*

Αποστολέας Θέμα: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων  (Αναγνώστηκε 145550 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #364 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 03:24:59 μμ »
Σκέφτομαι εγώ να το αναλάβω ,αλλά θέλω λίγο χρόνο(μέσα στο Σαββατοκύριακο δηλαδή ) να το δω πως μπορεί να κυλήσει ...Και κοντά στο υπουργείο μένω και καμιά γνωριμία θα βρω ...θα δω ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #365 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 03:26:01 μμ »
Ινω ... συνάδελφοι.. δεν πρέπει να δημιουργούμε προβλήματα εκεί που δεν έχουμε... Το πρόβλημα δεν είναι ότι μάθαμε από το φόρουμ ότι θα δημιουργηθεί σύλλογος το πρόβλημα ήταν ότι δεν μπορούσαμε μέχρι τώρα να δημιουργήσουμε σύλλογο... Ινώ σε ευχαριστούμε πολύ.... θα συμβάλλουμε στη δημιουργία του συλλόγου...
  Το έχω ξανααναφέρει αλλά νομίζω ότι είναι σκόπιμο να το επαναλάβω.. Η επίκριση είναι αποδεκτή αρκεί να συνοδεύεται και με εναλλάκτική λύση...και με άμεση εφαρμογή από εκείνον που την προτείνει...
  Η δημιουργία συλλόγου ίσως μας βοηθήσει στο εξής... συντάσσει ο σύλλογος μία επιστολή που ζητάει το πρόγραμμα σπουδών από τα σχολεία... Δηλαδή γίνομαι πιο σαφής... Επικαλούμενοι τις αυθαιρεσίες... και με την ιδιότητα του συλλόγου πηγαίνουμε στα σχολεία της γειτονιάς μας... ερχόμαστε σε επαφή με το διευθυντή και ζητούμε να μας δώσει με επίσημη επιστολή υπογεγραμμένη από το σύλλογο.. αλλά και από τη δευτεροβάθμια? ή ζήτουμε απότη δευτεροβάθμια την άδεια μμμμμ (νομίζω ακόμη καλύτερο) να πάρουμε αντίγραφο του προγράμματος από τα σχολεια? Τι λέτε? Νομίζω πως είναι μία πολύ ωραία λύση... Καμία δευτεροβάθμια δεν θα παραρδεχτεί ότι παρατυπεί...
 

όπως και δε θα πει εγγράφως ψέμματα, αν παρατυπεί ...

Η ανάγκη του συλλόγου, πια, είναι αυτονόητη.
Ας μη σταματήσουν, όμως, οι ενέργειες που, για την ώρα, γίνονται.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #366 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 03:27:15 μμ »
Σκέφτομαι εγώ να το αναλάβω ,αλλά θέλω λίγο χρόνο(μέσα στο Σαββατοκύριακο δηλαδή ) να το δω πως μπορεί να κυλήσει ...Και κοντά στο υπουργείο μένω και καμιά γνωριμία θα βρω ...θα δω ...

... ν' αναλάβεις τι;

Γίνε πιο σαφής ...
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #367 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 03:28:56 μμ »
2 ερωτηματα:
1) ας υποθέσουμε πως το γραφειο απαντα και λεει πως ΔΕΝ υπαρχουν "ατασθαλίες", πως μπορουμε να ειμαστε βεβαιοι?

2) πως θα δωσει το καθε σχολειο το προγραμμα του σε οποιον το ζητησει? ειναι υποχρεωμενο, αν καθε ιδιωτης το ζητα, να το μοιραζει?

1. Χρησιμοποιούμε την αρνητική απάντηση, αν γνωρίζουμε παρατυπίες, προς το Υπουργείο,παράλληλα με τις συγκεκριμένες καταγγελίες μας. Άλλωστε, κάποιος που παρατυπεί, δεν απαντά εγγράφως, μ' ευκολία, πως δεν παρατυπεί.

2. Δε θα το δώσει το σχολείο, αλλά εκείνος που μας ενημέρωσε για την παρατυπία, εννοώ αν είναι ή αν γνωρίζει κάποιον που διδάσκει εκεί.

Ειναι εύκολο να το "παρει" καποιος που διδασκει εκει? θελω να πω, θα το ζητησει και αμεσως θα του το δωσουν? ή θα το παρει "κρυφά" (και αν γινει ετσι,ειναι νομιμο αυτο? δεν φοβαται κυρωσεις ?

2. και ως τι το γραφειο θα απαντησει σε εναν ιδιωτη για το τι κανει εκεινο?. λογοδοτει και ελεγχεται απο το υπ.παιδειας και σε αυτο δινει λογ/σμο. (απλως ερωτημα κάνω, δεν λεω πως δεν θα απαντησει)

3. το πιο πιθανο ειναι να μη παραδεχτει τις οποιες παρατυπιες. Οποτε το μετα εχει σημασια.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #368 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 03:32:33 μμ »
 Μάρκο αν ζητήσουμε από τις δευτεροβάθμιες τα προγράμματα σπουδών επικαλούμενοι ότι παραβιάζεται η εγκύκλιος? Δηλαδή... Στον Πειραιά για παράδειγμα μέχρι τώρα γνωρίζουμε για μία παρατυπία... Στέλνουμε μία καινούρια επιστολή και ζητούμε το πρόγραμμα μαθημάτων κάθε σχολείου που ανήκει στον Πειραιά... και υπογράφουμε ως σύλλογος? Μπορεί να μας αρνηθεί η δευτεροβάθμια?

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #369 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 03:33:17 μμ »
Εννοώ να οργανώσουμε το σύλλογο εδώ στην Αθήνα και με τη βοήθεια των Αθηναίων ,Τρικαλινών ,Πατρινών και όλης της περιφέρειας να βγάλουμε μια άκρη .Ο ένας δεν αναλαμβάνει ο άλλος δεν μπορεί ....για να υπάρξει σύλλογος πρέπει να τρέχουν κάποιοι !

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #370 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 03:35:30 μμ »
Εννοώ να οργανώσουμε το σύλλογο εδώ στην Αθήνα και με τη βοήθεια των Αθηναίων ,Τρικαλινών ,Πατρινών και όλης της περιφέρειας να βγάλουμε μια άκρη .Ο ένας δεν αναλαμβάνει ο άλλος δεν μπορεί ....για να υπάρξει σύλλογος πρέπει να τρέχουν κάποιοι !

Συνεννοήσου με την inw, που, ήδη, έχει κλείσει ραντεβού με δικηγόρο ... Και στα Τρίκαλα, πάντως, να γίνει, η βοήθειά σου, όπως και κάθε Αθηναίου, είναι πολύτιμη.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #371 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 03:37:41 μμ »
οκ!! :)

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #372 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 03:39:05 μμ »
2 ερωτηματα:
1) ας υποθέσουμε πως το γραφειο απαντα και λεει πως ΔΕΝ υπαρχουν "ατασθαλίες", πως μπορουμε να ειμαστε βεβαιοι?

2) πως θα δωσει το καθε σχολειο το προγραμμα του σε οποιον το ζητησει? ειναι υποχρεωμενο, αν καθε ιδιωτης το ζητα, να το μοιραζει?

1. Χρησιμοποιούμε την αρνητική απάντηση, αν γνωρίζουμε παρατυπίες, προς το Υπουργείο,παράλληλα με τις συγκεκριμένες καταγγελίες μας. Άλλωστε, κάποιος που παρατυπεί, δεν απαντά εγγράφως, μ' ευκολία, πως δεν παρατυπεί.

2. Δε θα το δώσει το σχολείο, αλλά εκείνος που μας ενημέρωσε για την παρατυπία, εννοώ αν είναι ή αν γνωρίζει κάποιον που διδάσκει εκεί.

Ειναι εύκολο να το "παρει" καποιος που διδασκει εκει? θελω να πω, θα το ζητησει και αμεσως θα του το δωσουν? ή θα το παρει "κρυφά" (και αν γινει ετσι,ειναι νομιμο αυτο? δεν φοβαται κυρωσεις ?

2. και ως τι το γραφειο θα απαντησει σε εναν ιδιωτη για το τι κανει εκεινο?. λογοδοτει και ελεγχεται απο το υπ.παιδειας και σε αυτο δινει λογ/σμο. (απλως ερωτημα κάνω, δεν λεω πως δεν θα απαντησει)

3. το πιο πιθανο ειναι να μη παραδεχτει τις οποιες παρατυπιες. Οποτε το μετα εχει σημασια.

Το έχει, ούτως ή άλλως, αν διδάσκει εκεί ...
Το γραφείο υποχρεούται ν' απαντά σε όποιον έχει έννομο συμφέρον να ρωτά ...
Να τις κάνει κι, εγγράφως, να μην τις αποδεχτεί ...! Μάλλον, θα μπλέξει ...
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #373 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 03:40:00 μμ »
 Να επαναλάβω την πρότασή μου.. Ζητούμε από τις δευτεροβάθμιες να μας δώσουν τα προγράμματα σπουδών των σχολείων τους? Έχουν δικαίωμα να αρνηθούν?

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #374 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 03:41:29 μμ »
Να επαναλάβω την πρότασή μου.. Ζητούμε από τις δευτεροβάθμιες να μας δώσουν τα προγράμματα σπουδών των σχολείων τους? Έχουν δικαίωμα να αρνηθούν?
Φαντάζομαι ναι ...

Κυρίως χρειάζονται, πλέον, έγγραφες και τεκμηριωμένες καταγγελίες με απώτερο αποδέκτη το Υπουργείο.

Τα λέμε ...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2011, 03:43:24 μμ από aristos2 »
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #375 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 03:42:38 μμ »
Προς rozy: Το όριο των επτά (7) διδακτικών ωρών (παρ. 7) αφορά στα μαθήματα δεύτερης ανάθεσης που
μπορεί να διδάξει ο εκπαιδευτικός είτε από τη βασική ειδικότητά του είτε από τη δεύτερη
ειδικότητα, που μπορεί να του αποδοθεί.
Το παραπάνω, εγώ, το αντιλαμβάνομαι ως ένα όριο 7 ωρών για μαθήματα β' ανάθεσης που δεν μπορεί να παραβιαστεί  ... και, ως τώρα, δεν έχω ακούσει, διαβάσει κανένα σοβαρό επιχείρημα, γιατί κάτι - τόσο σαφές - θα πρέπει να το αντιληφθώ διαφορετικά. Αντιθέτως, γραπτά και προφορικά το Υπουργείο συμφωνεί με την ερμηνεία μου.


Απομονώνεις την παράγραφο από τον τίτλο. Αν τα συσχετίσεις οδηγείσαι σε άλλο συμπέρασμα.
Αυτό που ενισχύει τη θέση σας είναι η προφορική απάντηση του υπουργείου αλλά ελέγχθηκε προηγουμένως ότι σε δδε της Αττικής από το υπουργείο δόθηκε άλλη, προφορική επίσης, απάντηση.

Συγγνώμη που κάνω κατάχρηση του χώρου και των προετοιμασιών σας.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #376 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 03:42:45 μμ »
2 ερωτηματα:
1) ας υποθέσουμε πως το γραφειο απαντα και λεει πως ΔΕΝ υπαρχουν "ατασθαλίες", πως μπορουμε να ειμαστε βεβαιοι?

2) πως θα δωσει το καθε σχολειο το προγραμμα του σε οποιον το ζητησει? ειναι υποχρεωμενο, αν καθε ιδιωτης το ζητα, να το μοιραζει?

1. Χρησιμοποιούμε την αρνητική απάντηση, αν γνωρίζουμε παρατυπίες, προς το Υπουργείο,παράλληλα με τις συγκεκριμένες καταγγελίες μας. Άλλωστε, κάποιος που παρατυπεί, δεν απαντά εγγράφως, μ' ευκολία, πως δεν παρατυπεί.

2. Δε θα το δώσει το σχολείο, αλλά εκείνος που μας ενημέρωσε για την παρατυπία, εννοώ αν είναι ή αν γνωρίζει κάποιον που διδάσκει εκεί.

Ειναι εύκολο να το "παρει" καποιος που διδασκει εκει? θελω να πω, θα το ζητησει και αμεσως θα του το δωσουν? ή θα το παρει "κρυφά" (και αν γινει ετσι,ειναι νομιμο αυτο? δεν φοβαται κυρωσεις ?

2. και ως τι το γραφειο θα απαντησει σε εναν ιδιωτη για το τι κανει εκεινο?. λογοδοτει και ελεγχεται απο το υπ.παιδειας και σε αυτο δινει λογ/σμο. (απλως ερωτημα κάνω, δεν λεω πως δεν θα απαντησει)

3. το πιο πιθανο ειναι να μη παραδεχτει τις οποιες παρατυπιες. Οποτε το μετα εχει σημασια.

Το έχει, ούτως ή άλλως, αν διδάσκει εκεί ...
Το γραφείο υποχρεούται ν' απαντά σε όποιον έχει έννομο συμφέρον να ρωτά ...
Να τις κάνει κι, εγγράφως, να μην τις αποδεχτεί ...! Μάλλον, θα μπλέξει ...
Άρα Αρίστο ζητάμε εγγράφως από τη Δευτεροβάθμια να μας δώσει τα προγράμματα σπουδών των σχολείων της? Θα μας φτιάξεις μία επιστολή? Τι λες? Νομίζω ότι θα τους αιφνιδιάσουμε... Δεν μπορούν να μας αρνηθούν.. Αν πάμε στα σχολεία μόνοι μας ... είναι λογικό κάποιοι διευθυντές να μην μας τα δώσουν... ειδικά αν παρατυπούν...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #377 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 03:43:37 μμ »
Λοιπόν, .... Καλή επιτυχία !
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 569
Σύνολο: 577

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.