*

Αποστολέας Θέμα: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών  (Αναγνώστηκε 87194 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 10:13:09 μμ »
Στο πέμπτο γυμνάσιο Αγρινίου Γαλλικού πήρε 12 ώρες ιστορία και καμία γαλλικά!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:43:20 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 10:38:44 μμ »
Διάβαζα σ' αυτό το τόπικ και μου γεννήθηκε το εξης ερώτημα:

Το πλαφόν των 7 ωρών προκύπτει από υπουργική απόφαση που μπορεί πολύ εύκολα να αλλάξει, αν το σκεφτεί διαφορετικά ο εκάστοτε υπουργός;  :o


Αποσυνδεδεμένος summertime

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 11:23:14 μμ »
Καλησπέρα. Θα ήθελα κι εγώ να αναφέρω τη δική μου περίπτωση. Διορίστηκα φέτος και τοποθετήθηκα σε Γυμνάσιο με 23 μαθητές (1 τμήμα ανά τάξη ). Όλες οι ώρες για τα μαθήματα του ΠΕ04 είναι 14 ( +3 ώρες το εργαστήριο, οι οποίες δεν μου έχουν δοθεί επισήμως ). Οι ώρες της φυσικής είναι 4 ενώ οι υπόλοιπες 10 είναι β΄ανάθεση ( χημεία, βιολογία, γεωγραφία ). Άλλες ώρες δεν υπάρχουν προς το παρόν για να συμπληρώσω ωράριο.
Μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό;

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 11:40:40 μμ »
Καλησπέρα. Θα ήθελα κι εγώ να αναφέρω τη δική μου περίπτωση. Διορίστηκα φέτος και τοποθετήθηκα σε Γυμνάσιο με 23 μαθητές (1 τμήμα ανά τάξη ). Όλες οι ώρες για τα μαθήματα του ΠΕ04 είναι 14 ( +3 ώρες το εργαστήριο, οι οποίες δεν μου έχουν δοθεί επισήμως ). Οι ώρες της φυσικής είναι 4 ενώ οι υπόλοιπες 10 είναι β΄ανάθεση ( χημεία, βιολογία, γεωγραφία ). Άλλες ώρες δεν υπάρχουν προς το παρόν για να συμπληρώσω ωράριο.
Μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό;

Ναι. Μην τα ανακατεύεις, γιατί διαφορετικά θα βρεθείς και σε άλλο σχολείο για συμπλήρωση ωραρίου...  ;D
Σσστ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:43:20 »

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 11:54:12 μμ »
Στο πέμπτο γυμνάσιο Αγρινίου Γαλλικού πήρε 12 ώρες ιστορία και καμία γαλλικά!!!!!!!!!!
για αντιποινα προτεινω οι φιλολογοι να την αρχισετε στα....γαλλικα ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 11:58:14 μμ »
Εγώ εγώ! Αυτή την γαλλικήν την ομιλώ άπταιστα! ;D

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 12:01:20 πμ »
Εγώ εγώ! Αυτή την γαλλικήν την ομιλώ άπταιστα! ;D
ναι ναι με το πιανο και τα ...γαλλικα μεγαλωσες

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 12:07:46 πμ »
Εγώ εγώ! Αυτή την γαλλικήν την ομιλώ άπταιστα! ;D
ναι ναι με το πιανο και τα ...γαλλικα μεγαλωσες

Αλίμονο! 8) 8) 8) ;D ;D ;D
(Τέλος τα off topic) :-[

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 12:56:49 πμ »
Στο πέμπτο γυμνάσιο Αγρινίου Γαλλικού πήρε 12 ώρες ιστορία και καμία γαλλικά!!!!!!!!!!
Υπάρχουν 1000 μαϊμού καθηγητές πληροφορικής που δεν έχουν καν πτυχίο και κάνουν εδώ και χρόνια πληροφορική. Για μία καθηγήτρια Γαλλικών, το κάνεις ξαφνικά θέμα!!!

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 01:09:25 πμ »
Στο πέμπτο γυμνάσιο Αγρινίου Γαλλικού πήρε 12 ώρες ιστορία και καμία γαλλικά!!!!!!!!!!
Υπάρχουν 1000 μαϊμού καθηγητές πληροφορικής που δεν έχουν καν πτυχίο και κάνουν εδώ και χρόνια πληροφορική. Για μία καθηγήτρια Γαλλικών, το κάνεις ξαφνικά θέμα!!!

Το "ξαφνικά" που το διαπίστωσες?? Εάν παρακολουθούσες εκτενώς τις συζητήσεις φιλολόγων, διότι δεν γνωρίζω τι ειδικότητα είσαι, θα διαπίστωνες ότι το "ξαφνικά" δεν υφίσταται. Υπάρχουν συνάδελφοι που συγκεντρώνουν τις παρατυπίες για να κινηθούμε ανάλογα. Απευθύνομαι σε αυτούς τους συναδέλφους. Για τους καθηγητές μαιμού της πληροφορικής ας διαμαρτυρηθούνε οι άμεσα ενδιαφερόμενοι. Για την Γαλλικού που κλέβει ώρες ιστορίας για να μην κουνηθεί για άλλο σχολείο και την πονέσει ο γοφός απ'το περπάτημα, οφείλουμε οι άμεσα ενδιαφερόμενοι να το κάνουμε θέμα. Κοινώς το "ξαφνικά'' σου είναι αν μη τι άλλο άτοπο.

Αποσυνδεδεμένος akad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 09:44:32 πμ »
Συμφωνώ,έκαναν μεγάλη ζημιά στον κλάδο μας.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 10:00:24 πμ »
Στο πέμπτο γυμνάσιο Αγρινίου Γαλλικού πήρε 12 ώρες ιστορία και καμία γαλλικά!!!!!!!!!!
Υπάρχουν 1000 μαϊμού καθηγητές πληροφορικής που δεν έχουν καν πτυχίο και κάνουν εδώ και χρόνια πληροφορική. Για μία καθηγήτρια Γαλλικών, το κάνεις ξαφνικά θέμα!!!

Το "ξαφνικά" που το διαπίστωσες?? Εάν παρακολουθούσες εκτενώς τις συζητήσεις φιλολόγων, διότι δεν γνωρίζω τι ειδικότητα είσαι, θα διαπίστωνες ότι το "ξαφνικά" δεν υφίσταται. Υπάρχουν συνάδελφοι που συγκεντρώνουν τις παρατυπίες για να κινηθούμε ανάλογα. Απευθύνομαι σε αυτούς τους συναδέλφους. Για τους καθηγητές μαιμού της πληροφορικής ας διαμαρτυρηθούνε οι άμεσα ενδιαφερόμενοι. Για την Γαλλικού που κλέβει ώρες ιστορίας για να μην κουνηθεί για άλλο σχολείο και την πονέσει ο γοφός απ'το περπάτημα, οφείλουμε οι άμεσα ενδιαφερόμενοι να το κάνουμε θέμα. Κοινώς το "ξαφνικά'' σου είναι αν μη τι άλλο άτοπο.
Πρώτον, δέν είναι θέμα γοφού! Το "άλλο" σχολείο μπορεί να είναι και 50 ή 100 χιλιόμετρα πιο μακριά... Δεύτερον: εσείς τώρα τι κάνετε; Φοράτε κουκούλα και την δίνετε τη γυναίκα; Συγχαρητήρια!!!! Τρίτον: αντί να στραφείτε ενάντια σε αυτούς που πραγματικά φταίνε, πυροβολείτε έναν άλλον κλάδο... Τέταρτον: όταν αφαιρέθηκε η τρίτη ώρα από τη ξένη γλώσσα για να δοθεί στα αρχαία, οι φιλόλογοι πού ήταν; Γιατί δεν διαμαρτυρήθηκαν τότε; Εν ολίγοις: εδώ ο κόσμος χάνεται κι εσείς ασχολείστε με τη γαλλικού της Άνω Ραχούλας... Δυστυχώς οι μέρες που έρχονται θα μας ξεπεράσουν όλους...

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 10:22:12 πμ »
Συνάδελφοι, θα σας παρακαλέσω να προσέχετε τον τρόπο με τον οποίο εκφράζεστε! Δε γίνεται συνέχεια να δίνονται αφορμές για διαπληκτισμούς.

Δύο πράγματα θέλω να πω, για να μην οδηγηθούμε πάλι εκτός ελέγχου
Προς τους φιλολόγους : Δε γίνεται να μιλάμε απαξιωτικά για συναδέρφους άλλων ειδικοτήτων, όσο κι αν νιώθουμε ότι με την πρακτική αυτή απαξιωνόμαστε εμείς. Μην ξεχνάτε ότι κι αυτοί αδικήθηκαν με τις αποφάσεις του υπουργείου. Δείτε το και πρακτικά, θα αρχίσουν πάλι οι προσβολές και τα θέματα θα κλειδώνονται και θα ξεκλειδώνονται συνέχεια.
Προς τους συναδέλφους ξένων γλώσσών : Δε στρεφόμαστε εναντίον των συναδέφων. Με τις διεκδικήσεις μας στρεφόμαστε εναντίον του υπουργείου που μας καταργεί. Αυτό σημαίνει ότι διεκδικούμε τις ώρες μας, και αυτό αυτόματα συνεπαγεται ότι για να τις πάρουμε εμείς θα πρέπει να τις αφήσετε εσείς. Αν αυτό εκλαμβάνεται ως αντιδυναδελφικό δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Το παράπονό μας από εσάς είναι ότι βολεύεστε πολύ εύκολα με αυτήν την κατάσταση και δεν έχετε πρόβλημα να αδικούμαστε.
Δε μπορεί να περιμένετε τις αποφάσεις εναντίον των άλλων ειδικοτήτων να τις πληρώνουμε εμείς αδιαμαρτύρητα.

Και κάτι ακόμα, αν και προσπαθώ να παραμείνω ψύχραιμη και ουδέτερη : Δε νομίζω να συγκρίνεται η αφαίρεση μιας ώρας από ένα μάθημα μιας τάξης μ' αυτό που γίνεται τώρα με την ιστορία, που ο φιλόλογος που διδάσκει ιστορία κοντεύει να γίνει είδος προς εξαφάνιση.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 10:40:52 πμ »
Τον Μάιο οι καθηγητές ξένων γλωσσών ξεσηκωθήκαμε με συνελεύσεις και πορείες σε όλη την Ελλάδα για να αποφύγουμε τον διαχωρισμο σε γαλλόφωνα και γερμανόφωνα σχολεία, ο οποίος μας έβαλε οριστικά στην άκρη ως ειδικότητες, με απώλεια οργανικών, μείωση ωρών κλπ. Ήμασταν απελπιστικά μόνοι. Ουδείς άλλος ασχολήθηκε. Εδώ και 5 χρόνια μας διαθέτουν στα δημοτικά, χωρίς, όμως, να υπάρχουμε επισήμως σε αυτά, με αποτέλεσμα να φαίνεται ότι πλεονάζουμε παντού και να μην μπορούμε να πάρουμε μετάθεση, οχι για το σπίτι μας, ούτε καν σε στεριά. Όταν εμείς διαμαρτυρόμαστε δεν μιλάει κανείς, γιατί οι βασικές ειδικότητες αισθάνονται προστατευμένες. Όσο για τη μία ώρα θα σου δώσω ένα παράδειγμα: στο δικό μου σχολείο εάν ίσχυε το τρίωρο θα συμπλήρωνα ωράριο με τα γαλλικά και δεν θα χρειαζόταν να πάρω ιστορία. Το ίδιο ισχύει για όλα τα γυμνάσια. Επομένως τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά... Το υπουργείο δεν μας πουλάει εξυπηρέτηση που μας δίνει τις ιστορίες,ούτε μας αγάπησε ξαφνικά... Απλά θέλει να την βγάλει εκ των ενόντων... Πραγματικά εύχομαι, όταν απολυθούμε εμείς, να προσληφθούν χιλιάδες φιλόλογοι... Ελπίζω, όμως, ότι κανείς σας δεν είναι τόσο αφελής για να πιστέψει κάτι τέτοιο...














 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 587
Σύνολο: 603

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.