*

Αποστολέας Θέμα: Σιβιτανίδειος σχολή  (Αναγνώστηκε 245840 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3419
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #350 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 11:05:12 πμ »
Διπλο ποστο σορρυ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2008, 11:37:35 πμ από nikolopol »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:05:05 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3419
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #351 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 11:35:56 πμ »



Παράθεση
Καλώς ήρθες στην παρέα (δε μας ευχήθηκες... μπήκες φουριόζος...)

Πρώτα απ' όλα δεν καταλαβαίνω ούτε σε πιο συμφέρον ούτε σε πιο χατίρι αναφέρεσαι.
Ο γράφων έχασε την είσοδό του πέρυσι για 0,3 μόρια... Τον πέρασε μια κοπελίτσα με ψιλοτάκουνα παπούτσια (καλή της ώρα). Επειδή το έψαξε ήταν όντως πολύ πιο πάνω από εκείνον στον πίνακα των αναπληρωτών... Όμως εκείνου του έβαλαν 7 στα 30 στην συνέντευξη ενώ στην άλλη 26 στα 30. Ποιος πιστεύετε ότι αδικήθηκε?

Τι πάει λοιπόν να πει διδακτική προϋπηρεσία, πίνακας μηδενικής και κουραφέξαλα?
Μάλλον δεν έχετε ιδέα για τον τρόπο μοριοδότησης της Σιβιτανιδείου.
Βαριά χαρτιά είναι αυτά που μοριοδοτούνται σύμφωνα με την προκήρυξη βαριά (και μάλιστα δεν εξαρτώνται από γνωριμίες), όπως:
Διδακτορικά
Μεταπτυχιακά
Παιδαγωγικές σπουδές
Φουλ επαγγελματική εμπειρία
Γλώσσες κλπ
Το να έχεις γλύψει για να κάνεις 200 ώρες ΠΔΣ ή να έχεις φιλήσει κατουρημένες ποδιές για να σε χώσει η δ/θμια σου τελευταία στιγμή ωρομίσθιο στη ζούλα, δεν σε κάνει καλύτερο από κάποιον που έχει διδακτορικό ή μεταπτυχιακό.
Μάθετε πρώτα λοιπόν και μετά συκοφαντήστε.

 Ο μόνος τρόπος να μαζέψεις τοσα αντικειμενικα που λες ειναι εκτος του να έχεις και διδακτορικο και οπωσδηποτε 2ο πτυχιο  να έχεις υπηρετησει τουλάχιστον 5 χρόνια στην Σιβιτανίδειο... να έχεις απο 2 παιδια και πάνω και πάλι να μην γίνουν πολλές αιτήσεις στην ειδικότητα σου απο βύσματα.........ΑΝ όντως ανήκεις σε αυτες τις κατηγορίες κανείς δεν μπορεί να πει τίποτα.........ΔΕΝ μπορω να κατηγορησω κανέναν χωρις να τον ξερω για αυτο δεν είπα και κατι που είπες οτι σε πήρανε........και ουτε τωρα προκειται να πω κατι......
Οσο για την Διοικηση σε πληροφορω οτι ΦΕΤΟΣ μπήκανε πραγματικά ΜΟΝΟ τα βύσματα αρα δεν χρειαζεται να δίνουμε συγχαρητηρια


Υ.Γ μπορει και να τους ξεφυγες και να σε βάλανε απο Λαθος αμα δεν είχες βυσμα
[/quote]

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3419
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #352 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 02:38:07 μμ »
Επίσης porcupinetree ελπίζω να είσαι εξω αναπληρωτης και να μην αρνηθηκες την θέση .... Γιατι διάβασα σε προηγουμενα ποστ οτι διορίζεσαι με 1 χρόνο ακόμα.....οποτε ελπίζω να έπραξες σωστα

Αποσυνδεδεμένος class1993

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #353 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 05:49:42 μμ »
Πολλά συγχαρητήρια στη νέα διοίκηση της Σιβιτανιδείου και προσωπικά στο νέο γενικό...
Απ' ότι έχω μάθει τα περισσότερα λαμόγια επιτέλους πετάχτηκαν έξω και προχώρησαν παιδιά με "βαριά" χαρτιά...
Ένας από αυτούς ήμουν και γω και παρότι δεν έβαλα κανέναν να μιλήσει για μένα, σήμερα με πήραν τηλέφωνο να παρουσιαστώ...
Και για να μην παρεξηγηθώ και νομίζει κανείς ότι τα παρουσιάζω όπως θέλω... ΑΡΝΗΘΗΚΑ...
Πέρυσι θα πήγαινα ευχαρίστως αλλά το αρχιλαμόγιο που ήταν τότε γενικός μου το στέρησε... Φέτος τα συμφέροντά μου λένε όχι...
Πάντως νοιώθω μια δικαίωση και μεγαλώνει η πίστη μου ότι σιγά σιγά η τάξη θα αποκατασταθεί σ'αυτό το μάταιο κόσμο...
Καλή επιτυχία σε ότι σχεδιάζει ο καθένας και μην απογοητεύεστε αν κάτι δεν σας βγει... τουλάχιστον θα το έχετε προσπαθήσει... 
 

Ψεύδεσαι και θα έπρεπε να ντρέπεσαι. Αποδεικνύεις ότι ο καθένας μιλάει ανάλογα με το συμφέρον του.

Όλοι είδαμε άτομα μηδενικής προυπηρεσίας να φιγουράρουν στις πρώτες θέσεις. Που είναι τα "βαριά χαρτιά" τους;

Σε τι λοιπόν είναι καλύτερος ο καινούριος γενικός από τον προηγούμενο; Στο ότι εσένα σου έκανε το χατήρι;

Καλώς ήρθες στην παρέα (δε μας ευχήθηκες... μπήκες φουριόζος...)

Πρώτα απ' όλα δεν καταλαβαίνω ούτε σε πιο συμφέρον ούτε σε πιο χατίρι αναφέρεσαι.
Ο γράφων έχασε την είσοδό του πέρυσι για 0,3 μόρια... Τον πέρασε μια κοπελίτσα με ψιλοτάκουνα παπούτσια (καλή της ώρα). Επειδή το έψαξε ήταν όντως πολύ πιο πάνω από εκείνον στον πίνακα των αναπληρωτών... Όμως εκείνου του έβαλαν 7 στα 30 στην συνέντευξη ενώ στην άλλη 26 στα 30. Ποιος πιστεύετε ότι αδικήθηκε?

Τι πάει λοιπόν να πει διδακτική προϋπηρεσία, πίνακας μηδενικής και κουραφέξαλα?
Μάλλον δεν έχετε ιδέα για τον τρόπο μοριοδότησης της Σιβιτανιδείου.
Βαριά χαρτιά είναι αυτά που μοριοδοτούνται σύμφωνα με την προκήρυξη βαριά (και μάλιστα δεν εξαρτώνται από γνωριμίες), όπως:
Διδακτορικά
Μεταπτυχιακά
Παιδαγωγικές σπουδές
Φουλ επαγγελματική εμπειρία
Γλώσσες κλπ
Το να έχεις γλύψει για να κάνεις 200 ώρες ΠΔΣ ή να έχεις φιλήσει κατουρημένες ποδιές για να σε χώσει η δ/θμια σου τελευταία στιγμή ωρομίσθιο στη ζούλα, δεν σε κάνει καλύτερο από κάποιον που έχει διδακτορικό ή μεταπτυχιακό.
Μάθετε πρώτα λοιπόν και μετά συκοφαντήστε.   


Όχι μόνο συνεχίζεις να ψεύδεσαι, αλλά έχεις και το θράσος να μιλάς για συκοφαντία.

Όλοι μας ξέρουμε άτομα που έχουν μόνο τον βασικό τίτλο σπουδών. Θεωρείται κι αυτό βαρύ χαρτί;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:05:05 »

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #354 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 06:13:26 μμ »
Nikopol,σκεψου τι εγραψες <να εχεις 5 χρονια προυπηρεσια στην σιιβιτανιδειο>,αληθεια πες μας ,ΠΩΣ???

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3419
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #355 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 07:29:54 μμ »
Οπως καταλαβαινεις του εξηγω οτι δεν γινεται και ολα τα αντικειμενικα(ΒΑρια ΧΑΡΤΑ) να εχεις να μπεις στην Σιβιτανιδειο αμα δεν εχεις καποιο βύσμα

Αποσυνδεδεμένος class1993

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #356 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 09:35:19 μμ »
Πολλά συγχαρητήρια στη νέα διοίκηση της Σιβιτανιδείου και προσωπικά στο νέο γενικό...
Απ' ότι έχω μάθει τα περισσότερα λαμόγια επιτέλους πετάχτηκαν έξω και προχώρησαν παιδιά με "βαριά" χαρτιά...
Ένας από αυτούς ήμουν και γω και παρότι δεν έβαλα κανέναν να μιλήσει για μένα, σήμερα με πήραν τηλέφωνο να παρουσιαστώ...
Και για να μην παρεξηγηθώ και νομίζει κανείς ότι τα παρουσιάζω όπως θέλω... ΑΡΝΗΘΗΚΑ...
Πέρυσι θα πήγαινα ευχαρίστως αλλά το αρχιλαμόγιο που ήταν τότε γενικός μου το στέρησε... Φέτος τα συμφέροντά μου λένε όχι...
Πάντως νοιώθω μια δικαίωση και μεγαλώνει η πίστη μου ότι σιγά σιγά η τάξη θα αποκατασταθεί σ'αυτό το μάταιο κόσμο...
Καλή επιτυχία σε ότι σχεδιάζει ο καθένας και μην απογοητεύεστε αν κάτι δεν σας βγει... τουλάχιστον θα το έχετε προσπαθήσει... 
 

Aφού έχεις τόσο καλή πληροφόρηση για τον καινούριο γενικό μας λες τι σχέση έχει με την εκπαίδευση;

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #357 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 12:30:47 πμ »



Παράθεση

 Ο μόνος τρόπος να μαζέψεις τοσα αντικειμενικα που λες ειναι εκτος του να έχεις και διδακτορικο και οπωσδηποτε 2ο πτυχιο  να έχεις υπηρετησει τουλάχιστον 5 χρόνια στην Σιβιτανίδειο... να έχεις απο 2 παιδια και πάνω και πάλι να μην γίνουν πολλές αιτήσεις στην ειδικότητα σου απο βύσματα.........

Τα μαθηματικά σου θα τα ζήλευε αναμφίβολα ο Πυθαγόρας. Το δε ειρμό της σκέψης σου ο Φρόιντ. Υπάρχουν άτομα μέσα στο forum που με γνωρίζουν χρόνια (και προσωπικά) και δεν θα ρίσκαρα να έλεγα ότι μου κατέβαινε. Μπορείτε να πιστεύετε ότι θέλετε (ή ότι σας βολεύει). Εγώ δεν είπα ότι όλες οι προσλήψεις είναι πέρα για πέρα αξιοκρατικές... είπα ότι τα βαριά χαρτιά δεν κόπηκαν (όπως πέρυσι).
Παίρνω παράδειγμα εμένα και κανα δυό φίλους "βαρβάτους" που πέρυσι μας είχαν αναίτια πετσοκόψει και φέτος όχι...
Αν η διαφορετικότητα της άποψής μου σας αναστατώνει και πρέπει να ριχθεί στην πυρά... χίλια συγνώμη βρε παιδιά...

class1993 φυσικά και δεν θα με ενδιέφερε ποτέ τι σχέση έχει ο γενικός με την εκπαίδευση... μπορείς όμως να μας πεις τι σχέση έχεις ΕΣΥ με την εκπαίδευση (αυτό θα έπρεπε να σε απασχολήσει πρωτίστως)
(Το αν ψεύδομαι ή όχι... δεν θα σου δώσω λογαριασμό...)

Nikolopol όντως διορίζομαι με καμιά 10αριά μόρια (αν τα πράγματα συνεχίσουν ως έχουν). Αυτό δεν σημαίνει ότι το θέλω κιόλας. Κερδίζω όσα 4 μόνιμοι μαζί. Καινούργια πολύ σοβαρά δεδομένα στη ζωή μου δεν μου επιτρέπουν ούτε μείωση του budget ούτε απομάκρυνση από την περιοχή μου (τουλάχιστον όχι ακόμη).

Καλή επιτυχία σε όλους του χρόνου αν ξαναδώσετε και υγεία πάνω απ' όλα.-   
 

 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2012, 02:39:05 πμ από porcupinetree »
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος class1993

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #358 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 12:56:15 πμ »
Είσαι θρασύς και ψεύτης και διαδίδεις ασύστολα ψεύδη. Φυσικά και δε δίνεις λογαριασμό σε μας αφού δεν είμαστε εμείς αυτοί που φτιάχνουμε τους πίνακες.

Και φυσικά δε σε ενδιαφέρει το αν έχει σχέση ο καινούριος γενικός με την εκπαίδευση, γιατί το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι ότι σε ανέβασε στους πίνακες φέτος. Βλέπεις ήσουν ο μόνος με βαριά χαρτιά από όλους όσους γράφουν εδώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2008, 01:46:31 πμ από class1993 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3419
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #359 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 10:23:25 πμ »



Παράθεση

 Ο μόνος τρόπος να μαζέψεις τοσα αντικειμενικα που λες ειναι εκτος του να έχεις και διδακτορικο και οπωσδηποτε 2ο πτυχιο  να έχεις υπηρετησει τουλάχιστον 5 χρόνια στην Σιβιτανίδειο... να έχεις απο 2 παιδια και πάνω και πάλι να μην γίνουν πολλές αιτήσεις στην ειδικότητα σου απο βύσματα.........

Τα μαθηματικά σου θα τα ζήλευε αναμφίβολα ο Πυθαγόρας. Το δε ειρμό της σκέψης σου ο Φρόιντ. Υπάρχουν άτομα μέσα στο forum που με γνωρίζουν χρόνια (και προσωπικά) και δεν θα ρίσκαρα να έλεγα ότι μου κατέβαινε. Μπορείτε να πιστεύετε ότι θέλετε (ή ότι σας βολεύει). Εγώ δεν είπα ότι όλες οι προσλήψεις είναι πέρα για πέρα αξιοκρατικές... είπα ότι τα βαριά χαρτιά δεν κόπηκαν (όπως πέρυσι).
Παίρνω παράδειγμα εμένα και κανα δυό φίλους "βαρβάτους" που πέρυσι μας είχαν αναίτια πετσοκόψει και φέτος όχι...
Αν η διαφορετικότητα της άποψής μου σας αναστατώνει και πρέπει να ριχθεί στην πυρά... χίλια συγνώμη βρε παιδιά...

class1993 φυσικά και δεν θα με ενδιέφερε ποτέ τι σχέση έχει ο γενικός με την εκπαίδευση... μπορείς όμως να μας πεις τι σχέση έχεις ΕΣΥ με την εκπαίδευση (αυτό θα έπρεπε να σε απασχολήσει πρωτίστως)
(Το αν ψεύδομαι ή όχι... δεν θα σου δώσω λογαριασμό...)

Nikolopol όντως διορίζομαι με καμιά 10αριά μόρια (αν τα πράγματα συνεχίσουν ως έχουν). Αυτό δεν σημαίνει ότι το θέλω κιόλας. Είμαι διευθυντικό στέλεχος και κερδίζω όσα 4 μόνιμοι μαζί. Καινούργια πολύ σοβαρά δεδομένα στη ζωή μου δεν μου επιτρέπουν ούτε μείωση του budget ούτε απομάκρυνση από την περιοχή μου (τουλάχιστον όχι ακόμη).

Καλή επιτυχία σε όλους του χρόνου αν ξαναδώσετε και υγεία πάνω απ' όλα.-   
 

 




Τα μαθηματικα μου δεν ξερω αν θα τα ζηλευε ο μεγαλος Πυθαγορας απο το ΦΕΚ βγαινουν τα μορια....σε ενημερωνω παντως και δεν θελω αντιπαραθεση γιατι δεν σου γραφω για αυτο.......ουτε με ενδιαφερει πως μπηκες ΟΥΤΕ θελω να ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ λογαριασμο...οτι 2 φιλοι μου με Διδακτορικο και 3 χρονια προυπηρεσια δεν μπηκαν .........γιατι πηραν πολυ λιγο στην συνεντευξη φετος, αλλα αντι για αυτους μπηκαν 2 μαθητες τους που ειχαν στην σχολη (Οταν κανανε  μαθηματα ως μεταπτυχιακοι και διδακτορικοι) οι οποιοι τελειωσαν ΦΕΤΟΣ...


Ο ΜΟΝΟΣ λογοσ που σου γραφω ειναι να σου πω οτι ΔΕΝ πρεπει να δινουμε συγχαρητηρια στην νεα Διοικηση ...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2008, 10:48:06 πμ από nikolopol »

Αποσυνδεδεμένος dplastour

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #360 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 02:55:24 μμ »
Ψυχρσιμία, παιδιά...

Είτε θέλουμε να το παραδεχτούμε, είτε όχι, η αλήθεια είναι μία: Με προσόντα ή χωρίς, στη Σιβιτανίδειο μπαίνουν ΜΟΝΟ τα ΜΕΓΑΛΑ ΒΥΣΜΑΤΑ.  :'( :'(
Για όσους τα κατάφεραν, τι να πω, μαγκιά τους.. :-\

Για εμάς τους υπόλοιπους, περαστικά μας... Και ίσως κάποια μέρα (πότε θα'ναι αυτή δεν ξέρω!!) να έρθει και η σειρά μας να διοριστούμε...  :'( :'(

Αυτά! :(

Αποσυνδεδεμένος ion_04

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #361 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 08:08:29 μμ »
Ενημερωτικά να σας πω ότι πέρασα σήμερα το πρωί από κει και σχετικά με τους ΠΕ20 μου είπαν ότι έχουν καλέσει τους τρεις πρώτους αναπληρωτές προς το παρόν. Δεν μου έδωσε όμως πολλές ελπίδες για κάλεσμα αρκετών ακόμη.
Και όσον αφορά τους ωρομίσθιους μάλλον δεν θα καλέσουν.
Για μένα απίθανο να με καλέσουν μιας και είμαι γύρω στο 30.
Ελπίζω κάποιοι από σας να σταθείτε πιο τυχεροι!!

Αποσυνδεδεμένος tsiartas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #362 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 02:12:17 μμ »
Γνωρίζει κανείς αν τελείωσαν με τους αναπληρωτές, ή θα πάρουν και άλλους;

Αποσυνδεδεμένος Vivia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τη διδασκαλία!!!
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #363 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 02:16:24 μμ »
Ξερει κανεις μεχρι ποτε θα συνεχισουν να καλουν για αναπληρωτες και μεχρι ποτε για ωρομίσθιους?τα μαθηματα αρχιζουν λογικα απο Δευτέρα.Τους καλούν τηλεφωνικά?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1157995
  • Σύνολο θεμάτων: 19192
  • Σε σύνδεση σήμερα: 421
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 403
Σύνολο: 412

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.213 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.