*

Αποστολέας Θέμα: ΜΑ in TESOL/DELTA /CELTA για ευρεση εργασιας απο τους καθηγητες Αγγλικων  (Αναγνώστηκε 39917 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ

Μια καλή αρχή είναι τα summer schools τα οποία μπορούν να σε προσλάβουν και να σου "δείξουν" κάποια πραγματάκια λόγω του ότι κάνεις συμβόλαια για μικρό χρονικό διάστημα.

για τα οποια πρεπει να εχεις οπωσδηποτε  celta για να σε προσλαβουν. το πτυχιο ή/και το ma ειναι προαιρετικο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος phantom

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ακριβώς κι ας μην ξεχνάμε ότι οι native speakers έχουν πάντοτε το προβάδισμα στη διδασκαλία των Αγγλικών

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ακριβώς κι ας μην ξεχνάμε ότι οι native speakers έχουν πάντοτε το προβάδισμα στη διδασκαλία των Αγγλικών

Συνάδελφοι εγώ μάλλον θα φύγω για Αγγλία από Σεπτέμβριο, επειδή ο σύζυγός μου ήδη δουλεύει εκεί, και, όπως καταλαβαίνετε, έχω απελπιστεί βλέποντας ότι το πτυχίο μου και το μεταπτυχιακό μου (από ελληνικά πανεπιστήμια) στην Αγγλική Φιιλολογία δεν πιάνει μία εκεί και πρέπει να κάνω pgce για να μπορώ να διδάξω, το οποίο είναι απίστευτο χώσιμο (εγώ θα είμαι εκεί με δύο μικρά παιδιά, χωρίς βοήθεια και χωρίς αρκετή οικονομική άνεση ώστε να τα στέλνω σε παιδικό σταθμό), ξέρω ότι η πρακτική είναι αρκετές ώρες την ημέρα. Υπάρχει κανείς/καμία εδώ που έχει εμπειρία από Αγγλία? Γιατί άντε να το κάνω το pgce, αλλά μήπως το να προσπαθώ να δουλέψω ως καθηγήτρια αγγλικών στην αγγλία σε δημόσια σχολεία είναι μάταιο??? 

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
πρεπει να αναγνωρισεις το πτυχιο και το μεταπτυχιακο στο naric και μετα να κανεις αιτηση για να παρεις QTS και να μπορεις να διδαξεις ΧΩΡΙΣ  PGCE, νομιμα σε αγγλικα κρατικα σχολεια, το προβλημα είναι οτι στην αγγλια δεν θα διδαξεις αγγλικα σαν ξενη γλωσσα και αναλογα με τα μαθηματα που εχεις περασει στο ελληνικο πανεπιστημιο θα δουν οι εργοδοτες τι μπορεις να κανεις, εαν δηλαδη εχεις πτυχιο με πολλα μαθηματα στην αγγλικη φιλολογια και μεταπτυχιακο στην αγγλικη φιλολογια εχεις καποιες πιθανοτητες, εαν ειναι τα πτυχια και απο αγγλικα πανεπιστημια ακομη καλυτερα (τα δικα μας πτυχια δεν χαιρουν και πολυ εκτιμησης), εαν ειναι πτυχιο και μεταπτυχιακο στη διδασκαλια της αγγλικης σαν ξενη γλωσσα τοτε μονο σε ιδιωτικα κολλεγια και αν..............η κατασταση ειναι δυσκολη και εκει αλλα η προσπαθεια μετραει..........και δεν ξερεις μπορει να βγει κατι καλο
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2012, 03:16:09 μμ από mpesg »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
πρεπει να αναγνωρισεις το πτυχιο και το μεταπτυχιακο στο naric και μετα να κανεις αιτηση για να παρεις QTS και να μπορεις να διδαξεις ΧΩΡΙΣ  PGCE, νομιμα σε αγγλικα κρατικα σχολεια, το προβλημα είναι οτι στην αγγλια δεν θα διδαξεις αγγλικα σαν ξενη γλωσσα και αναλογα με τα μαθηματα που εχεις περασει στο ελληνικο πανεπιστημιο θα δουν οι εργοδοτες τι μπορεις να κανεις, εαν δηλαδη εχεις πτυχιο με πολλα μαθηματα στην αγγλικη φιλολογια και μεταπτυχιακο στην αγγλικη φιλολογια εχεις καποιες πιθανοτητες, εαν ειναι τα πτυχια και απο αγγλικα πανεπιστημια ακομη καλυτερα (τα δικα μας πτυχια δεν χαιρουν και πολυ εκτιμησης), εαν ειναι πτυχιο και μεταπτυχιακο στη διδασκαλια της αγγλικης σαν ξενη γλωσσα τοτε μονο σε ιδιωτικα κολλεγια και αν..............η κατασταση ειναι δυσκολη και εκει αλλα η προσπαθεια μετραει..........και δεν ξερεις μπορει να βγει κατι καλο

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Έχω ήδη ψαχτεί για το naric (το οποίο είναι ολόκληρη ιστορία, αλλά τέλοσπάντων αυτό θα το κάνω) αλλά δεν είχα ιδέα ότι μπορώ έστω να κάνω μετά αίτηση για να μπορώ να διδάξω χωρίς pgce. Πού την κάνουμε αυτή την αίτηση? Γνωρίζεις καμία λεπτομέρεια???Με ενδιαφέρει πολύ, ακριβώς επειδή, λόγω της ειδικότητάς μου, δεν θα μπορώ έτσι κι αλλιώς να κάνω και πολλά...

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
General taeching council in uk δεν εχω την διευθυνση αλλα εαν το ψαξειςθα βρεις .θα κανεις αιτηση και σε τεσσερεις μηνες το πλυ θα σου απαντησου εαν θα παρεις qts η οχι

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Το ναρικ ειναι τιποτα θα στειλειςαντιγραφα επικυρωμενα και μεταφρασμενα απ το βρεττανικο συμβουλιο το πτυχιο και το μεταπτυχιακο με την αναλυτικη βαθμολογια και σε δεκαπεντε ημερες θα εχεις απαντηση.ετσιεκανα και εγω και μου αναγνωριστηκαν τα πτυχια.το θεμα ειναι πως να παρεις το qts αλλα ακομα και εαν το παρεις δεν ειναι σιγουρο οτιθα σε προσλαβουν.η αγγλια δινει απολυτηπροτεραιοτητα στα δικα της πτυχια

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, τόση ώρα ψάχνω κι εγώ κι έχω βρει αρκετές πληροφορίες. Στο site www.education.gov.uk/get-into-teaching υπάρχει η αίτηση για το qts (που όντως σε 4 μήνες το παίρνεις ή δεν το παίρνεις). Το τηλέφωνο είναι 00443704968324, είναι πολύ εξυπηρετικοί, η κοπέλα που μιλήσαμε μου είπε ότι δεν χρειάζεται pgce αν πάρεις το qts και εν πάσει περιπτώσει, ας πάρω εγώ το qts και βλέπουμε μετά αν θα βρω εκεί δουλειά. Γιατί και να πάρω το pgce μήπως θα με προσλάβουν να διδάξω αγγλικά στην αγγλία??? Ούτως ή άλλως σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κάνω κανένα part time μεταπτυχιακό στη μετάφραση που μου αρέσει και πολύ.... Πάντως για pgce με δύο μικρά παιδιά δεν το βλέπω...

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
η αγγλια δινει απολυτηπροτεραιοτητα στα δικα της πτυχια

Ανοησίες. Αντιπαρέρχομαι το προφανές, ότι τα Αγγλικά σχολεία είναι ήδη γεμάτα με πτυχιούχους από Σκοτία, Ουαλία, Ιρλανδία (Βόρεια και ανεξάρτητη), Αυστραλία, Καναδά, και θυμίζω ότι οι προσλήψεις δε γίνονται σε επίπεδο υπουργείου, άρα δεν έχει νόημα να μιλάμε για 'εθνική' πολιτική προτεραιοτήτων ή αποκλεισμών. Παραθέτω ακόμη:
  • α) ιστοσελίδα ημιεπίσημου φορέα που προσκαλεί ξένους εκπαιδευτικούς να διδάξουν στην Αγγλία,
  • β) άρθρο που αναφέρει ότι οι νέοι Άγγλοι προτιμούν να σπουδάζουν σε επιλεγμένα πανεπιστήμια του εξωτερικού, χωρίς προφανώς να αντιμετωπίζουν προκατάληψη στην αγορά εργασίας ("Employers love them"),
  • γ) άρθρο που περιγράφει πως αίρονται ακόμη και οι ελάχιστοι εναπομείναντες περιορισμοί για εκπαιδευτικούς που έχουν προσόντα ανάλογα με αυτά που αποκτούν οι Άγγλοι απόφοιτοι.

Αν υπάρχει κάπου "απόλυτη προτεραιότητα", έστω και ως πρακτική, φοβάμαι πως είναι λιγότερο από προφανής, και θα παρακαλούσα να τεκμηριωθεί ο ισχυρισμός. Αλλιώς, μπορούμε ασφαλώς να εικάσουμε είτε ότι γράφεις για θέματα που καταφανώς αγνοείς (πάλι), είτε ότι κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Γιατί θέλει πολύ θράσος να προέρχεσαι από ένα σύστημα που σκανδαλωδώς (και παρανόμως) ευνοεί τους 'ντόπιους' σε βάρος των 'ξένων', και να κατηγορείς τους άλλους για προστατευτισμό.  Και σε κάθε περίπτωση, μπορούμε να συνάγουμε ότι αποπροσανατολίζεις τους συναδέλφους γράφοντας ανακρίβειες.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Δεν καταλαβαινω την επιθετικη σου σταση markus .εγω εγραψα οτι γνωριζω. Αφου εισαι γνωστης της καταστασης ενημερωσε στο φορουμ τους συναδελφους που θελουν να διδαξουν στην αγγλια για το τι πρεπει να κανουν ;)ειναι ωραιο να δινεις πληροφοριες και ελπιδα σε εμας τους ανεργους. Καθε πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη και σε ευχαριστουμε για τις πληροφοριες για την αγγλια
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2012, 09:56:26 μμ από mpesg »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: ΜΑ in TESOL/DELTA /CELTA για ευρεση εργασιας απο τους καθηγητες Αγγλικων
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 06:29:38 μμ »
Εχει μηπως κανεις εμπειρια απο το Study Space στη Θεσ/κη; εχει κανει το celta ή delta;

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΜΑ in TESOL/DELTA /CELTA για ευρεση εργασιας απο τους καθηγητες Αγγλικων
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 12:27:06 μμ »
Εχει μηπως κανεις εμπειρια απο το Study Space στη Θεσ/κη; εχει κανει το celta ή delta;
Παιδιά ας απαντήσει κάποιος αν ξέρει...και γω ενδιαφέρομαι για Θεσσαλονίκη.
Εμένα με ενδιαφέρει για διδασκαλία στην Ελβετία. Βλέπω ότι μόνο αυτά ζητάνε οπότε είπα να το δοκιμάσω...

Αποσυνδεδεμένος KemparisKostas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΜΑ in TESOL/DELTA /CELTA για ευρεση εργασιας απο τους καθηγητες Αγγλικων
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 12:06:50 πμ »
Εγώ. Μόλις ολοκλήρωσα το CELTA στο Study Space και οφείλω να πώ πως ήταν τιμή μου που γνώρισα αυτούς τους ανθρώπους εκεί πέρα και που τους εμπιστεύτηκα την επιμόρφωσή μου. Ήταν μια μοναδική εμπειρία και αν είχα τη δυνατότητα θα το ξαναέκανα. Το επόμενο βήμα είναι το DELTA απλά είναι αρκετά τα χρήματα και δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν.

Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ΜΑ in TESOL/DELTA /CELTA για ευρεση εργασιας απο τους καθηγητες Αγγλικων
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 12:30:00 πμ »
Ποσο κοστιζουν εκαστο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158544
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 355
Σύνολο: 378

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.