*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2965281 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zoitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Στα περισσοτερα ΣΔΕ το ωράριο ειναι απο τις 4.30 μέχρι τις 8.30 περίπου. Το ποσό ειναι 13 μικτά και 9,24 καθαρα (ΙΚΑ) με ΤΕΒΕ ειναι περίπου 10.4 ευρώ καθαρά.
catwoman μήπως γνωρίζεις και σχετικά με τη μοριοδότηση τι ισχύει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sphere

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
μπορούν να κάνουν αίτηση και δημ.υπάλληλοι ευρύτερου δημοσίου τομέα, εκτός εκπαίδευσης δηλαδή; γιατί δεν το διευκρινίζει η προκήρυξη.

ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
με την μοριοδοτηση ισχυει ότι ισχυει και για τους υπολοιπους ωρομίσθιους. φετος εγω εργαστηκα 240 ώρες που βγηκαν 2μηνες και 15 μερες αν θυμαμαι καλα. Δεν ξερω ομως αν μπορουν να κανουν αιτηση και εργαζομενοι στον ευρητερο δημοσιο τομεα. Μπες να δεις την προκηρυξη στο ΙΔΕΚΕ (προκηρυξεις μεχρι 14 Αυγουστου ειναι η προθεσμία)

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδια σας παρακαλω πολυ. Αν καποιος ΠΕ02 έκανε αιτηση για Σχολειο Δευτερης Ευκαιριας στην Ατικη ας στείλει ένα μηνυμα γιατι θελω καποιες διευκρινησεις. S.O.S τελειώνει η προθεσμια. Ευχαριστω εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kate1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ποίες ειδικότητες μπορούν να διδάξουν εκει? οικονομολόγους παίρνουν?

Αποσυνδεδεμένος Puma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
    • Προσωπική σελίδα
Εδώ http://www.ideke.edu.gr/press_tracts.asp?page=2 έχει την προκήρυξη :) Απ' ότι βλέπω, δε ζητάνε ΠΕ19-20 στην Περιφέρεια Αττικής, έτσι?

Αποσυνδεδεμένος Antonio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδιά, μόλις γύρισα από διακοπές,τώρα ενημερώθηκα για την προκήρυξη και μόλις που προλαβαίνω να κάνω την αίτηση!Έχω δύο απορίες:
1. Δεν έχω επικυρωμένο αντίγραφο proficiency από το βρετανικό συμβούλιο,από τα ΚΕΠ αρκεί η επικύρωση;
2. Χρειάζεται βεβαίωση προυπηρεσίας από εκπαίδευση ενηλίκων μόνο ή μετράει και από σχολείο δευτεροβάθμιας(ΠΔΣ);
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος demiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στα ΚΕΠ αν δεν είναι ελληνικό το κείμενο δε σου το επικυρώνουν.Πρέπει να το κάνεις μετάφραση να το σφραγίσει δικηγόρος και μετά αυτό το μεταφρασμένο και σφραγισμένο από δικηγόρο μπορεί το ΚΕΠ να σου το επικυρώσει και να το δώσεις στο ΙΔΕΚΕ. Ό,τι βεβαίωση προυπηρεσίας και να έχεις μετράει.Περισσότερο βέβαια στην εκπαιδευση ενηλίκων αλλά και στη τυπική εκπαίδευση.Καλή επιτυχία.Οι φιλόλογοι μπορούν να κανουν αίτηση και για τον κοινωνικό γραμματισμό πέρα από τον γλωσσικό.

Αποσυνδεδεμένος Antonio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Αποσυνδεδεμένος philologist

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την επιστήμη μου και την εκπαίδευση.
    • Προφίλ
Γνωρίζετε εαν στέλνουμε τις αιτήσεις για όλες τις περιφέρειες στη διεύθυνση που αναφέρεται στην προκήρυξη (δηλ. στο Ι.Δ.ΕΚ.Ε. στην Αθήνα) ; Δηλαδή εαν εγώ θέλω να κάνω αίτηση για την περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας θα την αποστείλω στην Αθήνα; ??? Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με την υπεύθυνη μου απάντησε πως όλα αναφέρονται αναλυτικά στην προκήρυξη!Εγώ πάλι γιατί την προκήρυξη κάθε άλλο παρά αναλυτική την βρήκα; :-\  Σε αυτήν αναφέρεται μόνο η διεύθυνση στην Αθήνα αλλά από τη στιγμή που μου είπαν ότι η συνέντευξη θα γίνει στην περιφέρεια που θα δηλώσω μου φαίνεται περίεργο να στέλνουν αυτοί τις αιτήσεις μας μαζί με όλα τα δικαιολογητικά στις αντίστοιχες περιφέρειες μετά το πέρας της υποβολής τους απο εμάς. ::) Τι νόημα έχει αυτό;

Και μια ακόμη ερώτηση! Όπως αναφέρθηκε και ανωτέρω οι φιλόλογοι μπορούμε να διδάξουμε και το μάθημα της κοινωνικής εκπαίδευσης. Αλλά μάλλον θα είναι πιο δύσκολο να επιλεχθούμε για αυτό,ε;Γιατί υποθέτω πως η πρώτη τους επιλογή θα είναι κάποια άλλη ειδικότητα (κοινωνιολόγοι ( ; )  ).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2007, 01:03:37 πμ από philologist »
"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρες". Ν. Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος philologist

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την επιστήμη μου και την εκπαίδευση.
    • Προφίλ
Α, όσον αφορά στην επικύρωση των πτυχίων ξένων γλωσσών, ECDL , βεβαιώσεις απο συνέδρια κ.τ.λ.  μου είπαν ότι δεν είναι απαραίτητο να είναι επικυρωμένα αλλά θα πρέπει να έχουμε μαζί μας τα πρωτότυπα όταν κληθούμε για τη συνέντευξη.
"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρες". Ν. Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Γνωρίζετε εαν στέλνουμε τις αιτήσεις για όλες τις περιφέρειες στη διεύθυνση που αναφέρεται στην προκήρυξη (δηλ. στο Ι.Δ.ΕΚ.Ε. στην Αθήνα) ; Δηλαδή εαν εγώ θέλω να κάνω αίτηση για την περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας θα την αποστείλω στην Αθήνα; ??? Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με την υπεύθυνη μου απάντησε πως όλα αναφέρονται αναλυτικά στην προκήρυξη!Εγώ πάλι γιατί την προκήρυξη κάθε άλλο παρά αναλυτική την βρήκα; :-\  Σε αυτήν αναφέρεται μόνο η διεύθυνση στην Αθήνα αλλά από τη στιγμή που μου είπαν ότι η συνέντευξη θα γίνει στην περιφέρεια που θα δηλώσω μου φαίνεται περίεργο να στέλνουν αυτοί τις αιτήσεις μας μαζί με όλα τα δικαιολογητικά στις αντίστοιχες περιφέρειες μετά το πέρας της υποβολής τους απο εμάς. ::) Τι νόημα έχει αυτό;

Και μια ακόμη ερώτηση! Όπως αναφέρθηκε και ανωτέρω οι φιλόλογοι μπορούμε να διδάξουμε και το μάθημα της κοινωνικής εκπαίδευσης. Αλλά μάλλον θα είναι πιο δύσκολο να επιλεχθούμε για αυτό,ε;Γιατί υποθέτω πως η πρώτη τους επιλογή θα είναι κάποια άλλη ειδικότητα (κοινωνιολόγοι ( ; )  ).


Τα στέλνεις στην Αθήνα, στη δ/νση που αναφέρεται στην προκήρυξη. Πρόσεξε να είναι στα χέρια τους ως την καταλυτιική ημερομηνία που αναφέρουν.Αφού ελέγξουν και ταξινομήσουν το φάκελο του καθενός, τον στέλνουν εκεί που θα γίνει η συνέντευξη, η οποία είναι ομαδική. Π.χ. όλοι οι υποψήφιοι πολλών νομών κεντρικής μακεδονίας είχαν δώσει στην Έδεσσα προηγούμενη φορά.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδια, βοηθεια δεν μπορω να βγαλω άκρη!. Στην Αττικη έχει μόνο κοινωνικο γραμματισμό γιατι λέει ότι ο γλωσσικος γινεται αναθεση από το υπουργείο. Εννοει ότι θα πάρουν από τους πίνακες ωρομισθιων? Εγώ στην αίτηση τί θα γράψω? Αν πάω να την κάνω στο ΙΔΕΚΕ την τελευταία μερα θα με βοηθήσουν? Την αίτηση θα την πάρω από εκεί? Γιατί κάποιος ανέφερε ότι δεν χρειάζεται να είναι επικυρωμένα αφού στην προκηρυξη λέει επικυρωμενα αντίγραφα? Είμαι ΠΕΟ2. Τι εννοεί όταν όταν λέει ότι η αίτηση πρεπει να έχει ένα μονο αντικείμενο? Εννοεί μιας ειδικοτητας δηλ. ΠΕΟ2 ή εννοεί να διαλέξω γλωσσικο ή κοινωνικο γραμματισμο? Με συμφερει να δηλώσω γλωσσικό ή θα πάρουν από τους πίνακες? Βοηθεια, συναδελφοι. ληγει η προθεσμια.

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
στα ΣΔΕ παίρνουν ως καθηγητές :

1. μόνιμους, που πηγαίνουν εκεί ως αποσπασμένοι

2. ωρομισθίους, που επιλέγονται ανάμεσα σε αυτούς που υποβάλλουν αίτηση (καμία σχέση με πίνακες αναπληρωτών/ωρομισθίων του ΥΠΕΠΘ στο e-aitisi)


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 534
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 481
Σύνολο: 495

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.26 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.