*

Αποστολέας Θέμα: Σιβιτανίδειος σχολή  (Αναγνώστηκε 246252 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #364 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 03:27:37 μμ »
Σήμερα το πρωί καλέσαν μια γνωστή μου τηλεφωνικά και το εντυπωσιακό ειναι οτι ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΜΕΣΟ.
Πρωτοφανες για το συγκεκριμένο μαγαζί
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:00:15 »

Αποσυνδεδεμένος tsiartas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #365 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 03:39:10 μμ »
Τι ειδικότητας είναι η γνωστή σου;

Αποσυνδεδεμένος elina83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #366 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 11:10:39 πμ »
καλημέρα!!! Ξέρει κανείς πόσους φιλολογους θα καλεσουν???
...ο,τι θέλεις μπορείς να το κάνεις, αρκεί να το θέλεις!Όπου υπάρχει θέλω υπάρχει και δρόμος....

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #367 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 11:57:04 πμ »
Τι ειδικότητας είναι η γνωστή σου;
Δυστυχώς δεν μπορω να πώ γιατι είναι μετερημένα κουκια  και δεν θελω να εκθέσω κανένα
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:00:15 »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #368 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 12:05:21 μμ »
Μην πεις παντως Βιολογος γιατι δε θα πιστεψω οτι δεν ειχε μεσο. Η πρωτη ειχε δεκαρια απο ολους στη συνεντευξη και μεγαλη διαφορα απο τον δευτερο στον πινακα.

Αποσυνδεδεμένος anna4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #369 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 12:51:23 μμ »
Μη μαλώνετε άδικα για τη Σιβιτανίδειο....
Μόνο μέσον περνάει, στάνταρ, σίγουρα, σίγουρα σίγουρα...το οποίο είναι είτε πολιτικό είτε μέσω αρχιεπισκόπου.....
Είμαι 100% σίγουρη γι'αυτό, γιατί δουλεύει δικός μου άνθρωπος...χρόνια τώρα.... ο οποίος διόρισε τα δύο του παιδιά έτσι.....και ειδικά για φέτος όλες οι θέσεις ήταν δοσμένες πριν ακόμα βγει η προκύρηξη.....
Όποιος λοιπόν ΄λέει ότι τον πήραν χωρίς μέσον, λέει ψέμματα προσπαθώντας να ωραιοποιήσει μια σάπια κατάσταση....ούτε τυχερός είναι κάποιος, ούτε καταλάθος τον πήραν...ΜΟΝΟ ΜΕΣΟΝ!!!!!!!!

Συνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #370 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 03:14:01 μμ »
Μη μαλώνετε άδικα για τη Σιβιτανίδειο....
Μόνο μέσον περνάει, στάνταρ, σίγουρα, σίγουρα σίγουρα...το οποίο είναι είτε πολιτικό είτε μέσω αρχιεπισκόπου.....
Είμαι 100% σίγουρη γι'αυτό, γιατί δουλεύει δικός μου άνθρωπος...χρόνια τώρα.... ο οποίος διόρισε τα δύο του παιδιά έτσι.....και ειδικά για φέτος όλες οι θέσεις ήταν δοσμένες πριν ακόμα βγει η προκύρηξη.....
Όποιος λοιπόν ΄λέει ότι τον πήραν χωρίς μέσον, λέει ψέμματα προσπαθώντας να ωραιοποιήσει μια σάπια κατάσταση....ούτε τυχερός είναι κάποιος, ούτε καταλάθος τον πήραν...ΜΟΝΟ ΜΕΣΟΝ!!!!!!!!


100% ΣΥΜΦΩΝΩ

Αποσυνδεδεμένος Vivia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τη διδασκαλία!!!
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #371 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 06:32:34 μμ »
Ναι.μα δεν υπαρχουν κριτηρια προσληψης.το μονο που περνα ειναι το μεσον.εγω απο 520 φιλολογους ειμαι 357 στον πίνακα.χαχαχαχα!πλάκα έχει.Λετε να με καλεσουν?χεχε :)

Αποσυνδεδεμένος elina83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #372 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 10:22:19 μμ »
Μπορεί να βοηθάει το "μεσο" στη Σιβιτανιδειο αλλα δε νομιζω οτι αυτο ειναι ο μοναδικος παραγοντας για την προσληψη καποιου....Κι αυτο το λέω γιατι μεσο δεν ειχα αλλα εχω μια καλη σειρα!Δεν πιστευω να με καλεσουν, γιατι υποθέτω οτι θα παρουν ατομα μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριού ισως τα "δικα τους",παρολα αυτα οσο ζω ελπιζω..... :)
...ο,τι θέλεις μπορείς να το κάνεις, αρκεί να το θέλεις!Όπου υπάρχει θέλω υπάρχει και δρόμος....

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #373 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 12:32:11 πμ »
Μην πεις παντως Βιολογος γιατι δε θα πιστεψω οτι δεν ειχε μεσο. Η πρωτη ειχε δεκαρια απο ολους στη συνεντευξη και μεγαλη διαφορα απο τον δευτερο στον πινακα.
Όχι δεν είναι.
Για τους υπόλοιπους επειδή ξερω και ειμαι αυτος που σας ειπα οτι εξεπλάγειν για την πρόσληψη της σας ξαναλέω ότι ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΒΥΣΜΑ.Ειναι κάποιες λεπτομέρειες που δεν δημοσιεύονται οπότα αν θέλετε μπορειτε να αρκεστείτε στον λόγο μου.
Πιστευω ότι ή εγινε ξωφαλτσα ή απλά δεν ειχαν άλλους να βαλουν
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος s-a-educ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #374 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 02:40:35 πμ »
Παρακολουθώ εδώ και μέρες τη συζήτηση.
Τοποθετούμαι γιατί ξέρω (κάποια) πράγματα απο τα μέσα, καθώς είμαι απο τους "τυχερούς" που προσλήφθηκαν, ΧΩΡΙΣ ΜΕΣΟ.
(επειδή γράφω ανώνυμα, καταλαβαίνετε ότι δεν έχω πρόβλημα να γράψω τι γίνεται στην πραγματικότητα, τουλάχιστον σύμφωνα με αυτά που εγώ έχω αντιληφθεί).

1. Υπάρχουν κριτήρια πρόσληψης. Αν ψάξει κανείς το ΦΕΚ της Σιβιτανιδείου του 1996 ( με απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο γίνεται, υπογεγραμμένο απο τον υφυπουργό Παιδείας Πασχαλίδη ) θα δει τα κριτήρια. Ενδεχομένως να μην του αρέσουν τα κριτήρια, ειδικά τα κοινωνικά, αλλά υπάρχουν. Βέβαια η ύπαρξη της συνέντευξης δίνει αφορμές για να σκεφτεί κανείς ό,τι θέλει και θα έχει δίκιο: η συνέντευξη είναι εκεί, όπως και στις περισσότερες προσλήψεις και επιλογές, για να παρέμβει  όπου τα αντικειμενικά και απολύτως μετρήσιμα κριτήρια δεν βοηθάνε ( είτε θετικά είτε αρνητικά). Θυμίζω ότι συνέντευξη υπάρχει και στα εκκλησιαστικά, στα ΣΔΕ, στο ΙΔΕΚΕ κ.λ.π.

2. Σχετικά με τις φετινές προσλήψεις:
α) Μέχρι στιγμής είναι λιγότερες απο τις περσινές, καθώς (λένε) υπάρχει προσπάθεια περιορισμού τους στις απολύτως απαραίτητες. Ο γενικός είναι μάνατζερ και τα κριτήρια του φαίνεται ότι είναι διαφορετικά, θα έλεγα "οικονομικά". Ωστόσο αυτό γίνεται σε επίπεδο λόγων μέχρι στιγμής- δεν ξέρουμε μέχρι που θα φτάσουν.
β)Φαίνεται ότι φέτος άλλαξαν πολλοί πίνακες: περσινοί δεν προσλήφθηκαν ξανά, καινούρια ονόματα εμφανίστηκαν απο το πουθενά, ανακατατάξεις. Αυτό σίγουρα συσχετίζεται με το γεγονός της αλλαγής του Γενικού Διευθυντή, ο,τι αυτό και αν σημαίνει.
γ)Κοινό χαρακτηριστικό: οι πρώτοι ( στη συντριπτική  τους πλειοψηφία) που προσλήφθηκαν σε κάθε ειδικότητα έχουν μεταπτυχιακά ή διδακτορικά. Τουλάχιστον δηλαδή, απο άποψη αντικειμενικών κριτηρίων έχει καταβληθεί προσπάθεια να προωθηθούν στις πρώτες θέσεις όσοι έχουν πολλά αντικειμενικά ( ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗΣ). Απο 'κει και πέρα, δεν ξέρουμε τι γίνεται...
δ)Ωστόσο, είναι γεγονός επίσης ότι πολλά  άτομα που είχαν πολλή προυπηρεσία δεν προσλήφθηκαν.

Δεν υπερασπίζομαι τις προσλήψεις στη Σιβιτανίδειο με τον τρόπο που γίνονται.
Αυτό που προτείνω είναι να γίνονται απο τον ενιαίο πίνακα.
Το ίδιο προτείνω και για τις προσλήψεις της ΠΔΣ ( όπου βασιλεύει το ρουσφέτι, και μάλιστα για χιλιάδες, έστω και για λίγες ώρες) και για όλες τις προσλήψεις στην εκπαίδευση.

Με κίνδυνο να χαρακτηριστώ για ρομαντικές έως οπισθοδρομικές αντιλήψεις θα έλεγα ότι το μόνο σύστημα που εξασφάλιζε διαφάνεια προσλήψεων ( και στη Σιβιτανίδειο, μέχρι το 1989 που εφαρμόστηκε) είναι το σύστημα της επετηρίδας.

Αλλά, είναι 10 χρόνια που καταργήθηκε ήδη παντού !
Ήξεραν τι έκαναν!

Υ.Γ. Είναι τυχαίο άραγε ότι οι τελευταίες μονιμοποιήσεις στη Σιβιτανίδειο έγιναν το 2003, μετά απο αγώνες, απεργίες και δικαστήρια; ΟΧΙ!

Συνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #375 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 08:29:44 πμ »
Παρακολουθώ εδώ και μέρες τη συζήτηση.
Τοποθετούμαι γιατί ξέρω (κάποια) πράγματα απο τα μέσα, καθώς είμαι απο τους "τυχερούς" που προσλήφθηκαν, ΧΩΡΙΣ ΜΕΣΟ.
(επειδή γράφω ανώνυμα, καταλαβαίνετε ότι δεν έχω πρόβλημα να γράψω τι γίνεται στην πραγματικότητα, τουλάχιστον σύμφωνα με αυτά που εγώ έχω αντιληφθεί).

1. Υπάρχουν κριτήρια πρόσληψης. Αν ψάξει κανείς το ΦΕΚ της Σιβιτανιδείου του 1996 ( με απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο γίνεται, υπογεγραμμένο απο τον υφυπουργό Παιδείας Πασχαλίδη ) θα δει τα κριτήρια. Ενδεχομένως να μην του αρέσουν τα κριτήρια, ειδικά τα κοινωνικά, αλλά υπάρχουν. Βέβαια η ύπαρξη της συνέντευξης δίνει αφορμές για να σκεφτεί κανείς ό,τι θέλει και θα έχει δίκιο: η συνέντευξη είναι εκεί, όπως και στις περισσότερες προσλήψεις και επιλογές, για να παρέμβει  όπου τα αντικειμενικά και απολύτως μετρήσιμα κριτήρια δεν βοηθάνε ( είτε θετικά είτε αρνητικά). Θυμίζω ότι συνέντευξη υπάρχει και στα εκκλησιαστικά, στα ΣΔΕ, στο ΙΔΕΚΕ κ.λ.π.

2. Σχετικά με τις φετινές προσλήψεις:
α) Μέχρι στιγμής είναι λιγότερες απο τις περσινές, καθώς (λένε) υπάρχει προσπάθεια περιορισμού τους στις απολύτως απαραίτητες. Ο γενικός είναι μάνατζερ και τα κριτήρια του φαίνεται ότι είναι διαφορετικά, θα έλεγα "οικονομικά". Ωστόσο αυτό γίνεται σε επίπεδο λόγων μέχρι στιγμής- δεν ξέρουμε μέχρι που θα φτάσουν.
β)Φαίνεται ότι φέτος άλλαξαν πολλοί πίνακες: περσινοί δεν προσλήφθηκαν ξανά, καινούρια ονόματα εμφανίστηκαν απο το πουθενά, ανακατατάξεις. Αυτό σίγουρα συσχετίζεται με το γεγονός της αλλαγής του Γενικού Διευθυντή, ο,τι αυτό και αν σημαίνει.
γ)Κοινό χαρακτηριστικό: οι πρώτοι ( στη συντριπτική  τους πλειοψηφία) που προσλήφθηκαν σε κάθε ειδικότητα έχουν μεταπτυχιακά ή διδακτορικά. Τουλάχιστον δηλαδή, απο άποψη αντικειμενικών κριτηρίων έχει καταβληθεί προσπάθεια να προωθηθούν στις πρώτες θέσεις όσοι έχουν πολλά αντικειμενικά ( ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗΣ). Απο 'κει και πέρα, δεν ξέρουμε τι γίνεται...
δ)Ωστόσο, είναι γεγονός επίσης ότι πολλά  άτομα που είχαν πολλή προυπηρεσία δεν προσλήφθηκαν.

Δεν υπερασπίζομαι τις προσλήψεις στη Σιβιτανίδειο με τον τρόπο που γίνονται.
Αυτό που προτείνω είναι να γίνονται απο τον ενιαίο πίνακα.
Το ίδιο προτείνω και για τις προσλήψεις της ΠΔΣ ( όπου βασιλεύει το ρουσφέτι, και μάλιστα για χιλιάδες, έστω και για λίγες ώρες) και για όλες τις προσλήψεις στην εκπαίδευση.

Με κίνδυνο να χαρακτηριστώ για ρομαντικές έως οπισθοδρομικές αντιλήψεις θα έλεγα ότι το μόνο σύστημα που εξασφάλιζε διαφάνεια προσλήψεων ( και στη Σιβιτανίδειο, μέχρι το 1989 που εφαρμόστηκε) είναι το σύστημα της επετηρίδας.

Αλλά, είναι 10 χρόνια που καταργήθηκε ήδη παντού !
Ήξεραν τι έκαναν!

Υ.Γ. Είναι τυχαίο άραγε ότι οι τελευταίες μονιμοποιήσεις στη Σιβιτανίδειο έγιναν το 2003, μετά απο αγώνες, απεργίες και δικαστήρια; ΟΧΙ!


Γνωρίζω τουλάχιστον 10 περιπτώσεις που βρίσκονται στην 3η-4η θέση και απλα δεν έχουν καν προυπηρεσία και με πτυχίο 2007 και μηδεν μόρια πίνακα........οτι και αν αυτό σημαίνει..........Αμα δεν έχεις μεταπτυχιακό και 2-3 χρόνια προυπηρεσία ΔΕΝ μπορείς να φτάσεις στην 1η θέση όσο και να σου βάλουν στην συνέντευξη.......εκτός αν είσαι σε ειδοκότητα με 3 ατομα υποψήφιους .
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2008, 09:01:54 πμ από nikolopol »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #376 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 09:38:23 πμ »
Ενδεχομένως να μην του αρέσουν τα κριτήρια, ειδικά τα κοινωνικά, αλλά υπάρχουν. Βέβαια η ύπαρξη της συνέντευξης δίνει αφορμές για να σκεφτεί κανείς ό,τι θέλει και θα έχει δίκιο

Tα μορια απο τα κοινωνικα κριτηρια ειναι ελαχιστα, οσο ενας χρονος διδακτικης προϋπηρεσιας (3 μορια). Η συνεντευξη ομως δινει τον εξωπραγματικα μεγαλο αριθμο των 30 μοριων κι ειναι αυτη που καθοριζει τον τελικο βαθμο στο μεγαλυτερο ποσοστο. (οσα μορια και να εχεις απο διδακτορικο και προϋπηρεσια, αν σου βαλουν κακο βαθμο στη συνεντευξη σε σχεση με εναν με λιγοτερα αντικειμενικα προσοντα, δεν υπαρχει καμια περιπτωση να βγεις πρωτος!) Επειδη ανεφερες τα ΣΔΕ, εκει η συνεντευξη ειναι το 1/5 του τελικου βαθμου κι οχι το 1/3.

Συμφωνω βεβαια με το σκεπτικο οτι για να καλυψουν τις θεσεις, θα παρουν και καποιους χωρις μεσον. Εξαλλου, δε θα ηταν δυνατον ΟΛΟΙ οσοι προσλαμβανονται να εχουν βυσμα! (πού να βρεθουν τοσοι βυσματουχοι, εξαλλου??)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2008, 09:40:37 πμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #377 στις: Οκτώβριος 05, 2008, 02:03:00 πμ »
Παρακολουθώ εδώ και μέρες τη συζήτηση.
Τοποθετούμαι γιατί ξέρω (κάποια) πράγματα απο τα μέσα, καθώς είμαι απο τους "τυχερούς" που προσλήφθηκαν, ΧΩΡΙΣ ΜΕΣΟ.
(επειδή γράφω ανώνυμα, καταλαβαίνετε ότι δεν έχω πρόβλημα να γράψω τι γίνεται στην πραγματικότητα, τουλάχιστον σύμφωνα με αυτά που εγώ έχω αντιληφθεί).

1. Υπάρχουν κριτήρια πρόσληψης. Αν ψάξει κανείς το ΦΕΚ της Σιβιτανιδείου του 1996 ( με απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο γίνεται, υπογεγραμμένο απο τον υφυπουργό Παιδείας Πασχαλίδη ) θα δει τα κριτήρια. Ενδεχομένως να μην του αρέσουν τα κριτήρια, ειδικά τα κοινωνικά, αλλά υπάρχουν. Βέβαια η ύπαρξη της συνέντευξης δίνει αφορμές για να σκεφτεί κανείς ό,τι θέλει και θα έχει δίκιο: η συνέντευξη είναι εκεί, όπως και στις περισσότερες προσλήψεις και επιλογές, για να παρέμβει  όπου τα αντικειμενικά και απολύτως μετρήσιμα κριτήρια δεν βοηθάνε ( είτε θετικά είτε αρνητικά). Θυμίζω ότι συνέντευξη υπάρχει και στα εκκλησιαστικά, στα ΣΔΕ, στο ΙΔΕΚΕ κ.λ.π.

2. Σχετικά με τις φετινές προσλήψεις:
α) Μέχρι στιγμής είναι λιγότερες απο τις περσινές, καθώς (λένε) υπάρχει προσπάθεια περιορισμού τους στις απολύτως απαραίτητες. Ο γενικός είναι μάνατζερ και τα κριτήρια του φαίνεται ότι είναι διαφορετικά, θα έλεγα "οικονομικά". Ωστόσο αυτό γίνεται σε επίπεδο λόγων μέχρι στιγμής- δεν ξέρουμε μέχρι που θα φτάσουν.
β)Φαίνεται ότι φέτος άλλαξαν πολλοί πίνακες: περσινοί δεν προσλήφθηκαν ξανά, καινούρια ονόματα εμφανίστηκαν απο το πουθενά, ανακατατάξεις. Αυτό σίγουρα συσχετίζεται με το γεγονός της αλλαγής του Γενικού Διευθυντή, ο,τι αυτό και αν σημαίνει.
γ)Κοινό χαρακτηριστικό: οι πρώτοι ( στη συντριπτική  τους πλειοψηφία) που προσλήφθηκαν σε κάθε ειδικότητα έχουν μεταπτυχιακά ή διδακτορικά. Τουλάχιστον δηλαδή, απο άποψη αντικειμενικών κριτηρίων έχει καταβληθεί προσπάθεια να προωθηθούν στις πρώτες θέσεις όσοι έχουν πολλά αντικειμενικά ( ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗΣ). Απο 'κει και πέρα, δεν ξέρουμε τι γίνεται...
δ)Ωστόσο, είναι γεγονός επίσης ότι πολλά  άτομα που είχαν πολλή προυπηρεσία δεν προσλήφθηκαν.

Δεν υπερασπίζομαι τις προσλήψεις στη Σιβιτανίδειο με τον τρόπο που γίνονται.
Αυτό που προτείνω είναι να γίνονται απο τον ενιαίο πίνακα.
Το ίδιο προτείνω και για τις προσλήψεις της ΠΔΣ ( όπου βασιλεύει το ρουσφέτι, και μάλιστα για χιλιάδες, έστω και για λίγες ώρες) και για όλες τις προσλήψεις στην εκπαίδευση.

Με κίνδυνο να χαρακτηριστώ για ρομαντικές έως οπισθοδρομικές αντιλήψεις θα έλεγα ότι το μόνο σύστημα που εξασφάλιζε διαφάνεια προσλήψεων ( και στη Σιβιτανίδειο, μέχρι το 1989 που εφαρμόστηκε) είναι το σύστημα της επετηρίδας.

Αλλά, είναι 10 χρόνια που καταργήθηκε ήδη παντού !
Ήξεραν τι έκαναν!


Παράθεση
Υ.Γ. Είναι τυχαίο άραγε ότι οι τελευταίες μονιμοποιήσεις στη Σιβιτανίδειο έγιναν το 2003, μετά απο αγώνες, απεργίες και δικαστήρια; ΟΧΙ!
τι εννοείς? ότι μπορεί να ξαναγίνουν μονιμοποιήσεις?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158543
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 330
Σύνολο: 351

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.