*

Αποστολέας Θέμα: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης  (Αναγνώστηκε 20645 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος annoula75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 12:20:25 μμ »
Συνάδαλφοι ο προϊστάμενος του ΠΥΣΔΕ της περιοχής που μένω, με τον οποίο μίλησα πρόφατα, μου εξήγησε ότι οι τοποθετήσεις συναδέλοφων γενικής αγωγής έχουν γίνει διότι το υπουργείο δεν έκανε τις απαραίτητες προσλήψεις για να καλυφθούν τα κενά από τον πίνακα ειδικής. Αυτό σημαίνει ότι αν δεν γίνουν προσλήψεις στην ειδική οι κατά τόπους δευτεροβάθμιες είναι νομικά καλυμμένες να τοποθετούν συναδέλφους της γενικής σε θεσεις δικές μας αλλιώς δεν μπορούν να λειτουργήσουν τα τμήματα ένταξης και τα ΕΕΕΕΚ(συγκεκριμένα στο ΕΕΕΕΚ Ιωαννίνων είχε τοποθετηθει φιλόλογος γενικής διότι δεν υπήρχε άλλος με οργανική). Μόνο εάν γίνουν προσλήψεις θα μπορέσουν οι δευτεροβάθμιες να απομακρύνουν τα άτομα αυτά από τις θέσεις ειδικής αγωγής.
Το υπουργείο είναι αποκλειστικά και μόνο υπεύθυνο που οι συνάδελφοι της γενικής παίρνουν αυτή τη στιγμή προϋπηρεσια στην ειδική και όχι οι συνάδελφοι και τα ΠΥΣΔΕ.
Συναδελφε για να διορισει το υπουργειο αναπληρωτες ανα νομο θα πρεπει προηγουμενως η ββαθμια να ζητησει κενα.Αν τα κενα αυτα τα καλυπτει με μονιμους πως το υπουργειο θα διορισει αναπληρωτες????
Υπενθυμιζω οτι ειναι αναγκαιο για τη βιωσιμοτητα μας να μην αποκτουν οι μονιμοι δικαιωματα χωρις προσοντα στην ειδικη αγωγη.Το θεμα ειναι πολυ σοβαρο.Απορω που ειναι ολοι οι υπολοιποι της ειδικης που συναντω συχνα μεσα στο φορουμ.Δε τους ενδιαφερει το θεμα???Επισης για τη δημιουργια συλλογου χρειαζεται δικηγορο.Πως θα οργανωθουμε???

Παιδιά, για το θέμα του συλλόγου μπορώ να ρωτήσω τις διαδικασίες και θα σας πω άμεσα.Κι εγω θεωρώ δύσκολο να απομακρυνθούν οι συγκεκριμένοι εκπαιδευτικοί εφόσον πλέον οι θέσεις είναι καλυμένες. Μπορει εφέτος κάποιοι από εμάς να μην έχουμε καν δουλειά εξ΄αιτίας αυτού.








Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:38:46 »

Αποσυνδεδεμένος pde86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
    • Προφίλ
Απ: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 01:11:23 μμ »
Συμφωνω απολυτα.Οι θεσεις αυτες είναι και φαινονται πια καλυμμενες κ όχι κενες για να διοριστουν αναπληρωτες.Γι'αυτο και η βθμια εχει μεινει τοσο πίσω στους διορισμούς.
Όσοι γνωριζετε ονοματα ας γραψετε ένα κειμενο για δημοσιοποιηση πριν την καταγγελια.
Νομίζω τουλαχιστον πως ετσι μπορει να γινει γνωστο σε εκπαιδευτικό site για αρχη.
"They who dream by day are cognizant of many things which escape those who dream only by night."
E.A.P.

Αποσυνδεδεμένος ipponoh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 03:37:56 μμ »
Πως θα διορισουν αναπληρωτες όμως σε αυτες τις θεσεις εφόσον φαίνονται καλυμμένες και όχι "κενες";
Δε φαίνονται καλυμμένες, υπάρχει το κενό και καλύπτεται προσωρινά (υποτίθεται). Κάποιες φορές όμως παραμένει ο εκπαιδευτικός γενικής αν δεν γίνει πρόσληψη.

Αποσυνδεδεμένος muk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 08:43:14 μμ »
ipponoh ειμαι σχεδον βεβαιη οτι δεν φαινεται το κενο. Το οτι πιθανως η δευτεροβαθμια και το σχολειο αφηνει να εννοηθει οτι αναφερεται το κενο για να μην το ψαξει καποιος παραπανω ειναι αλλο θεμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:38:46 »

Αποσυνδεδεμένος amer

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 09:44:24 μμ »
Πως θα διορισουν αναπληρωτες όμως σε αυτες τις θεσεις εφόσον φαίνονται καλυμμένες και όχι "κενες";
Δε φαίνονται καλυμμένες, υπάρχει το κενό και καλύπτεται προσωρινά (υποτίθεται). Κάποιες φορές όμως παραμένει ο εκπαιδευτικός γενικής αν δεν γίνει πρόσληψη.

To κενό ΔΕΝ φαίνεται..γι αυτό και είανι απαραίτητο να καταγγέλουμε τέτοια περιστατικά όταν τα γνωρίζουμε!

Αποσυνδεδεμένος marietta2010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 10:27:25 μμ »
Παιδια και γω μαζι σας.Ομως για φετος τουλαχιστον ακομα δεν εγχω στοιχεια.Περσι ομως(εννοω το προηγουμενο σχ.ετος )στο διπλανο σχολειο στο ΤΕ επροκειτο να κανω εγω για να συμπληρωσω ωραριο,μετα απο λιγο καιρο μαθαινω οτι βαλαν αναπληρωτρια της γενικης και μενα με στειλαν σε κατ'οικον διδασκαλια.

Αποσυνδεδεμένος ipponoh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 04:56:39 μμ »
Πως θα διορισουν αναπληρωτες όμως σε αυτες τις θεσεις εφόσον φαίνονται καλυμμένες και όχι "κενες";
Δε φαίνονται καλυμμένες, υπάρχει το κενό και καλύπτεται προσωρινά (υποτίθεται). Κάποιες φορές όμως παραμένει ο εκπαιδευτικός γενικής αν δεν γίνει πρόσληψη.
Το κενό φαίνεται και το έχω τσεκάρει και με το υπουργείο, τουλάχιστον για τα περιστατικά που έχουν πέσει στη δική μου αντίληψη. Οι συνάδελφοι γενικής βρίσκονται εκεί λόγω έλλειψης ειδικού εκπαιδευτικού προσωπικού και απομακρύνονται σε άλλες θέσεις με το που γίνονται οι προσλήψεις ειδικής. Το θέμα είναι αλλού, ότι δηλαδή ΔΕΝ γίνονται προσλήψεις και έτσι οι άνθρωποι αυτοί παραμένουν εκεί αποκτώντας έτσι προϋπηρεσία στην ειδική αγωγή. Πιστεύω προσωπικά ότι γίνεται εκσεμμένα από το υπουργείο για να καταφέρουν να απασχολήσουν αυτούς που δεν καλύπτουν ωράριο κάπου αλλού και φυσικά για να μην κάνουν άλλες προσλήψεις. Αυτό που χρειάζεται είναι σαφώς μια οργανωμένη κίνηση που θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να περιλαμβάνει όχι μόνο εμάς αλλά τους Διευθυντές των σχολείων που χρειάζονται εκπαιδευτικούς ειδικής και τους γονείς των παιδιών που με αυτό τον τρόπο δεν λαμβάνουν σωστη εκπαιδευτική υποστήριξη.
Οι καταγγελίες δε νομίζω να πιάσουν τόπο γιατί όπως είπα ξανά αυτό που γίνεται, γίνεται επειδή το υπουργείο δε δίνει άλλη λύση και τα σχολεία δε μπορούν να λειτουργήσουν χωρείς προσωπικό. Ας επιδιώξουμε όλοι μαζί μια συνάντηση με τον Αλεβίζο για να δούμε που θα πάει αυτή η κατάσταση και αν αξίζει τον κόπο τελικά να επιμένουμε σε ένα επάγγελαμα που κάθε χρόνο μας κλείνει και από μια πόρτα....

Αποσυνδεδεμένος amer

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 05:14:58 μμ »
Πως θα διορισουν αναπληρωτες όμως σε αυτες τις θεσεις εφόσον φαίνονται καλυμμένες και όχι "κενες";
Δε φαίνονται καλυμμένες, υπάρχει το κενό και καλύπτεται προσωρινά (υποτίθεται). Κάποιες φορές όμως παραμένει ο εκπαιδευτικός γενικής αν δεν γίνει πρόσληψη.
Το κενό φαίνεται και το έχω τσεκάρει και με το υπουργείο, τουλάχιστον για τα περιστατικά που έχουν πέσει στη δική μου αντίληψη. Οι συνάδελφοι γενικής βρίσκονται εκεί λόγω έλλειψης ειδικού εκπαιδευτικού προσωπικού και απομακρύνονται σε άλλες θέσεις με το που γίνονται οι προσλήψεις ειδικής. Το θέμα είναι αλλού, ότι δηλαδή ΔΕΝ γίνονται προσλήψεις και έτσι οι άνθρωποι αυτοί παραμένουν εκεί αποκτώντας έτσι προϋπηρεσία στην ειδική αγωγή. Πιστεύω προσωπικά ότι γίνεται εκσεμμένα από το υπουργείο για να καταφέρουν να απασχολήσουν αυτούς που δεν καλύπτουν ωράριο κάπου αλλού και φυσικά για να μην κάνουν άλλες προσλήψεις. Αυτό που χρειάζεται είναι σαφώς μια οργανωμένη κίνηση που θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να περιλαμβάνει όχι μόνο εμάς αλλά τους Διευθυντές των σχολείων που χρειάζονται εκπαιδευτικούς ειδικής και τους γονείς των παιδιών που με αυτό τον τρόπο δεν λαμβάνουν σωστη εκπαιδευτική υποστήριξη.
Οι καταγγελίες δε νομίζω να πιάσουν τόπο γιατί όπως είπα ξανά αυτό που γίνεται, γίνεται επειδή το υπουργείο δε δίνει άλλη λύση και τα σχολεία δε μπορούν να λειτουργήσουν χωρείς προσωπικό. Ας επιδιώξουμε όλοι μαζί μια συνάντηση με τον Αλεβίζο για να δούμε που θα πάει αυτή η κατάσταση και αν αξίζει τον κόπο τελικά να επιμένουμε σε ένα επάγγελαμα που κάθε χρόνο μας κλείνει και από μια πόρτα....

Πέρυσι πάντως έγιναν αντίστοιχες καταγγελίες για εεεεκ και δικαιώθηκαν..άρα μπορούν αν πιάσουν τόπο!

Αποσυνδεδεμένος 777

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 05:23:54 μμ »
Στην Κάλυμνο στα τμήματα ένταξης έχουν τοποθετήσει μόνιμους φιλολόγους και μαθηματικούς χωρις να ξέρουν τίποτα για ειδική. Το ίδιο συνέβη και τη προηγούμενη χρονιά...

Αποσυνδεδεμένος geool

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 05:40:51 μμ »
Επίσης διαπίστωσα σε δευτεροβάθμια της Μακεδονίας να τοποθετούν θεολόγο σε ΕΕΕΕΚ. Προβλέπεται σε τέτοια ειδικότητα σε εεεεκ με βάση τις αναθέσεις;Μάλλον τοποθετούν άσχετους για να καλύψουν το ωράριό τους.

Αποσυνδεδεμένος ealevrid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2.50
    • Προφίλ
Απ: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 06:48:30 μμ »
Καληπέρα σας..έχω γράψει και σε άλλο θέμα..
ξέρω ότι στο εεεεκ που δούλευα πέρσυ έχουν τοποθετηθεί 2 μόνιμες αποσπασμένες φιλόλογοι,μία της οικιακής οικονομίας..οι κυρίες δεν έχουν ιδέα από ειδική αγωγή.μάλιστα σε φίλη που δουλεύει εκεί της είπαν"εγώ δεν μπορώ να βγάζω τα παιδιά έξω στην αυλή και παρόμοια..όποιος ξέρει συγκεκριμένα να μου πει τι ακριβώς πρέπει να κάνω και αυτή τη βδομάδα θα πάω στη δευτεροβάθμια (ας μου στείλει π.μ.)ευχαριστώ
και σε οποιαδήποτε κίνηση σας είμαι μαζί σας                             

Αποσυνδεδεμένος ealevrid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2.50
    • Προφίλ
Απ: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 07:52:00 μμ »
Μόλις μίλησα με δικηγόρο.Για τη σύσταση συλλόγου χρειάζονται τουλάχιστον 20 άτομα, ο δικηγόρος θα συντάξει το κείμενο το οποίο θα κατατεθεί στο δικαστήριο και μετά από τρεις μήνες θα βγει η απόφαση όπως μου είπε,σε περίπτωση δε που ο σύλλογος είναι παννελήνιος και η κατάθεση του κειμένου γίνει στην Αθήνα μπορεί να πάρει περισσότερο καιρό.
Όσον αφορά την καταγγελία αυτή μπορεί να γίνει και χωρίς δικηγόρο αρκεί στο κείμενο να γίνεται αναφορά στο Νόμο,το σχολείο όπου έχουν αποσπαστεί οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί (ίσως και τα ονόματά τους). Σαφώς καταγγελίες και από γονείς θα λειτουργούσαν ενισχυτικά.

Αποσυνδεδεμένος xrispa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 08:06:31 μμ »
Βάλτε και εμένα στο team!!!! Προσωπικά δεν μου έχει τύχει να συναντώ άσχετους από ειδική αγωγή στα σχολεία που δούλευα, αλλά έχω ακούσει οτι γίνονται κάτι τέτοια  >:( >:( >:(
Πώς όμως μπορούμε να γνωρίζουμε ότι ο όποιος μόνιμος δεν έχει τα "προσόντα"????
We know what we ARE but not what we MAY BE - William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος gregmam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 09:44:21 μμ »
οσον αφορα το συλλογο θυμαμαι απο το σχολειο που ημουν περυσι οτι μας εστειλαν ενα εγγραφο για εκλογεσ για την ειδικη αγωγη δευτεροβαθμιας, οποτε μηπως υπαρχει συλλογος , απλα δεν ειναι γνωστος ή πολύ ενεργος ?

παιδια οποιος εχει συγκεκριμενα στοιχεια καταγγελια στο υπουργειο  και σημερα κιολας.
παρτε τηλεφωνο για τη διαδικασια. Και επιμενω πως  η μηνυση ειναι ακομη καλυτερη λυση γιατι δεν θα δρασει μεμονωμενα για το συγκεκριμενο περιστατικο, αλλα θα δημιουργησει φοβο, οταν δημοσιοποιηθει , στουςδιευθυντες σχολειων και στις δευτεροβάθμιες που το επιτρεπουν αυτο
Παρακαλούνται οι συνάδελφοι της Β'θμιας Εκπαίδευσης Ειδικής Αγωγής να επικοινωνήσουν τηλεφωνικώς στο  6974244409  ή στέλνοντας e-mail  στην ηλ. δ/νση pagoniev@yahoo.gr  γαι την σύσταση Συλλόγου Εκπαιδευτικών Ειδικής Αγωγής Β'/θμιας Εκπαίδευσης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159447
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 310
Σύνολο: 324

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.