*

Αποστολέας Θέμα: αλλαγη στις αναθεσεις μαθηματων (αφορα κυριως ΠΕ02, ΠΕ34, ΠΕ40)  (Αναγνώστηκε 3321 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος intemperanta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
κατι που περασε στα ψιλα γραμματα....

Συμφωνα με το ΦΕΚ 843/τ.Β'/16-05-2011:

- το μαθημα "Ιστορια" (Γενικης Παιδειας) στην Α' και Β' Λυκειου οριζεται ως β' αναθεση και για τους κλαδους ΠΕ34 και ΠΕ40

- το μαθημα "Ο Ευρωπαικος πολιτισμος και οι ριζες του" (Επιλογης) στην Α'  Λυκειου οριζεται ως α' αναθεση και για τους κλαδους ΠΕ34 και ΠΕ40

- το μαθημα "Νεοτερη Ευρωπαικη Λογοτεχνια: Ιστορια και Κειμενα" (Επιλογης) στη Β' Λυκειου οριζεται ως α' αναθεση και για τους κλαδους ΠΕ34 και ΠΕ40


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη στις αναθεσεις μαθηματων (αφορα κυριως ΠΕ02, ΠΕ34, ΠΕ40)
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 24, 2011, 09:13:04 μμ »
Το δεύτερο και το τρίτο μου φαίνονται απολύτως λογικά, μιας και οι καθηγητές ξένων γλωσσών είναι οι κατεξοχήν αρμόδιοι για να διδάξουν ευρωπαϊκό πολιτισμό και λογοτεχνία.
Το πρώτο μου προκάλεσε γέλιο, γιατί σκέφτηκα ότι δε θέλουν να αδικήσουν τους ξενόγλωσσους ιταλικής και ισπανικής, άσχετα με το ότι αδικούν μια ολόκληρη ειδικότητα μ' αυτόν τον τρόπο. Τι να πώ...
Δικαιοσύνη του παραλόγου...

Αποσυνδεδεμένος pat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη στις αναθεσεις μαθηματων (αφορα κυριως ΠΕ02, ΠΕ34, ΠΕ40)
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 24, 2011, 09:57:03 μμ »
Συνάδελφοι, μην αγχώνεστε και μην αρχίζετε τα περί δυνατότητας των ξενόγλωσσων να διδάξουν αυτά τα μαθήματα. Το Υπουργείο με τις αποφάσεις του έχει "πετάξει έξω" από το Λύκειο (και πρόσφατα και από το Γυμνάσιο) τους ΠΕ34 και τους ΠΕ40 οπότε δεν είναι πιά μεσα στα πόδια σας. Έλεος με αυτή τη συζήτηση..

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη στις αναθεσεις μαθηματων (αφορα κυριως ΠΕ02, ΠΕ34, ΠΕ40)
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 24, 2011, 10:17:20 μμ »
Συνάδελφοι, μην αγχώνεστε και μην αρχίζετε τα περί δυνατότητας των ξενόγλωσσων να διδάξουν αυτά τα μαθήματα. Το Υπουργείο με τις αποφάσεις του έχει "πετάξει έξω" από το Λύκειο (και πρόσφατα και από το Γυμνάσιο) τους ΠΕ34 και τους ΠΕ40 οπότε δεν είναι πιά μεσα στα πόδια σας. Έλεος με αυτή τη συζήτηση..

Δεν ξέρω αν το παρατήρησες, αλλά κανείς άλλος δεν άρχισε αυτή τη συζήτηση, μόνο εσύ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη στις αναθεσεις μαθηματων (αφορα κυριως ΠΕ02, ΠΕ34, ΠΕ40)
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 24, 2011, 11:11:24 μμ »
κατι που περασε στα ψιλα γραμματα....

Συμφωνα με το ΦΕΚ 843/τ.Β'/16-05-2011:

- το μαθημα "Ιστορια" (Γενικης Παιδειας) στην Α' και Β' Λυκειου οριζεται ως β' αναθεση και για τους κλαδους ΠΕ34 και ΠΕ40

- το μαθημα "Ο Ευρωπαικος πολιτισμος και οι ριζες του" (Επιλογης) στην Α'  Λυκειου οριζεται ως α' αναθεση και για τους κλαδους ΠΕ34 και ΠΕ40

- το μαθημα "Νεοτερη Ευρωπαικη Λογοτεχνια: Ιστορια και Κειμενα" (Επιλογης) στη Β' Λυκειου οριζεται ως α' αναθεση και για τους κλαδους ΠΕ34 και ΠΕ40
Το δεύτερο και το τρίτο μου φαίνονται απολύτως λογικά, μιας και οι καθηγητές ξένων γλωσσών είναι οι κατεξοχήν αρμόδιοι για να διδάξουν ευρωπαϊκό πολιτισμό και λογοτεχνία.
Το πρώτο μου προκάλεσε γέλιο, γιατί σκέφτηκα ότι δε θέλουν να αδικήσουν τους ξενόγλωσσους ιταλικής και ισπανικής, άσχετα με το ότι αδικούν μια ολόκληρη ειδικότητα μ' αυτόν τον τρόπο. Τι να πώ...
Δικαιοσύνη του παραλόγου...

??

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη στις αναθεσεις μαθηματων (αφορα κυριως ΠΕ02, ΠΕ34, ΠΕ40)
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 24, 2011, 11:27:23 μμ »
Ειλικρινά δε νομίζω ότι θίγω κάποιον άλλο όταν αναδεικνύω το γεγονός ότι αδικείται ο κλάδος μου, ούτε ότι επιτίθεμαι σε κάποιον.
Δεν έκανα ποτε και ούτε θα κάνω λόγο για την επάρκεια / ικανότητα κάποιου να διδάξει κάτι, αλλά ούτε και θα απολογηθώ επειδή αναδεικνύω ότι είναι αντικείμενο της ειδικότητας στην οποία ανήκω!
Εσύ έκανες λόγο για δυνατότητα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 549

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.