*

Αποστολέας Θέμα: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού  (Αναγνώστηκε 66374 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
http://rcel.enl.uoa.gr/peapABC/peapC/book.pdf

Πώς σας φαίνεται; Το έριξα μια ματιά και μου άρεσε μπορώ να πω :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 11:42:23 μμ »
Μάλιστα, δουλεύαμε λίγο καλύτερα στην τρίτη επειδή είχαμε βιβλία εκτός Υπουργείου, πάει τώρα κι αυτό...

Δεν θέλω να'μαι απαισιόδοξη, αλλά επιφυλακτική είμαι σίγουρα.
Τις επόμενες μέρες που θα το κοιτάξω καλύτερα, θα σου πω τη γνώμη μου!  ;)

(Το ωραίο βέβαια είναι ότι όλα αυτά θα γίνουν φέτος, που δεν έχουμε βιβλία!!!)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2011, 11:43:59 μμ από Joanna Bear »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 11:45:59 μμ »
Λίγο άσχετο με το θέμα...
Να στείλω την κόρη μου ( Γ' Δημοτικού) σε φροντιστήριο Αγγλικών;
Αρκεί η δουλειά στο σχολείο; 

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 11:55:24 μμ »
δεν προλαβα να το δω καλα. κραταω στα θετικα το ονομα της ματθαιουδακη στην επιμελεια, στο συντονισμο κ στη συγγραφικη ομαδα.
τωρα, γιατι ασπρομαυρο? ή αυτο ειναι το προσχεδιο?


υγ. μα καλα, βαλαν το joycey στα ηχητικα? ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2011, 11:57:19 μμ από evi06 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 11:56:24 μμ »
Λίγο άσχετο με το θέμα...
Να στείλω την κόρη μου ( Γ' Δημοτικού) σε φροντιστήριο Αγγλικών;
Αρκεί η δουλειά στο σχολείο;
Θα πώ απλά την γνώμη μου. Κάποιοι μπορεί να διαφωνήσουν. Αν θες απλά να τα πάει καλά στο σχολείο αρκεί η δουλειά στο σχολείο, αν θέλεις να μάθει Αγγλικά για να πάρει κάποιο πτυχίο, π.χ. Lower καλό είναι να αρχίσει Αγγλικά σε φροντιστήριο. Στο σχολείο τα Αγγλικά, προς το παρόν τουλάχιστον, δεν στοχεύουν στην απόκτηση κάποιου πιστοποιητικού γλωσσομάθειας.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 11:56:53 μμ »
Λίγο άσχετο με το θέμα...
Να στείλω την κόρη μου ( Γ' Δημοτικού) σε φροντιστήριο Αγγλικών;
Αρκεί η δουλειά στο σχολείο; 

Πιστεύω ότι εξαρτάται από τον εκπαιδευτικό που θα της τύχει.
Γενικά πάντως στον κλάδο μας (και δη στην Πρωτοβάθμια) βλέπω και παλιούς και νέους συναδέλφους να δουλεύουν με αρκετή όρεξη.
Προτείνω να μην την πας φροντιστήριο, παρακολούθησε στενά την πορεία και την πρόοδό της αυτήν τη χρονιά και αναλόγως θα κρίνεις για τα επόμενα χρόνια.

Συχνά γίνεται πολύ καλή δουλειά, καλύτερη από τα φροντιστήρια.
Το κακό είναι ότι δεν το εκτιμούν αυτό οι γονείς, επειδή νομίζουν ότι μόνο αν πληρώσουν, θα μάθουν τα παιδιά τους κάτι αξιόλογο.
Προσωπικά λαχταρούσα να έχω παιδιά που ΔΕΝ πήγαιναν φροντιστήριο, έκανα ό,τι πέρναγε από το χέρι μου, για να τους μάθω όχι μόνο όσα προβλέπονταν, αλλά όσα ήταν δυνατόν, αλλά απογοητεύτηκα...

Τα περισσότερα σνόμπαραν (επειδή πήγαιναν φροντιστήριο και θεωρούσαν υποδεέστερα τα Αγγλικά του Δημοτικού, συχνά μάλιστα μου το έλεγαν κατάμουτρα, πόσω μάλλον όταν ...τολμούσα να τα διορθώσω) και δεν με άφησαν να τους δώσω όσα ήθελα. Στην Κρήτη αυτά.
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 12:00:17 πμ »
δεν προλαβα να το δω καλα. κραταω στα θετικα το ονομα της ματθαιουδακη στην επιμελεια, στο συντονισμο κ στη συγγραφικη ομαδα.
τωρα, γιατι ασπρομαυρο? ή αυτο ειναι το προσχεδιο?


υγ. μα καλα, βαλαν το joycey στα ηχητικα? ;D

Δεν το πρόσεξα οτι έβαλαν τον Joycey στα ηχητικά :) χεχε. Δίκιο έχεις. Καλά έκαναν :) Η Ματθαιουδάκη είναι εγγύηση :P

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 12:02:30 πμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις... με κατατοπίσατε...  :-\  :)

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 12:08:18 πμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις... με κατατοπίσατε...  :-\  :)
:)
Όταν έρθει η ώρα, πες μας τι έκανες τελικά!
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 12:16:20 πμ »
Λίγο άσχετο με το θέμα...
Να στείλω την κόρη μου ( Γ' Δημοτικού) σε φροντιστήριο Αγγλικών;
Αρκεί η δουλειά στο σχολείο;
Στο σχολείο τα Αγγλικά, προς το παρόν τουλάχιστον, δεν στοχεύουν στην απόκτηση κάποιου πιστοποιητικού γλωσσομάθειας.
Αυτό μας είπαν στα ΠΕΚ ότι θα αλλάξει δραματικά από φέτος ή τουλάχιστον γίνεται σοβαρός προγραμματισμός ώστε να υπάρχει συγκεκριμένη ύλη που θα πρέπει οπωσδήποτε να καλυφθεί σε κάθε τάξη, ώστε να αποκτηθεί το πρώτο τουλάχιστον πιστοποιητικό γλωσσομάθειας στο Δημοτικό και στο Γυμνάσιο τα επόμενα.

Προσωπικά γνωρίζω συναδέλφους (μονίμους, φυσικά, που κάνουν 2-3 τουλάχιστον χρόνια μαζεμένα στο ίδιο σχολείο και ως εκ τούτου μπορούν να οργανωθούν σχετικώς), που προετοίμαζαν μαθητές της Δ' τάξης για το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας. Χωρίς να τους το απαιτήσει κανένας.
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος mariag_83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Home is where your heart is (ΠΕ06)
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 12:31:56 πμ »
όπως και πολλοί απόφοιτοι του ΑΠΘ,έτσι κι εγώ είχα καθηγήτρια τη Ματθαιουδάκη.Η γυναίκα είναι αστέρι!Περιττό να πω ότι είχα πάρει μάθημά της πριν 8χρόνια(Διδ.Θεωρία και Πράξη)και μου έχουν μείνει αρκετά στο μυαλό-όχι γιατί τα διάβασα,αλλά μου μείναν από την παράδοση!Τα νέα ήταν πολύ ευχάριστα!!!
Πρόσεχε τι εύχεσαι,γιατί μπορεί όταν το αποκτήσεις να μην έχεις τι να το κάνεις...

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 12:40:05 πμ »

Συμφωνώ Joanna Bear γιατί αν ρίξεις μια ματιά εδώ  στην ιστοσελίδα του Παν/μίου 
Αθηνών: http://rcel.enl.uoa.gr/xenesglossesjuly2011 στο ενιαίο πρόγραμμα σπουδών για τις Ξένες γλώσσες και κυρίως στο δεύτερο μέρος που έχει το οργανόγραμμα δείχνει ακριβώς τι πρέπει να διδαχτεί για να μπορούν να δίνουν το κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας είτε για επιπεδο Α1, Α2, Β1 και Β2. Πιστεύεις οτι οι καθηγητές θα μπορέσουν άμεσα να οργανωθούν και να οργανώσουν και το υλικό τους για να το ακολουθήσουν; μακάρι. Επίσης υπάρχουν σχολεία που δεν έχουν καθηγητή Αγγλικών απο την αρχή της χρονιάς (ενώ τα φροντιστήρια αρχίζουν κανονικά απο την αρχή της χρονιάς). Επίσης ο αριθμός των μαθητών στο φροντιστήριο είναι μικρότερος και τα προβλήματα στην τάξη νομίζω οτι είναι μικρότερα απ οτι αυτά στο σχολείο. Έχω παρατηρήσει οτι τα παιδιά που μου δημιουργούν το μεγαλύτερο πρόβλημα στην τάξη συνήθως έχουν παρατήσει το φροντιστήριο (ίσως γιατί εκεί το κλίμα δεν σηκώνει πολλά πολλά). Αυτό με τους μόνιμους που έχουν 2-3 χρόνια τις ίδιες τάξεις φοβάμαι οτι είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Αλλα σίγουρα έτσι μπορείς να κάνεις καλύτερη δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 12:48:02 πμ »
καλα τα λεμα κ οι αρμοδιοι να το αξιολογησουν θα ειναι οι συναδελφοι που θα το δουλεψουν. ελπιζω στο τελος της χρονιας να "περασουν" αυτο αυτο το θεμα κ να γραψουν την αποψη τυος.
αλλα βρε παιδια αυτο φετος θα μοιραστει στα σχολεια? γιατι εχω την εντυπωση οτι οι συναδελφοι δεν γνωριζαν ουτε ανεμεναν καινουργιο βιβλιο? κανω λαθος? και ουτε καν να το εχουν στο τελος της χρονιας στα χερια τους να προγραμματισουν την υλη κ να μελετησουν κ να ετοιμασουν το υλικο....

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 01:02:55 πμ »
Κάποιοι το είχαν αναφέρει στο φόρουμ οτι βγαίνει καινούργιο βιβλίο και οτι αρχικά θα είναι ασπρόμαυρο.
Εγώ ενημερώθηκα σήμερα απο την περσινή μου σύμβουλο του Ν. Κοζάνης (μακάρι όλοι οι σύμβουλοι να ήταν σαν και αυτήν!). Έστειλε email που έλεγε ότι:
 Το Σαββατοκύριακο λάβαμε από το Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο ένα ενημερωτικό e-mail, το περιεχόμενο του οποίου σας προωθώ:
 
«Το βιβλίο της Γ' Δημοτικού, αν και είναι σε πιλοτική μορφή, είναι έτοιμο και τυπώνεται. Ελέγχουμε το teachers book που θα αναρτηθεί διαδικτυκά και γίνεται η τελική επιμέλεια του ηχητικού από τον ηχολήπτη - το οποίο και αυτό θα είναι αναρτημένο στην ιστοσελίδα μας. Την ευθύνη διανομής του βιβλίου στα σχολεία έχει το Υπουργείο. Έτσι, παράλληλα κάνουμε ενέργειες, ώστε με το που θα ανοίξουν τα σχολεία, να είναι το βιβλίο και στην ιστοσελίδα του ΠΕΑΠ, μαζί με το καινούριο υλικό της Α & Β τάξης


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159501
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 185
Σύνολο: 194

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.