*

Αποστολέας Θέμα: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α  (Αναγνώστηκε 484223 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostzo10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
    • Προφίλ
Tο δίκαιο είναι ότι προϋπηρεσία εχει καθένας x0.2...Τόσο δύσκολο είναι;;; Δηλαδή με το τώρινο σύστημα πώς κοιτάνε μέχρι και το 3ο δεκαδικό ψηφίο; πχ 4.567 μόρια  :o

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στο ΕΕΠ παρατήρησα ότι δεν αναφέρει καθόλου μοριοδότηση για το γνωστικό αντικείμενο.....
παίζει τέτοιο σενάριο? αναφέρει μόνο για διδακτορικό και μεταπτυχιακό στην ειδική....

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Θα ισχύει ο διορισμός των τρίτεκνων αναπληρωτών επι το 20% των προσλήψεων;

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Συμφωνω απολυτα....δεν εχει λογικη <15 δεν υπολογιζεται  και >15 υπολογιζεται..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Ελπίζω οι απόφοιτοι του Βόλου να είναι ευχαριστημένοι.....
Εγώ πάντως αν πω οτι είμαι δυσαρεστημένη θα είναι λίγο.
Με διψήφιο αριθμό ετών στην ΕΑ, με μεταπτυχιακό και θα είμαι κάτω από αποφοίτους του Βόλου που μόλις πήραν πτυχίο....
Για άλλη μια φορά όταν θες να κάνεις το κάτι επιπλέον για να γίνεις καλύτερος στη δουλειά σου, απλά νιώθεις τιμωρημένος....
Θα μου πείτε γιατί δερν πήγα να σπουδασω στυλ Βόλο. Η απάντηση είναι πολύ απλή. Δεν υπήρχε τότε το τμήμα! Ο μονός δρόμος για να κάνω αυτό που ήθελα ηταν αυτός που ακολουθησα.......

Καληνύχτα σας
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Παιδιά ηρεμήστε. Δεν είναι το τελικό σχέδιο.

Αποσυνδεδεμένος βικυ23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Και μονον που κάθε χρόνο οι 60.50 και 70.50 θα κατηφορίζουν από τον πίνακα αυτο φτάνει. Τι σχέδια για την ζωη σου να κανεις, τι οικογενεια να  κανεις αφου καθε χρόνο θα είσαι ολο και πιο μακρυα απο το σπίτι σου και οσο περνάνε τα χρόνια δεν θα δουλεύεις καθόλου γιατί θα προηγούνται οι των 2 σχολών απόφοιτοι που χρόνο με τον χρόνο λογικό είναι να πολλαπλασιάζονται. 

Αποσυνδεδεμένος bill325

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΑΠΟΣΥΡΣΗ ΤΩΡΑ!! αυτού του κατάπτυστου νομοσχεδίου που  εξυπηρετεί συμφέροντα της ειδικής αγωγής μόνο και μόνο επειδή κάθε μέρα ήταν παντού όπου υπήρχαν διευθύνσεις εκπαίδευσης και υπουργείο και ούρλιαζαν κατά των ΠΕ70.50 ΚΑΙ ΠΕ60.50!!

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Ηρεμήστε! Θα αποσυρθεί η πρόταξη. Δε στέκει νομικά!

Αποσυνδεδεμένος random

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Έχω κάποιες απορίες που ή εγώ δεν κατάλαβα καλά ή δε διευκρινίζονται:
1.   Με την παιδαγωγική επάρκεια στις τεχνικές ειδικότητες τι γίνεται; Θα μετράει πουθενά ή είτε έχεις είτε όχι ένα και το αυτό;
2.   Τι γίνεται σε περίπτωση ισοψηφίας; (Γιατί με τον νέο τρόπο υπολογισμού της προϋπηρεσίας που σου «κόβει» τις 14 μέρες και «πριμοδοτεί»  πάνω από 15 μέρες προϋπηρεσίας φαντάζομαι πως τέτοιες περιπτώσεις θα είναι πολλές!... Πόσο παράλογο είναι που κόβουν προϋπηρεσίες, όταν η κατάταξη πολλές φορές κρίνεται στη μέρα!)
Στους ΠΕ 61, 71, σε περίπτωση ισοψηφίας, διευκρινίζει πως θα παίζει ρόλο ο βαθμός πτυχίου. Στη δευτεροβάθμια; Θα παίζει άραγε ρόλο και ο ΑΣΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Ηρεμήστε! Θα αποσυρθεί η πρόταξη. Δε στέκει νομικά!

@vickyN  μπορείς να μας πεις νομικά γιατί δεν στέκει;

Παιδιά ηρεμήστε. Δεν είναι το τελικό σχέδιο.

@ermionoula  σωστό, ηρεμία, τεκμηριωμένες θέσεις στην διαβούλευση και όχι φωνές κλάματα και αερολογίες

Ελπίζω οι απόφοιτοι του Βόλου να είναι ευχαριστημένοι.....
Εγώ πάντως αν πω οτι είμαι δυσαρεστημένη θα είναι λίγο.
Με διψήφιο αριθμό ετών στην ΕΑ, με μεταπτυχιακό και θα είμαι κάτω από αποφοίτους του Βόλου που μόλις πήραν πτυχίο....
Για άλλη μια φορά όταν θες να κάνεις το κάτι επιπλέον για να γίνεις καλύτερος στη δουλειά σου, απλά νιώθεις τιμωρημένος....
Θα μου πείτε γιατί δερν πήγα να σπουδασω στυλ Βόλο. Η απάντηση είναι πολύ απλή. Δεν υπήρχε τότε το τμήμα! Ο μονός δρόμος για να κάνω αυτό που ήθελα ηταν αυτός που ακολουθησα.......

Καληνύχτα σας

@emmaki εσύ είσαι μόνιμη με οργανική σε κεδδυ αν δεν κάνω λάθος. Επομένως μέχρι να γίνει ΑΣΕΠ ειδικής για να προσληφθεί ΠΕ61 δεν έχεις θέμα. Σύμφωνα με τον σχέδιο όλες οι θέσεις γίνονται για ΠΕ61 ΠΕ71 αλλά όσοι ΠΕ60.50 ΠΕ70.50 έχουν οργανική την κρατάνε μέχρι να φύγουν από την υπηρεσία. Άρα κρατάς την οργανική σου.

Λέει επίσης ότι στις κενές οργανικές θέσεις
"Στις παραπάνω θέσεις τοποθετούνται με μετάθεση ή με απόσπαση ή με πρόσληψη ως αναπληρωτές
πλήρους ή μειωμένου ωραρίου, ή ως ωρομίσθιοι με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου και οι
εκπαιδευτικοί των κλάδων ΠΕ60.50 και ΠΕ70. 50 σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 21 και
22 του παρόντος νόμου."

άρα μπορείς να πάρεις μετάθεση αρκεί να είναι κενή θέση. Συμπέρασμα αν ισχύσουν έτσι όπως είναι τα πράγματα τότε δεν νομίζω να έχετε θέμα στην Α/θμια οι μόνιμοι γιατί ΑΣΕΠ ειδικής θα γίνει "αργότερα" αλλά και όταν γίνει δεν νομίζω να προσλάβει πολλούς. Σε κάθε περίπτωση δεν θα έχεις θέμα να αλλάξεις και οργανική πιστεύω και μέχρι να γίνουν όλα αυτά μπορεί να έχει αλλάξει και ο νόμος αυτός.

Θα ισχύει ο διορισμός των τρίτεκνων αναπληρωτών επι το 20% των προσλήψεων;

@Eva 02 αυτό είναι καίριο ερώτημα! κατά την γνώμη μου δεν μπορεί να μην ισχύσει γιατί θα είναι παραβίαση της ισότητας γενικής-ειδικής, αν ισχύει στην γενική πρέπει να ισχύσει και στην ειδική.

Καλησπέρα, να κάνω μια ερώτηση ο βαθμός πτυχίου πως θα υπολογίζεται;
@athinaki  το λέει εδώ:
Παράθεση
Ο βαθμός του πτυχίου: για πτυχία με βαθμολογική κλίμακα από ένα (1) έως δέκα (10)
υπολογίζεται μια (1) μονάδα για κάθε βαθμό του πτυχίου πάνω από το βαθμό πέντε (5), καθώς
και κλάσματα αυτής με αναγωγή στο δεύτερο δεκαδικό ψηφίο. Σε περίπτωση που η κλίμακα
είναι διαφορετική, ο βαθμός υπολογίζεται με αναγωγή στην κλίμακα αυτή.

αν έχεις πτυχίο με βαθμό 8,2 τότε παίρνεις 3,2 μόρια. Αν έχει πτυχίο με βαθμό που δεν αναφέρεται στην κλίμακα 1 έως 10 τότε πρέπει να το κάνεις αναγωγή  με μια μέθοδο των τριών.

Έχω κάποιες απορίες που ή εγώ δεν κατάλαβα καλά ή δε διευκρινίζονται:
1.   Με την παιδαγωγική επάρκεια στις τεχνικές ειδικότητες τι γίνεται; Θα μετράει πουθενά ή είτε έχεις είτε όχι ένα και το αυτό;
2.   Τι γίνεται σε περίπτωση ισοψηφίας; (Γιατί με τον νέο τρόπο υπολογισμού της προϋπηρεσίας που σου «κόβει» τις 14 μέρες και «πριμοδοτεί»  πάνω από 15 μέρες προϋπηρεσίας φαντάζομαι πως τέτοιες περιπτώσεις θα είναι πολλές!... Πόσο παράλογο είναι που κόβουν προϋπηρεσίες, όταν η κατάταξη πολλές φορές κρίνεται στη μέρα!)
Στους ΠΕ 61, 71, σε περίπτωση ισοψηφίας, διευκρινίζει πως θα παίζει ρόλο ο βαθμός πτυχίου. Στη δευτεροβάθμια; Θα παίζει άραγε ρόλο και ο ΑΣΕΠ;


@random   στο
1. δεν λέει τίποτα, αλλά θεωρώ ότι ισχύει ότι ισχύει και στην γενική, δηλαδή πρέπει να έχεις παιδαγωγική επάρκεια και στους προηγούμενους νόμους δεν θυμάμαι να έλεγε τίποτα αλλά ίσχυε.
στο
2. πρέπει να το ξεχάσαν, πρέπει να το τους το πούμε στην διαβούλευση.
Ο ΑΣΕΠ δεν παίζει ρόλο για την ώρα.

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Από την στιγμή που διαχωρίζουν τα σεμινάρια σε 1 και 1.5 μόριο γιατί δεν κάνουν το ίδιο και στα μεταπτυχιακά;Το ίδιο είναι το μεταπτυχιακό των 2 χρόνων στο πανεπιστήμιο της Αθήνας με τις πρακτικές και τις εξετάσεις που έφτυσες και αίμα για να μπεις με το μεταπτυχιακό Βουλγαρίας που μπήκε κι η κουτσή Μαρία και το τελείωσε σε 9 μήνες πηγαίνοντας Βουλγαρία 6-7 φορές;Και πρακτική μιας φοράς έτσι;

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
@ Kinegeiros
 Γιατί το νομοσχέδιο δημιουργεί ειδικούς παιδαγωγούς δύο ταχυτήτων.
Επίσης, θα πρέπει να ισχύουν τα ίδια κριτήρια στη Α/θμια και Β/θμια. Όχι διαφορετικά, επειδή ιδρύθηκε από το πουθενά μία αυτόνομη σχολή ειδικής αγωγής προπτυχιακού επιπέδου, δεν έχω καταλάβει ακόμη για ποιο λόγο.
Το κράτος κατάργησε τα διδασκαλεία που στοίχιζαν λιγότερο και συντηρεί μία σχολή (ή μάλλον ΔΥΟ αν υπολογίσουμε και το ΠΑΜΑΚ) 4 ετών!!!!
Όσο για ΑΣΕΠ ειδικής αγωγής δε νομίζω να γίνει, τουλάχιστον όσο έχουμε μνημόνια και απολύσεις.

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
........και για να συμπληρώσω : δεν υποτιμώ σε καμία περίπτωση τους συναδέλφους ΠΕ 71, ωστόσο θεωρώ δίκαιο να μοριοδοτηθούν όπως και όλοι οι υπόλοιποι.
Επίσης, ποτέ δεν υποστήριξα την πρόταξη των μεταπτυχιακών, που ίσχυε στον προηγούμενο νόμο. Είμαι κατά της οποιασδήποτε πρόταξης και υπέρ του συστήματος μοριοδότησης, όπως ακριβώς και στη δευτεροβάθμια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 169
Σύνολο: 169

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.