*

Αποστολέας Θέμα: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού  (Αναγνώστηκε 66297 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 01:04:17 μμ »
πόσες υπογραφές χρειάζονται για να το πάρουν πίσω αυτό το ''βιβλίο''? και γιατί δεν τις μαζέψαμε ακόμη?

Πέρα απο το ότι είναι ασπρόμαυρο, τι δεν σου άρεσε;


 

Κείμενα που απευθύνονται σε μεγαλύτερα παιδιά.



Αν ξεκινούν τα παιδιά να γράφουν από την Τρίτη, έχει αρκετές ασκήσεις για να μάθουν να γράφουν?


Μεγάλα κείμενα από το πρώτο μάθημα.



Τραγούδια με λεξιλόγιο που δεν περιέχεται στα μαθήματα, κάποια ιδιαίτερα μακροσκελή 




Επίσης, καθώς δεν μιλάει κανείς για βιβλίο εργασιών, are you pondering what i’m pondering?



σε αυτα συμφωνω κ εγω. συν το λεξιλογιο που καποια σημεια μου φανηκε δυσκολο για αυτο το επιπεδο.

η παρουσιαση των γραμματων κ γραμματικη, που λες ericpacker, ειναι στο βιβλιο συμφωνα με την λογικη της Ματθαιουδακη. οσο μπορω να καταλαβω κ απο αυτα που μας ελεγε. στα γραμματα δεν διαφωνω μαζι της. αλλωστε κ στα ελληνικα πλεον δεν ξεκινανε με το α, β κτλπ. (ετσι δεν ειναι δασκαλοι? διορθωστε με αν κανω λαθος.)
στην "γραμματικη" να σου πω δεν εχω δει αν δουλευει αυτος ο επικοινωνιακος τροπος διδασκαλιας, μενω στον παραδοσιακο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 01:53:13 μμ »
Κοιταζοντας το καινουριο βιβλιο για την Γ' Δημοτικου εχω να κανω τις εξης παρατηρησεις :
1.Ο τροπος εκμαθησης των γραμματων ακολουθει τη λογικη οτι αποφευγω την αναλυτικοσυνθετικη μεθοδο ,οπως ακριβως και στα βιβλια του Δημοτικου για τη εκμαθηση της Ελληνικης γλωσσας .Τωρα αν αυτη η μεθοδος ειναι πιο αποτελεσματικη δεν ειναι και ευκολο να απαντηθει.Απλως εντασσει τα γραμματα με βαση καποιες θεματικες ενοτητες οπως ειδα και στο τελος τα παρουσιαζει ολιστικα.Υπαρχει  και η αντιληψη οτι ετσι οι μαθητες γινονται πιο αποτελεσματικοι στην ορθογραφια .

2.Τα κειμενα ειναι αδιαφορα κατα τη γνωμη μου και σιγουρα αρκετα απαιτητικα για μαθητες που δεν ειχαν προηγουμενη επαφη με τη γλωσσα(βλεπε μαθητες του Δημοτικου στο Καστελοριζο ).

3.Αν υποθεσουμε οτι προσπαθει να "πιασει" και μαθητες με χαμηλοτερο επιπεδο ,υπαρχουν ασκησεις κατα τη γνωμη μου που ειναι μεχρι και για νηπιαγωγειο .Ετσι δεν νομιζω οτι εξυπηρετει το στοχο της διαφοροποιημενης παιδαγωγικης και καλα.

Σιγουρα ειναι μια προσπαθεια που νομιζω θα δειξει πως θα παει και επισης πιστευω οτι ο εκπαιδευτικος των μεγαλων πολεων εχει ενα υλικο πιο καταλληλο στα χερια του καθως οι μαθητες κακα τα ψεμματα ηδη στην Γ' Δημοτικου ηδη εχουν μεγαλο input απο τα φροντιστηρια ...
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 02:03:22 μμ »
[


Ασαφής παρουσίαση νέου λεξιλογίου. Αλλού με εικόνες, αλλού με listening, αλλού με αντιστοίχιση.

Μεγάλα κείμενα από το πρώτο μάθημα.



Αυτο δεν το βρισκω κακο.Αν υποθεσουμε οτι μιλαμε για μαθητες με διαφορετικο learning style ,νομιζω οτι αυτη η ποικιλια βοηθα προς αυτη την κατευθυνση .
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 03:54:09 μμ »
Εσένα τι σου άρεσε σ’ αυτό το ‘βιβλίο’?

θα συμφωνησω και γω. δεν μπορω να καταλαβω τι σας αρεσε απ'αυτο το βιβλιο. και αν κατσω να το συγκρινω και με το περσινο που ειχα καμια απουτως σχεση.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 04:53:08 μμ »
Το βιβλίο αυτό κατα την γνώμη μου έχει γραφτεί λαμβάνοντας ως δεδομένο το ότι τα παιδιά θα διδάσκονται Αγγλικά στην Πρώτη και Δευτέρα με τον τρόπο που έχει ορίσει το Υπουργείο (απλά και μόνο προφορικά, τπτ γραπτά). Οπότε ήδη έχουν ακούσει κάτι για χρώματα, για ρούχα, για ζωάκια κτλ. Απλά δεν τα έχουν δει γραπτά.
Όσο βλέπω το βιβλίο τόσο περισσότερο μ'αρέσει (δεν έχω τον χρόνο να το δω διεξοδικά αλλά θα το κάνω κάποια στιγμή). Φυσικά στην πράξη θα φανεί και συμφωνώ οτι θα ήθελα και ένα Workbook έτσι για παραπάνω εξάσκηση και ένα CD για κάθε παιδί για να ακούνε τα τραγούδάκια σπίτι, ή για να ακούνε το καινούργιο λεξιλόγιο. Πάντως έχω ενθουσιαστεί με το ότι τα γράμματα δεν παρουσιάζονται αλφαβητικά αλλά είναι θεματικά χωρισμένα, toys, clothes κτλ. Οπότε διαφωνώ με την EricPaker οτι η παρουσίαση είναι χαώδης. Δεν είναι χαώδης είναι θεματική.  Ταιριάζει πιο πολύ στον τρόπο που διδάσκω και καταλαβαίνω το ότι κάποιος που χρόνια διδάσκει διαφορετικά και έχει οργανώσει διαφορετικά το υλικό του θα του φανεί πολύ δύσκολο να προσαρμοστεί στην οργάνωση ενός τέτοιου βιβλίου. Επίσης θα ήθελα να σχολιάσω το 'ασαφής παρουσίαση νέου λεξιλογίου. Αλλού με εικόνες, αλλού με listening, αλλού με αντιστοίχιση' νομίζω οτι ο σκοπός είναι να βιώσουν οι μαθητές διαφορετικούς τρόπους εκμάθησης του λεξιλογίου για να αντιληφθουν και τι τους ταιριάζει καλύτερα, πως μαθαίνουν ευκολότερα. Θα συμφωνήσω όμως στο ότι τους αρέσει να υπάρχουν κάποιες 'ρουτίνες' οπότε μπορείς π.χ. να έχεις εσύ κάποια flashcards με τα οποία κάθε φορά θα παρουσιάζεις το λεξιλόγιο. Μακάρι να μας έδιναν και τέτοιο υλικό (flashcards). Όσο για την γραμματική υπάρχει το focus on form απλά είναι focus on form και όχι focus on forms οπότε μαθαίνουμε την γραμματική μέσα σε μια επικοινωνιακή περίσταση (είναι κρυμμένη η γραμματική) . Άλλωστε στο τέλος της χρονιάς οι μαθητές θα αξιολογηθούν με βάση το τι μπορούν να επικοινωνήσουν στην Αγγλική γλώσσα.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 05:30:56 μμ »
Επίσης επειδή πέρσι είχα Γ' -Δ' συνδιδασκαλία περιέχει θέματα που παρουσιάζονται στο βιβλίο της Δ'. (π.χ. τι υπάρχει στο σχολείο, στην τάξη, φαγητά ,δουλειές του σπιτιού, ζώα). Άρα η οργάνωση του είναι κατάλληλη και για τάξεις συνδιδασκαλίας Γ΄-Δ΄. Εγώ έτσι θεματικά διδαξα πέρσι και μου βγήκε πολυ καλά. Απλά οι απαιτήσεις μου ήταν διαφορετικές απο κάθε τάξη.

Αποσυνδεδεμένος ericPaker

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 10:49:34 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2012, 11:49:27 πμ από ericPaker »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 12:07:24 πμ »

Η αλήθεια είναι ότι με αυτά τα ‘βιβλία’ μπορείς να κάνεις συνδιδασκαλία Γ’-Δ’-Ε’-ΣΤ’ μαζί κάποιες φορές.
 

Αν έχεις  τίποτα ιδέες για συνδιδασκαλία Ε'-Στ' με τα υπάρχοντα βιβλία του υπουργείου θα ήθελα πάρα πολύ να ακούσω τις ιδέες σου στο topic : http://www.pde.gr/index.php?topic=23701.msg491099#msg491099
Το ότι μπορεί να έχουμε διαφορετικές απόψεις για το βιβλίο της Γ' δεν σημαίνει τίποτα. Μπορεί να έχεις παρατηρήσει κάποιες θεματικές ομοιότητες στα δύο βιβλία ή κάποια άλλη σύνδεση που δεν την έχω δει εγώ.
Ευχαριστώ πολύ.
Αν είσαι Ο EricParker χιλια συγνώμη.

Αποσυνδεδεμένος ericPaker

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 04:19:22 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2012, 11:49:39 πμ από ericPaker »

Αποσυνδεδεμένος alarti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 09:13:28 μμ »
καλησπερα... μια ερωτηση.. αφου ξεραν οτι το βιβλιο θα ειναι ασπρομαυρο τι μου βαζουν πρωτη θεματικη τα χρωματα?????
πως θα τα διδαξω σε ασπρομαυρο βιβλιο??? παραλογο????
επισης, ριξτε μια ματια στα teacher's notes... πρεπει να παρακινησουμε τα παιδια να βαψουν όλες τις εικόνες του βιβλιου
 (κιναισθητικά γαρ...). Επιτηδες το καναν λοιπον ετσι...

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 10:21:00 μμ »
Προτιμώ να το βάλουν στη λίστα με τα εγκεκριμένα και να το παίρνει όποιος θέλει. :P Μου 'ρχεται να παραγγείλω βιβλία και να τα πληρώσω απ την τσέπη μου.

Αποσυνδεδεμένος katerinaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 05:15:52 μμ »
Πρακτικά τώρα: τα βιβλία δεν έχουν έρθει ακόμα. Οπότε τι κάνουμε; Ξεκινάμε τα γράμματα με τη σειρά που τα έχει το magic book;

Αποσυνδεδεμένος alarti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 08:29:23 μμ »
Εγω ηδη ξεκινησα. Βρηκα τα flashcards, πηρα τα ζαρια μου (dice games) και μπαλονια... και ο θεος βοηθος
Οι φωτοτυπιες βγαινουν αρκετα κακες ωστοσο...

Αποσυνδεδεμένος ericPaker

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 01:20:00 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2012, 11:43:26 πμ από ericPaker »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 541
Σύνολο: 561

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.