*

Αποστολέας Θέμα: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α  (Αναγνώστηκε 484239 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
@kinegeiros
Tα επιχειρήματά μου είναι νομικά.
Οι ειδικοί παιδαγωγοί πολλαπλών ταχυτήτων δημιουργούνται από τη νομοθεσία και προϋπήρχαν εξαιτίας της. Αυτό επιτέλους πρέπει να σταματήσει. Μας δίνεται μία ευκαιρία!
Επίσης, το ότι υπάρχει αυτόνομη σχολή ειδικής αγωγής στην Ελλάδα (η μοναδική ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ!-αδυνατώ να το κατανοήσω) εμένα προσωπικά δε μου λέει κάτι.
Φυσικά δεν υποτιμώ τους εκπαιδευτικούς ΠΕ 71 με κανέναν τρόπο (για ποιο λόγο άλλωστε, δε φταίνε σε κάτι). Ωστόσο, υποστηρίζω τη μοριοδότησή τους ισάξια με αυτή των ΠΕ 70.50. Καμία πρόταξη!
Τέλος, αλήθεια πως άραγε θα αντιδρούσαν οι γιατροί αν υπήρχε αυτόνομη σχολή καρδιολογίας στην Ελλάδα? Ή οι δικηγόροι με μία σχολή ποινικολογίας? Θα γινόταν μάλλον πανικός!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Dimleo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ερώτηση χωρίς παρακαλώ να πέσουν να με φάνε παρατάξεις συναδέρφων με μεταπτυχιακά, διδακτορικά.. Είμαι αναπληρωτής δευτεροβάθμιας στην ειδική. Συμπληρώνω 29 μήνες και κάτι (στην ειδική) τον Ιούνιο με μόνο σεμινάριο(πριν το 2010) και ένα μεταπτυχιακό πάνω στα Μαθηματικά ( όχι ειδική αγωγή). Επειδή όντως δε γράφεται ξεκάθαρα δικαιούμαστε τελικά από του χρόνου να κάνουμε αίτηση για τους πίνακες ειδικής χωρίς συμπληρωμένο το 30μηνο? Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις διευκρινήσεις

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δικαιούσαι να τα κάνεις μιας και έχεις πάνω από 10 μήνες προϋπηρεσία αλλά κατατάσσεσαι στο τέλος...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Σίγα το διδακτορικό....... Εγώ ρε έχω 3 χρόνια προϋπηρεσίας (καλής, κακής οι μαθητές και ο Θεός το ξέρουν....)!!!!!!! Τι να μου πει το γατάκι ο επίκουρος;;;;;;; ΕΕΕΕΕΕΕ;;;;;;


τα ίδια θα λέγανε και οι φοιτητές για τον επίκουρο, 4 χρόνια τους τα έπρηξε.  Τελικά δεν μονιμοποιήθηκε και το γύρισε στο αναπληρωτιλίκη. Λέγετε ότι το διδακτορικό του το έκανε στην Υπερδνειστερία.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2014, 02:09:24 πμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Gast00

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ερώτηση χωρίς παρακαλώ να πέσουν να με φάνε παρατάξεις συναδέρφων με μεταπτυχιακά, διδακτορικά.. Είμαι αναπληρωτής δευτεροβάθμιας στην ειδική. Συμπληρώνω 29 μήνες και κάτι (στην ειδική) τον Ιούνιο με μόνο σεμινάριο(πριν το 2010) και ένα μεταπτυχιακό πάνω στα Μαθηματικά ( όχι ειδική αγωγή). Επειδή όντως δε γράφεται ξεκάθαρα δικαιούμαστε τελικά από του χρόνου να κάνουμε αίτηση για τους πίνακες ειδικής χωρίς συμπληρωμένο το 30μηνο? Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις διευκρινήσεις
Με τα δεδομένα που έχουμε μέχρι στιγμής αν το και κάτι είναι πάνω από 15 μέρες (29 μήνες και κάτι) είσαι μέσα... Εγώ πιστεύω ότι θα υπάρξουν πολλές αλλαγές μέχρι τη μέρα ψηφοφορίας...

Αποσυνδεδεμένος τσολιαδάκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 741
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Να ρωτήσω κάτι; Αν κάποιος χωρίς προϋπηρεσία στην ειδική αγωγή, αλλά με ένα σεμινάριο( πριν το 2014), θα έχει 1 μόριο και θα μπορεί να μπει στον πίνακα ειδικής; 

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
@kinegiros
Ειλικρινά δεν είναι το θέμα αν ΕΓΩ είμαι μόνιμη. Δεν είναι το θέμα αν δεν σχεδιάζεται να γίνει ΑΣΕΠ τα επόμενα χρονια.
Για μένα το θέμα είναι η καθαρή, πιο καθαρή δεν γίνεται, υποβάθμιση ακαδημαϊκών τίτλων υπέρ κατώτερων.

Και σαφώς οι απόφοιτοι του Βόλου και του Μακεδονίας ήταν αδικημενοι με το προηγούμενο σύστημα, αλλά δεν διορθωνεις μια αδικία δημιουργώντας άλλες παράλογες και εξωφθαλμες.
Λυση; Μοριοδοτηση των προσόντων και της προ υπηρεσίας! Έτσι και οι 71/61 θα μπορούν να δουλεύουν και δεν θα απειλούνται (ελάχιστοι είναι αυτοί που έχουν την προϋπηρεσία τους), αλλά και όσοι προσπάθησαν για το κάτι παραπάνω.....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Να ρωτήσω κάτι; Αν κάποιος χωρίς προϋπηρεσία στην ειδική αγωγή, αλλά με ένα σεμινάριο( πριν το 2014), θα έχει 1 μόριο και θα μπορεί να μπει στον πίνακα ειδικής;


ΟΧΙ δεν μπαινει στους πινακες κι αν ηταν μεχρι τωρα οπως η αφεντια μου θα βγει με το καλο

Αποσυνδεδεμένος manolai

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
@Winona @Demek , κάποιος με 29 μήνες έχει 5,8 μόρια + 1 σεμινάριο = 6,8 δεν προσπερνάει κάποιον στον πίνακα με μεταπτυχιακό 3 μόρια και ένα χρόνο προυπηρέσια 1,8  = 4,8 ??

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Όχι, διότι έχεις κάτω από 30 μήνες προϋπηρεσία και το νομοσχέδιο λέει ''Εφόσον δεν καλύπτονται οι θέσεις με εκπαιδευτικούς με τα παραπάνω προσόντα (δλδ διδακτορικο, μεταπτυχιακό, 30 μηνες κλπ) προσλαμβάνονται εκπαιδευτικοί που έχουν προϋπηρεσία μεγαλύτερη των δέκα (10) μηνών διδακτικών, η οποία αποκτήθηκε από πρόσληψη στην ΕΑΕ μέσω του ενιαίου πίνακα αναπληρωτών γενικής εκπαίδευσης''.
άρα κατατάσσεσαι μετά από ΟΛΑ τα μεταπτυχιακά ακόμα και από αυτούς που δεν έχουν καθόλου προϋπηρεσία και μόνο μεταπτυχιακό.

Αποσυνδεδεμένος brad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όχι, διότι έχεις κάτω από 30 μήνες προϋπηρεσία και το νομοσχέδιο λέει ''Εφόσον δεν καλύπτονται οι θέσεις με εκπαιδευτικούς με τα παραπάνω προσόντα (δλδ διδακτορικο, μεταπτυχιακό, 30 μηνες κλπ) προσλαμβάνονται εκπαιδευτικοί που έχουν προϋπηρεσία μεγαλύτερη των δέκα (10) μηνών διδακτικών, η οποία αποκτήθηκε από πρόσληψη στην ΕΑΕ μέσω του ενιαίου πίνακα αναπληρωτών γενικής εκπαίδευσης''.
άρα κατατάσσεσαι μετά από ΟΛΑ τα μεταπτυχιακά ακόμα και από αυτούς που δεν έχουν καθόλου προϋπηρεσία και μόνο μεταπτυχιακό.


Δεν καταλαβαίνω κάτι... Υπάρχουν τα τελευταία χρόνια πίνακες αναπληρωτών β/θμιας ΕΑ που εξαντλήθηκαν και έγιναν προσλήψεις από τους πίνακες αναπληρωτών ΓΕΝΙΚΗΣ εκπαίδευσης;;; Και αν κάποιος έχει προϋπηρεσία 15 ή 10 ή 5 μηνών  η οποία αποκτήθηκε από πρόσληψη στην ΕΑΕ μέσω των πινάκων ΕΙΔΙΚΗΣ αγωγής και δεν έχει άλλο προσοόν, μπορεί να κάνει τα χαρτιά του ή όχι;;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2014, 11:48:22 πμ από brad »
"Ό,τι είναι, είναι. Ό,τι δεν είναι, δεν είναι. Απορροφάσαι τόσο με εκείνο που δεν είναι, ώστε χάνεις αυτό που είναι."

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μπορεί να κάνει τα χαρτιά του χωρίς να έχει κανένα άλλο προσόν αρκεί να έχει 10 μήνες και πάνω προϋπηρεσία στην ειδική.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2014, 12:03:40 μμ από Winona »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Ίσως υπάρχουν κάποιες αδικίες και στην διαβούλευση θα πρέπει να επισημανθούν. Αποκλείει για ελάχιστα μόρια κάποιους. Ίσως στην φιλοσοφία του υπουργείου είναι να αποκτήσουν και αυτοί τουλάχιστον μεταπτυχιακό για να θεωρηθούν επαρκείς.
Σε γενικές γραμμές το θεωρώ δίκαιο.

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συμφωνώ με sikat.Γίνεται επιτέλους ένας διαχωρισμός των επιστημονικών από τα κοινωνικά κριτήρια,κάτι πολύ δίκαιο,αλλά ίσως πρέπει να υπάρξουν κάποιες τροποποποιήσεις π.χ από τη στιγμή που διαφοροποιούν τα σεμινάρια με αυτή τη λογική πρέπει να διαφοροποιηθούν και τα μεταπτυχιακά του 1 και 2 ετών.Διαφορετικά ίδια μοριοδότηση και για τα σεμινάρια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159507
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 292
Σύνολο: 308

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.