλικών Ε' και ΣΤ' Δημοτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:11:27 »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Αγγλικών Ε' και ΣΤ' Δημοτικού
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 08:36:18 μμ »
χαχαχαχαχα πράγματι σε κανέναν δεν πρέπει να αρέσουν τα βιβλία αυτά!!!

Κοίτα λέγοντας όμως μια δραστηριότητα εσύ (όπως αυτή με τα μενού και τις τιμές που είπες) μια δραστηριότητα ο άλλος κάτι μπορούμε να κάνουμε.

Για το βιβλίο της ΣΤ' (ίσως το έχω αναφέρει και κάπου άλλου στο φόρουμ ) μου είχε πει η περσινή μου σύμβουλος οτι είχαν καλέσει τους συγγραφείς να δείξουν πως μπορεί να διδαχτεί και ας πούμε εκεί με τα μερη του αεροπλάνου η συγγραφέας δίδαξε μόνο 4 λέξεις (τις πιο βασικές) και είπε οτι οι άλλες υπάρχουν για να της δει κάποιο παιδί που μπορεί να θέλει να μάθει κάτι παραπάνω. Οπότε καταλαβαίνεις οτι δεν χρειάζεται να τα διδάξεις αυτά :)

Όσο για αυτό που λες 'να φέρω φωτοτυπίες και να κάνω επικοινωνιακό το μάθημα' για μένα αυτό είναι δεδομένο. Κανένα βιβλίο δεν μπορεί να είναι τόσο καλό που να κάνει και για τις ανάγκες των δικών σου μαθητών και για τις ανάγκες όλων των μαθητών στην Ελλάδα. Μπορείς όμως να είσαι λίγο πιο συγκεκριμένη; θες να το κάνεις επικοινωνιακό, δηλαδή φαντάζομαι να έχεις ως στόχο σε κάθε μάθημα μια επικοινωνιακή περίσταση που στο τέλος ο μαθητής θα μπορεί να φέρνει εις πέρας στα Αγγλικά. Το έχεις οργανώσει αυτό που λες; πόση απο την ύλη πιστεύεις οτι μπορεί να φανεί οτι καλύπτεις στα βιβλία; Δηλ. να πεις οτι εγω το τάδε μάθημα με τα φαγητά και την καντίνα το δίδαξα  (αν και δεν έκανα ακριβώς τις ασκήσεις του βιβλίου) γιατί οι μαθητές μου μπορούν να κάνουν αυτό που λέει ο στόχος στο τέλος του κεφαλαίου.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Αγγλικών Ε' και ΣΤ' Δημοτικού
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 08:57:06 μμ »
και κυρίως τπτ ιδέες για συνδιασμούς στόχων. Δεν τα έχω κάνει τα βιβλία αλλά θυμάμαι π.χ. οτι έχει έναν στόχο να ξέρουν οι μαθητές να ετοιμάζουν ένα ερωτηματολόγιο. Αυτός για παράδειγμα με ποιόν στόχο θα μπορούσε να συνδιαστεί απο το ίδιο ή απο άλλο κεφάλαιο έτσι ώστε και να υπάρχει μια σύνδεση απο το ένα μάθημα στο άλλο και για να φανεί οτι διδάχτηκε όσο το δυνατόν περισσότερη ύλη του βιβλίου στο τέλος της χρονιάς.

Τέτοιους συνδιασμούς θα ήθελα να βρώ αλλά μου φάνηκε λίγο δύσκολο. Όποια ιδέα έχετε ευπρόσδεκτη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 527
Σύνολο: 538

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.