*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2975024 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ

Eχθρός των ΣΔΕ και κάθε εκπαιδευτικής δομής είναι η κακή οργάνωση από την πλευρά της πολιτείας. Δυστυχώς, τόσο καιρό η εκπαίδευση ενηλίκων στην Ελλάδα είχε στόχο την πλασματική κάλυψη της ανεργίας. Το κράτος οφείλει να προστατέψει τα ΣΔΕ. Από κει και πέρα νομίζω όποιος θεωρεί ότι δεν πρέπει να μιλάμε και να διαμαρτυρόμαστε για να μη χάσουμε τα ψίχουλα δικαιωμά του; Θεωρώ ότι κάθε εργαζόμενος έχει δικαιώματα που στα ΣΔΕ και στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ καταστρατηγούνται.
Ας μη φοβόμαστε να διαμαρτυρηθούμε, από την απάθειά μας μας έφθασαν εδώ.

Να διαμαρτυρηθούμε σωστά και οργανωμένα. Και να επικεντρωθούμε στο να κερδίσουμε τα βασικά και μετά τα υπόλοιπα.
Οι ψυχολόγοι τώρα ξεκίνησαν την σχολικοί χρονιά. Και μεις τρια χρόνια πριν έτσι είμασταν. Στα ΤΕΙ θυμάμαι παλιά ακριβώς έτσι γκρινιάζαμε για τις αργοπορημένες πληρωμές. Τώρα δεν υπάρχουν καν ώρες. Αναφέρω κάποια παραδείγματα.
Πρώτα εξασφαλίζεις να έχεις δουλειά, μετά πληρωμές στην ώρα τους και μετά το να επιλέγεις το είδος ασφάλειας που σου αρέσει.
Αυτή τη στιγμή είμαστε γελασμένοι αν το πρώτο το έχουμε. Αν θα ξεκινήσουμε 1 Οκτωβρίου του χρόνου. Το δεύτερο ξέρεις ότι πληρώνεσαι δε τα χάνεις τα λεφτά. Πληρώνεις μόνος σου την ασφάλεια και την έχεις πλήρη, αλλά οι περισσότεροι προτιμάνε ΙΚΑ.
Ποιο είναι πιο σημαντικό πιο πρέπει να σιγουρέψουμε πρώτα για να πάμε στο επόμενο;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2015, 09:22:39 πμ από rainbowman »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος apollon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04
    • Προφίλ
https://diavgeia.gov.gr/doc/%CE%A9%CE%96%CE%9C%CE%9F46%CE%A8%CE%96%CE%A3%CE%A0-%CE%A319?inline=true

Για τα δικά μας ανήλικα παιδιά γιατί δεν δίνουν 50 €; Εδώ δεν δίνουν χρήματα στην ώρα τους. Τι να πεις; Φυσικά δεν αναφέρεται καν και το κόστος όλων των κουπονιών.

Αποσυνδεδεμένος catwoman23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
https://diavgeia.gov.gr/doc/%CE%A9%CE%96%CE%9C%CE%9F46%CE%A8%CE%96%CE%A3%CE%A0-%CE%A319?inline=true

Για τα δικά μας ανήλικα παιδιά γιατί δεν δίνουν 50 €; Εδώ δεν δίνουν χρήματα στην ώρα τους. Τι να πεις; Φυσικά δεν αναφέρεται καν και το κόστος όλων των κουπονιών.

Και το καλύτερο....μόλις χθες το έμαθα από πολύ σοβαρή πηγή και γερό κεφάλι του ΙΝΕΔΙΒΙΜ... Αναφέρθηκε στη συνάντηση που είχαν για επιμόρφωση των μονίμων ότι τα λεφτά των ωρομισθίων για Νοέμβριο Δεκέμβριο(που προορίζονταν ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥΣ) πήγαν στους προμηθευτές....Θα αναμένουμε την επόμενη δόση χρημάτων.....Ας περιμένουμε λοιπόν αφού μας έμαθαν αυτό να κάνουμε χωρίς καμιά διαμαρτυρία....

Αποσυνδεδεμένος Giota

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
https://diavgeia.gov.gr/doc/%CE%A9%CE%96%CE%9C%CE%9F46%CE%A8%CE%96%CE%A3%CE%A0-%CE%A319?inline=true

Για τα δικά μας ανήλικα παιδιά γιατί δεν δίνουν 50 €; Εδώ δεν δίνουν χρήματα στην ώρα τους. Τι να πεις; Φυσικά δεν αναφέρεται καν και το κόστος όλων των κουπονιών.

η αξιοκρατία σε όλο της το μεγαλείο!
Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απαράδεκτοι!Γνώμη μου είναι μην περιμένετε προκήρυξη άμεσα..

Αποσυνδεδεμένος T06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι καλησπέρα!!Γνωρίζει κανείς  τον νόμο ( επίσημα)  εκείνο που αναφέρει ότι όσοι εκπαιδευτικοί είναι με  ΑΕΔ  δεν χρειάζεται έναρξη στο ΤΕΒΕ?

Αποσυνδεδεμένος mz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν υπάρχει τέτοιος νόμος. Στο ΤΕΒΕ μου είπαν ότι από τη στιγμή που έχεις εισοδήματα κάτω από 5.000 και πληρώνεσαι με ΑΕΔ, ναι μεν δεν κάνεις έναρξη στην εφορία, αλλά υπάγεσαι στο ΤΕΒΕ για όσο διάστημα διαρκεί η σύμβαση έργου, ανεξάρτητα από την αμοιβή σου. Γι αυτό και εγώ βρέθηκα με μεγάλη οφειλή στο κλείσιμο, για τα εισοδήματα του 2011(συν τους τόκους).

Αποσυνδεδεμένος T06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ευχαριστώ, δηλαδή δουλεύουμε παράνομα στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ?

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στα συγχρηματοδοτούμενα προγράμματα από την Ε.Ε. του ΙΝΕΔΙΒΙΜ και όλων των ΝΠΔΔ (τα ΙΕΚ και τα ΚΔΒΜ άξονα 9 δεν είναι) είναι υποχρεωτική η ασφάλιση στον ΟΑΕΕ. Την γλυτώνεις μόνο αν έχεις ΙΚΑ 25 ένσημα/μήνα ακατέβατα. Όσοι έχουν δουλέψει σε ΣΔΕ, ΚΔΒΜ άξονα 7 και 8 και ΟΔΥΣΣΕΑ με ΑΕΔ (χωρίς να έχουν 25 ένσημα ΙΚΑ κάθε μήνα κατά τη διάρκεια της σύμβασης έργου) χρωστάνε στον ΟΑΕΕ και δεν το ξέρουν ακόμα. Θα το μάθουν όταν αναγκαστούν να εγγραφούν στον ΟΑΕΕ για κάποια σύμβαση έργου στο μέλλον, γιατί ζητάνε εκκαθαριστικά εφορίας προηγουμένων ετών και εκεί φαίνονται τα εισοδήματα από τις ΑΕΔ. Θα το μάθουν επίσης αν ο ΟΑΕΕ ζητήσει τα στοιχεία των συμβάσεων από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Με ΑΕΔ δε χρειάζεται να κάνεις έναρξη στην εφορία αλλά ασφαλίζεσαι υποχρεωτικά στον ΟΑΕΕ. Κανένας με ΑΕΔ δεν έχει πάει στον ΟΑΕΕ φυσικά αφού τα λεφτά της αμοιβής του τα παίρνει κανονικά.
Ξέρω ότι αυτά που γράφω είναι εφιαλτικά για πάρα πολλούς αλλά είναι η σκληρή αλήθεια. Τα έχω ξαναπει και στο παρελθόν. Εγώ, κατά τη διάρκεια των πολλών συμβάσεων που είχα στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ με ΑΕΔ, είχα πάντα 25 ένσημα/μήνα ΙΚΑ. Το "δεν χρειάζεται ασφάλιση ΟΑΕΕ με ΑΕΔ" που μας έλεγαν στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ ήταν παραπλανητικό.
Μακάρι ο ΟΑΕΕ να μην ψάξει τίποτα! Και μακάρι η κυβέρνηση να καταργήσει τα αναδρομικά χρωστούμενα!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2015, 09:40:22 μμ από pipis75 »

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Από που και ως που ο ΟΑΕΕ θα ζητήσει παλιές συμβάσεις?Δεν είναι λίγο απίθανο αυτό?Να ξεκινήσεις ΤΕΒΕ το 2015 και να σου πει οπ βλέπω μια συμβαση παλια το 2010??

Αποσυνδεδεμένος mz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στην περίπτωσή μου έκανα έναρξη στο τεβε το 2012 και το 2014 που έκλεισα τα βιβλία μου ζήτησαν τα εκκαθαριστικά από το 2012 και μετά. Έτσι είδαν ότι το 2011 είχα εισοδήματα από ελευθέρια επαγγέλματα. Μου χρέωσαν όλο το έτος, παρόλο που τους είπα για τις οδηγίες που μας είχαν δώσει τότε, ότι δε χρειαζόταν!

Συνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Στα συγχρηματοδοτούμενα προγράμματα από την Ε.Ε. του ΙΝΕΔΙΒΙΜ και όλων των ΝΠΔΔ (τα ΙΕΚ και τα ΚΔΒΜ άξονα 9 δεν είναι) είναι υποχρεωτική η ασφάλιση στον ΟΑΕΕ. Την γλυτώνεις μόνο αν έχεις ΙΚΑ 25 ένσημα/μήνα ακατέβατα. Όσοι έχουν δουλέψει σε ΣΔΕ, ΚΔΒΜ άξονα 7 και 8 και ΟΔΥΣΣΕΑ με ΑΕΔ (χωρίς να έχουν 25 ένσημα ΙΚΑ κάθε μήνα κατά τη διάρκεια της σύμβασης έργου) χρωστάνε στον ΟΑΕΕ και δεν το ξέρουν ακόμα. Θα το μάθουν όταν αναγκαστούν να εγγραφούν στον ΟΑΕΕ για κάποια σύμβαση έργου στο μέλλον, γιατί ζητάνε εκκαθαριστικά εφορίας προηγουμένων ετών και εκεί φαίνονται τα εισοδήματα από τις ΑΕΔ. Θα το μάθουν επίσης αν ο ΟΑΕΕ ζητήσει τα στοιχεία των συμβάσεων από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Με ΑΕΔ δε χρειάζεται να κάνεις έναρξη στην εφορία αλλά ασφαλίζεσαι υποχρεωτικά στον ΟΑΕΕ. Κανένας με ΑΕΔ δεν έχει πάει στον ΟΑΕΕ φυσικά αφού τα λεφτά της αμοιβής του τα παίρνει κανονικά.
Ξέρω ότι αυτά που γράφω είναι εφιαλτικά για πάρα πολλούς αλλά είναι η σκληρή αλήθεια. Τα έχω ξαναπει και στο παρελθόν. Εγώ, κατά τη διάρκεια των πολλών συμβάσεων που είχα στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ με ΑΕΔ, είχα πάντα 25 ένσημα/μήνα ΙΚΑ. Το "δεν χρειάζεται ασφάλιση ΟΑΕΕ με ΑΕΔ" που μας έλεγαν στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ ήταν παραπλανητικό.
Μακάρι ο ΟΑΕΕ να μην ψάξει τίποτα! Και μακάρι η κυβέρνηση να καταργήσει τα αναδρομικά χρωστούμενα!
δεν ειναι παντα ετσι. αυτα ισχυουν για τους νεους ασφαλισμενους, με πρώτο ενσημο μετα το '93. οι παλαιοι ασφαλισμενοι, πριν το '93, εχουν δεν εχουν τα 25 ενσημα του ικα, υποχρεουνται να πληρωνουν και οαεε.

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ ξέρω για τους νέους ασφαλισμένους μετά το 1993. Γνωρίζω ότι ο ΟΑΕΕ τους ενοχλεί όταν βλέπει εισοδήματα από ΑΕΔ στα εκκαθαριστικά προηγουμένων χρόνων και ζητάει αναδρομικά εισφορές. Προς το παρόν αυτό δε γίνεται από μόνο του αλλά όταν κάποιος πάει στον ΟΑΕΕ για να εγγραφεί. Ίσως κάποιος δικαστικά ή επιμένοντας ότι δεν είχε υποχρέωση εισφορών να το αποφύγει. Το θέμα αφορά πολύ μεγάλο αριθμό εκπαιδευτών και ερευνητών που έχουν αμειφθεί με ΑΕΔ (από συμβάσεις έργου σε συγχρηματοδοτούμενα προγράμματα, όπως ΣΔΕ, ΟΔΥΣΣΕΑΣ, ΚΔΒΜ 7και 8, ΣΧΟΛΕΣ ΓΟΝΕΩΝ - για τα μη συγχρηματοδοτούμενα το θέμα είναι φλου αλλά ο ΟΑΕΕ θέλει και από αυτά εισφορές) και ήταν άνεργοι ή μερικώς απασχολούμενοι έχοντας ασφάλεια ΙΚΑ. Οι δημόσιοι υπάλληλοι και οι ασφαλισμένοι σε άλλα ταμεία πλην ΙΚΑ δεν έχουν πρόβλημα φυσικα. Μέχρι 5 χρόνια αναδρομικά μπορεί να ψάξει ο ΟΑΕΕ.
Το "25 ένσημα ακατέβατα για αποφυγή ΟΑΕΕ" ισχύει από Απρίλη του 2014 και η νυν κυβέρνηση δε βλέπω να κάνει τίποτα.
Εγώ, αν είχα ΑΕΔ χωρίς 25 ένσημα ΙΚΑ, δε θα περνούσα ούτε έξω από τον ΟΑΕΕ. Εκτός εάν είχα πρόταση για δουλειά που απαιτεί ΤΠΥ και εγγραφή ΟΑΕΕ τόσο καλά αμειβόμενη που θα άξιζε να ρισκάρω την πληρωμή αναδρομικών εισφορών στον "σκύλο" τον ΟΑΕΕ.
Αν είναι να εγγραφείτε ΟΑΕΕ για κάποια δουλειά και στο παρελθόν έχετε πληρωμή με ΑΕΔ, περάστε οπωσδήποτε πρώτα από έναν λογιστή!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2015, 01:21:14 μμ από pipis75 »

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Συνάδελφε αυτό που αναφέρεις είναι πολύ σοβαρό..αν κατάλαβα καλά κανείς δεν είναι ασφαλής (εκτός ίσως από κάποιους με πλήρη ασφάλιση ικα)  από τα νύχια του ΟΑΕΕ και ανά πάσα στιγμή μπορεί να βρεθεί αντιμέτωπος με το ενδεχόμενο να αναγκαστεί να καταβάλλει πρόστιμα και εισφορές! Για αυτό είναι επιτακτική η ανάγκη δημιουργίας συνδικαλιστικού οργάνου και η νομική επικουρία,συμβουλή και για το συγκεκριμένο ζήτημα αλλά και για τα υπόλοιπα που έχουν αναφερθεί!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159547
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 313
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 282
Σύνολο: 293

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.