*

Αποστολέας Θέμα: Απορίες σχετικά με τον ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών γαλλικής  (Αναγνώστηκε 6376 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Yvonne

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απορίες σχετικά με τον ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών γαλλικής
« στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 07:32:03 μμ »
Καλησπέρα σας,
 Μόλις πήρα το πτυχίο μου κι έχω αποφασίσει να δώσω για ΑΣΕΠ. Απο πού να ξεκινήσω; Για πόσα μαθήματα πρόκειται και ποιά είν αυτά; Πως μπορώ να βρω την ύλη καθώς και βιβλιογραφία; Ψάχνω ακόμα και για κάποιο φροντίστηριο που θα μπορούσε να με βοηθήσει. Αξίζει λέτε;
Πηγή με ενημέρωσε πως θα διεξαχθεί ο διαγωνισμός Δεκέμβρη του 12. Ισχύει κάτι τέτοιο; Επιπλέον, υπάρχουν εναπομείναντες διοριστέοι;- γιατί απ'ο,τι με πληροφόρησαν, αν υπάρχουν, δεν μπορεί να γίνει ο διαγωνισμός-. Εκανα την αρχή με το να γίνω μέλος της κοινότητας, πώς συνεχίζω; Τα φώτα σας μου είναι πολύτιμα.
Ευχαριστώ, Yvonne

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος katia2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με τον ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών γαλλικής
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 09:49:11 μμ »
φιλικη συμβουλη με σεβασμο προς τις ατελειωτες δυνατοτητες που ανοιγουν μπροστα σου στην ηλικια των 22! ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ!

Αποσυνδεδεμένος Yvonne

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με τον ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών γαλλικής
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 05:37:07 μμ »
25 είμαι. Γιατί με αποτρέπεις;
Να σαι καλά για τη συμβουλή σου.
Απαντήσεις ως προς τα ερωτήματά μου θα ήθελα να πάρω....
Ευχαριστώ! Κι ευελπιστώ να ενδιαφερθεί κάποιος να με καθοδηγήσει...

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με τον ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών γαλλικής
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 06:04:15 μμ »
τα "μαθηματα" εως τωρα ηταν το γνωστικο αντικειμενο και την επομενη μερα παιδαγωγικα κ διδακτικη.
αν δεις την προκηρυξη δεν υπαρχει συγκεκριμενη βιβλιογραφια. διαβαζει ο καθενας ο,τι κρινει σκοπιμο. σε μας (ξενογλωσσους) η υλη ειναι μια παραγραφος γενικου περιεχομενου, ουτε καν σε καθοδηγει τι να διαβασεις. ξεκινα ριχνοντας μια ματια στα παλαιοτερα θεματα για να παρεις μια ιδεα για το στυλ των εξετασεων. προκηρυξη κ θεματα φανταζομαι θα τα βρεις στο site του ασεπ.
δεν ειμαι της γαλλικης αλλα θα σε συμβουλευα να ξεσκονισεις  ο,τι βιβλια παιδαγωγικων κ διδακτικης εχεις απο το πανεπιστημιο, διαβασε κ το κοινο πλαισιο αναφορας. αυτα σε γενικες γραμμες.

ασεπ το 2012 λιγο χλωμο, αφου νομιζω οτι υπαρχουν ακομα διοριστεοι του 2008. ας με διορθωσει καποιος του κλαδου σου αν κανω λαθος.   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Yvonne

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με τον ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών γαλλικής
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 06:13:53 μμ »
Ευχαριστώ. Σκέφτηκα να ξεκινήσω να διαβάζω τη διδακτική του Παν/μιου.  Αν βλεπει το θεμα καποια κοπελα της γαλλικης ας μπει να με διαφωτισει...Παιδ/κά όμως το είχα σαν επιλεγομενο αλλά δεν ξερω κατα πόσο αξίζει να το διαβάσω. Θελω να πω, μηπως υπαρχει κάποιο άλλο καλύτερο- εχω μπλεχτει με τη βιβλιογραφια, χαζευω στο φορουμ κ μεχει πιασει πονοκεφαλος. Απο που ναρχισω. Εν τω μεταξυ στα φροντιστηρια ειναι πανακριβα και δεν ξερω αν αξιζει. Διαβασα καπου πως ειναι απατεωνιες. Αρχικα θελω να μπω στο πνευμα οποτε θα ασχοληθω ''βαθια'' με παλια θεματα, βρηκα 4-5... μηπως ξερετε αν ενα βιβλιο μιας Μαριας Σωτηρακου με τιτλο'' παιδαγωγικα και ειδικη αγωγη'' λεει τιποτα? Κανα 25 αρι εχει αλλα αν αξιζει να το παρω και πολλα ακομα, αλλα να μαι σιγουρη για το τι θ'αγορασω. Ευχαριστω ελπιζω να ξεμπλεχτω(που δεν το βλεπω αμεσα.......)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2011, 06:17:51 μμ από Yvonne »

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με τον ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών γαλλικής
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 06:16:26 μμ »
Υπάρχουν περίπου 60-65  διοριστεοι της β' φουρνιάς που περιμένουν... Φέτος για να καταλάβεις πήραν 3 άτομα από ΑΣΕΠ!!! Μας βγάλαν από το Λύκειο, χώρισαν Δημοτικά-Γυμνάσια σε γαλλόφωνα και γερμανόφωνα, είμαστε σχεδόν όλοι οι διορισμένοι υπεράριθμοι... Τι να σου πω... Δεν πιστεύω πως θα κάνει ΑΣΕΠ για γαλλικής, δεν ξέρω και αν θα πάρει και πότε τους διοριστέους... :-\

Αποσυνδεδεμένος Yvonne

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με τον ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών γαλλικής
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 06:19:51 μμ »
Υπάρχουν περίπου 60-65  διοριστεοι της β' φουρνιάς που περιμένουν... Φέτος για να καταλάβεις πήραν 3 άτομα από ΑΣΕΠ!!! Μας βγάλαν από το Λύκειο, χώρισαν Δημοτικά-Γυμνάσια σε γαλλόφωνα και γερμανόφωνα, είμαστε σχεδόν όλοι οι διορισμένοι υπεράριθμοι... Τι να σου πω... Δεν πιστεύω πως θα κάνει ΑΣΕΠ για γαλλικής, δεν ξέρω και αν θα πάρει και πότε τους διοριστέους... :-\

Ημαρτον....  :-\


Χωρις φυσικα να θελω να σε αμφισβητησω και σευχαριστω πολυ, αλλα αυτα που τα βλεπετε? Δηλαδη τους εναπομειναντες κι ολες αυτες τις λεπτομερειες αριθμων? Γιατι εγω τιποτα δε βρισκω. Ευχαριστω!!

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με τον ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών γαλλικής
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 06:31:05 μμ »
Λυπάμαι γιατί σε στεναχωρώ αλλά δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα. Εγώ ήμουν από τους τυχερούς που διορίστηκα με τη πρώτη φουρνιά του ΑΣΕΠ το 2009. Τότε πήραν 72 άτομα και τα υπόλοιπα 72 θα διορίζονταν το 2010. Λόγω της γνωστής κρίσης το 2010 πήραν γύρω στα 5 από ΑΣΕΠ (αν κάνω λάθος διορθώστε με αλλά σίγουρα δεν ήταν πάνω από 10). Φέτος όπως σου είπα πήραν 3 από ΑΣΕΠ. Λυπάμαι και για τους νέους συναδέλφους που έχουν όρεξη, γνώσεις και όνειρα να δουλέψουν και για όλους μας....

Αποσυνδεδεμένος Yvonne

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με τον ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών γαλλικής
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 06:38:18 μμ »
... ....

Που τα βλεπετε αυτά;

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με τον ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών γαλλικής
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 06:44:39 μμ »
Ψάξε διορισμους ΠΕ 05 για 2009-2010, 2010-2011 και 2011-2012. Στους πίνακες δίπλα στα ονόματα υπάρχει μια στήλη που λέε από ΑΣΕΠ ή από ενιαιο πίνακα (είναι αυτοί που διορίστηκαν με προυπηρεσία). Το ψάχνω και εγώ και σου δίνω τα links


Αποσυνδεδεμένος Yvonne

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με τον ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών γαλλικής
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 09:08:51 μμ »
Σ'ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με τον ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών γαλλικής
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 09:21:52 μμ »
Καλησπέρα! Είχα δει το μήνυμά σου από την πρώτη μέρα, αλλά δεν ήθελα να απαντήσω με κάτι που ίσως σου φανεί πως αποσκοπεί στο να σου κόψει τα φτερά.Η απάντηση της κοπέλας που σου λέει να κάνεις κάτι άλλο είναι η καλύτερη συμβουλή που μπορεί να σου δώσει κάποιος.Όχι ο οποιοσδήποτε.Κάποιος που είναι μέσα στα πράγματα και ξέρει.Αντιλαμβάνομαι πλήρως την πικρία και την απογοήτευση που νιώθεις αυτή τη στιγμή,καθώς και το συναίσθημα ''μου λένε ψέματα μην τους φάω τη θέση'' έχω περάσει από 'κει, το 'χω νιώσει και το 'χω ξεπεράσει!
Το πρόβλημα με τη σχολή μας (μιλάω για τη Γαλλική της Αθήνας) είναι πως οι καθηγήτριες και οι λιγοστοί, γνωστοί σε όλες μας, καθηγητές της, καθιστούν τόσο δύσκολο το να την τελειώσεις, που σε κάνουν να θεωρείς πως αφού τα κατάφερες, ο ΑΣΕΠ θα είναι για 'σένα παιχνιδάκι, ή ότι η όποια δυσκολία έρθει μπροστά σου θα είναι τουλάχιστον προσπελάσιμη.ΔΕΝ είναι έτσι.Όχι γιατί εσύ δεν είσαι αρκετά καλή για να περάσεις στον ΑΣΕΠ αλλά γιατί δεν υπάρχουν θέσεις.Θα τα δεις και μόνη σου αυτά.
Μη γράφω μακροσκελή κείμενα που κουράζουν.Μπες στο http://www.apf.gr/ να ενημερωθείς πλήρως, γράψου και στο Forum, μπες και στο σύλλογο με συνδρομή 60 ευρω αν θες... τα έχω κάνει κι εγώ αυτά...όχι πολλά χρόνια πριν από 'σένα, το 2007 τελείωσα.Και για ό,τι θες στείλε μου και μήνυμα. Και φροντιστήριο πήγα, και ΑΣΕΠ έδωσα.Φιλιά, και καλή τύχη σε ό,τι κάνεις!
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με τον ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών γαλλικής
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 11:37:51 μμ »
Ομάδα στο fb:
https://www.facebook.com/groups/212484332104984/ (ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ)
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159543
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 282
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 268
Σύνολο: 271

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.