*

Αποστολέας Θέμα: Σιβιτανίδειος σχολή  (Αναγνώστηκε 246249 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #224 στις: Δεκέμβριος 07, 2007, 07:39:23 μμ »
Ε ρε και να μπαινε κανένας Τριανταφυλλόπουλος σε αυτή τη σελίδα...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:25:32 »

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #225 στις: Δεκέμβριος 08, 2007, 12:57:00 πμ »
Χωρις να εξαιρω τον εαυτο μου η αξιοκρατια ειναι καλη οταν δεν εχουμε το βυσμα ενω αντιθετα οταν το εχουμε δεν την σκεφτομαστε καν.και δεν αναφερομε μονο στην Σιβιτανιδειο....διαφωνει κανεις με αυτην την λογικη;δυστυχως αυτη ειναι η αληθεια και ας βγει ενας να το αμφισβητησει.να πει δηλαδη πχ οτι εγω μολονοτι ειχα το βυσμα δεν εφαγα τη θεση απο τον αλλο ο οποιος ειχε περισσοτερα προσοντα, η πχ δεν πηρα την μεταθεση αν και ειχα βυσμα για να την παρει ο αλλος που εχει λεμε τωρα την γυναικα του αναπηρη.

Αποσυνδεδεμένος inspector

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • -
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #226 στις: Δεκέμβριος 08, 2007, 02:04:23 πμ »
Kathe xrono o kyrios Inspector zitaei tous fakelous kai ta tipika prosonta ktl ktl apo to grafeio prosopikou , paradoksos tou ta dinoun, allo afto arxi prostasias prosopikon dedomenon, arxi(dia) prostasia exoun ta dedomena.

Ας υποθεσουμε οτι ειναι έτσι! Που ειναι το κακο; Για διάβασε και κανενα αλλο θεμα του φορουμ (η μονο για τη Σιβιτανιδειο σε ποναει;):

...
και τέλος
Παράθεση
ΑΡΧΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ
Αθήνα, 15/4/04
Αρ. πρωτ. 792

ΠΡΟΣ …
Κοιν. 1) …
 2)…

ΘΕΜΑ: ...

Οι αιτήσεις και τα δικαιολογητικά των υποψηφίων αποτελούν προσωπικά δεδομένα αυτών κατά την έννοια του Ν.2472/97. Όπως έχει ήδη κρίνει η Αρχή με τις υπ. αρ. 17/2002 και 56/2003 Αποφάσεις της η ανακοίνωση των στοιχείων των επιλεχθέντων συνυποψηφίων σε άλλον υποψήφιο είναι νόμιμη χωρίς τη συγκατάθεσή τους υπό τις εξής σωρευτικά εξεταζόμενες προϋποθέσεις:
α) Τα δεδομένα ζητούνται με τη νόμιμη διαδικασία (έγγραφη αίτηση, τεκμηρίωση υπέρτερου έννομου συμφέροντος). Το υπέρτερο έννομο συμφέρον συνίσταται στο δικαίωμα του αιτούντος να ασκήσει τα εκ του νόμου δικαιώματά του προσβολής των σχετικών αποφάσεων κατ’ εφαρμογή του άρθρου 5 παρ. 2 ε) του Ν. 2472/1997. Εξάλλου, η Αρχή με την υπ. αρ. 17/2002 Απόφασή της απηύθυνε σύσταση σε όλους τους αρμόδιους φορείς του δημόσιου τομέα σε κάθε προκήρυξη δημόσιου διαγωνισμού – το ίδιο ισχύει και ως προς τη διαδικασία επιλογής προσωπικού με βάση διατάξεις – να γίνεται μνεία της δυνατότητας πρόσβασης των υποψηφίων σε στοιχεία που αφορούν λοιπούς συνυποψηφίους προκειμένου να ασκήσουν τα εκ του νόμου δικαιώματά τους. Η ύπαρξη υπέρτερου έννομου συμφέροντος προϋποθέτει, επίσης, ότι ο αιτών υποβάλλει το αίτημά του εμπρόθεσμα, γεγονός που οφείλει να ελεγχθεί εκ μέρους σας πριν την ανακοίνωση των στοιχείων.
β) Η ανακοίνωση στοιχείων των συνυποψηφίων περιορίζεται στη χορήγηση των δικαιολογητικών εκείνων μόνο που αποτέλεσαν τη βάση της αξιολόγησης των υποψηφίων για την κατάληψη των προκηρυχθεισών θέσεων. Στην περίπτωση δηλαδή που οι υποψήφιοι επικαλέστηκαν και πρόσθετα προσόντα μπορούν να χορηγηθούν και αυτά τα δικαιολογητικά στον συνυποψήφιο που απορρίφθηκε, με την προϋπόθεση ότι υπήρξε σύγκριση των υποψηφίων και επί των πρόσθετων αυτών προσόντων.
γ) Τα στοιχεία που ανακοινώνονται δεν περιλαμβάνουν ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα για τα οποία η δυνατότητα πρόσβασης προυποθέτει προηγούμενη άδεια της Αρχής σύμφωνα με το αρ. 7 παρ. 2 του Ν. 2472/1997.
δ) Η ανακοίνωση των στοιχείων συνυποψηφίων στον αιτούντα προυποθέτει σύμφωνα με το άρθρο 11 παρ. 3 του Ν. 2492/1997 την προηγούμενη ενημέρωση των συνυποψηφίων. Εάν όμως στο κείμενο της προκήρυξης αναφέρατε τη δυνατότητα πρόσβασης των υποψηφίων στα στοιχεία που αφορούν άλλους συνυποψηφίους απαλλάσσεστε από την υποχρέωση ενημέρωσης διότι η ανακοίνωση των στοιχείων αυτών αποτελεί πλέον κοινή γνώση του επιμελούς πολίτη.

Κατ’ εντολής Προέδρου
Ζωή Καρδασιάδου
Ελέγκτρια

Πληρ.: Ζ. Καρδασιάδου
Τηλ.: 210 6475621


Για φαντασου λέει να γινοτανε αυτο που λεει ο Λαζοπουλος... Φαντασου να βαζανε καμερες στη Σιβιτανιδειο... Χαμός θα γινονταν... Ολο "μπιπ" θα ητανη ταινία...Πολυ φιλί εκει πέρα μεσα...Πολλα γεροντια (μόνιμοι  και διοικητικοι) και πολλα νεα κοριτσακια (αναπληρωτριες) έχει...
Ηδη φανηκε ο τροπος που κανουν 'φτερα' (με νομιμοφανη τροπο) 200.000 ευρω απο τα 11.000.000 ευρω που ειναι ο ετησιος προυπολογισμος της Σιβιτανιδειου για το 2007...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2013, 04:19:31 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #227 στις: Δεκέμβριος 08, 2007, 12:25:00 μμ »
Χωρις να εξαιρω τον εαυτο μου η αξιοκρατια ειναι καλη οταν δεν εχουμε το βυσμα ενω αντιθετα οταν το εχουμε δεν την σκεφτομαστε καν.και δεν αναφερομε μονο στην Σιβιτανιδειο....διαφωνει κανεις με αυτην την λογικη;δυστυχως αυτη ειναι η αληθεια και ας βγει ενας να το αμφισβητησει.να πει δηλαδη πχ οτι εγω μολονοτι ειχα το βυσμα δεν εφαγα τη θεση απο τον αλλο ο οποιος ειχε περισσοτερα προσοντα, η πχ δεν πηρα την μεταθεση αν και ειχα βυσμα για να την παρει ο αλλος που εχει λεμε τωρα την γυναικα του αναπηρη.

Διαφωνώ εγώ φυσικά.
Δε θέλω να γίνω συγκεκριμένος για προφανείς λόγους, αλλά πιστεύω ότι θα μπορούσα να είμαι σπιτάκι μου με τα μόρια του νησιού.
Δεν το παίζω ιδεολόγος, αλλά μιας και κανείς δεν απαντάει, είπα να γράψω το αυτονόητο...

Μόνο για λόγους υγείας (δικούς μου ή συγγενικού προσώπου) θα χρησιμοποιήσω όποιον γνωστό έχω και δεν έχω.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:25:32 »

Αποσυνδεδεμένος BlackAdder

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #228 στις: Δεκέμβριος 08, 2007, 12:58:44 μμ »
Η Σιβιτανίδειος έχει την απαράδεκτη (κατά την δική μου γνώμη πάντα) να βγάζει πίνακες μόνο με το σύνολο των μορίων.
Το ίδιο κάνει και η ΑΣΠΑΙΤΕ.
Γιατί;

Ποιοι έχουν πρόβλημα να ανακοινώνονται αναλυτικοί πίνακες μοριοδότησης όπως γίνεται:
Σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ;
Στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ;
Στα ΕΠΑΣ/ΕΠΑΛ του ΟΑΕΔ;
Στου πίνακες του ΥΠΕΠΘ;
Και αλλού;

Σε ΑΣΕΠ, ΟΑΕΔ, ΥΠΕΠΘ ανακοινώνονται αναλυτικά (θα μπορούσαν να είναι και περισσότερο αναλυτικοί) οι πίνακες με τα μόρια που έχει πάρει ο καθένας/καθεμία. Εκεί φυσικά κανείς δεν διαμαρτύρεται για τα προσωπικά του δεδομένα.
Στην Σιβιτανίδειο όμως ποιόν πειράζει; και γιατί;

Πότε έχουμε διαφάνεια;
όταν ανακοινώνονται αναλυτικοί πίνακες
ή όπως γίνεται τώρα, έστω και με αυτόν τον απαράδεκτο τρόπο μοριοδότησης που ισχύει (συνέντευξη,  κλπ)

Θέλετε διαφάνεια;
Εγώ θέλω…

Θέλετε να μπαίνουν μερικοί με βύσμα; (δεν μπαίνουν όλοι έτσι)
Εγώ ΔΕΝ θέλω…

Θέλετε να υπάρχει αξιοκρατία;
Θέλετε να αλλάξει ο τρόπος μοριοδότησης;
Θέλετε να υπάρχει επιλογή εκπαιδευτικού προσωπικού με βάση την συγγένεια;

Αν δεν γίνουν αλλαγές ως το πιο αξιοκρατικό, θα πρότεινα να μην μετράει η προϋπηρεσία των εκπαιδευτικών της Σιβιτανιδείου στον πίνακα αναπληρωτών του ΥΠΕΠΘ.

Μερικοί λένε ότι είναι αυτοδιοικούμενο το ίδρυμα.
Για ποιο αυτοδιοικούμενο ίδρυμα ΝΠΔΔ όμως μιλάμε όταν από το ’60 έχουν φάει το κληροδότημα του Σιβιτανίδή και το ίδρυμα εξαρτάται από τα εμβάσματα του υπουργείου παιδείας;

Αν ξέρει κάποιος τους πόρους του ιδρύματος ας τους αναφέρει.

Οι μοναδικοί που ξέρω (μπορεί να υπάρχουν και άλλοι) είναι τα χρήματα των καταρτιζομένων στα ΙΕΚ και το ΥΠΕΠΘ/κράτους.

Θα ήθελα να ήξερα εάν ανακοινώνεται ο προϋπολογισμός του.

Τώρα όλο αυτό το namedropping που έχει προηγηθεί με βρίσκει αντίθετο.
Αν μερικοί εξακολουθούν να πετούν κόκκαλα από το προαύλιο της Σιβιτάνα στους απ’ έξω, μόνο κακό δεν το βρίσκω.
Δεν θα έλεγα όμως ποτέ «εσύ μην μιλάς δεν το δικαιούσαι γιατί έχει κάνει ένα ή το άλλο».

Η άποψη ότι το προεδρικό διάταγμα που καθορίζει τον τρόπο εισαγωγής στην Σιβιτανίδειο είναι αυτό που είναι και δεν πρόκειται να αλλάξει με βρίσκει ΑΝΤΙΘΕΤΟ._

Αποσυνδεδεμένος inspector

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • -
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #229 στις: Δεκέμβριος 08, 2007, 04:08:07 μμ »
Η Σιβιτανίδειος έχει την απαράδεκτη (κατά την δική μου γνώμη πάντα) να βγάζει πίνακες μόνο με το σύνολο των μορίων.
Το ίδιο κάνει και η ΑΣΠΑΙΤΕ.
Γιατί;
Δεν αρκει η προυηπηρεσια μονο για να διοριστει καποιος, μιας και στους μονιμους διορισμους προτασσονται οι έχοντες παιδαγωγικη καταρτιση. Αρα εκτος απο τη Σιβιτανιδειο πρεπει να βάλει και το χερακι της και η ΑΣΠΑΙΤΕ...

Ποιοι έχουν πρόβλημα να ανακοινώνονται αναλυτικοί πίνακες μοριοδότησης όπως γίνεται:
Σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ;
Στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ;
Στα ΕΠΑΣ/ΕΠΑΛ του ΟΑΕΔ;
Στου πίνακες του ΥΠΕΠΘ;
Και αλλού;

Σε ΑΣΕΠ, ΟΑΕΔ, ΥΠΕΠΘ ανακοινώνονται αναλυτικά (θα μπορούσαν να είναι και περισσότερο αναλυτικοί) οι πίνακες με τα μόρια που έχει πάρει ο καθένας/καθεμία. Εκεί φυσικά κανείς δεν διαμαρτύρεται για τα προσωπικά του δεδομένα.
Στην Σιβιτανίδειο όμως ποιόν πειράζει; και γιατί;

Πότε έχουμε διαφάνεια;
όταν ανακοινώνονται αναλυτικοί πίνακες
ή όπως γίνεται τώρα, έστω και με αυτόν τον απαράδεκτο τρόπο μοριοδότησης που ισχύει (συνέντευξη, κλπ)
Εγω την πρώτη φορα που ειχα κανει αιτηση στη Σιβιτανιδειο και δεν με ειχαν πάρει δεν το εψαξα καθολου το θεμα. Ουτε καν ηξερα τα κριτηρια μοριοδοτησης. Νομιζω ειναι λογικο οτι οταν καποιος ψαχνει για δουλεια και κανει αρκετες αιτησεις δεν ειναι δυνατο να ψαχνει τους λόγους για τους οποιους δεν προσεληφθη.
Αν ανακοινωνονταν αναλυτικα οι βαθμολογιες, παρα πολλοι υποψηφιοι (με μεταπτυχιακα, διδακτορικα και προυπηρεσία) θα εβλεπαν οτι ατομα χωρις προυπηρεσία χωρις επιπροσθετες σπουδες μοριοδοτουνται με 30αρια στη συνεντευξη, ενω οι ιδοι με 15. Για φαντασου ολοι αυτοι που αδικουνται να εκαναν αναφορα στον Υπουργο ή να ζητησουν το φάκελο των προσληφθέντων τι θα γινοταν... Ειδικα που ο τωρινος Υπουργος εχει (απ' οτι φαινεται) σκοπο να καθαρισει τη σαπιλα απο εκει και δεν εχουν την Μαριετα και τον Καλο να καλυπτει τους διοικουντες τη Σχολη...
Ποσες υπερωριες θα επρεπε να κανουν οι διοικητικοι τις Σιβιτανιδειου για να εξυπηρετησουν τους διαμαρτυρομενους υποψηφιους... Και αλλα λεφτακια παλι για υπερωριες;; Δεν ειναι αρκετα τα εξτρα 300 ευρω το μηνα;


Αν δεν γίνουν αλλαγές ως το πιο αξιοκρατικό, θα πρότεινα να μην μετράει η προϋπηρεσία των εκπαιδευτικών της Σιβιτανιδείου στον πίνακα αναπληρωτών του ΥΠΕΠΘ.
Και τι θα γινει τοτε με τα παιδεια της Σιβιτανιδειου, του Υπουργειου και του κομματος;;; Μια ζωη αναπληρωτές;;; Αυτο θα ειναι το ευχαριστω στους πατεραδες τους που σκιστηκαν για τη Σιβιτανιδειο, το Υπουργειο και το κομμα;;;


Αν ξέρει κάποιος τους πόρους του ιδρύματος ας τους αναφέρει.

Οι μοναδικοί που ξέρω (μπορεί να υπάρχουν και άλλοι) είναι τα χρήματα των καταρτιζομένων στα ΙΕΚ και το ΥΠΕΠΘ/κράτους.

Θα ήθελα να ήξερα εάν ανακοινώνεται ο προϋπολογισμός του.
11.000.000 ευρω ο προυπολογισμος για το 2007 (αν ψαξεις στο www.et.gr θα το βρεις)
Αντικατεστησαν τα παραθυρα του ιδρυματος με αλουμινενια και μονο τηλεχειρισμο δε τους εχουν βαλει... Απο την αλλη ομως οι αιθουσες διδασκαλιας δεν εχουν πριζα. Αν δηλαδη θελει καποιος να χρησιμοποιησει εποπτικα μεσα διδασκαλίας...ΑΚΥΡΟ!!! Ο γνωστος τους φαινεται αυτο το εργο μπορουσε να προσφερει, αυτο έκανε....


Τώρα όλο αυτό το namedropping που έχει προηγηθεί με βρίσκει αντίθετο.
Αν μερικοί εξακολουθούν να πετούν κόκκαλα από το προαύλιο της Σιβιτάνα στους απ’ έξω, μόνο κακό δεν το βρίσκω.
Δεν θα έλεγα όμως ποτέ «εσύ μην μιλάς δεν το δικαιούσαι γιατί έχει κάνει ένα ή το άλλο».

Η άποψη ότι το προεδρικό διάταγμα που καθορίζει τον τρόπο εισαγωγής στην Σιβιτανίδειο είναι αυτό που είναι και δεν πρόκειται να αλλάξει με βρίσκει ΑΝΤΙΘΕΤΟ._
Η λογικη τους ειναι απλη: Ολοι οσοι εχουν μπει στη Σιβιτανιδειο εχουν βισμα (αντιστοιχο του ολοι οι γιατροι παιρνουν φακελακι!!Μα όλοι;;), αρα δε δικαιουτια καποιος που εχει βαλει βισμα να μιλάει (αρα δηλαδη και αυτους που πιανουν για ναρκωτικα δεν πρεπει να λενε για αλλους που κανουν εμποριο..). Αρα ποιος μπορει να μιλαει για τη Σιβιτανιδειο; Οι απ' εξω μονο που δεν ξερουν και πολλά....
Οπου να 'ναι θα αρχισει και η εναντιον σου επιθεση...

Σιγά...η πατριδα κοιμάται...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2013, 04:20:02 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #230 στις: Δεκέμβριος 08, 2007, 05:00:48 μμ »
Για φαντασου λέει να γινοτανε αυτο που λεει ο Λαζοπουλος... Φαντασου να βαζανε καμερες στη Σιβιτανιδειο... Χαμός θα γινονταν... Ολο "μπιπ" θα ητανη ταινία...Πολυ φιλί εκει πέρα μεσα...Πολλα γεροντια (μόνιμοι  και διοικητικοι) και πολλα νεα κοριτσακια (αναπληρωτριες) έχει...
Επιτέλους  Ντροπή σου πια δεν έχεις κάνενα όριο και κανένα σεβασμό για τίποτα. Κατήγορείς άλλους αλλά δεν έχεις σκεφτεί πως είσαι εσύ :-X
Ας παρέμβει ο Μοderator ή κάποιος για να σταματήσει αυτό το πράγμα.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος inspector

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • -
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #231 στις: Δεκέμβριος 08, 2007, 05:18:24 μμ »
Για φαντασου λέει να γινοτανε αυτο που λεει ο Λαζοπουλος... Φαντασου να βαζανε καμερες στη Σιβιτανιδειο... Χαμός θα γινονταν... Ολο "μπιπ" θα ητανη ταινία...Πολυ φιλί εκει πέρα μεσα...Πολλα γεροντια (μόνιμοι  και διοικητικοι) και πολλα νεα κοριτσακια (αναπληρωτριες) έχει...
Επιτέλους Ντροπή σου πια δεν έχεις κάνενα όριο και κανένα σεβασμό για τίποτα. Κατήγορείς άλλους αλλά δεν έχεις σκεφτεί πως είσαι εσύ :-X
Ας παρέμβει ο Μοderator ή κάποιος για να σταματήσει αυτό το πράγμα.
Τους έχεις ακουσει να μιλάνε;;; Δε μπορεις να φανταστεις το τι λένε και τι προτάσεις κανουν... Ακομη και σε γυναικες με παιδιά, αλλα για ευνοητους λόγους (οτι δεν μπορουν να αποδειχτουν, σε αντιθεση με τις προσληψεις)... Αλλα πονταρουν στο ότι αμα δε σου αρεσει περιμενε τη σειρα σου στον ενιαιο και να πας επαρχια...
Εχεις παει ποτε στο θερινο σχολειο που κανει καθε χρονο;;;
Μια γραμματεας του φιδιου εφυγε απο ιδαιτέρα του και ειχε παει στο γραφειο του Καλου...
Υπάρχει και το κουμπακι αναφορα στο συντονιστη...Να σταματησουμε να μιλάμε...Να γινουμε φιλησυχοι πολίτες... Να κανουμε πως δεν ακουμε και δε βλέπουμε... Να λέμε δε βαριεσαι, ετσι ειναι τα πράγματα... Να τους αφηνουμε να κανουν ανενόχλητοι τις δουλίτσες τους... Να τους αφηνουμε να κάνουν τους φόρους μας υπερωρίες και παράθυρα και ταξιδια στο εξωτερικό... Να διοριζει ο Υπουργος οποιον κλαδάρχη μαθηματικο θέλει για Γενικό Διευθυντη και να αμοιβεται με αγνωστο ποσό... Να προσλαμβανει κόσμο για να καθεται στα γραφεία και να διαβαζει για τον ΑΣΕΠ και ο μισθος και η προυπηρεσία να τρεχουν...
Τουλάχιστον παλαιότερα διοριζονταν μονιμοι εκει... Ηταν μαντρωμενοι... Και ήταν και ειναι η μοναδικη κατηγορία εκπαιδευτηκων που απαγορευεται να γινουν Σχολικοι Συμβουλοι... Γιατι άραγε;

Αποσυνδεδεμένος BlackAdder

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #232 στις: Δεκέμβριος 08, 2007, 07:52:25 μμ »
...
Οπου να 'ναι θα αρχισει και η εναντιον σου επιθεση...
...

Αν κάποιος/κάποια έχει αντίθετη γνώμη δεν θα το θεωρήσω επίθεση.
Κάθε άποψη/πρόταση καλοδεχούμενη.
Δεκτό και το «έτσι είναι τα πράγματα και αν σου αρέσει...».

σημ.: "δεν μου αρέσει..." 8)

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #233 στις: Δεκέμβριος 08, 2007, 07:58:40 μμ »
Συγνωμη που παρεμβαινω αλλα μαλλον θα πρεπει καποιοι να καταλαβουν οτι το εκπαιδευτικο συστημα δημιουργηθηκε για να το υπηρετουμε και οχι για να μας υπηρετει.Το εκπαιδευτικο συστημα δεν δημιουργηθηκε για να βολευονται ουτε οι ωρομισθιοι ουτε οι αναπληρωτες αλλα ουτε και οι διορισμενοι,αλλα για να προσφερουμε στο λειτουργημα που λεγετει ΄΄εκπαιδευτικος΄΄.Λυπαμαι που καποιοι συναδελφοι βλεπουν τα σχολεια σαν τα χωραφια του παππου τους που εχουν κληρονομησει και λειτουργουν σαν κλικα.Αν το καταλαβουν αυτο τοτε θα γινουν καλυτεροι ανθρωποι και κυριως σωστοι εκπαιδευτικοι...Αν ποτε γινουν...
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #234 στις: Δεκέμβριος 08, 2007, 09:35:51 μμ »
Τους έχεις ακουσει να μιλάνε;;; Δε μπορεις να φανταστεις το τι λένε και τι προτάσεις κανουν... Ακομη και σε γυναικες με παιδιά, αλλα για ευνοητους λόγους (οτι δεν μπορουν να αποδειχτουν, σε αντιθεση με τις προσληψεις)... Αλλα πονταρουν στο ότι αμα δε σου αρεσει περιμενε τη σειρα σου στον ενιαιο και να πας επαρχια...
Εχεις παει ποτε στο θερινο σχολειο που κανει καθε χρονο;;;
Μια γραμματεας του φιδιου εφυγε απο ιδαιτέρα του και ειχε παει στο γραφειο του Καλου...
Υπάρχει και το κουμπακι αναφορα στο συντονιστη...Να σταματησουμε να μιλάμε...Να γινουμε φιλησυχοι πολίτες... Να κανουμε πως δεν ακουμε και δε βλέπουμε... Να λέμε δε βαριεσαι, ετσι ειναι τα πράγματα... Να τους αφηνουμε να κανουν ανενόχλητοι τις δουλίτσες τους... Να τους αφηνουμε να κάνουν τους φόρους μας υπερωρίες και παράθυρα και ταξιδια στο εξωτερικό... Να διοριζει ο Υπουργος οποιον κλαδάρχη μαθηματικο θέλει για Γενικό Διευθυντη και να αμοιβεται με αγνωστο ποσό... Να προσλαμβανει κόσμο για να καθεται στα γραφεία και να διαβαζει για τον ΑΣΕΠ και ο μισθος και η προυπηρεσία να τρεχουν...
Τουλάχιστον παλαιότερα διοριζονταν μονιμοι εκει... Ηταν μαντρωμενοι... Και ήταν και ειναι η μοναδικη κατηγορία εκπαιδευτηκων που απαγορευεται να γινουν Σχολικοι Συμβουλοι... Γιατι άραγε;
Όχι ούτε τους έχω ακούσει ούτε με ενδιαφέρει να τους ακούσω.
Αλλά ούτε και μπορώ να ακούω κάποιον να γενικεύει και να βάζει όλους τους άλλους στο καλάθι των αχρήστων εξαιρώντας μόνο τον εαυτό του. Γιατί αν έχω καταλάβει κι εσύ εκεί δουλεύεις. Πως αφού είναι τόσο σαθρό το όλο σύστημα και περιβάλλον εσύ κατάφερες να προσληφθείς με την αξία σου? Κάτι δεν πάει καλά.  Όπως και να έχει πάντως αφού και Αν σε ενοχλεί η κατάσταση τότε γιατί επιμένεις να δουλεύεις σε αυτό τον τόσο βρώμικο χώρο? Αν πάλι θέλεις να μου πεις ότι εσύ τολμάς, δεν έχω λόγους να σε αμφισβητήσω ή να σε φιμώσω Αλλά, ρωτώ Γιατί δεν κάνεις επώνυμα και με στοιχεία τις καταγγελίες σου εκεί που πρέπει?
Μέρες τώρα διαβάζω σε αυτό το θέμα να γράφονται διάφορα αλλά, όλα όσα γράφονται μου θυμίζουν ξεκ@@@@σμα ….. κι όχι ειλικρινή προσπάθεια να ξεσκεπαστεί η πραγματική κατάσταση.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος inspector

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • -
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #235 στις: Δεκέμβριος 08, 2007, 09:56:30 μμ »
Αλλά ούτε και μπορώ να ακούω κάποιον να γενικεύει και να βάζει όλους τους άλλους στο καλάθι των αχρήστων εξαιρώντας μόνο τον εαυτό του. Γιατί αν έχω καταλάβει κι εσύ εκεί δουλεύεις. Πως αφού είναι τόσο σαθρό το όλο σύστημα και περιβάλλον εσύ κατάφερες να προσληφθείς με την αξία σου? Κάτι δεν πάει καλά. Όπως και να έχει πάντως αφού και Αν σε ενοχλεί η κατάσταση τότε γιατί επιμένεις να δουλεύεις σε αυτό τον τόσο βρώμικο χώρο? Αν πάλι θέλεις να μου πεις ότι εσύ τολμάς, δεν έχω λόγους να σε αμφισβητήσω ή να σε φιμώσω Αλλά, ρωτώ Γιατί δεν κάνεις επώνυμα και με στοιχεία τις καταγγελίες σου εκεί που πρέπει?
Μέρες τώρα διαβάζω σε αυτό το θέμα να γράφονται διάφορα αλλά, όλα όσα γράφονται μου θυμίζουν ξεκ@@@@σμα ….. κι όχι ειλικρινή προσπάθεια να ξεσκεπαστεί η πραγματική κατάσταση.

Δεν ειπα ποτε ότι όλοι ειναι στο ίδιο καλαθι. Μαλιστα ανεφερα τα ονοματα αυτων που τουλαχιστον εγω ξερω ότι εχουν προσλαβει τα παιδια τους. Ειμαι αντιθετα σε οποιαδήποτε ισοπεδοτικη λογικη.
Αν βολευει τη σκεψη σου το οτι μπηκα με βυσμα, τοτε το δεχομαι. Τοτε όμως μπαινεις εσυ σε ισοπεδοτικη λογικη...
Ο λόγος που επιδιωκω να εργαζομαι εκει ειναι το οτι διαφωνω με τη λογικη ορισμενων εκει να το θεωρουν μαγαζι τους. Δε βρισκω το λόγο να φυγουν οι νομιμοι και να μη μπαίνουν οι εχοντες αντικειμενικα προσοντα επειδη οι άλλοι ειναι παράνομοι... Το πιο ευκολο να πεις: Δε βαριεσαι... εγω θα το αλλαξω;;; Και σε πληροφορώ οτι εστω και ελάχιστες αλλαγες εχουν γινει και λόγω των αναφορών μου σε αρμοδιους φορεις... Ο,τι μπορεί ο καθένας κανει, εστω και αν ειναι λιγο...
Με την ιδια λογικη να ταχθουμε και υπερ οσων υποστηριζουν την αλλαγη σχολικου περιβάλλοντος στους μαθητες... Ειναι σα να δέχεσαι την ανικανοτητα σου να τροποποιησεις τη συμπεριφορά του και γι' αυτο βαζεις αλλους να βγαλουν το φίδι απ' την τρυπα...
Πως φανταζεσαι εσυ δηλαδη μια προσπάθεια για να ξεσκεπαστει η κατάσταση;;; Οπως λεει καποιος: Εγω ειμαι ο γκρεμιστης, γιατι εγω ειμαι και ο χτιστης...


Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #236 στις: Δεκέμβριος 09, 2007, 12:19:00 μμ »
Αποσβολωμένος παρακολουθώ αυτά που γράφονται και οι φτωχές μου γνώσεις στην ψυχολογία αδυνατούν να με βοηθήσουν...
Παίρνει ναρκωτικά ο inspector ή παίρνουμε όλοι εμείς???
Κάνει φιλοσοφία "με γεμάτο στομάχι" ή τον τσάμπα μάγκα???
Ντρέπεται που είναι εκεί ή θέλει να είναι μόνον αυτός εκεί???
Είναι ο Ρομπέν των δασών ή ο Δελαπατρίδης???

Φίλε κατα τα άλλα inspector οι αντιφατικές σου απαντήσεις χρίζουν έρευνας από ειδικούς. Αν λυπάμαι για την κατάντια του συστήματος με τα λεγόμενά σου μία, λυπάμαι χίλιες για το επίπεδο των άλλων "εισαγωμένων" - μπούληδων που σου την έπεσαν... Μπροστά τους βασιλεύεις...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος jeronimo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το πόκερ
    • Προφίλ
Απ: Σιβιτανίδειος σχολή
« Απάντηση #237 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 07:38:59 μμ »
Καλά πιστεύω ότι όποιος διάβασε το θέμα τα είχε λίγο πολύ καταλάβει όλα αυτά.. Όσο για τα συμπεράσματα και αυτά λογικά.. ΧΑΧΑ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 541

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.