*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 1775436 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5726 στις: Μάιος 19, 2016, 01:46:46 μμ »
Συνάδελφε αυτό είναι το λιγότερο... Με τη μείωση των ωρών του εργαστηρίου στη δευτεροβάθμια χάνονται περισσότερες από 300 θέσεις αναπληρωτών, ενώ με την αλλαγή στο Ολοήμερο χάνονται σύμφωνα με προβλέψεις περισσότερες από 200 θέσεις. Αν δε γίνει κάτι συγκλονιστικό φοβάμαι ότι ΑΝ πάρουν αναπληρωτές φέτος, αυτοί θα είναι ελάχιστοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:31:32 »

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1542
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5727 στις: Μάιος 19, 2016, 02:23:08 μμ »
Συνάδελφε αυτό είναι το λιγότερο... Με τη μείωση των ωρών του εργαστηρίου στη δευτεροβάθμια χάνονται περισσότερες από 300 θέσεις αναπληρωτών, ενώ με την αλλαγή στο Ολοήμερο χάνονται σύμφωνα με προβλέψεις περισσότερες από 200 θέσεις. Αν δε γίνει κάτι συγκλονιστικό φοβάμαι ότι ΑΝ πάρουν αναπληρωτές φέτος, αυτοί θα είναι ελάχιστοι.
Σωστη η σκεψη σου....μηπως εννοεις θεσεις εκπαιδευτικων...γιατι ΔΕ καθε χρονο παιρνει 100-150...αναπληρωτες..

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5728 στις: Μάιος 19, 2016, 03:41:35 μμ »
Εννοούσα ότι με την κατάργηση των ωρών του εργαστηρίου στη δευτεροβάθμια πολλοί μόνιμοι θα διατεθούν για συμπλήρωση ωραρίου σε δημοτικά, οπότε θα χαθούν εκεί αρκετές ώρες.

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1542
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5729 στις: Μάιος 19, 2016, 06:10:39 μμ »
Εννοούσα ότι με την κατάργηση των ωρών του εργαστηρίου στη δευτεροβάθμια πολλοί μόνιμοι θα διατεθούν για συμπλήρωση ωραρίου σε δημοτικά, οπότε θα χαθούν εκεί αρκετές ώρες.
Σωστα....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:31:32 »

Αποσυνδεδεμένος Daffiko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5730 στις: Μάιος 22, 2016, 04:20:07 μμ »
Καλησπέρα είμαι καινούργιος στο site. Έχω τελιωσει πληροφορικη  το 2009 σκέφτομαι να κάνω τα χαρτιά μου για αναπληρωτης
Αξίζει? Υπάρχει πιθανότητα να με επιλέξουν??

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5731 στις: Μάιος 22, 2016, 05:50:03 μμ »
Καλησπέρα είμαι καινούργιος στο site. Έχω τελιωσει πληροφορικη  το 2009 σκέφτομαι να κάνω τα χαρτιά μου για αναπληρωτης
Αξίζει? Υπάρχει πιθανότητα να με επιλέξουν??
Όχι. Δυστυχώς καμiα πιθανότητα. Φέτος θα μείνουν εκτός άτομα που δουλεύουν ηδη 10 χρόνια στην εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος martha30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5732 στις: Μάιος 24, 2016, 01:36:22 μμ »
Πόσο με στενοχωρει όλο αυτό..Τόσα χρόνια δουλειάς, προσπαθειας...άγχους και αγωνίας και απο Σεπτεμβρη θα βρεθούμε στο σημείο 0..Εμείς οι "απαραίτητοι"...

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5733 στις: Μάιος 24, 2016, 02:58:06 μμ »
και κάπου εδώ, το τερμάτισε....

....Ακόμη, ο κ. Φίλης ανέφερε ότι το υπουργείο είναι έτοιμο για νομοθετική πρωτοβουλία για την παροχή από το δημόσιο σχολείο πιστοποιητικών γλωσσομάθειας, αλλά και πτυχίου πληροφορικής.

https://www.alfavita.gr/arthron/filis-elliniko-sholeio-tha-dinei-ptyhio-pliroforikis-kai-pistopoiitiko-glossomatheias

Αποσυνδεδεμένος plir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5734 στις: Μάιος 27, 2016, 05:30:35 μμ »
καλησπέρα,
ρε παιδιά θέλω να σας ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει:
Γιατί φορτώνονται κάθε λίγο και λιγάκι ενημερώσεις στο e-aitisi ενώ στον πίνακα δεν αλλάζει κάτι?? 
πχ 18/03/2016 ->1148 άτομα
     08/04/2016 ->1148 άτομα

Υπάρχει περίπτωση να αλλάζουν τα μόρια κάποιου?'Η σειρά κάποιου ατόμου???από την στιγμή που δεν κάνουμε κάποια ενημέρωση-κατάθεση χαρτιών!!!(υπάρχει περίπτωση να κατατεθεί πχ παιδαγωγικό και να το υπολογίζουν εκείνη την στιγμή??)

Αποσυνδεδεμένος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5735 στις: Μάιος 30, 2016, 02:05:04 πμ »
καλησπέρα,
ρε παιδιά θέλω να σας ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει:
Γιατί φορτώνονται κάθε λίγο και λιγάκι ενημερώσεις στο e-aitisi ενώ στον πίνακα δεν αλλάζει κάτι?? 
πχ 18/03/2016 ->1148 άτομα
     08/04/2016 ->1148 άτομα

Υπάρχει περίπτωση να αλλάζουν τα μόρια κάποιου?'Η σειρά κάποιου ατόμου???από την στιγμή που δεν κάνουμε κάποια ενημέρωση-κατάθεση χαρτιών!!!(υπάρχει περίπτωση να κατατεθεί πχ παιδαγωγικό και να το υπολογίζουν εκείνη την στιγμή??)


Η ενημέρωση πινάκων γινεται γιατί πορεί κάποιος να μη δεχτηκε διορισμό και να διαγραφηκε από τους πινακες ή μπορεί να ακύρωσε μονος του την αίτηση για οποιονδήποτε λόγο. Τα μόρια δεν αλλάζουν αλλά αυτα που σου είπα γίνονται και μέσα στη χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος root

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • ----
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5736 στις: Μάιος 30, 2016, 09:40:38 πμ »

Η ενημέρωση πινάκων γινεται γιατί πορεί κάποιος να μη δεχτηκε διορισμό και να διαγραφηκε από τους πινακες ή μπορεί να ακύρωσε μονος του την αίτηση για οποιονδήποτε λόγο. Τα μόρια δεν αλλάζουν αλλά αυτα που σου είπα γίνονται και μέσα στη χρονιά.

Και εγώ την ίδια απορία έχω... με βάση τα στοιχεία που δίνει ο vazelos_13 δεν φαίνεται να λείπει κάποιο άτομο από τους πίνακες αρα δεν έχει διαγραφεί κάποιος... μήπως αλλάζουν τα μόρια για κάποιο λόγο?

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1542
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5737 στις: Μάιος 30, 2016, 10:15:18 πμ »
Και εγώ την ίδια απορία έχω... με βάση τα στοιχεία που δίνει ο vazelos_13 δεν φαίνεται να λείπει κάποιο άτομο από τους πίνακες αρα δεν έχει διαγραφεί κάποιος... μήπως αλλάζουν τα μόρια για κάποιο λόγο?
Kαλημερα...δυστυχως στις ενημερωσεις που γινονται καθε φορα..το υπουργειο δεν κανει διαγραφη των εκπαιδευτικων που αρνηθηκαν προσληψη....κανει ομως ενημερωση στις περιπτωσεις...Πρωτον απενεργοποιηση αιτησης και δευτερον οποιαδηποτε μεταβολη προκυψει πχ παιδαγωγικη επαρκεια....μεταβολη σε ατομα τα οποια στη πορεια μπηκαν στην ειδικη κατηγορια...οικογενειακη κατασταση....

Αποσυνδεδεμένος minasp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5738 στις: Ιούνιος 01, 2016, 03:41:19 μμ »
εκτίμησή μου είναι πως οι ώρες ολοημέρου που θα διατίθενται για πε19/20 θα είναι μηδαμινές.

στη νέα εγκύκλιο υπάρχει η λίστα με τα πιθανά αντικείμενα για το ολοήμερο:
1.ΤΠΕ
2.Αγγλικά
3.Αθλητισμός
4.Εικαστικά
5.Θεατρική αγωγή
6.Μουσική
7.Πολιτιστικοί όμιλοι δραστηριοτήτων
με την υποσημείωση ότι η τελική επιλογή των μαθημάτων γίνεται από το σχολείο.

στο σχολείο που βρίσκομαι φέτος, εντελώς τυχαία έπεσε στα χέρια μου η αίτηση που δόθηκε στα παιδιά για το ολοήμερο την επόμενη χρονιά και αυτή ΔΕΝ παρέχει για τα παιδιά και τους γονείς τους την επιλογή ΤΠΕ και Αγγλικά. πήγα να το συζητήσω αυτό με το διευθυντή και:
1η αντίδραση: Λυπάμαι είναι μια παράλειψη, αλλά τα έχουμε μοιράσει ήδη και έχουμε συλλέξει αρκετά συμπληρωμένα.
φυσικά και του αναφέρω ευγενικότατα, ότι μπορεί να το ανακαλέσει και να μοιράσει εκ νέου αιτήσεις καθώς η επιλογή αυτή έχει επιπτώσεις ακόμα και σε μή πρόσληψη κάποιου αναπληρωτή-ωρομίσθιου αν εφαρμοστεί η τακτική αυτή και από άλλα σχολεία.
2η αντίδραση:Έτσι κι αλλιώς τα μαθήματα εγκρίνονται από τον σύλλογο διδασκόντων.
αυτό μας οδηγεί στο τι πραγματικά συμβαίνει που είναι το εξής:
οι ειδικότητες που βρίσκονται μόνιμοι σε μια σχολική μονάδα έχουν δει τις ώρες τους να μειώνονται και προκειμένου να μη ξεβολευτούν και συμπληρώσουν ωράριο σε άλλα σχολεία, προτιμούν να μπουν στο ολοήμερο της μονάδας και πιέζουν για το λόγο αυτό. στο σχολείο μου οι ειδικότητες τπε και αγγλικών γίνονται από αναπληρωτές και δεδομένου ότι τα παιδιά σίγουρα θα τις διάλεγαν στο ολοήμερο, απλά και διακριτικά τις απέσυραν για να πριμοδοτήσουν τις υπόλοιπες.

συνεχίστηκε η συζήτηση σε ήρεμο κλίμα και τελικά δόθηκαν εκ νέου οι αιτήσεις με επιλογή και αγγλικά/τπε αν και χλωμό να εγκριθούν ως επιλογές ολοημέρου από το σύλλογο διδασκόντων. αυτά για να διαλυθούν οποιεσδήποτε αυταπάτες για τη σύμπνοια αναπληρωτών-μόνιμων για ένα καλύτερο σχολείο και δίκαιο εργασιακό περιβάλλον και άλλα τέτοια νεοχίπικα.

όσοι άλλοι συνάδελφοι βρίσκονται σε δημοτικά, καλό θα είναι να ενημερωθούν για το αν οι ΤΠΕ είναι επιλογή στην αίτηση και να πράξουν τα δέοντα, έτσι για το γαμώτο.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2549
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5739 στις: Ιούνιος 01, 2016, 05:32:00 μμ »
Μπραβο σου συναδελφισσα! Αν κ δεν θα αλλαξει κατι βεβαια , συγχαρητηρια για την αμεση παρεμβαση σου !
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158545
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 366
Σύνολο: 391

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.