*

Αποστολέας Θέμα: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων  (Αναγνώστηκε 145552 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #420 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 11:22:30 πμ »
Γνώμη μου είναι πως ο σύλλογος, αν δημιουργηθεί, δεν μπορεί και δεν πρέπει να καταστεί ευκαιρία για κανένα να διεκδικήσει ένα σύστημα διορισμού στα "μέτρα" του.
Τόσο το καταστατικό του, όσο και οι δράσεις του θα πρέπει ν' αφορούν την τήρηση της νομιμότητας σε ό,τι σχετίζεται με τον κλάδο μας.
Όσο, δε, για τους διορισμούς, μόνη διεκδίκηση που ν' αφορά όλους θεωρώ αυτή των μαζικών ή, πάντως, των αντίστοιχων με τις, ανά έτος, ανάγκες διορισμών. Η διεκδίκηση του συμφέροντος κάθε υποομάδας - έτσι όπως κατόρθωσαν να μας κάνουν - δε με βρίσκει σύμφωνο.
Δεν προσπαθώ να ράψω κοστούμι στα μέτρα μου Aristos2.
Σύλλογος αδιορίστων συνεπάγεται αίτημα για διορισμό αυτομάτως,αλλιώς είναι αστείο να προβάλλουμε ως πρωταρχικό αίτημα τη μη παραβίαση του 7ωρου ως β ανάθεση.Ο μόνιμος διορισμός πρέπει να είναι ο βασικός στόχος μας.Φανταστείτε να ικανοποιηθεί δηλαδή το αίτημα της β ανάθεσης,θα το διαλύσουμε μετά;
Χτες το βράδυ που εγραψα την ιδέα περί 24μηνου δεν είχα σκοπό να λειτουργήσω διασπαστικά,λανθασμένα δε σκέφτηκα να συμπεριλάβω ολόκληρη τη συλλογιστική μου.Απόδειξη το πρώτο μου μήνυμα.
η αναγνώριση της προϋπηρεσίας μας για όλους όσους κλειδώθηκαν στους πίνακες της μεταβατικής
όλοι όσοι κλειδώθηκαν προφανώς δεν είναι μόνον οι επιτυχόντες ασεπ.
Το αίτημα του 24μηνου και ασεπ και 30μηνου χωρίς ασεπ είναι πρακτικές που εφαρμόστηκαν στο παρελθόν με ρυθμίσεις του υπουργείου,γι'αυτό τα προκρίνω.
Αν επιθυμεί η πλειοψηφία,δέχομαι το 16μηνο χωρίς κανέναν περιορισμό,όπως είχε γίνει επί Αρσένη.
Θα επιμείνω πάντως στη συμπερίληψη του αιτήματος για μονιμοποίηση όσων έχουν κλειδωθεί στους πίνακες,με όρους που θα συμφωνηθούν από την πλειοψηφία των μελών του συλλόγου,όταν αυτός ιδρυθεί.Αλλιώς,θεωρώ ότι λειτουργούμε καιροσκοπικά,για τρέχοντα και άρα ήσσονος σημασίας αιτήματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #421 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 11:39:08 πμ »
Γνώμη μου είναι πως ο σύλλογος, αν δημιουργηθεί, δεν μπορεί και δεν πρέπει να καταστεί ευκαιρία για κανένα να διεκδικήσει ένα σύστημα διορισμού στα "μέτρα" του.
Τόσο το καταστατικό του, όσο και οι δράσεις του θα πρέπει ν' αφορούν την τήρηση της νομιμότητας σε ό,τι σχετίζεται με τον κλάδο μας.
Όσο, δε, για τους διορισμούς, μόνη διεκδίκηση που ν' αφορά όλους θεωρώ αυτή των μαζικών ή, πάντως, των αντίστοιχων με τις, ανά έτος, ανάγκες διορισμών. Η διεκδίκηση του συμφέροντος κάθε υποομάδας - έτσι όπως κατόρθωσαν να μας κάνουν - δε με βρίσκει σύμφωνο.
Δεν προσπαθώ να ράψω κοστούμι στα μέτρα μου Aristos2.
Σύλλογος αδιορίστων συνεπάγεται αίτημα για διορισμό αυτομάτως,αλλιώς είναι αστείο να προβάλλουμε ως πρωταρχικό αίτημα τη μη παραβίαση του 7ωρου ως β ανάθεση.Ο μόνιμος διορισμός πρέπει να είναι ο βασικός στόχος μας.Φανταστείτε να ικανοποιηθεί δηλαδή το αίτημα της β ανάθεσης,θα το διαλύσουμε μετά;
Χτες το βράδυ που εγραψα την ιδέα περί 24μηνου δεν είχα σκοπό να λειτουργήσω διασπαστικά,λανθασμένα δε σκέφτηκα να συμπεριλάβω ολόκληρη τη συλλογιστική μου.Απόδειξη το πρώτο μου μήνυμα.
η αναγνώριση της προϋπηρεσίας μας για όλους όσους κλειδώθηκαν στους πίνακες της μεταβατικής
όλοι όσοι κλειδώθηκαν προφανώς δεν είναι μόνον οι επιτυχόντες ασεπ.
Το αίτημα του 24μηνου και ασεπ και 30μηνου χωρίς ασεπ είναι πρακτικές που εφαρμόστηκαν στο παρελθόν με ρυθμίσεις του υπουργείου,γι'αυτό τα προκρίνω.
Αν επιθυμεί η πλειοψηφία,δέχομαι το 16μηνο χωρίς κανέναν περιορισμό,όπως είχε γίνει επί Αρσένη.
Θα επιμείνω πάντως στη συμπερίληψη του αιτήματος για μονιμοποίηση όσων έχουν κλειδωθεί στους πίνακες,με όρους που θα συμφωνηθούν από την πλειοψηφία των μελών του συλλόγου,όταν αυτός ιδρυθεί.Αλλιώς,θεωρώ ότι λειτουργούμε καιροσκοπικά,για τρέχοντα και άρα ήσσονος σημασίας αιτήματα.

Καλημέρα κι από μένα. Νομίζω πως δεν πρέπει να μπούμε στη λογική διάσπασης σε κατηγορίες συμφερόντων. Βασικός σκοπός μας πρέπει να είναι η διαφύλαξη των επαγγελματικών μας δικαιωμάτων και βέβαια δεν μπορούμε να μιλάμε για μήνες, καθώς μπορεί κάποιοι να μην έχουν 16μηνο-αλλά να διαθέτουν πολλές επιτυχίες ΑΣΕΠ(με αποτέλεσμα να βρίσκονται ψηλά στον πίνακα των αναπληρωτών). Ας επιμείνουμε σε ό,τι μπορούμε νομικά  να στηρίξουμε τουλάχιστον σε πρώτη φάση: β΄ αναθέσεις και γενικότερα την αντιμετώπιση των φιλολόγων (=άνθρωπος για όλες τις δουλειές ) στις σημερινές σχολικές.   

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #422 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 11:50:41 πμ »
@Katiafil,ποιο είναι το ιερότερο εργασιακό δικαίωμα από τη μόνιμη εργασία;
Τι σόι σύλλογος αδιορίστων είμαστε αν δε διεκδικούμε να γίνουμε διορισμένοι;
Όσο για το περί διάσπασης,εξήγησα αρκούντως τη λογική που διέπει τα επιχειρήματά μου και δε θα μπω στη διαδικασία να συνεχίσω.
Καλώς ή κακώς,πρέπει να υπάρχουν κάποια κριτήρια,αν είναι το 24μηνο και ασεπ,διαμαρτύρονται οι μη έχοντες,αν είναι το 30μηνο χωρίς ασεπ,οι 29μηνίτες,αν,αν,αν.....
Επειδή είναι πολλές οι κατηγορίες,πρότεινα να αποφασισθεί στη συνέλευση του συλλόγου,όταν ιδρυθεί.
Αν είναι να τρέχουμε μόνο για τη β ανάθεση,το κάνουμε κι έτσι,δε χρειάζεται να συστήσουμε συλλόγους.Εγώ πρωτίστως θέλω να μονιμοποιηθώ,το ίδιο και όλοι οι άλλοι.
Ας ορισθεί ως ζητούμενο το 16μηνο,όμως, μήπως διαμαρτυρηθούν οι 15μηνίτες;Τι να κάνω,θέλετε να ζητήσουμε άμεσους και μαζικούς διορισμούς;Ας ενταχθούμε στο ΠΑΜΕ εν τοιαύτη περιπτώσει.

Αποσυνδεδεμένος ralou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #423 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 11:58:55 πμ »
@Katiafil,ποιο είναι το ιερότερο εργασιακό δικαίωμα από τη μόνιμη εργασία;
Τι σόι σύλλογος αδιορίστων είμαστε αν δε διεκδικούμε να γίνουμε διορισμένοι;
Όσο για το περί διάσπασης,εξήγησα αρκούντως τη λογική που διέπει τα επιχειρήματά μου και δε θα μπω στη διαδικασία να συνεχίσω.
Καλώς ή κακώς,πρέπει να υπάρχουν κάποια κριτήρια,αν είναι το 24μηνο και ασεπ,διαμαρτύρονται οι μη έχοντες,αν είναι το 30μηνο χωρίς ασεπ,οι 29μηνίτες,αν,αν,αν.....
Επειδή είναι πολλές οι κατηγορίες,πρότεινα να αποφασισθεί στη συνέλευση του συλλόγου,όταν ιδρυθεί.
Αν είναι να τρέχουμε μόνο για τη β ανάθεση,το κάνουμε κι έτσι,δε χρειάζεται να συστήσουμε συλλόγους.Εγώ πρωτίστως θέλω να μονιμοποιηθώ,το ίδιο και όλοι οι άλλοι.
Ας ορισθεί ως ζητούμενο το 16μηνο,όμως, μήπως διαμαρτυρηθούν οι 15μηνίτες;Τι να κάνω,θέλετε να ζητήσουμε άμεσους και μαζικούς διορισμούς;Ας ενταχθούμε στο ΠΑΜΕ εν τοιαύτη περιπτώσει.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Και με τις σημερινές συνθήκες αν αυτός που θα πάει αναπληρωτής μακριά από το σπίτι του δεν έχει ως προοπτική το διορισμό τότε τι νόημα έχει!!! Δε μπορούμε να κυνηγάμε εφήμερους στόχους ούτε να ψάχνουμε εχθρούς ανάμεσά μας! Κανείς δε δουλεύει απλώς για να κάνει το κέφι του, για όλους το ζητούμενο είναι ο διορισμός με διαφανή κριτήρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #424 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 12:03:58 μμ »
@Katiafil,ποιο είναι το ιερότερο εργασιακό δικαίωμα από τη μόνιμη εργασία;
Τι σόι σύλλογος αδιορίστων είμαστε αν δε διεκδικούμε να γίνουμε διορισμένοι;
Όσο για το περί διάσπασης,εξήγησα αρκούντως τη λογική που διέπει τα επιχειρήματά μου και δε θα μπω στη διαδικασία να συνεχίσω.
Καλώς ή κακώς,πρέπει να υπάρχουν κάποια κριτήρια,αν είναι το 24μηνο και ασεπ,διαμαρτύρονται οι μη έχοντες,αν είναι το 30μηνο χωρίς ασεπ,οι 29μηνίτες,αν,αν,αν.....
Επειδή είναι πολλές οι κατηγορίες,πρότεινα να αποφασισθεί στη συνέλευση του συλλόγου,όταν ιδρυθεί.
Αν είναι να τρέχουμε μόνο για τη β ανάθεση,το κάνουμε κι έτσι,δε χρειάζεται να συστήσουμε συλλόγους.Εγώ πρωτίστως θέλω να μονιμοποιηθώ,το ίδιο και όλοι οι άλλοι.
Ας ορισθεί ως ζητούμενο το 16μηνο,όμως, μήπως διαμαρτυρηθούν οι 15μηνίτες;Τι να κάνω,θέλετε να ζητήσουμε άμεσους και μαζικούς διορισμούς;Ας ενταχθούμε στο ΠΑΜΕ εν τοιαύτη περιπτώσει.

Εννοείται πως κι εγώ όπως και όλοι εδώ μέσα θέλουμε να διοριστούμε μόνιμα. Απλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε και πιστεύω πως ο κλάδος μας είναι εξαιρετικά παραγκωνισμένος.
Θεωρώ πως πρέπει να διεκδικήσουμε και το δικαίωμα σε διορισμό σύμφωνα με τις πραγματικές σχολικές ανάγκες και όχι όπως "μαγειρεύονται" και εμφανίζονται κάθε χρόνο από διευθυντές, προισταμένους κτλ. που απλώς νοιάζονται για το να μην περιφέρονται οι μαθητές στο σχολείο χωρίς να τους κάνει κάποιος μάθημα...(!!!). Η διάσπαση σε κατηγορίες που προανέφερες δεν μπορεί εύκολα να γίνει, επειδή έχουν αλλάξει τα δεδομένα τα δύο τελευταία χρόνια. Εξάλλου κάποιοι συνάδελφοι επένδυσαν σε αλλεπάλληλους ΑΣΕΠ, έχοντας επιτυχίες και όχι στο να πάνε ωρομίσθιοι με τεράστιο οικονομικό κόστος. Νομίζω πως πρέπει να προχωρήσουμε άμεσα στην ίδρυση συλλόγου, καθώς έτσι όπως δραστηριοποιούμαστε τώρα δεν μας υπολογίζει κανείς! Αντίθετα με την ύπαρξη συλλόγου επίσημα θα ακούγεται η θέση μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2011, 12:06:47 μμ από katiafil »

Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 805
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #425 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 12:05:25 μμ »
μαζικοι διορισμοι παιδια.... αυτο αφορα ολους...
μετρα ξε μετρα.... ο καθενας απο μας..ανηκει σε μια κατηγορια....
ειναι αδικο ομως να αναφερθουμε μονο σε μια..η δυο..αφηνοντασ απεξω ενα σωρο κοσμο...ολοι εχουμε δικαιωμα στο διορισμο σε τελική....
το θεμα ειναι πια εμεις να ειμαστε ολοι ενωμενοι, μονο ετσι θα πετυχουμε κατι..αφηστε τις επιμερους κατηγορίες που ουσιαστικά βολευουν τους αρχοντες για να μαλλιοτραβιόμαστε......ας μην τους κανουμε την χαρη λοιπον!!!!

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #426 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 12:08:23 μμ »
αν αποφασίσουμε ένα μίνιμουμ συναίνεσης  ;D ;D ;D στο πλαφόν μηνών αδιοριστίας δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος διάσπασης.Άλλωστε,οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουν ικανή προϋπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #427 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 12:12:18 μμ »
αν αποφασίσουμε ένα μίνιμουμ συναίνεσης  ;D ;D ;D στο πλαφόν μηνών αδιοριστίας δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος διάσπασης.Άλλωστε,οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουν ικανή προϋπηρεσία.

Προφανώς είμαι η μόνη με 12 μήνες προυπηρεσίας.. (έτος 2010-11 δεν προσμετράται!) οπότε μένω στην απέξω!!

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #428 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 12:13:30 μμ »
 Συνάδελφοι μόλις τηλεφώνησα στη Δευτεροβάθμια Ανατολικής Αττικής. Μου έδωσαν τον αριθμό πρωτοκόλλου, έμαθα ποιος είναι ο αρμόδιος για να μου απαντήσει στην επιστολή και αναμένω.. Το ίδιο θα κάνω και στις άλλες δευτεροβάθμιες που έστειλα την επιστολή... Καλή σας μέρα... και βέβαια συνεχίζουμε... δεν πτοούμαστε παρά τις δυσκολίες...Μην ξεχνάτε τα πάντα εγγράφως.... και είμασε βέβαια προσεκτικοί στις κινήσεις μας και στα λόγια μας...

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #429 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 12:16:32 μμ »
αν αποφασίσουμε ένα μίνιμουμ συναίνεσης  ;D ;D ;D στο πλαφόν μηνών αδιοριστίας δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος διάσπασης.Άλλωστε,οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουν ικανή προϋπηρεσία.

Προφανώς είμαι η μόνη με 12 μήνες προυπηρεσίας.. (έτος 2010-11 δεν προσμετράται!) οπότε μένω στην απέξω!!
κι εγώ απέξω είμαι,διάβασε την πρότασή μου όλοι όσοι κλειδώθηκαν πρέπει να αναγνωρίσουν την προϋπηρεσία τους!!!

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #430 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 12:23:19 μμ »
αν αποφασίσουμε ένα μίνιμουμ συναίνεσης  ;D ;D ;D στο πλαφόν μηνών αδιοριστίας δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος διάσπασης.Άλλωστε,οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουν ικανή προϋπηρεσία.


Προφανώς είμαι η μόνη με 12 μήνες προυπηρεσίας.. (έτος 2010-11 δεν προσμετράται!) οπότε μένω στην απέξω!!
κι εγώ απέξω είμαι,διάβασε την πρότασή μου όλοι όσοι κλειδώθηκαν πρέπει να αναγνωρίσουν την προϋπηρεσία τους!!!

Πάλι θα ανέβουν όλοι-δεν θα υπάρξει ουσιαστική διαφορά...(αν και με συμφέρει το άνοιγμα)...Προφανώς εννοείς άνοιγμα με μελλοντική κατάταξη σε μια από τις παλιότερες κατηγορίες 24μηνο, 16μηνο κτλ.. Αν δεν απαιτηθούν μαζικότεροι διορισμοί και οι φιλόλογοι μόνο να διδάσκουν φιλολογικά δεν πρόκειται να διοριστούν παρά ελάχιστοι.. :( :(
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2011, 12:25:42 μμ από katiafil »

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #431 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 12:29:18 μμ »
γι'αυτό και προτείνω τη νομιμοποίηση του αιτήματος για μονιμοποίηση των όσων συμπληρώνουν τα αποφασισμένα κριτήρια σε χρονικό ορίζοντα.Το αίτημα για διορισμούς που δε θα είναι κοροϊδία στα μούτρα μας,νομίζω ότι προϋποτίθεται βεβαίως.Ας κατοχυρωθεί όμως η κατηγορία που θα ζητούμε και ο καθένας θα δει τι θα κάνει στο ενδιάμεσο.Το να πηγαίνεις όμως σε κάθε κορφοβούνι για 800 ευρώ και χωρίς ορίζοντα είναι γελοίο.

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #432 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 12:54:58 μμ »
@Katiafil,ποιο είναι το ιερότερο εργασιακό δικαίωμα από τη μόνιμη εργασία;
Τι σόι σύλλογος αδιορίστων είμαστε αν δε διεκδικούμε να γίνουμε διορισμένοι;
Όσο για το περί διάσπασης,εξήγησα αρκούντως τη λογική που διέπει τα επιχειρήματά μου και δε θα μπω στη διαδικασία να συνεχίσω.
Καλώς ή κακώς,πρέπει να υπάρχουν κάποια κριτήρια,αν είναι το 24μηνο και ασεπ,διαμαρτύρονται οι μη έχοντες,αν είναι το 30μηνο χωρίς ασεπ,οι 29μηνίτες,αν,αν,αν.....
Επειδή είναι πολλές οι κατηγορίες,πρότεινα να αποφασισθεί στη συνέλευση του συλλόγου,όταν ιδρυθεί.
Αν είναι να τρέχουμε μόνο για τη β ανάθεση,το κάνουμε κι έτσι,δε χρειάζεται να συστήσουμε συλλόγους.Εγώ πρωτίστως θέλω να μονιμοποιηθώ,το ίδιο και όλοι οι άλλοι.
Ας ορισθεί ως ζητούμενο το 16μηνο,όμως, μήπως διαμαρτυρηθούν οι 15μηνίτες;Τι να κάνω,θέλετε να ζητήσουμε άμεσους και μαζικούς διορισμούς;Ας ενταχθούμε στο ΠΑΜΕ εν τοιαύτη περιπτώσει.

Εννοείται πως κι εγώ όπως και όλοι εδώ μέσα θέλουμε να διοριστούμε μόνιμα. Απλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε και πιστεύω πως ο κλάδος μας είναι εξαιρετικά παραγκωνισμένος.
Θεωρώ πως πρέπει να διεκδικήσουμε και το δικαίωμα σε διορισμό σύμφωνα με τις πραγματικές σχολικές ανάγκες και όχι όπως "μαγειρεύονται" και εμφανίζονται κάθε χρόνο από διευθυντές, προισταμένους κτλ. που απλώς νοιάζονται για το να μην περιφέρονται οι μαθητές στο σχολείο χωρίς να τους κάνει κάποιος μάθημα...(!!!). Η διάσπαση σε κατηγορίες που προανέφερες δεν μπορεί εύκολα να γίνει, επειδή έχουν αλλάξει τα δεδομένα τα δύο τελευταία χρόνια. Εξάλλου κάποιοι συνάδελφοι επένδυσαν σε αλλεπάλληλους ΑΣΕΠ, έχοντας επιτυχίες και όχι στο να πάνε ωρομίσθιοι με τεράστιο οικονομικό κόστος. Νομίζω πως πρέπει να προχωρήσουμε άμεσα στην ίδρυση συλλόγου, καθώς έτσι όπως δραστηριοποιούμαστε τώρα δεν μας υπολογίζει κανείς! Αντίθετα με την ύπαρξη συλλόγου επίσημα θα ακούγεται η θέση μας.

Katiafil συμφωνώ πως πρέπει να ακουστεί η φωνή μας.Τώρα όσον αφορά στα 16μηνα,24μηνα και 30μηνα φρονώ πως δεν μπορούμε να διασπαστούμε,θα ζητήσουμε διορισμούς ανάλογους των συνταξιοδοτήσεων.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #433 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 12:56:13 μμ »
@Inw,εννοείς με το νέο σύστημα,με το παλιό,με το ανύπαρκτο της μεταβατικής,με ποιο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 518
Σύνολο: 531

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.