*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 633124 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VICA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 401
  • "...κάθε αναπνοή είναι νοσταλγία..."
    • Προφίλ
Απ: Κ είμαστε ακόμη ζωντανοί.....
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 19, 2007, 12:14:21 μμ »
Θα στο στείλω σε προσωπικό μήνυμα. Αλλιώς θα θεωρηθεί διαφήμιση και θα το κόψουν.
Να πληρώνεσαι μόνος σου
Χωρίς έξωθεν αναμονές
Και
Με την πληρότητά σου
Πορεύσου
Μαζί τους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ είμαστε ακόμη ζωντανοί.....
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:55:23 »

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ είμαστε ακόμη ζωντανοί.....
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 19, 2007, 12:17:17 μμ »
Ευχαριστώ Vica, κ θα ήθελα να σε ρωτήσω ποια ειναι αυτα τα τρια συγγραμματα που διαβασες στην Ιστορία.
Συγγνώμη αν σε ζάλισα....χίλια ευχαριστω...!

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: Κ είμαστε ακόμη ζωντανοί.....
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 19, 2007, 07:36:56 μμ »
vica,αν μπορεις στειλε και σε μενα τη βιβλιογραφια και το βιβλιοπωλειο.ευχαριστω!σκεφτομαι να αρχισω εν καιρω.

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: Κ είμαστε ακόμη ζωντανοί.....
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 19, 2007, 07:38:31 μμ »
eva,αν σου στειλε τιποτα,πες μου και μενα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ είμαστε ακόμη ζωντανοί.....
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:55:23 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κ είμαστε ακόμη ζωντανοί.....
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 19, 2007, 09:10:58 μμ »
Καλύτερα να μην ασχοληθείτε από τώρα με την Ιστορία, γιατί δεν αποκλείεται να αλλάξει (πάλι) η ύλη.
Αρχίστε από τα σταθερά:

1.Νέα:
Ιστορία της Νεοελ. Λογοτεχνίας (Πολίτης), Ιστορία της Νεοελ. Λογοτεχνίας του ΟΕΔΒ για το Γυμνάσιο, τα σχολικά ανθολόγια (εισαγωγές και κείμενα) και το λεξικό λογοτεχνικών όρων του Λυκείου

2.Αρχαία: Γραμματολογία (υπάρχει και καινούργιο βιβλίο του ΟΕΔΒ για το Γυμνάσιο) και -αν τυχόν έχετε κενά- άγνωστο.

3. Γενικά Παιδαγωγικά.

Για τη διδακτική συμφωνώ με τη Vica και την pariel. Νομίζω ότι αρκούν οι οδηγίες του Π.Ι. και τα βιβλία του καθηγητή.

Όσο για τα φροντιστήρια, θυμηθείτε μόνο τις απαντήσεις τους στα θέματα: πόσο διέφεραν μεταξύ τους και -κυρίως- από τις απαντήσεις του ΑΣΕΠ...
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=1109.msg9939#msg9939


Αποσυνδεδεμένος gemini30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ είμαστε ακόμη ζωντανοί.....
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 20, 2007, 08:39:54 πμ »
Καλημέρα κι από μένα! Η Ιωάννα έχει δίκιο για την ιστορία, έτσι την πάτησα κι εγώ, αναλώθηκα από νωρίς να διαβάζω ιστορία βάσει της προηγούμενης ύλης, με αποτέλεσμα να χάσω πολύτιμο χρόνο και κόπο...παρόλαυτα θα εκτιμούσαμε προτάσεις βιβλιογραφίας για την ιστορία από τα παιδιά που κατάφεραν να διοριστούν. Γενικά κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!!

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Κ είμαστε ακόμη ζωντανοί.....
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 20, 2007, 09:51:46 πμ »
Εγώ είμαι διοριστέα αλλά δεν έγραψα πολύ καλά ιστορία (68 +). Απάντησα όμως όλες τις ερωτήσεις σωστά της αρχαίας περιόδου γιατί είχα διαβάσει αυτήν την περίοδο από την ιστορία του ελληνικού έθνους (εκτός από τα σχολικά). Για το βυζάντιο η ιστορία του ελληνικού έθνους δεν επιμένει σ' αυτήν την περίοδο καθόλου κι έτσι ό,τι διάβασα ήταν κυρίως από τα σχολικά (και τα περσινά βιβλία, γιατί τα φετινά που βγήκαν ήταν πολύ συνοπτικά). Για τη νεότερη στηρίχτηκα στα σχολικά γενικής και κατεύθυνσης. Όμως τώρα θα είναι ίδια η ύλη; Εγώ έχασα περίπου ένα εξάμηνο διαβάσματος, γιατί διάβαζα την ύλη του 2005 στην ιστορία και μετά ήρθε η ταραχή..

Αποσυνδεδεμένος VICA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 401
  • "...κάθε αναπνοή είναι νοσταλγία..."
    • Προφίλ
Απ: Κ είμαστε ακόμη ζωντανοί.....
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 20, 2007, 10:32:03 πμ »
Έγραψα 79,5 ιστορία. Δεν άνοιξα βιβλίο πριν βγει η ύλη. Μετά διάβασα μόνο τα εξής(καθόλου σχολικά για αρχαία και βυζαντινή ιστορία):
1) Αρχαία Ελληνική Ιστορία, Ulrich Wilcken, Εκδόσεις Παπαζήση
2) Το βυζαντινό κράτος, Ιωάννης Καραγιαννόπουλος, Εκδόσεις Βάνιας
3) Σύντομη Ιστορία της Νεότερης Ελλάδας, Richard Clogg, Eκδόσεις Καρδαμίτσα
4) Κάποια αποσπάσματα από όλα τα σχολικά της Γ' Λυκείου( Γενικής κ Κατεύθυνσης) και ό,τι πρόλαβα(ελάχιστα) από τους 2 τελευταίους τόμους της Ιστορίας του Ελληνικού Έθνους.

Είμαι απόφοιτος φιλολογικού νεοελληνικού τμήματος και η ιστορία δεν είναι το αντικείμενό μου...Ιδιαίτερα η βυζαντινή ήταν ένα απολύτως άγνωστο πεδίο για μένα...
Να πληρώνεσαι μόνος σου
Χωρίς έξωθεν αναμονές
Και
Με την πληρότητά σου
Πορεύσου
Μαζί τους

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ είμαστε ακόμη ζωντανοί.....
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 20, 2007, 11:05:45 πμ »
Οπότε καλύτερα να μην αναλωθούμε με την μη σταθερή ύλη κ να διαβάσουμε ιστορ. αρχαιας,νεας λογοτ. και παιδαγωγικά.
Αξίζει να διαβάσω την συνοπτική ιστ. της νεοελλ. λογοτ. ή την αναλυτική του Πολιτη; Κ αυτό το βιβλίο του ΟΕΒΔ Ιστ. νεοελλ. λογοτεχνίας υπάρχει στα περίπτερα;

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Κ είμαστε ακόμη ζωντανοί.....
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 20, 2007, 11:20:48 πμ »
Οπότε καλύτερα να μην αναλωθούμε με την μη σταθερή ύλη κ να διαβάσουμε ιστορ. αρχαιας,νεας λογοτ. και παιδαγωγικά.
Αξίζει να διαβάσω την συνοπτική ιστ. της νεοελλ. λογοτ. ή την αναλυτική του Πολιτη; Κ αυτό το βιβλίο του ΟΕΒΔ Ιστ. νεοελλ. λογοτεχνίας υπάρχει στα περίπτερα;
Στα περίπτερα σίγουρα όχι, αλλά στα βιβλιοπωλεία ναι. Εγώ διάβασα τη συνποπτική

Αποσυνδεδεμένος tinky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ είμαστε ακόμη ζωντανοί.....
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 20, 2007, 11:56:39 πμ »
Πιστεύω ότι το φροντιστήριο βοηθάει ανάλογα με την ειδικότητα του καθένα.
Για τους  νηπιαγωγούς για παράδειγμα, θεωρώ ότι δε βοηθάει και πολύ γιατί η ύλη είναι πιο 'συγκεκριμένη" και περιλαμβάνει όσα κάναμε μέσα στη σχολή. Όσες φίλες μου διορίστηκαν δ ε ν πήγαν φροντιστήριο, διάβασαν όμως επιλεκτικά κάποια βιβλία και σημειώσεις που τους έδωσαν προηγούμενοι που διορίστηκαν. Αυτό βοηθάει πολύ.
Για τους υποψηφιους όμως για τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, ίσως να βοηθάει αρκετά το φροντιστήριο γιατί τους κατευθύνει στο να εστιάσουν σε βασικά σημεία της απέραντης ύλης τους...
Προσωπικά είμαι κατά του φροντιστηρίου γιατί θεωρώ ότι ακυρώνει το διάβασμα που έριξα στο πανεπιστήμιο..
Άλλωστε φέτος, χωρίς καθόλου διάβασμα, τα πήγα αρκετά ικανοποιητικά.

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ είμαστε ακόμη ζωντανοί.....
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 20, 2007, 12:02:19 μμ »
Τι έγραψα......στα περιπτερα;;;!!!!!!
Αχ κ ακόμη δε ξεκίνησα διάβασμα.....ευχαριστω pariel, στα βιβλιοπωλεία εννοούσα......

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κ είμαστε ακόμη ζωντανοί.....
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 20, 2007, 12:24:02 μμ »
Μπορείτε και να τα κατεβάσετε από τη σελίδα του Π.Ι., για να ρίξετε μια ματιά:
http://pi-schools.sch.gr/gymnasio/

Ιστορία Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Α΄, Β΄, Γ' Γυμνασίου
και
Ιστορία της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας Α' Β' Γ' Γυμνασίου
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2007, 12:25:45 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος rachel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • papachango
    • Προφίλ
Απ: Κ είμαστε ακόμη ζωντανοί.....
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 20, 2007, 12:44:08 μμ »
Παρακολουθώ το site εδώ και πολύ καιρό -κυρίως πριν τον διαγωνισμό, γιατί μετά όλες αυτές οι προβλέψεις με άγχωναν πάρα πολύ.
Βρίσκομαι στους διοριστέους της πρώτης χρονιάς και με καλή -κατά τη γνώμη μου- σειρά.
Χαίρομαι ιδιαίτερα που πολλοί από εμάς, που αγωνίστηκαν τόσο πολύ, πέρασαν!

Έδινα για πρώτη φορά και για πολλά χρόνια είχα απομακρυνθεί τελείως από το καθαυτό αντικείμενο του κλάδου μας. Με βοήθησε η προσαύξηση του πτυχίου μου και το μεταπτυχιακό μου που σχετίζεται με τη διδακτική αλλά, στην πραγματικότητα, τίποτα δεν θα κατάφερνα χωρίς το εξαντλητικό διάβασμα οκτώ μηνών.
Κατ' αρχάς δεν σκέφτηκα ούτε στιγμή να πάω σε φροντιστήριο (και μόνο το γεγονός ότι θα πήγαινα κάπου για να με διδάξει κάποιος που 'ψάχνεται' πιθανόν όπως εγώ και, συν τοις άλλοις, το να ζήσω τον ανταγωνισμό και το κλίμα των Πανελληνίων στα 30 μου, θα με οδηγούσε σε κατάθλιψη). Άρχισα να διαβάζω Ιούνιο. Ξεκίνησα με άγνωστο (γιατί μετά από τόσα χρόνια αισθανόμουν τελείως ανασφαλής) και ιστορίες λογοτεχνίας (αρχαίας και νέας) μαζί με ό,τι υπήρχε στα σχολικά βιβλία. Περίμενα να βγει η ύλη της Ιστορίας γιατί είμαι τελείως άσχετη με το αντικείμενο, αλλά και για να δω τα νέα σχολικά βιβλία του γυμνασίου. Ιστορία δεν έγραψα καλά, γιατί διάβασα μόνο τα σχολικά (τα παλιά και τα καινούρια). Δεν έπεσα κάτω από τη βάση και θα πήγαινα πολύ καλύτερα αν δεν έκανα υποθέσεις σε ένα αντικείμενο που δεν κατέχω -καλύτερα να μην απαντούσα μερικές ερωτήσεις. Μακάρι να είχα διαβάσει κάτι πιο σοβαρό αλλά δεν είχα το χρόνο και σκέφτηκα ότι είναι καλύτερο να μάθω καλά ό,τι είναι βασικό. Ευτυχώς πέρασα.
Σχετικά με την ειδική διδακτική διάλεξα τα Νέα, μολονότι η ερώτηση με το κείμενο του Πλωρίτη με έκανε να βαδίζω στα τυφλά. Ασχολούμαι όμως με τα Νέα Ελληνικά και πίστεψα ότι θα τα κατάφερνα καλά με τον Καβάφη. Αν κάτι με βοήθησε σε ό,τι αφορά τη Διδακτική γενικά είναι τα υποδειγματικά μαθήματα των σεμιναρίων και οι σημειώσεις του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου της Κύπρου που μου έστειλε μια φίλη μου που είναι διορισμένη εκεί. Επίσης για τη Γενική Διδακτική είχα κάνει προσεκτική ανάγνωση όλα τα βιβλία Παιδαγωγικών και Ψυχολογίας που κάναμε στο Πανεπιστήμιο (τελείωσα το τμήμα Μεσαιωνικής και Νεοελληνικής Φιλολογίας της Αθήνας). Πήγα πολύ καλά αλλά δεν ξέρω τι θα είχα κάνει αν έπεφταν θέματα πιο δύσκολα...
Δεν μπορώ να έχω μέτρο σύγκρισης με άλλες χρονιές αλλά το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι αν πραγματικά κάποιος το πάρει απόφαη και αφιερώσει για ένα χρονικό διάστημα τη ζωή του (σοβαρολογώ) στο διάβασμα (διάβασμα ηλίθιο και στείρο ίσως), έχει μεγάλες πιθανότητες να περάσει. Εξαιτίας λοιπόν όλου αυτού του κόπου -σωματικού και ψυχικού- αισθάνομαι να προσβάλλομαι όταν μερικοί υποστηρίζουν ότι ο διαγωνισμός μπορεί να είναι διαβλητός. Καταλαβαίνω την πίκρα, αλλά ας μην κυνηγάμε συνέχεια μάγισσες. Κι εγώ είχα υπολογίσει ψηλότερο βαθμό στα Νέα, αλλά μάλλον θα έκανα καμιά λάθος μεταφορά στο απαντητικό φύλλο. Πρέπει όσοι αμφιβάλλουν να το ψάξουν, αλλά ας μη θεωρούμε το μέσον την απάντηση σε όλα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2007, 02:48:11 μμ από rachel »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159543
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 282
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 271
Σύνολο: 283

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.