*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 1782801 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5838 στις: Αύγουστος 09, 2016, 08:08:56 μμ »
θα συμφωνήσω για τον ΑΣΕΠ.

αλλα΄δεν είναι νομίζω το ίδιο με το παράδειγμα που αναφέρεις. γιατι εδω υπάρχει ένας νομος που το ίδιο το κρατος δεν εφαρμόζει για διάφορους λόγους και δεν έχει βρει τρόπο να μοντάρει τα πράγματα μεχρι να μπορέσει να τον εφαρμόσει πληρως.

κ προσωπικα μπορει να με συμφερει να μενουν ως έχουν τα πράγματα αλλά δεν νομίζω ότι είναι δίκαιο.
γιατι είναι σαν κάποιοι να "τιμωρούνται" που δεν έγραψαν σε εκείνο τον ασεπ για τον α β λόγω.
κ δεν είναι ευθύνη τους το ότι δεν έγινε ασεπ.

τωρα θα μου πείτε κ τι είναι δίκαιο......τι να πω.....απλά το καταθέτω ως προιον μιας συζήτησης που είχα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:31:19 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3998
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5839 στις: Αύγουστος 09, 2016, 08:13:28 μμ »
θα συμφωνήσω για τον ΑΣΕΠ.

αλλα΄δεν είναι νομίζω το ίδιο με το παράδειγμα που αναφέρεις. γιατι εδω υπάρχει ένας νομος που το ίδιο το κρατος δεν εφαρμόζει για διάφορους λόγους και δεν έχει βρει τρόπο να μοντάρει τα πράγματα μεχρι να μπορέσει να τον εφαρμόσει πληρως.

κ προσωπικα μπορει να με συμφερει να μενουν ως έχουν τα πράγματα αλλά δεν νομίζω ότι είναι δίκαιο.
γιατι είναι σαν κάποιοι να "τιμωρούνται" που δεν έγραψαν σε εκείνο τον ασεπ για τον α β λόγω.
κ δεν είναι ευθύνη τους το ότι δεν έγινε ασεπ.

τωρα θα μου πείτε κ τι είναι δίκαιο......τι να πω.....απλά το καταθέτω ως προιον μιας συζήτησης που είχα

Φυσικά και είναι άδικο το να μη γίνεται ΑΣΕΠ. Ειδικά για τους νέους απόφοιτους, που προσπαθεί να τους πείσει ο Φίλης ότι με το νέο σύστημα που θα φέρει, θα πάρουν ευκαιρίες. Σίγουρα. Οι νέοι πτυχιούχοι με 3 μεταπτυχιακά, 4 ξένες γλώσσες και 2 διδακτορικά θα πάρουν ευκαιρίες. Ενώ στο γραπτό ΑΣΕΠ όλα αυτά έδιναν μεν μπόνους (και πολύ σωστά), αλλά μπορούσε κάποιος με εξαιρετική επίδοση στο γραπτό να τα ισοφαρίσει ή να τα ξεπεράσει.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5840 στις: Αύγουστος 09, 2016, 09:32:42 μμ »
Μου άρεσε και είπα να το μοιραστώ:

Πριν απο 3 μήνες σχόλιο στο alfavita:
"Έχω ζήσει ως μαθητής το παλιό δημοτικό όπου είχαμε μόνο το δάσκαλο (όταν φοιτούσα στην Δ δημοτικού είδαμε για πρώτη φορά καθηγητή φυσικής αγωγής) και ως εκπαιδευτικός το ΕΑΕΠ με τις ειδικότητες. Θεωρώ το δημοτικό τύπου ΕΑΕΠ πολλά επίπεδα καλύτερο από το δημοτικό που έζησα εγώ. Πολλές φορές ομολογώ ότι ζήλεψα τα σημερινά παιδιά. Αν θα διάλεγα ένα σχολείο για το παιδί μου αυτό θα ήταν ΕΑΕΠ. Ακόμα και αν δε λειτουργούσε στη γειτονιά που μένω θα το έστελνα σε άλλη περιοχή αρκεί να φοιτήσει σε ΕΑΕΠ. Αιτία; δε θυμάμαι πότε κάναμε πραγματικά καλλιτεχνικά όταν ήμουν μαθητής. Απλά όποτε δεν είχε τι άλλο να μας κάνει ο δάσκαλος, βγάλτε το μπλοκ και ζωγραφίστε. Άντε καμιά φορά με αφορμή κάποια επέτειο, έβαζε και ένα θέμα. Μουσική; λίγο πριν τα χριστούγεννα μαθαίναμε 1-2 χριστουγεννιάτικα τραγουδάκια και αυτό ήταν όλο κι όλο. Φυσική αγωγή δεν το συζητώ. Πληροφορική άντε ήταν σε εμβρυακή κατάσταση ακόμα στην Ελλάδα και γενικά δεν θα την αναφέρω, γιατί το να μιλάς για τον κλάδο σου και τον εαυτό σου είναι ας πούμε συντεχνιακό . Για ποιο πράγμα να πρωτομιλήσω στο ΕΑΕΠ που εργάζομαι τα τελευταία χρόνια. Ότι η καθηγήτρια φυσικής αγωγής κάνει πρόγραμμα κολύμβησης με τους μαθητές του σχολείου στο δημοτικό κολυμβητήριο της πόλης; ότι μαθαίνουν σωστά πολλά αθλήματα (χειροσφαίριση, πετοσφαίριση μέχρι και πινγκ πονγκ;) για τις γιορτές που γίνονται πλέον με το μουσικό και τη θεατρολόγο και οι μαθητές συμμετέχουν ενεργητικότατα; πόσα παιχνίδια και δραστηριότητες μουσικής κάνουν; πόσα θεατρικά παιχνίδια; πολλές φορές κάθομαι στο διάδρομο, όπου οι τάξεις έχουν και εσωτερικά παράθυρα και τους παρατηρώ και πραγματικά ζηλεύω. Ότι φτιάχνεται βεστιάριο στο σχολείο; ότι οι τοίχοι έχουν διακοσμηθεί με ζωγραφιές που συνδιαμόρφωσαν και οι μαθητές; το ΕΑΕΠ ήταν ένα πολύ πλουσιότερο σχολείο και παρόλο που δεν μου αρέσει να κάνω κρίσεις, η αλήθεια είναι ότι οι πιο δραστήριοι δάσκαλοι το αγκάλιασαν και συνεργάστηκαν πολύ καλά με τους συναδέλφους των ειδικοτήτων βελτιώνοντας και οι ίδιοι πολύ τη δουλειά τους. Κι εγώ συνεργάστηκα άριστα με κάποιους δασκάλους συνδυάζοντας και οι δύο κάποιες ενότητες του αντικειμένου μας για την υλοποίηση κάποιας διαθεματικής εργασίας από τα παιδιά και ας χρειάστηκε να "αυξήσουμε" το διδακτικό μας ωράριο στην πράξη μπαίνοντας ο ένας και στις ώρες του άλλου. Από την άλλη τις αρνητικές αντιδράσεις της είδα κυρίως από δασκάλους "κομήτες" (όπως αποκαλώ τη συγκεκριμένη κατηγορία εκπαιδευτικών είτε μιλάμε για την πρωτοβάθμια, είτε για τη δευτεροβάθμια). Κομήτες σημαίνει ότι συνήθως δεν καταλάβαινες πότε ήρθε, και πότε έφυγε από το σχολείο, αφού με το χτύπημα του κουδουνιού ήταν ήδη στην εξώπορτα. Οι αντιδράσεις ήρθαν από τους ανθρώπους που το πιο σημαντικό πρόβλημα και έγνοια της ζωής τους είναι στις μία το μεσημέρι το αργότερο να είναι ήδη στο σπίτι τους και το τραπέζι να είναι στρωμένο και το φαγητό σερβιρισμένο. Δεν είναι τυχαίο ότι διαβάζοντας τα σχόλια του Θανάση Ζ. έμμεσα ομολογεί, ότι η αντίληψη του για το σχολείο είναι ένα σχολείο μίζερο, φτωχό σε περιεχόμενο και χωρίς πολύ δουλειά, ενώ διαφημίζει και την άγνοια του για πολλά πράγματα. πχ στη μουσική λέει έλα μωρέ θα μάθουμε στα παιδιά 2-3 τραγουδάκια και τελείωσε το πράγμα. Όταν συγκρίνω αυτή του την αντίληψη με αυτό που βλέπω εγώ να κάνει ο συνάδελφος της μουσικής στο σχολείο που εργάζομαι είναι λογικό να χαμογελάω ειρωνικά για το πως κάποιος διαφημίζει την άγνοια του. Όταν λέει ότι ο δάσκαλος που έχει πιστοποίηση Β επιπέδου μπορεί να διδάξει πληροφορική, τότε πιάνω την κοιλιά μου από τα γέλια γιατί διαφημίζει όταν δεν ξέρει ούτε κατά διάνοια τι είναι το Β επίπεδο και τι ακριβώς πιστοποιεί αυτό το χαρτί. Το Β επίπεδο πιστοποιεί ότι ο δάσκαλος είναι ικανός να διδάξει γλώσσα, μαθηματικά, γεωγραφία και τα υπόλοιπα μαθήματά του με χρήση Η/Υ/, όχι ότι μπορεί να διδάξει πληροφορική. Το σχολείο της μιζέριας, της ακινησίας και της τεμπελιάς είναι το σχολείο που διαφημίζει."


Ας το έχουν κατα νου οι συνάδελφοι ΠΕ19-20 που θα χρειαστεί να "συνεργαστούν" με τους πιστοποιημένους ΠΕ70!!!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3998
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5841 στις: Αύγουστος 09, 2016, 10:36:52 μμ »
Εξαιρετικό

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:31:19 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5842 στις: Αύγουστος 09, 2016, 10:52:13 μμ »
anneta,
+++++
Η επιμόρφωση των δασκάλων σε άλλα αντικείμενα ειδικοτήτων πρέπει να αποσκοπεί αποκλειστικά στην ένταξή τους ως εργαλείων στο γνωστικό τους αντικείμενο. Άλλη η δουλειά του ναύτη και άλλη του καντηλανάφτη.

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5843 στις: Αύγουστος 10, 2016, 10:31:33 πμ »
anneta,
+++++
Η επιμόρφωση των δασκάλων σε άλλα αντικείμενα ειδικοτήτων πρέπει να αποσκοπεί αποκλειστικά στην ένταξή τους ως εργαλείων στο γνωστικό τους αντικείμενο. Άλλη η δουλειά του ναύτη και άλλη του καντηλανάφτη.

ωραίο anneta!!!kai  πολύ καλή η παροιμία του harac!!xaxaxa!!

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Κ.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5844 στις: Αύγουστος 17, 2016, 12:59:58 μμ »
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!

Ξέρουμε τι περίπου πόσους περίπου θα πάρουν φέτος ΠΕ19;
Πέρσι μέχρι πού έφτασε η ζήτηση;


Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3998
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5845 στις: Αύγουστος 23, 2016, 02:32:29 μμ »
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!

Ξέρουμε τι περίπου πόσους περίπου θα πάρουν φέτος ΠΕ19;
Πέρσι μέχρι πού έφτασε η ζήτηση;


Ευχαριστώ!

Για πέρσι:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1PiF3Fnq63C_JnYYvR7JzO09VlszQmex5aMqWKgZYjcA/edit?usp=sharing

Για φέτος, έχει κάτι μέντιουμ που διαφημίζονται στην τηλεόραση. Ίσως μπορούν να σε βοηθήσουν...

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Κ.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5846 στις: Αύγουστος 23, 2016, 03:33:38 μμ »
Σιγά μην πληρώσω τους μάγους!
Συνολικά πόσους πήραν δηλαδή πέρσι ΠΕ19; Σε ποιο πίνακα δηλαδή;
Ένα μπέρδεμα είναι, ούτε στατιστικά δεν μπορούν να βγάλουν. Από το υπουργείο είναι;

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3998
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5847 στις: Αύγουστος 24, 2016, 01:12:56 πμ »
Σιγά μην πληρώσω τους μάγους!
Συνολικά πόσους πήραν δηλαδή πέρσι ΠΕ19; Σε ποιο πίνακα δηλαδή;
Ένα μπέρδεμα είναι, ούτε στατιστικά δεν μπορούν να βγάλουν. Από το υπουργείο είναι;

Μάλλον δεν έχεις ξαναδουλέψει, για να θεωρείς ότι το υπουργείο θα μπορούσε να κάτσει να βγάλει τέτοιο πίνακα... Εγώ τον έφτιαξα. Αν τον μελετήσεις λίγο παραπάνω, θα δεις ότι δεν είναι μπέρδεμα. Και αν εννοείς στατιστικά περιοχών, μπορείς να κάτσεις να τα βγάλεις μόνος σου από τους διορισμούς αν θες. Ρίξε και μια ματιά σε αυτό το θέμα, αν έχεις απορίες. http://www.pde.gr/index.php?topic=28525.0

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5848 στις: Αύγουστος 28, 2016, 12:56:37 πμ »
Trust no one ο πινακας ειναι εξαιρετικος!!μπραβο!!!χαρα στο κουραγιο σου!!!! Πολυ βοηθητικος!!!μπραβο!

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3998
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5849 στις: Αύγουστος 28, 2016, 01:45:40 πμ »
Trust no one ο πινακας ειναι εξαιρετικος!!μπραβο!!!χαρα στο κουραγιο σου!!!! Πολυ βοηθητικος!!!μπραβο!

Να'σαι καλά. Τον κάνω κάθε χρόνο. Κατάλοιπο των εποχών που με έπαιρναν στην 13η φάση.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5850 στις: Αύγουστος 28, 2016, 11:17:33 πμ »
Κατάλοιπο των εποχών που με έπαιρναν στην 13η φάση.

Γιατι υπερβαλλεις τωρα τελευταια σε ολα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;  βεβαια το συγκεκριμενο ειναι προσωπικη σου υποθεση.. ...
αλλα οι απολυτες δηλωσεις σου λιγες σελιδες πισω οτι δεν θα παρουν πανω απο 200 πληροφορικους ακομα στο λαιμο μου καθονται!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3998
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5851 στις: Αύγουστος 28, 2016, 01:08:08 μμ »
Γιατι υπερβαλλεις τωρα τελευταια σε ολα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;  βεβαια το συγκεκριμενο ειναι προσωπικη σου υποθεση.. ...
αλλα οι απολυτες δηλωσεις σου λιγες σελιδες πισω οτι δεν θα παρουν πανω απο 200 πληροφορικους ακομα στο λαιμο μου καθονται!

Πόσο σίγουρη είσαι ότι υπερβάλλω; Το 2011 με πήραν στην 12η φάση (και κρατώντας μόνο τις φάσεις των ΕΑΕΠ, ΖΕΠ και Δευτεροβάθμιας και αφήνοντας απ'έξω τις φάσεις ΣΜΕΑΕ και Σιβητανιδείου, αν και τυπικά είναι φάσεις προσλήψεων πληροφορικών). Εσύ πιστεύεις ότι θα καθόμουν να φτιάξω κώδικα που να υπολογίζει τον τρέχοντα πίνακα, αν με έπαιρναν στην 1η-2η φάση; Ή πιστεύεις ότι ήμουν από πάντα τόσο αλτρουιστής και έκατσα να το κάνω από την αρχή αυτό για τους άλλους και όχι για τον εαυτό μου; Γιατί αν με έπαιρναν πάντα 1η-2η φάση, τις προσλήψεις και τον πίνακα θα είχε μια λογική να τα κρατάω για στατιστικά. Τον τρέχοντα πίνακα όμως γιατί; Προφανώς ήθελα να υπολογίζω μετά από κάθε φάση σε ποια θέση είμαι. Άσχετα αν τώρα συνεχίζω να το κάνω, παρότι είμαι στην 1η-2η φάση (συνήθως).

Εφόσον δεν υπάρχουν αδιαμφισβήτητα δεδομένα, ο καθένας κάνει τις εκτιμήσεις του. Λογικά είπα και τότε ότι είναι προσωπική μου εκτίμηση. Τώρα αν εσύ την παίρνεις υπερβολικά στα σοβαρά, μάλλον είναι δικό σου θέμα και όχι δικό μου  ;) . Θα μπορούσα να σου πω ότι θα πάρουν 700 φέτος, για να νιώσεις καλύτερα. Αλλά δε θα ήταν αυτό που πιστεύω. Οπότε γιατί να το κάνω;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159621
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 431
Σύνολο: 447

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.