*

Αποστολέας Θέμα: Δημιουργία φροντιστηρίου  (Αναγνώστηκε 76476 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #112 στις: Ιούνιος 26, 2015, 06:31:34 μμ »
Σε ήπιους τόνους μιλάμε. Εντελώς αντικειμενικά, εσύ κλέβεις το κράτος και το κράτος κλέβει εμένα. Εγώ τουλάχιστον αυτό βλέπω. Βλέπεις εσύ κάτι άλλο;

Εγώ μπορώ να σου πω ό,τι παραμύθι θέλω. Ότι κόβω ή ότι δεν κόβω αποδείξεις. Κι εσύ μπορείς να μου πεις ό,τι θέλεις, ότι κόβεις ή δεν κόβεις. Ανεξάρτητα από το τι μπορεί να λέμε, το γεγονός παραμένει ότι εγώ φορολογούμαι και ελέγχομαι, ενώ εσύ όχι. Και φορολογούμαι όχι μόνο από τεκμήρια και έμμεσους φόρους αλλά με κανονικούς φόρους και τέλη, ακόμα και για εισόδημα που δεν έχω εισπράξει. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Τα στοιχεία των εργοδοτών που σε ήθελαν μαύρο δεν τα θέλω. Θα σε παραδεχόμουν αν είχες πάει στην Επιθεώρηση Εργασίας να τους καταγγείλεις. Εφόσον δεν το έκανες, τζάμπα μαγκιά.

Άπαξ και πληρώνω τους νόμιμους φόρους μου δεν το κλέβω, ορίζονται φόροι (άμεσοι, έμμεσοι, ΤΕΚΜΗΡΙΑ) οπότε το πλήρωσα μην φοβάσαι...Σίγουρα, απλά να ξέρεις η απόδειξη έχει μια δύναμη. Άπαξ και κόβεις αποδείξεις μπορείς να χρεώσεις πιο εύκολα τα μάθημα (γιατί δεν βρίσκει ο άλλος δικαιολογία να μην πληρώσει τόσο απλά). Έτσι είναι τα μαγαζιά, pros and cons- όπως όλοι, δεν τα ήξερες πριν ανοίξεις? υπάρχει και η επιλογή close down, αν το επιλέγεις το αποδέχεσαι λογικά... Να καταγγείλω τι? ότι στην συνέντευξη πρόσληψης όταν ψέλλισα για ΙΚΑ μου λένε 'δεν υπάρχουν θέσεις'? με τι αποδείξεις? απλά στο site στηλιτεύω/ενημερώνω συναδέλφους τι να πουν αν θέλουν να δουλέψουν, απλά πράγματα. Let's end this here, πάλι συμφωνούμε πως μας χωρίζει άβυσσος...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2015, 06:33:59 μμ από George999 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:51:16 »

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #113 στις: Ιούνιος 26, 2015, 10:12:34 μμ »

Όσο υπάρχει κόσμος που είναι διατεθειμμένος να κάνει "μαύρα κατάμαυρα" ιδιαίτερα με 5 και 10 ευρώ την ώρα, και με δεδομένη την εχθρότητα του Υπουργείου Παιδείας απέναντι στα φροντιστήρια, το μικρομεσαίο / συνοικιακό φροντιστήριο δεν θα ορθοποδήσει. Ελπίζω να έχετε ένα Plan B για όταν θα είσαστε 40 χρονών και θα έχετε ανάγκη ασφάλισης και ενός σταθερού μισθού για να ζήσετε την οικογένειά σας.
Όποιος κάνει ιδιαίτερα για 5 ευρώ μάλλον δε μπορεί να ζητήσει παραπάνω και δεν τον κατακρίνω γιατί ίσως έχει ανάγκη ακόμα κι αυτά τα 5 ευρώ. Ευτυχώς αμείβομαι πολύ καλύτερα. Δε πρότεινα σε κανέναν να είναι τελείως ανασφάλιστος για αυτό άλλωστε μίλησα για πρωινή δουλειά όπου θα μαζεύει τα ένσημά του.
Πέρασα από τον χώρο των φροντιστηρίων στον οποίο έκανα και τον κύκλο που έχω τώρα με τα ιδιαίτερα.
Τα έξοδα φοβερά ακόμα και στις "καλές" εποχές.
Έτσι λοιπόν από νωρίς κατάλαβα πως το πλέον συμφέρον είναι αυτό που πρότεινα παραπάνω.
Βρήκα δουλειά σε ιδιωτικό και κράτησα και τα ιδιαίτερά μου. Τα τελευταία 4 χρόνια είμαι αναπληρωτής και συνεχίζω κανονικά τα ιδιαίτερα. Κοντεύω τα 36, δε ξέρω αν το βρίσκεις ηθικό ή νόμιμο όλο αυτό αλλά εγώ το βρίσκω σαν τον καλύτερο τρόπο για να ζήσω την οικογένειά μου.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #114 στις: Ιούνιος 26, 2015, 11:11:08 μμ »
Παιδιά ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Δεν έχει σημασία τι βρίσκω εγώ ηθικό ή νόμιμο, αλλά τι είναι ηθικό και νόμιμο. Το να κρύβεις εισοδήματα από το κράτος είναι και ανήθικο και παράνομο. Από όποια πλευρά και να το δεις.

Στην τελική, αφού το κράτος σας επιτρέπει να παρανομείτε, καλά κάνετε. Εγώ δεν έχω τρόπο να σας σταματήσω. Αλλά μην ζητάτε μετά υψηλά ωρομίσθια στα φροντιστήρια, πληρωμένα δώρα και επιδόματα, ταμείο ανεργίας και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο σας κατεβαίνει στο κεφάλι. Απλά δεν γίνεται τα φροντιστήρια τα υποχρεώνονται να λειτουργούν νόμιμα και οι καθηγητές να παρανομούν ανενόχλητοι - και να ζητάνε και τα ρέστα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #115 στις: Ιούλιος 04, 2015, 09:34:06 πμ »
Ειδικά στο θέμα της δημιουργίας φροντιστηρίου, τίθεται και άλλο θέμα. Η μη πληρωμή διδάκτρων.
Και ειδικά στις μέρες μας, είναι πολύ έντονο αυτό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:51:16 »

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #116 στις: Ιούλιος 04, 2015, 02:57:56 μμ »
Ειδικά στο θέμα της δημιουργίας φροντιστηρίου, τίθεται και άλλο θέμα. Η μη πληρωμή διδάκτρων.
Και ειδικά στις μέρες μας, είναι πολύ έντονο αυτό.

Εγγραφή? οπότε αν τον 1ο μήνα δεν πληρώσει τους σταματάς και κρατάς τουλάχιστον την εγγραφή. Allowance for bad debts 20% τώρα με τα ΑΤΜς κλειστά λολ

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #117 στις: Ιούλιος 04, 2015, 09:09:58 μμ »
Αν όμως πληρώσει τους πρώτους 4 και σταματήσει μετά, τον διώχνεις στη μέση της χρονιάς.;;

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #118 στις: Ιούλιος 04, 2015, 11:49:24 μμ »
Αν όμως πληρώσει τους πρώτους 4 και σταματήσει μετά, τον διώχνεις στη μέση της χρονιάς.;;

αν ένας πελάτης αγοράσει το ψωμί ή τον καφέ του στα Mikel τους πρώτους 4 μήνες τους άλλους 4 τους έχει free??? δεν παίζει αυτό- το έχω ακούσει να το λένε άπειροι φροντιστηριάδες (με δεκαετία και βάλε ιδιοκτησίας στην πλάτη τους) 'ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΔΡΥΜΑ!'  :P

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #119 στις: Ιούλιος 05, 2015, 12:35:34 πμ »
Το παράδειγμά σου είναι ατυχές. Στα Μικελ πληρώνεις επί τόπου και δε παίζει φέσι. Στα φροντιστήρια είναι αλλιώς, αν δε πληρώσει ένα μήνα λες ας κάνω λίγη υπομονή, ίσως δυσκολεύονται. Δεν είναι και ότι πιο ευγενικό να πάρεις αμέσως τηλ στις μέρες μας. Μόλις παίρνεις τηλ μετά από κανα δυο μήνες σου λέει κάνε υπομονή κι έτσι δημιουργείται ένα ωραιότατο φέσι που άλλοτε τελικά εξοφλείται και άλλοτε όχι. Παίζει ρόλο πόσο θα το κυνηγήσεις και το αν πραγματικά έχουν χρήματα. Σίγουρα δεν είμαστε ίδρυμα αλλά είναι δύσκολο και το να διώξεις παιδί στα μέσα της χρονιάς όταν στο παρελθόν έχουν φανεί συνεπείς.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #120 στις: Ιούλιος 05, 2015, 12:40:35 πμ »
Το παράδειγμά σου είναι ατυχές. Στα Μικελ πληρώνεις επί τόπου και δε παίζει φέσι. Στα φροντιστήρια είναι αλλιώς, αν δε πληρώσει ένα μήνα λες ας κάνω λίγη υπομονή, ίσως δυσκολεύονται. Δεν είναι και ότι πιο ευγενικό να πάρεις αμέσως τηλ στις μέρες μας. Μόλις παίρνεις τηλ μετά από κανα δυο μήνες σου λέει κάνε υπομονή κι έτσι δημιουργείται ένα ωραιότατο φέσι που άλλοτε τελικά εξοφλείται και άλλοτε όχι. Παίζει ρόλο πόσο θα το κυνηγήσεις και το αν πραγματικά έχουν χρήματα. Σίγουρα δεν είμαστε ίδρυμα αλλά είναι δύσκολο και το να διώξεις παιδί στα μέσα της χρονιάς όταν στο παρελθόν έχουν φανεί συνεπείς.

ναι, αλλά αν κανένας μας εδώ δεν δεχόταν τζαμπατζήδες κανείς δεν θα είχε χρέη, όλα θέμα είναι πως πουλάς τον εαυτό σου+ αν δεν θες να χάσεις τον χρόνο σου. Εγώ πάντα τους λέω στα ιδιαίτερα να πληρώνουν με το μάθημα, αν δω τζαμπατζή τερματίζω την συνεργασία επί τόπου.

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #121 στις: Ιούλιος 05, 2015, 01:22:46 πμ »
Τα βλέπεις απόλυτα τα πράγματα και δεν είναι έτσι. Δε μπορείς να πεις τζαμπατζή κάποιον που άργησε να σε πληρώσει 1 μήνα. Μπορεί και να είναι βέβαια. Δε μπορείς να ξέρεις όμως. Και αν αρχίσεις τα τηλέφωνα με το στυλ που υποδεικνύεις εδώ, το έχασες το παιχνίδι. Μπορεί να γλυτώσεις από ένα τζαμπατζή αλλά θα χάσεις άλλους 3 που τελικά θα σε πλήρωναν και θα βγάλεις και άσχημη φήμη.
Επίσης το να πληρώνεσαι με το μάθημα είναι το καλύτερο αλλά δε μπορούν να πληρώνουν όλοι έτσι. Η χρυσή τομή είναι πιστεύω κάθε εβδομάδα ή 15μερο.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #122 στις: Ιούλιος 05, 2015, 01:28:37 πμ »
Τα βλέπεις απόλυτα τα πράγματα και δεν είναι έτσι. Δε μπορείς να πεις τζαμπατζή κάποιον που άργησε να σε πληρώσει 1 μήνα. Μπορεί και να είναι βέβαια. Δε μπορείς να ξέρεις όμως. Και αν αρχίσεις τα τηλέφωνα με το στυλ που υποδεικνύεις εδώ, το έχασες το παιχνίδι. Μπορεί να γλυτώσεις από ένα τζαμπατζή αλλά θα χάσεις άλλους 3 που τελικά θα σε πλήρωναν και θα βγάλεις και άσχημη φήμη.
Επίσης το να πληρώνεσαι με το μάθημα είναι το καλύτερο αλλά δε μπορούν να πληρώνουν όλοι έτσι. Η χρυσή τομή είναι πιστεύω κάθε εβδομάδα ή 15μερο.

το ξέρεις πως έχω Excelaki 2,400 Ευρώ απλήρωτα (από σχεδόν 6,000 Ευρώ!!!!) επειδή έκανα αυτά που λες??? πλέον βέβαια κομμένα τα καλά παιδιά! λειτουργώ το πρωί ως εισπρακτική εταιρία του εαυτού μου+ το βράδυ ως καθηγητής..... ::) ΥΓ υπήρχε ένας πίνακας παλιά ο πωλών της μετρητοίς και το άλλο το ξέρεις..... :-*

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #123 στις: Ιούλιος 05, 2015, 09:10:50 πμ »
Στα ιδιαίτερα είναι διαφορετικά..
Στο φροντιστήριο που τον έχεις σε τμήμα, κάνεις λίγο υπομονή.

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #124 στις: Ιούλιος 05, 2015, 10:09:22 πμ »
το ξέρεις πως έχω Excelaki 2,400 Ευρώ απλήρωτα (από σχεδόν 6,000 Ευρώ!!!!) επειδή έκανα αυτά που λες??? πλέον βέβαια κομμένα τα καλά παιδιά! λειτουργώ το πρωί ως εισπρακτική εταιρία του εαυτού μου+ το βράδυ ως καθηγητής..... ::) ΥΓ υπήρχε ένας πίνακας παλιά ο πωλών της μετρητοίς και το άλλο το ξέρεις..... :-*
Σε καταλαβαίνω, μέχρι πρόπερσι είχα excelaki με ακριβώς τα διπλά (4800) τα οποία με μεγάλο αγώνα τα πήρα. Μόλις με πλήρωσαν βρήκα δικαιολογία και τους σταμάτησα, έβαλα άλλους στη θέση τους που πληρώνουν κανονικά κι έτσι το φετινό φέσι είναι μόλις 60 ευρώ..  ;)

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #125 στις: Ιούλιος 05, 2015, 02:28:34 μμ »
Στα ιδιαίτερα είναι διαφορετικά..
Στο φροντιστήριο που τον έχεις σε τμήμα, κάνεις λίγο υπομονή.

Αυτό λέω και εγώ, γιατί στο φροντιστήριο το οριακό κόστος του τζαμπατζή είναι μόνο το κόστος ευκαιρίας όχι άμεσες ύλες (αν δεν πληρώσει δεν του δίνεις σημειώσεις- έχω δει να γίνεται).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 302
Σύνολο: 310

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.