*

Αποστολέας Θέμα: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού  (Αναγνώστηκε 66296 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 11:20:41 πμ »
φετος θα δωθει παλι  φωτοτυπημενο αραγε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος galoz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 12:04:52 μμ »
Καλημέρα σε όλους τους εκπαιδευτικούς.
Είμαι γονιός παιδιού 8 χρονών που η πρώτη του επαφή με τα αγγλικά ήταν φέτος.Θα ήθελα να ρωτήσω τους δασκάλους των αγγλικών τι είναι στην ύλη του unit 1  της γ΄δημοτικού να διδαχτούν από πλευράς γραμματικής γιατί η δικιά μας κυρία τους έβαλε να μάθουν το ρήμα be και τα κτητικά επίθετα (my,your,his...) και στο επαναληπτικό πατώσανε.Εκτός βέβαια από τα παιδιά που έχουν πάει ήδη μία και δύο χρονιές αγγλικά.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 12, 2012, 08:32:58 πμ »
ελα ντε! και εμενα η καθηγητρια μολις τελειωσαν το αλφαβητο και χρωματα και αριθμους , αφησε το βιβλιο και τους δινει φωτοτυπιες με το ρημα be και ενικο-πληθ κτλ. Αλλαλουμ! Ο καθε καθηγητης κανει οτι του κατεβει γαι να καλυψει τις ατελειες του υπεροχου αυτου βιβλιου!!!!

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 12, 2012, 09:20:29 πμ »
ή στην περιπτωση της δικης σας καθηγητριας, για να καλυψει τις δικες της ατελειες...βρηκαμε την ευκολη λυση..παρτε απο 20 φυλλαδια, μαθετε απ εξω ολη τη γραμματικη του συμπαντος, καντε καμια πεντακοσαρια ασκησεις, γραψτε κ ενα τεστ κ μαθατε αγγλικα!!εμενα προσωπικα τα κειμενα του βιβλιου μου αρεσουν..κ το σημαντικοτερο, αρεσουν πολυ κ στα παιδια!ιδιως, αν γινει σωστη δουλεια στην α κ β ταξη, τα παιδια θα ξερουν στην τριτη (ή τουλαχιστον θα εχουν διδαχθει) μεγαλο μερος του λεξιλογιου του βιβλιου....δε χρειαζεται να διδαξουμε το ρημα be..τα παιδια εχουν αρχισει κ χρησιμοποιουν τα περισσοτερα προσωπα μονα τους..κ, σημειωτεον, τα περισσοτερα δεν πανε φροντιστηριο..συμφωνω οτι ειναι διαφορετικη η προσεγγιση σε σχεση με ο,τι εχουμε δουλεψει ως τωρα, αλλα αυτο δε σημαινει οτι το βιβλιο ειναι για πεταμα...απλα θελει διαφορετικη αντιμετωπιση κ περισσοτερη δουλεια εκ μερους μας..στα μειον φυσικα, η απουσια βιβλιου ασκησεων κ ενος appendix (εστω)για να γραφουν τα παιδια το λεξιλογιο..τα τραγουδια ειναι ωραια κ τα παιδια τα χαιρονται ιδιαιτερα..εν κατακλειδι, για πρωτη εκδοση καλη ειναι..θελει αλλαγες, διορθωσεις, θα προτιμουσα την εγχρωμη εκδοση, αλλα δεν ειμαι αρνητικος!ευχομαι το magic book 2 να ειναι καλυτερο...(με μια ματια παντως που του εριξα στο rcel φαινεται πιο ωραιο)
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #60 στις: Δεκέμβριος 12, 2012, 02:53:53 μμ »
Μερικώς συμφωνώ με golum. Το βιβλίο αρέσει στα παιδιά. Δεν τα φοβίζει, έχει όμορφα κείμενα για την ηλικία τους, τραγούδια, μέχρι και βιντεάκια. Αν ο καθηγητής εκμεταλευτεί το υλικό του μια χαρά θα βγει... Τι να πούμε και για τα βιβλία των υπολοίπων τάξεων? Μόνο που golum ξεχνάς ότι δεν είναι όλα τα δημοτικά ΕΑΕΠ. Και στο σχολείο της κόρης μου κάνανε πέρισι που ήταν δευτέρα πρώτη φορά αγγλικά κι όμως η πλειοψηφία των παιδιών μια χαρά τα πάει. Και δεν πάνε όλα φροντιστήριο από πέρισι. Μάλιστα πιο πολύ αρέσει στη δικιά μου το μάθημα στο σχολείο απ'ότι μαζί μου! ::) ::) :(
ΥΓ. Και έχουν άντρα καθηγητή που ήταν μάλλον ευχάριστη έκπληξη μια και ο κλάδος μας γυναικοκρατείται ;)
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος fiwi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #61 στις: Δεκέμβριος 12, 2012, 09:55:43 μμ »
Μερικώς συμφωνώ με golum. Το βιβλίο αρέσει στα παιδιά. Δεν τα φοβίζει, έχει όμορφα κείμενα για την ηλικία τους, τραγούδια, μέχρι και βιντεάκια.

Τα βιντεάκια που μπορώ να τα βρώ ?

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #62 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 10:11:09 μμ »
Φαντάζομαι ότι λέγοντας βιντεάκια εννοούν τις power point παρουσιάσεις που έχουν προστεθεί στην ιστοσελίδα του πεαπ στις σελίδες με το βιβλίο του δασκάλου για κάθε κεφάλαιο. Έχουν προστεθεί και flashcards σε περίπτωση που δεν το έχεις ακόμη δει. Γενικά στις σελίδες του πεαπ συνεχώς προσθέτουν υλικό.

Τώρα όσον αφορά το ρήμα be και τη διδασκαλία του στα παιδιά , και εγώ το διδάσκω ανάμεσα στο pre unit & unit 1 σαν εξτρα γραμματική. Δεν το βάζω ποτέ όμως σε τεστς. Απλά η πέιρα μου με το συγκεκριμένο βιβλίο μου έχει δείξει ότι αν δεν το ξέρουν από πριν τα βρίσκουν λίγο μπαστούνια μετά και θέλω να τους κάνω τη ζω'η πιο εύκολη. Νομίζω ότι κυρίως φταίει ο τρόπος που παρουσιάζει κάνεις κάθε τι καινούριο. Να είναι προσαρμοσμένος στην ηλικία τους και από άποψη δυσκολίας του φαινομένου ως φαινόμενο και από άποψη ποσότητας .
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #63 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 10:30:41 μμ »
το context για να το διδαξεις ποιο ειναι;τι τους λες δηλαδη, 'σημερα θα μαθουμε το ρημα be' χωρις να το εχουν συναντησει πουθενα στο βιβλιο;δεν ειναι καλυτερα να διδαχθει οταν ξεκινησουν τα κεφαλαια κ αφου το εχουν ηδη συναντησει στα περισσοτερα προσωπα;στην περιπτωση αυτη δε θα ειναι κατι καινουριο, αλλα κατι γνωριμο, ειδικα αν τα παιδια επιδιδονται σε στοιχειωδη δραματοποιηση των κειμενων..αλλωστε τα κειμενα ενδεικνυνται για κατι τετοιο..
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #64 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 11:21:39 μμ »
Πρόκειται για παιδιά που κάνουν Αγγλικά από την πρώτη τάξη και έχουν μια ιδέα για την δομή της γλώσσας. Πέρσι έκαναν προφορικά περιγραφή του σπιτιού τους και του δωματίου τους για παράδειγμα με την ταχύτητα του φωτός και χωρίς δυσκολία. Δεν θα ακολουθούσα αυτή τη διαδικασία με παιδιά που μόλις θα έιχαν αρχίσει Αγγλικά. Αυτά όμως ξέρουν ήδη να σου απαντουν σύντομα και δεν τα δυσκόλεψε καθόλου το να μάθουν να κλίνουν το ρήμα είμαι. Στο κάτω κάτω το έχουν ήδη συναντήσει και μέσα στο αλφάβητο όπου έχουμε δουλέψει πολύ με flashcards. Το context μπορείς να το φτιάξεις κι εσύ ο ίδιος πάιζοντας παιχνίδια σχετικά, κάνοντας παντομίμα και μιλώντας για συναισθήματα. Ένα από τα υπέρ του βιβλίου είναι αυτό ακριβώς , ότι σου δίνει την δυνατότητα να δημιουργήσεις.
Από εκεί και πέρα ο κάθε δάσκαλος έχει τη μέθοδό του και ανάλογα με το έμψυχο υλικό που έχει διαμορφώνει το μάθημά του και προσαρμόζει το βιβλίο στις ανάγκες της τάξης του.
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #65 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 11:24:45 μμ »
Πρόκειται για παιδιά που κάνουν Αγγλικά από την πρώτη τάξη και έχουν μια ιδέα για την δομή της γλώσσας. Πέρσι έκαναν προφορικά περιγραφή του σπιτιού τους και του δωματίου τους για παράδειγμα με την ταχύτητα του φωτός και χωρίς δυσκολία. Δεν θα ακολουθούσα αυτή τη διαδικασία με παιδιά που μόλις θα έιχαν αρχίσει Αγγλικά. Αυτά όμως ξέρουν ήδη να σου απαντουν σύντομα και δεν τα δυσκόλεψε καθόλου το να μάθουν να κλίνουν το ρήμα είμαι. Στο κάτω κάτω το έχουν ήδη συναντήσει και μέσα στο αλφάβητο όπου έχουμε δουλέψει πολύ με flashcards. Το context μπορείς να το φτιάξεις κι εσύ ο ίδιος πάιζοντας παιχνίδια σχετικά, κάνοντας παντομίμα και μιλώντας για συναισθήματα. Ένα από τα υπέρ του βιβλίου είναι αυτό ακριβώς , ότι σου δίνει την δυνατότητα να δημιουργήσεις.
Από εκεί και πέρα ο κάθε δάσκαλος έχει τη μέθοδό του και ανάλογα με το έμψυχο υλικό που έχει διαμορφώνει το μάθημά του και προσαρμόζει το βιβλίο στις ανάγκες της τάξης του.

ετσι ακριβως!  ;)
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος fiwi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #66 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 03:54:08 μμ »
Φαντάζομαι ότι λέγοντας βιντεάκια εννοούν τις power point παρουσιάσεις που έχουν προστεθεί στην ιστοσελίδα

Είναι  βιντεάκια τα βρήκα, ναι μοιάζουν με power point Παρουσιάσεις, έκανα εγγραφή και έχω πλέον πρόσβαση . Δεν είμαι καθηγήτρια αγγλικών, νηπιαγωγός είμαι και τα θέλω για την κόρη μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2012, 04:15:56 μμ από fiwi »

Αποσυνδεδεμένος Helgoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #67 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 06:59:00 μμ »
Υπάρχει κι εδώ κάποιο μαζεμένο υλικό

http://3dim-evosm.thess.sch.gr/index.php/el/2011-12-03-20-39-14/2012-03-06-10-58-24/magic-book-.html

Αποσυνδεδεμένος fiwi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #68 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 08:44:13 μμ »
Υπάρχει κι εδώ κάποιο μαζεμένο υλικό

Ευχαριστούμε, πάρα πολύ καλό.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #69 στις: Δεκέμβριος 26, 2012, 10:29:37 πμ »
Θα πώ απλά την γνώμη μου. Κάποιοι μπορεί να διαφωνήσουν. Αν θες απλά να τα πάει καλά στο σχολείο αρκεί η δουλειά στο σχολείο, αν θέλεις να μάθει Αγγλικά για να πάρει κάποιο πτυχίο, π.χ. Lower καλό είναι να αρχίσει Αγγλικά σε φροντιστήριο. Στο σχολείο τα Αγγλικά, προς το παρόν τουλάχιστον, δεν στοχεύουν στην απόκτηση κάποιου πιστοποιητικού γλωσσομάθειας.
+1
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158551
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 526

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.