*

Αποστολέας Θέμα: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ70  (Αναγνώστηκε 209884 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #742 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 09:13:18 μμ »
κοριτσια καλησπερα,
ξερει καποια να μου πει τα κριτηρια τοποθετησης αναπληρωτων?\
γιατι με τα ιδια μορια η μια ειναι στην ελιτ και η αλλη στα ταρταρα

υπάρχει το θέμα και σε άλλο τόπικ.Πρώτα από όλα είναι τα κοινωνικά κριτήρια,δλδ παντρεμένος, παιδιά κλπ. Βέβαια, πάντα παίζουν όσοι ξέρουν τον διευθυντή, απλά αν έχεις τα κοινωνικά κριτήρια μπορείς να τον εκθέσεις...
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:11:27 »

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #743 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 09:17:13 μμ »
Καλησπερα κορίτσια, απ' ο,τι καταλαβαίνω δε θελετε να το συζητήσετε άλλο, όμως επειδή διάβασα τη συζήτηση θα ήθελα να πω τα εξης:
Φυσικά και ο καθένας από μας ξέρει ποσο πολύ ή λίγο αγαπά το επάγγελμά του και πόση όρεξη έχει για δουλειά, όμως χρειάζεται να είμαστε πολύ προσεκτικοί με κάποια πράγματα και κάποιες καταστάσεις, όπως αυτή που διανύουμε. Ίσως η εργασία του δασκάλου να μην μπορεί καν να κοστολογηθεί, πολλοί από μας θεωρούμε το επάγγελμά μας λειτούργημα, και πιστεύω πως αυτό είναι, όταν βέβαια γίνεται σωστά. Ως εκπαιδευτικοί όμως, είμαστε εργαζόμενοι μέσα στην οικονομία και την κοινωνία του κράτους μας.

ΔΕΝ ειμαστε εθελοντές, αν είμασταν θα είχε ο καθένας μας δικό του ΑΠ.  ;) Τα κεκτημένα λοιπόν δικαιώματα όπως και οι απαιτήσεις μας από το ΥΠΕΠΘ δεν πρέπει να γίνονται πιο ελαστικές, αλλά να τις υπερασπιζόμαστε σαν κλάδος!! Έτσι μονο θα γίνουν οι συνθήκες εργασίας μας καλύτερες και θα υπηρετούμε σωστότερα το λειτούργημα αυτό. Η απεργία μιας μέρας ΔΕΝ είναι λύση, όμως όταν έρθει η ώρα να ψηφίσουμε θυμηθείτε ποιοι μας έφεραν ως εδώ και παίζουν με τις ζωές μας και πράξτε ανάλογα!!! Ακόμα, ας διδάξουμε στους μαθητές μας πως να κρίνουν όλα όσα συμβαίνουν γύρω μας!!!
Φυσικά δεν απελπιζόμαστε, ελπίζουμε για το καλύτερο, όμως εργαζόμαστε και γι' αυτό...
Άλλωστε κανείς δεν μας υποσχέθηκε πως όλα θα είναι τέλεια στη ζωή μας!!!

δεν μπορούμε να το συζητήσουμε, γιατί είναι τακτική του πδε να μένουμε στο θέμα του τόπικ.Μπορεί ο καθένας, όμως, να ανοίξει ένα άλλο τόπικ με το θέμα της εκμετάλλευσης και όλα αυτά που δέχεται το επάγγελμά μας και να γράψουμε άπειρες σελίδες.Δεν είναι κανείς μας αναίσθητος και με παρωπίδες.Απλά στο συγκεκριμένο τόπικ αναλύουμε τις σκέψεις και ελπίδες ή ό,τι άλλο πάνω στις επόμενες φάσεις προσλήψεων. Ας ανοίξει κάποιος ένα τόπικ με θέμα την απογοήτευση, την εκμετάλλευση ή δεν ξέρω εγώ τι και να μπούμε να το συζητήσουμε όσο θέλετε.
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος fen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #744 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 12:33:28 πμ »
κοριτσια καλησπερα,
ξερει καποια να μου πει τα κριτηρια τοποθετησης αναπληρωτων?\
γιατι με τα ιδια μορια η μια ειναι στην ελιτ και η αλλη στα ταρταρα

Δες αναλυτικά
http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/anaplirotes-oromisthioi/plirofories/1208-tropos-topothethshs-anaplhrwtwn-wrwmisthiwn-se-scholeia.html
Πού σε πήραν;

Αποσυνδεδεμένος adria

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #745 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 08:31:49 πμ »
κοριτσια καλησπερα,
ξερει καποια να μου πει τα κριτηρια τοποθετησης αναπληρωτων?\
γιατι με τα ιδια μορια η μια ειναι στην ελιτ και η αλλη στα ταρταρα

Δες αναλυτικά
http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/anaplirotes-oromisthioi/plirofories/1208-tropos-topothethshs-anaplhrwtwn-wrwmisthiwn-se-scholeia.html
Πού σε πήραν;
fen και βασουλα χιλια ευχαριστω,
δεν πρικειται νατο αφησω να περασει ετσι, μπρος στην μαχη λοιπον!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:11:27 »

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #746 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 09:02:22 πμ »
Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο!!!!

Adria, εύχομαι καλή τοποθέτηση!!!!
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος adria

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #747 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 09:08:46 πμ »
κοριτσια τα καλυτερα σε ολους ευχομαι,
κι οταν με το καλο γινει, η τοποθεσηση, μη μασατε αν εχετε δικιο, μην αφησετε σε κανενα εγκαθετο να κανει οτι θελει σε βαρος σας, εχουμε και ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

Αποσυνδεδεμένος Vivian24

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #748 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 12:46:39 μμ »
Καλημερα ιντερνετικοι μου φιλοι!!! ας ελπισουμε απο βδομαδα να εχουμε καλα νεα!!!

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #749 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 03:00:08 μμ »
Κατ' αρχήν καλησπέρα... το "καλή" κατ΄ ευφημισμό προφανώς.

Διαβάζω τo forum αρκετό καιρό αλλά αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα. Ούσα αναπληρώτρια πέρυσι παράλληλης στήριξης, φέτος έχω διαγράψει ολοσχερώς όλες τις πιθανότητες να "προσληφθώ". Kάποτε στεναχωριόμουν και με λυπούσε βαθιά η κατάσταση. Δήλωσα το παιδαγωγικό με υψηλό βαθμό πρόσβασης κατόπιν πίεσης των γονέων μου λόγω της γρήγορης επαγγελματικής αποκατάστασης και δείτε που βρίσκομαι τώρα. Με θέση κάτω από το 1800 στον πίνακα οι πιθανότητες είναι μηδαμινές.

Έλεγα λυπόμουν που δε θα δουλέψω.. ξέρετε τι λέω τώρα;; ΕΥΤΥΧΩΣ! Σας ρωτάω όλους-ες έσας που ακόμα περιμένετε σαν κοράκια για μια θεσούλα..  ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΤΟ ΝΕΟ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΟ;
 ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΓΙΑ ΤΙ ΕΞΑΘΛΕΙΩΣΗ ΜΙΛΑΜΕ;
ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΖΟΒΕΡΟΤΑΤΟ;

Και αλήθεια ακόμα περιμένετε τη Δ φάση; Πείτε μου πόσο στον κόσμο σας είσαστε;;;;;;;;

Μια παρενθεσούλα στις ονειρώξεις σας:
Πόσοι από εσάς γνωρίζατε ότι την προηγούμενη Τετάρτη είχε κηρυχθεί πανελλαδική απεργία;
Και πόσοι από εσάς είσασταν κάτω στους δρόμους να ζητήσετε πίσω τα κλεμμένα ονειρά μας;

Συμφωνώ, παιδιά δεν έχετε καταλάβει τι μισθολόγιο μας περιμένει όλους τους εκπαιδευτικούς. Το είπα και αλλού από το να παίρνω γύρω στα 800 επειδή έχω master, αν δεν έχετε πάτε 750 και αν, πάω σερβιτόρος με 650 ευρουλάκια. Ο σερβιτόρος παίρνει πιο πολλά να ξέρετε και πολλές φορές δεν έχει και ενοίκια.

Σκεφτειτε το, όλοι θέλουμε αναπληρωτές, αλλά αξίζει πραγματικά με τέτοιος μσθούς Διότι πολύ φοβάμαι σε 2 μήνες οι γνωστοι μου θα πουν, βρε καλώς το κοροίδο, καλά καθηγητής είσαι και παίρνεις μόνο 700 στο χέρι;; Eγώ μια απλή δουλειά κάνω και 700 τα παίρνω ούτως ή άλλως

Πραγματικά σκεφτείτε το, αμα αξίζει. Το μισθολόγιο δεν αλλάζει, ψηφίστηκε και πιάνει ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ!!!!!!
Νεοδιόριστο δάσκαλος με 1-2 προυπηρεσία, χωρίς μαστερ, παιδιά ή ειδικές συνθήκες, θα παίρνει στο χέρι 660 ευρώ  και βάλε και το κεφάλι καζάνι με τα πολλά παιδιά, και βάλε και προετοιμασία στο σπίτι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καλά δεν το συζητάμε να πας σε νησί. Η κατάσταση πλέον είναι τραγική

Σας παραπέμπω στο παρακάτω θέμα να δείτε τους μισθούς της πείνας και το επίσημο νομο που πιάνει και όλους τους εκπιαδευτικούς μιας και το λέει ξεκάθαρα. Η μόνη περίπτωση να γλυτώσει κάποιος αναπληρωτής είναι αν δεν υπολογιστεί η συνειδφορά για σύνταξη, διότι αν υπολογιστεί τα χρήματα είναι ΨΙΧΟΥΛΑ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΝΕΟΥΣ καλά και για παλιούς που είχαν πιο υψηλούς μισθούς:

http://www.pde.gr/index.php?topic=24672.0
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2011, 03:08:34 μμ από JohnyWalker »

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #750 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 03:42:38 μμ »
Θέλω να πιστεύω ότι όλοι έχουμε καταλάβει τα περί μισθού μας, αν μπορεί να χαρακτηρισθεί έτσι!Φυσικά δεν μας καλύπτει ούτε θα ήθελε κανείς να "αμείβεται" με αυτό το (χωρίς λόγια) ποσό μετά από τον τόσο κόπο να αποκτήσει το πολυπόθητο πτυχίο και μετά από κάθε μήνα που θα τελειώνει επί το πλείστον με πονόλαιμο και πονοκέφαλο. Δεν είναι ότι δεν θέλουμε να συζητήσουμε το θέμα, απλά σε αυτό το τόπικ αναφερόμαστε στην αγωνία μας να είμαστε σε κάθε επόμενη φάση, γιατί, μιλώντας πρώτα για τον εαυτό μου, δεν καταλάβαμε τι μας περίμενε και τώρα βρισκόμαστε χωρίς δουλειά, γιατί έχουν κλείσει οι περισσότερες δουλειές από Αύγουστο- Σεπτέμβριο. Φέτος, δυστυχώς, αγωνιούμε μήπως βρεθούμε πάλι στην έδρα έστω και με αυτόν τον μισθό!Από το να είμαστε στην ανεργία... Από του χρόνου θα γνωρίζουμε καλύτερα και θα κάνουμε τα κουμάντα μας.

Σε άλλο τόπικ ευχαρίστως να αναλύσουμε τα νέα δεδομένα και να βγάλουμε όσα μας καίνε και μας έχουν ανεβάσει το αίμα στο κεφάλι.
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #751 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 03:59:52 μμ »
Αυτό ακριβώς λέω ότι δεν καταλαβαίνουμε. Βαλθήκαμε όλοι να δουλέψουμε με σύμβαση στο δημόσιο, με βάση το πτυχίο μας. Δουλειές υπάρχουν: σερβιτόροι, λάτζα, πωλητές και τηλεφωνικές πωλήσεις. Μάλιστα από αυτές τις κατηγορίες ζητάνε τόσους πολλούς που θα εκπλαγείτε

Και εγώ λέψ από το να κοιτάμε αν θα δουλέψουμε με μισθούς πείνας, με σύμβαση μάλιστα που ξέρεις ότι σε απολύουν, άμα πας σε μια από τις παραπάνω δουλειές πολύ καλύτερα αμείβεσαι πλέον

Το ότι με ευχαριστεί μια δουλειά ή όχι, τι ευχαρίστηση να έχεις όταν ξέρεις ότι σε αντιμετωπίζουν ως κορόιδο, όταν ξέρεις ότι ίσια ίσα δεν μπορείς να καλύψεις τα ενοίκια, όταν ξέρεις ότι θα σε απολύσουν και του χρόνου θα είναι πολύ χειρότερα και όταν  ξέρεις μάλιστα ότι η προυπηρεσία σου δεν θα μετράει ιδιαίτερα για τις παραπάνω δουλειές κ.τ.λ.

Τι ν ατο κάνω για τη ψυχή της μάνας μου για να λέει ότι είμαι αναπληρωτής;;; Έχω φίλους που κουτσά στραβά μονιμοποιήθηκαν εδώ και χρόνια σε απλές δουλίτσες και το 900 καθαρό το παίρνουν χωρίς δυσκολία, έχουν κάνει και ένα καλό αποθεματικό και ζουν μια χαρά ευχαριστημένοι ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΜΕ ΤΙΣ ΖΩΕΣ ΤΟΥΣ, χωρίς να ζητάνε χρήματα από το μπαμπά
 Η ν αζητάω χρήματα από το μπαμπά να πάω διακοπές επειδή με απέλυσαν. Τους μισθούς των 1200 ευρώ ξεχάστε τους. Εγώ προσωπικά το θεωρώ τραγική μείωση από τα 1200 που έπαιρνα ξαφνικά να πάω στα 800 (και αν, λέψ 800 επειδή έτυχε και έχω μαστερ!!!!)

Ε ΕΛΕΟΣ είναι σαν να σου λένε έλα κορόιδο δούλεψε, αφού είσαι κοροίδο και εν θες αλλού να πας έλα σε εμάς που θα σε απολύσουμε στα σίγουρα, θα σου πετάξουμε και ένα κομμάτι ψωμί για 8 μήνες (και αν είναι 8 μήνες) και θα σε στείλουμε και όπου γουστάρουμε

Διότι η γυναίκα ή ή η γκόμενα δεν θα σου λέει α τι ωραία ο αντρούλης μου δουλεύει καθηγητής -εκπαιδευτικός. Θα σου λέει μα καλά περιμένεις με 700 ευρώ να την βγάλουμε, άντε πήγαινε και βρες καμιά δουλειά της προκοπής!!!!

Αυτή είναι η πραγματικότητα, απλά θέλω και εγώ να τη συνειδητοποιήσω, και δυστυχώς έτσι είναι

Από το να ξενυτεύομαι σε νησιά και βουνά, κάθε φορά με αγνώστους καλύτερα μια απλή δουλειά στο μέρος που θέλω, με το κοινωνικό κύκλο που θες και όλα τα συναφή

ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΆ για αυτούς που έχουν ξενυτευτεί 2-3 χρόνια ξέρουν τι εννοώ. Καταντάει μαμακία πλέον όλο αυτό χωρίς μέλλον ΚΑΙ ΠΑΡΟΝ ΠΛΕΟΝ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2011, 04:10:18 μμ από JohnyWalker »

Αποσυνδεδεμένος vivaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #752 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 04:05:36 μμ »
απο καψαλακη ακομα δεν γνωριζουν τι θα γινει με τ μισθο των αναπληρωτων πιστευει λεει γυρω στα 900, κοπηκε κ το επιδομα ειδικης απ οτι διαβασα, το επιδομα παραμεθωριου οχι. ενημερωτικα τα γραφω απλως
O παράδεισος μου έπεφτε πάντα λιγάκι στενός,θέλω μια κόλαση στα μέτρα μου.

Αποσυνδεδεμένος ml11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #753 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 09:59:36 μμ »
Ερώτηση στον καψαλάκη:Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ70 σε 10-15 μέρες..Για τη Β' φάση των ΖΕΠ υπάρχει κανένα νέο;;;;;
Απάντηση:       Θα καθυστερήσει.μικρό αριθμό να περιμένουμε στη Δ΄ φάση..

Αποσυνδεδεμένος Κατερίνα1988

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #754 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 11:32:00 μμ »
Τέλεια! Ώρα λοιπόν να ψάχνουμε για δουλειά!

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #755 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 11:50:21 μμ »
Τέλεια! Ώρα λοιπόν να ψάχνουμε για δουλειά!
 

Το θέμα είναι ότι δεν βρίσκεις καθόλου εύκολα δουλειά σε περιοχές όπως εδώ (χωριά Έβρου στα σύνορα).

Αυτό ακριβώς λέω ότι δεν καταλαβαίνουμε. Βαλθήκαμε όλοι να δουλέψουμε με σύμβαση στο δημόσιο, με βάση το πτυχίο μας. Δουλειές υπάρχουν: σερβιτόροι, λάτζα, πωλητές και τηλεφωνικές πωλήσεις. Μάλιστα από αυτές τις κατηγορίες ζητάνε τόσους πολλούς που θα εκπλαγείτε

Σε ένα μεγάλο ή μικρό έστω αστικό κέντρο συμφωνώ ότι μπορείς να βρεις κάτι από αυτά.Η δουλειά δεν είναι ντροπή, άλλωστε, και έχω δουλέψει σε πάμπολλες δουλειές άσχετες από αυτά που σπούδασα.Αλλά δυστυχώς σε κάποιες περιοχές δεν βρίσκεις...
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158518
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 325
Σύνολο: 339

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.