*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 1775611 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #7210 στις: Οκτώβριος 20, 2017, 07:10:15 μμ »
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2017, 08:23:15 μμ από anneta »
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:56:20 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #7211 στις: Οκτώβριος 20, 2017, 07:42:25 μμ »
.

Αποσυνδεδεμένος aagriezmann

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #7212 στις: Οκτώβριος 21, 2017, 08:24:49 πμ »
Έχω 33 μόρια και δήλωσα μειωμένου Χαλκιδική  ΠΕ20.
Χθες πήραν στην Χαλκιδική μειωμένου με 30μόρια ΠΕ19.
Είναι λόγω της ποσόστωσης 60% ΠΕ19 -40%ΠΕ20;

Αποσυνδεδεμένος yperoxi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #7213 στις: Οκτώβριος 21, 2017, 09:26:15 πμ »
Ξέρει κάποιος να απαντήσει γιατί πήραν τόσους ΑΜΩ? Εγώ έχω πάνω από 45 μόρια και στο νομό που με πήρανε είχε ήδη πολλά κενά πλήρους...Σε ποια περίπτωση αναβαθμίζεται κάποιος σε πλήρους? Γιατί εγώ προσωπικά, και δε ντρέπομαι να το πω, για ΑΜΩ  μετά από πόσα χρόνια πλήρους, δε μπορώ παρά να μαι yolo φέτος. Σιγά μη σκάω κιόλας για ψωροδίφραγκα και πετσόκομμα στα μόριά μου μετά από τόσα χρόνια δουλειάς. Μπήκα πρώτη στο νομό μου με 40φεύγα μόρια και το δεύτερο άτομο είχε 20κάτι...Και με 40κάτι μου δώσαν μειωμένο. Εγώ ολά τα χρόνια που δούλευα πάλευα να κάνω καλή δουλειά με τις τάξεις μου παρά το συναίσθημα της προσωρινότητας. Με μειωμένο όμως πλέον αναθεωρώ. Τα χω πάρει κρανιο και ξεκινάω με μηδενική όρεξη και αποθαρρυμένη. Έτσι κι αλλιώς πλέον τα παιδιά έχουν δυστυχισμένους εκπαιδευτικούς που δε μπορούν να υπολογίζουν τι τους ξημερώνει αύριο...
Θέλω επίσης να ρωτήσω πώς αναβαθμίζεται κάποιος σε πλήρους?
'I will always depend on the kindness of strangers'

A streetcar named Desire
T. Williams

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:56:20 »

Αποσυνδεδεμένος aex

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #7214 στις: Οκτώβριος 21, 2017, 03:10:45 μμ »
Για να συνεισφέρω κι εγώ στις ερωτήσεις!!! ;D Εχω δυο για όποιον μπορεί να βοηθήσει!

1. Όταν σε μια διεύθυνση έχουν κληθεί κανονικού και μειωμένου ωραρίου αναπληρωτές της ίδιας ειδικότητας, διαλέγουν όλοι μαζί σχολεία βάση κοινωνικών κριτηρίων ή πρώτα οι κανονικού και ότι μείνει το παίρνουν οι μειωμένου;

2. Το να μην αναλάβεις και το να αναλάβεις και να παραιτηθείς έχει την ίδια ποινή, αφαίρεση από τους φετινούς μόνο πίνακες αναπληρωτών;

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2363
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #7215 στις: Οκτώβριος 21, 2017, 03:41:58 μμ »
Για να συνεισφέρω κι εγώ στις ερωτήσεις!!! ;D Εχω δυο για όποιον μπορεί να βοηθήσει!

1. Όταν σε μια διεύθυνση έχουν κληθεί κανονικού και μειωμένου ωραρίου αναπληρωτές της ίδιας ειδικότητας, διαλέγουν όλοι μαζί σχολεία βάση κοινωνικών κριτηρίων ή πρώτα οι κανονικού και ότι μείνει το παίρνουν οι μειωμένου;

2. Το να μην αναλάβεις και το να αναλάβεις και να παραιτηθείς έχει την ίδια ποινή, αφαίρεση από τους φετινούς μόνο πίνακες αναπληρωτών;

1. Οι διευθύνσεις δίνουν άλλα "πακέτα" για τους ΑΚΩ και άλλα για τους ΑΜΩ.
2. Ναι.

Συγχαρητήρια στους χθεσινούς επιτυχόντες. Λίγο ανορθόδοξο βέβαια το γεγονός ότι πήραν ΑΜΩ σε περιοχές που υπάρχουν σίγουρα κενά πλήρους.
Έφυγαν για μακρυά κάποιοι χωρίς λόγο και επίσης αυτοί που προσλήφθηκαν σαν ΑΜΩ θα πρέπει από τη Δευτέρα κιόλας να απαιτήσουν την αναβάθμιση τους εφόσον υπάρχουν πράγματι κενά.
Ερώτηση: Εκκαθαρισμένος πίνακας υπάρχει;
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #7216 στις: Οκτώβριος 21, 2017, 04:09:29 μμ »
Στο αντίστοιχο θέμα, μπορείτε να βρείτε τον εκκαθαριμένο απο τον trust no one:

http://www.pde.gr/index.php?topic=28525.msg983217#new
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος yperoxi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #7217 στις: Οκτώβριος 21, 2017, 05:07:07 μμ »



Έφυγαν για μακρυά κάποιοι χωρίς λόγο και επίσης αυτοί που προσλήφθηκαν σαν ΑΜΩ θα πρέπει από τη Δευτέρα κιόλας να απαιτήσουν την αναβάθμιση τους εφόσον υπάρχουν πράγματι κενά.

Τι εννοείς όταν λες να απαιτήσουν από δευτέρα αναβάθμιση? Είναι δυνατόν κάποιος να το ζητήσει? Ο νομός που προσλήφθηκα έχει πλήρους ωραρίου. Και πολλά...Δεν είναι θέμα υπουργείου η αναβάθμιση? Είναι διεύθυνσης? Και τι διαδικασίες χρειάζονται?
thanks
'I will always depend on the kindness of strangers'

A streetcar named Desire
T. Williams

Αποσυνδεδεμένος aex

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #7218 στις: Οκτώβριος 21, 2017, 05:20:36 μμ »
1. Οι διευθύνσεις δίνουν άλλα "πακέτα" για τους ΑΚΩ και άλλα για τους ΑΜΩ.
2. Ναι.

Συγχαρητήρια στους χθεσινούς επιτυχόντες. Λίγο ανορθόδοξο βέβαια το γεγονός ότι πήραν ΑΜΩ σε περιοχές που υπάρχουν σίγουρα κενά πλήρους.
Έφυγαν για μακρυά κάποιοι χωρίς λόγο και επίσης αυτοί που προσλήφθηκαν σαν ΑΜΩ θα πρέπει από τη Δευτέρα κιόλας να απαιτήσουν την αναβάθμιση τους εφόσον υπάρχουν πράγματι κενά.
Ερώτηση: Εκκαθαρισμένος πίνακας υπάρχει;

Ευχαριστώ kapoioskapoukapote! ;) Άντε να δούμε τι μας επιφυλάσσει η μοιρα μας φέτος!

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #7219 στις: Οκτώβριος 22, 2017, 02:57:20 μμ »
Ξέρει κάποιος να απαντήσει γιατί πήραν τόσους ΑΜΩ?
Ναι γιατί από την προηγούμενη σχολική χρονιά η πληροφορική μειώθηκε σε 1 ώρα ανά τάξη. Είδαν τελικά ότι δε βγαίνει το πρόγραμμα σε περιοχές που δεν υπάρχουν τουλαχιστον δωδεκαθέσια, αν πάρουν ένα πλήρους.  Μόνο με ΑΜΩ γεμίζουν οι ώρες και βγαίνει το πρόγραμμα.
Αναβάθμιση γίνεται αν σε επόμενη φάση ζητήσουν στην ίδια δ/ση πλήρους. Δε θα πάρουν κάποιον άλλο πλήρους από τον πίνακα αλλά πρώτα αναβαθμίζουν τους ΑΜΩ βάση της σειράς στον πίνακα και αν δε φτάσουν οι θέσεις τότε προσλαμβάνουν νέο πλήρους.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #7220 στις: Οκτώβριος 22, 2017, 04:53:44 μμ »
Giak εισαι σιγουρος;;;
Υπαρχουν διευθυνσεις που λογω μορφολογιας του νομου δεν αναβαθμιζουν τους αμω αλλα προσλαμβανουν αλλους σε επομενη φαση πληρους και οι αμω παραμενουν ως εχουν διοτι τα σχολεια που προκυπτουν ειναι σε διαφορετικη κατευθυνση ωστε να αναβαθμιστει ο αμω...
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Giota

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #7221 στις: Οκτώβριος 22, 2017, 05:13:15 μμ »
anneta δεν έχει σημασία. Αν έχει σειρά ο αμω θα αναβαθμιστεί αυτόματα από το σύστημα, δεν το επιλέγουν οι διευθύνσεις. Πέρυσι με αναβαθμίσανε στις Κυκλάδες και απλά  άλλαξα νησί και πήρα νέες ώρες για ακω.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #7222 στις: Οκτώβριος 22, 2017, 07:04:27 μμ »
Giota, αύτο ήξερα κι εγώ! Όμως στους περσινούς πινακες-προσλήψεις κάποιοι δεν αναβαθμίστηκαν και υπήρξαν επόμενες φάσεις!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2363
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #7223 στις: Οκτώβριος 22, 2017, 08:22:43 μμ »
http://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/anaplirotes-ti-ishyei-gia-ti-metatropi-toy-meiomenoy-orarioy-se-plires
Υπεύθυνοι αναβάθμισης είναι οι διευθυντές εκπαίδευσης. Αν πράγματι υπάρχουν κενά και δεν έχουν σκοπό να τα αφήσουν για "άλλους" οφείλουν να προχωρήσουν άμεσα στις απαραίτητες αναβαθμίσεις.
Φυσικά, ευθύνη έχουν και οι προσληφθέντες, οι οποίοι οφείλουν να ζητούν όλα τα κενά (και πιέζοντας τα κατά τόπους ΠΥΣΠΕ - ΠΥΣΔΕ) για την καλύτερη τοποθέτηση τους αλλά και για το καλό του κλάδου.
Έχω ξαναγράψει ότι κρύβουν -για μένα σκόπιμα- τα κενά των ολιγοθεσίων (4 ώρες!!! / ολιγοθέσιο!!! βάσει του φετινού ΠΔ).
Η πληροφορική και οι ξένες γλώσσες στα σχολεία έχουν δεχθεί ανηλεή πόλεμο. Μιας και δεν κουνιέται φύλλο γενικά, αξίζει σε αυτό το στάδιο να διεκδικήσουμε προσωπικά για χάρη όλου του κλάδου. Κάθε βήμα πίσω μας φέρνει πιο κοντά στον αφανισμό χωρίς λόγο. Σήμερα για κάποιους, αύριο για τον οποιοδήποτε από εμάς.
Παρόλο που δουλεύω είμαι εξοργισμένος σαν να περίμενα αποτελέσματα.
Καλή σχολική χρονιά και πάλι στους νεοπροσληφθέντες και καλή δύναμη σε αυτούς που περιμένουν τις επόμενες φάσεις.
Του χρόνου θα είναι χρονιά εκλογών αιρετών. Χρονιά προεκλογικής περιόδου εθνικών εκλογών.  ;) ;) ;)
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 394
Σύνολο: 403

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.