*

Αποστολέας Θέμα: Σιβιτανίδειος σχολή  (Αναγνώστηκε 247029 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #210 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 02:39:50 πμ »
Συγχαρητήρια..Το ένα κλαδί σπάει ευκολότερα από τα πολλά..Δεν κάναμε την Ένωση Αδιορίστων για να χωθούμε από τα παράθυρα,αλλά επειδή πιστεύουμε ότι μπορεί να αλλάξει κάτι..Παρότι διαφωνώ σέβομαι την άποψή σου..Καλό βράδυ..Καί καλό κουράγιο στην προσπάθειά σου..
Μπορει να ειναι και οπως τα λες, αλλά εγω (ισως και λαθανσμένα) ειμαι επιφυλακτικός προς οποιαδήποτε ένωση, γιατι φαντάζομαι οτι και εκει θα υπάρχουν κλίκες που πιθανον να προωθουν τα δικα τους αιτηματα (πχ. οι ΠΕ02 να πιεσουν για αυξηση των ωρων διδασκαλίας τους).
Πάντως και ενα κλαδι κατι μπορει να κανει:
http://www.esos.gr/news/49/anaplirot-21-11-2007.htm



Ειμαι ΠΕο2 και στηριζω το συλλογο. Δεν συνδικαλιζομαι, δεν προσβλεπω σε αμεσο διορισμο και δεν ανηκα ποτε σε κομματικο μηχανισμο ουτε σε καμια κλικα. Οι αδιοριστοι στο συλλογο προερχονται απο ολες τις ειδικοτητες και για ολους υπαρχει ενδιαφερον. Δεν ειναι ωραιο να φανταζομαστε πραγματα χωρις να εχουμε γνωρισει τα ατομα προσωπικα. Ο θανος καλα εκανε και σου προτεινε να εκφρασεις τις αποψεις σου στο συλλογο.
Απο την αλλη πλευρα εγω δε γνωριζω ουτε ατομα ουτε πραγματα μεσα απο τη Σιβιτανιδειο. θεωρω ομως οτι τα λεγομενα σου κρυβουν μια αντιφαση. Δηλαδη χρησιμοποιω το βισμα και μετα το κατηγορω. Εννοω δηλαδη μηπως επρεπε απο πριν να ειχες εκφρασει την αντιπαθεια σου προς το μεσο και οχι να κατηγορεις παιρνοντας τα μοριακια προυπηρεσιας? Αυτο μου θυμιζει κατι ψευτοεπαναστατες που μενουν στην Εκαλη και πηγαινουν στα συλλαλητηρια παρκαροντας τα ακριβα αυτοκινητα του στα παρκινγκ παραπλευρως της Ακαδημιας.

Και για να μη βιαστεις να πεις οτι αν ειχα μεσο θα το εκανα και εγω σου μιλαω ειλικρινα ειχα την ευκαιρια να παρακαμψω συναδελφους στον πινακα και για σοβαρο λογο μαλιστα και δεν το εκανα. Καλο ειναι ο καθενας μας να αναλογιζεται τις ευθυνες του. Και αν ο κοσμος ειναι χαλασμενος δε σημαινει οτι πρεπει να χαλασουμε και εμεις μαζι του και μετα να το βριζουμε. Μπορουμε να κρατησουμε τις αποστασεις μας για να μη φτασει η σαπιλα μεχρι και σε εμας.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 05, 2007, 02:46:51 πμ από kellykou »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:34:36 »

Αποσυνδεδεμένος inspector

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • -
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #211 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 02:49:51 πμ »

Δεν ειναι ωραιο να φανταζομαστε πραγματα χωρις να εχουμε γνωρισει τα ατομα προσωπικα. Ο θανος καλα εκανε και σου προτεινε να εκφρασεις τις αποψεις σου στο συλλογο.
Ειπα και πρι ότι ενδεχομένως να ειναι λαθανσμένη η αποψη μου, αλλά αυτη ειναι... Για καθετι που δεν ξέρεις μπορεις ειτε να το φανταστεις ειτε να το γνωρισεις...Εφοσον λοιπον δεν το γνωρίζομαι φανταζομαι...


Απο την αλλη πλευρα εγω δε γνωριζω ουτε ατομα ουτε πραγματα μεσα απο τη Σιβιτανιδειο. θεωρω ομως οτι τα λεγομενα σου κρυβουν μια αντιφαση. Δηλαδη χρησιμοποιω το βισμα και μετα το κατηγορω. Εννοω δηλαδη μηπως επρεπε απο πριν να ειχες εκφρασει την αντιπαθεια σου προς το μεσο και οχι να κατηγορεις παιρνοντας τα μοριακια προυπηρεσιας? Αυτο μου θυμιζει κατι ψευτοεπαναστατες που μενουν στην Εκαλη και πηγαινουν στα συλλαλητηρια παρκαροντας τα ακριβα αυτοκινητα του στα παρκινγκ παραπλευρως της Ακαδημιας.
Νομιζω οτι εχω εκφράσει τη ρητη αντιθεση μου στα βυσματα, τουλάχιστον όσο αφορα την επαγγελματικη μου απασχοληση...
Ειμαι στη Σχολή και μιλάω, νομιζω...

Και για να μη βιαστεις να πεις οτι αν ειχα μεσο θα το εκανα και εγω σου μιλαω ειλικρινα ειχα την ευκαιρια να παρακαμψω συναδελφους στον πινακα και για σοβαρο λογο μαλιστα και δεν το εκανα. Καλο ειναι ο καθενας μας να αναλογιζεται τις ευθυνες του. Και αν ο κοσμος ειναι χαλασμενος δε σημαινει οτι πρεπει να χαλασουμε και εμεις μαζι του και μετα να το βριζουμε. Μπορουμε να κρατησουμε τις αποστασεις μας για να μη φτασει η σαπιλα μεχρι και σε εμας.
Πάλι εχω ταχθει εναντιον σ όσους μιλάνε εκ μερους τον άλλο....
Κ εγω μπορουσα μια χαρα να χρησιμοποιησω το βυσμα που ειχα, ωστε να μπορεσω να μπω στη Σιβιτανιδειο, αλλα ειμαι ρητα κατα των "βυσματικων προσληψεων"


Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #212 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 02:58:25 πμ »
Αν μου απέδιδαν ένα άλλο όνομα εγώ ξέρω ότι θα τρελαινόμουνα και θα τους έλεγα κατευθείαν ποιος είμαι.
Πολύ καλά το έθεσες...Εσυ θε έπρατες ετσι...Αυτο σημαίνει ότι και εγω πρέπει να πράξω έτσι;;; Αν εσυ δηλαδή αυτοκτονησεις πρεπει να το κανω και εγω;;; Μαλλον στο forum που θα φτιαξεις θα πρεπει να καταρηγσεις και το βασικο λεονεκτημα των forum: την ΑΝΩΝΥΜΙΑ. Μπορεις να ζητας επικυρωμενο αντιγραφο αστυνομικης ταυτοτητας για την εγγραφη των μελών...

Απ ότι κατάλαβα είσαι μεγάλο βίσμα και δούλεψες στη Σιβιτανίδειο χωρίς να έχεις πάει στρατό και κάθεσαι αυτή τη στιγμή και κατηγορείς άλλους. Για να κατηγορείς την παρούσα κυβέρνηση μάλλον θα ήσουν καλύτερα με την προηγούμενη και μας αραδιάζεις τώρα φούμαρα και μεταξωτές κορδέλες. Αυτά...
Αντε και να ειμαι βισμα...Αυτο μου στερει το δικαιωμα να "κατηγορώ" (οπως λες) τους άλλους;;; Αναιρει, δηλαδη τη βρωμια της Σχολής;;;;
Ασε που εχω πει ότι η Υπουργικη Αποφαση δημοσιευθηκε το 1996 (επι ΠΑΣΟΚ) και για' αυτο και το ΠΑΣΟΚ δε μιλάει για τη Σιβιτανιδειο...
Παντως αν το θεμα εδω ειναι το τι κανω εγω τοτε μπορω να σου πω ότι και στρατο έχω πάει (χρησιμοποιωντας βισμα για τη μεταθεση μου) και φέτος δουλεύω στη Σιβιτανιδειο (χωρις βίσμα).



Τελικα δουλευεις στη Σιβιτανιδειο ή οχι?

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #213 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 08:22:22 πμ »
Τελικα δουλευεις στη Σιβιτανιδειο ή οχι?

Aυτο που λεει τοση ωρα ειναι οτι δουλευει εκει, αλλά χωρις να εχει χρησιμοποιησει το βυσμα που ειχε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:34:36 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #214 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 12:55:10 μμ »
Δηλαδη μπηκε στη Σιβιτανιδειο χωρις βισμα? ??? ???
Εχω δυο πτυχια και ενα μεταπτυχιακο :-\. Δεν εχω βυσμα :-\ Θα με παρουν στη Σιβιτανιδειο?
Για πια εικονικη πραγματικοτητα μιλαμε?

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #215 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 05:53:18 μμ »
Δηλαδη μπηκε στη Σιβιτανιδειο χωρις βισμα? ??? ???
Εχω δυο πτυχια και ενα μεταπτυχιακο :-\. Δεν εχω βυσμα :-\ Θα με παρουν στη Σιβιτανιδειο?
Για πια εικονικη πραγματικοτητα μιλαμε?

Ξερω κι εγω? Μηπως εχω καταλαβει γιατι ο ενας κατηγορει τον αλλον, αφου ολοι τελικα εχουν παρει μορια απο Σιβιτανιδειο? Μακαρι του χρονου να κοπουν οι συνεντευξεις και να παιρνουν τους αναπληρωτες μονο απο πινακα με αντικειμενικα κριτηρια, αλλά πολυ χλωμο το βλεπω.

Τωρα, για το αν θα παρουν εσενα ή τον οποιοδηποτε αλλον που εχει πολλα προσοντα αλλά δεν εχει βυσμα στη Σιβιτ., δεν το θεωρω εντελως απιθανο στην περιπτωση που χρειαζονται καθηγητες και καποιος απο τους "δικους" τους δεν μπορει! Ετσι πηραν κι εμενα σ'ενα σχολειο για ΠΔΣ (δεν μπορουσε φετος η "δικη τους" καθηγητρια γιατι εμεινε εγκυος και πηραν στην τυχη τον επομενο - του χρονου βεβαια θα την ξαναπαρουν!). Αυτα τα τυχερα ομως ειναι σπανια... κι υποθετω στη Σιβιτ. που δινει πολλα μορια θα ειναι ακομα σπανιοτερα.

Αποσυνδεδεμένος jeronimo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το πόκερ
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #216 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 07:18:21 μμ »
Εγώ ξέρω ότι η προυπηρεσία σου πρέπει να αρθεί και να ακυρωθεί και άμα ήμουν κάποιος που αδικούνταν από αυτή την κατάσταση θα έκανα προσφυγή εις βάρος σου.
Πρώτα απο όλα η προυπηρεσία δεν αίρεται! Το μόνο που μπορει να γίνει ειναι η ανακληση της πράξης πρόσληψης.
Προσφυγή;;; Τι εννοείς προσφυγή;; Εγω την ιεραρχικη προσφυγη γνωρίζω που γίνεται ενώπιον της αρχής η οποια προισταται αυτης που εξεδωσε μία πραξη...
Μηπως θέλεις να πεις αναφορά;;;
Το διακιωμα στην αναφορά ειναι συνταγματικα κατοχυρωμενο και δεν απαιτει την υπαρξη συμφέροντος. Κατα συνέπεια δεν ειναι αναγκη να βρεις καποιον που να αδικείται...
Παντως εγω θα ειμαι ο πρωτος που θα συ συγχαρει αν καταφέρεις την ανακληση εστω και μίας παράνομης πραξης προσληψης ή διορισμου....


Aναφορά ή προσφυγή ή ανάκληση διορισμού δεν τα ξέρω αυτά τα διαδικαστικά νομικά θέματα γιατί δεν έχω ξανα ασχοληθεί. Αλλά για ένα πράγμα απορώ και αυτό με έκανε να καταπιαστώ με την παρούσα συζήτηση. Γιατί  inspector επιτέθηκες σ εκείνο τον τέως συνάδελφό σου (τον real time ή όπως τον λέγανε) αφού και συ με παράνομο και αντισυνταγματικό τρόπο μπήκες στη Σιβιτανίδειο;; Όλοι οι άλλοι συνάδελφοί σου τι πρέπει να κάνουν απέναντί σου; Σε ρωτάω με όση λογική διαθέτω και περιμένω μια απλή, σαφή απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος jeronimo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το πόκερ
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #217 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 07:20:19 μμ »
Aναφορά ή προσφυγή ή ανάκληση διορισμού δεν τα ξέρω αυτά τα διαδικαστικά νομικά θέματα γιατί δεν έχω ξανα ασχοληθεί. Αλλά για ένα πράγμα απορώ και αυτό με έκανε να καταπιαστώ με την παρούσα συζήτηση. Γιατί  inspector επιτέθηκες σ εκείνο τον τέως συνάδελφό σου (τον real time ή όπως τον λέγανε) αφού και συ με παράνομο και αντισυνταγματικό τρόπο μπήκες στη Σιβιτανίδειο;; Όλοι οι άλλοι συνάδελφοί σου τι πρέπει να κάνουν απέναντί σου; Σε ρωτάω με όση λογική διαθέτω και περιμένω μια απλή, σαφή απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος inspector

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • -
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #218 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 08:05:15 μμ »
Γιατί inspector επιτέθηκες σ εκείνο τον τέως συνάδελφό σου (τον real time ή όπως τον λέγανε) αφού και συ με παράνομο και αντισυνταγματικό τρόπο μπήκες στη Σιβιτανίδειο;; Όλοι οι άλλοι συνάδελφοί σου τι πρέπει να κάνουν απέναντί σου; Σε ρωτάω με όση λογική διαθέτω και περιμένω μια απλή, σαφή απάντηση.
Αφήνω το "συ με..." στην άκρη και σου ξαναλέω το έξης απλό:
Ο οποιοσδήποτε (ακομη και εσυ, δεν ειναι αναγκη να ειναι στον κλαδο και την ειδικότητα μου) μπορει να κανει αναφορά στο Υπουργείο: "Παρακλώ να διευρευνηθει η πρόσληψη του.... κατα το σχολικο έτος.... στο.... δεδομενου ότι αυτος...".
Το Υπουργείο διερευνα τις αναφορές και εχει κατα καιρους ανακαλέσει προυπηρεσίες, αρκει βεβαια αυτα που αναφέρεις να ειναι πραγματικά και να ευσταθουν.
Δεν έχω κατι πιο σαφές να σου πω.
Ξαναλέω πάντως ότι εστω και 1 ανακληση παρανομης πρόσληψης ειναι κερδος για την εκπαιδευση και θα ειμαι ο πρωτος που θα σε συγχαρω!

Αποσυνδεδεμένος Giorgos Kakouris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #219 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 08:13:02 μμ »
Καλη ιδέα!
Εγώ θα ζητήσω από το υπουργείο να αφαιρέσει τα μόρια του ΔΡΑΓΟΓΙΑΝΝΗ αφού σνομπάρει τον διορισμό!! Αυτό και αν ευσταθεί...

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος malamo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #220 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 11:04:49 μμ »
Kathe xrono o kyrios Inspector zitaei tous fakelous kai ta tipika prosonta ktl ktl apo to grafeio prosopikou , paradoksos tou ta dinoun, allo afto  arxi prostasias prosopikon dedomenon, arxi(dia) prostasia exoun ta dedomena.

Kyrie dragogianni opos vlepeis mpaino kai defteri fora kai triti kai tetarti sto forum, kai tha mpaino oses xreiasti gia na teleioso kati atoma san kai esena.
 
OUDEIS ASFALESTEROS EXTHROS APO TON EVERGETITHENTA AXARISTO.

MALAMO , EEEEEEEKSO APO TA DONTIA

Αποσυνδεδεμένος inspector

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • -
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #221 στις: Δεκέμβριος 07, 2007, 03:44:32 μμ »
Ενας απο τους λόγους (11 συνολικα) που επικαλουνται για υπερωριακη απασχοληση 57 διοικητικων υπαλληλων ειναι "ο εμπλουτισμός με καινουριο υλικο της ιστοσελίδας της ΣΔΣΤΕ στην ελληνικη και αγγλικη γλώσσα..." (ΦΕΚ 1630/τ. Β/17-8-2007) και ακομη δεν εχουν ενημερωσει για τα καινουρια μελη του ΔΣ και της Εκτελεστικης Επιτροπης (http://www.sivitanidios.edu.gr/index.asp?a_id=19).
Το ποσο που θα λάβουν για ενα εξάμηνο ειναι 109.519 ευρω (ΦΕΚ 1630/τ. Β/17-8-2007)!!! Δηλαδη αν τα μοιραστουν όλοι ισοτιμα 109.519/57= 1921 ευρω ο καθενας για 6 μηνες ή 320 ευρω το μήνα επιπλεον... Καλα ειναι... Αλλά πόσοι απο αυτους τους 57 καθονται περαν του ωραριου τους;;;
Μία φορά να πάει εισαγγελέας εκει δεν θα φευγει... Απο εκει θα παρει συνταξη...
Μαλλον και γι' αυτο και οι διοικητικοι υπαλληλοι εκει δε μιλάνε...Παίρνουν το νομιμο φακελάκι τους κ αυτοι...

Αποσυνδεδεμένος inspector

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • -
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #222 στις: Δεκέμβριος 07, 2007, 04:02:22 μμ »
Για τον ίδιο λόγο ("ο εμπλουτισμός με καινουριο υλικο της ιστοσελίδας της ΣΔΣΤΕ στην ελληνικη και αγγλικη γλώσσα...") το Α εξαμηνο του 2007, 55 υπάλληλοι έλαβαν 99.889 ευρω!! Δηλαδή 99.889 ευρω/55=1886 ευρω ο καθένας το εξαμηνο ή 1886 ευρω/6= 314 ευρώ ο καθενας τον μηνα!!! τους έριξαν το Α εξάμηνο και μαλλον για αυτό δεν ανακοινωθηκαν ουτε η προκήρυξη ουτε οι ημερομηνίες συνεντευξεων στην ιστοσελίδα της Σχολής... Τοσο δύσκολη ειναι αυτη η διαδικασία; Πόσο χρονο αραγε απαιτει;;;
Το Β εξαμηνο που πηραν παραπανω λεφτακια δεν μπορουσαν να αναρτησουν τον πίνακα καταταξης των αναπληρωτών αλλά και τους προσληφθέντες;;; Δεν προβλέπεται μηπως απο νομο η αναρτηση των αποτελεσματων στην ιστοσελίδα της Σχολής;;; Η συνταγματικη αρχή της διαφάνειας που πάει;; Περίπατο;;;

Αποσυνδεδεμένος inspector

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • -
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #223 στις: Δεκέμβριος 07, 2007, 04:05:33 μμ »
Για το Α εξαμηνο το ΦΕΚ ειναι το ΦΕΚ 639/τ. Β/27-4-2007.
Και τα 2 ΦΕΚ μπορει καποιος να τα βρει στο www.et.gr
Δηλαδή οι υπάλληλοι του ΑΣΕΠ και του ΥπΕΠΘ που ενημερωνουν εγκαιρα τις ιστοσελιδες τους τι "επιδομα"  (με τη μορφη υπερωρίας) πρεπει να παιρνουν;;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159456
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 396
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 352
Σύνολο: 369

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.