*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2977058 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος primus inter pares

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7588 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 09:33:08 πμ »
Άρθρο 46
Ασφάλιση απασχολουμένων σε Ι.Ε.Κ., Κ.Ε.Κ.,
Εργαστήρια Ελευθέρων Σπουδών, Κέντρα Δια Βίου
Μάθησης, Κολλέγια, Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
Το πρώτο εδάφιο του άρθρου 31 του ν. 4186/2013 (Α΄
193) αντικαθίσταται ως εξής:
«Οι παρέχοντες εκπαιδευτικό έργο κατά κύριο επάγ−
γελμα σε αναγνωρισμένα Ινστιτούτα Επαγγελματικής
Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.), Κέντρα Επαγγελματικής Κατάρτισης
(Κ.Ε.Κ.), Εργαστήρια Ελευθέρων Σπουδών, Κέντρα Δια
Βίου Μάθησης Επιπέδου 1 και 2 και Κολλέγια εφοδια−
σμένα με άδεια λειτουργίας εκδοθείσα από τον αρμόδιο
φορέα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων,
καθώς και οι αναπληρωτές και ωρομίσθιοι εκπαιδευ−
τικοί που διδάσκουν σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
του άρθρου 5 του ν. 2525/1997 (Α΄ 188) υπάγονται στην
ασφάλιση του Ι.Κ.Α.−Ε.Τ.Α.Μ., σύμφωνα με τις διατάξεις
του άρθρου 2 του α.ν. 1846/1951.»


ΦΕΚ Α/69/02-07-2015 Ίσως αποτελεί την καλή είδηση της ημέρας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7589 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 11:27:42 πμ »
Άρθρο 46
Ασφάλιση απασχολουμένων σε Ι.Ε.Κ., Κ.Ε.Κ.,
Εργαστήρια Ελευθέρων Σπουδών, Κέντρα Δια Βίου
Μάθησης, Κολλέγια, Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
Το πρώτο εδάφιο του άρθρου 31 του ν. 4186/2013 (Α΄
193) αντικαθίσταται ως εξής:
«Οι παρέχοντες εκπαιδευτικό έργο κατά κύριο επάγ−
γελμα σε αναγνωρισμένα Ινστιτούτα Επαγγελματικής
Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.), Κέντρα Επαγγελματικής Κατάρτισης
(Κ.Ε.Κ.), Εργαστήρια Ελευθέρων Σπουδών, Κέντρα Δια
Βίου Μάθησης Επιπέδου 1 και 2 και Κολλέγια εφοδια−
σμένα με άδεια λειτουργίας εκδοθείσα από τον αρμόδιο
φορέα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων,
καθώς και οι αναπληρωτές και ωρομίσθιοι εκπαιδευ−
τικοί που διδάσκουν σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
του άρθρου 5 του ν. 2525/1997 (Α΄ 188) υπάγονται στην
ασφάλιση του Ι.Κ.Α.−Ε.Τ.Α.Μ., σύμφωνα με τις διατάξεις
του άρθρου 2 του α.ν. 1846/1951.»


ΦΕΚ Α/69/02-07-2015 Ίσως αποτελεί την καλή είδηση της ημέρας
Το θέμα είναι αν θα γίνει προκήρυξη στα ΣΔΕ και αν τελικά θα απασχοληθουν ωρομίσθιοι μετά τον ορυμαγδό των προεκλογικών αποσπάσεων, οι οποίοι προφανώς θα είναι ελάχιστοι , ποολύ λιγότεροι από την προηγούμενη χρονιά...

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7590 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 12:09:28 μμ »
Άρθρο 46
Ασφάλιση απασχολουμένων σε Ι.Ε.Κ., Κ.Ε.Κ.,
Εργαστήρια Ελευθέρων Σπουδών, Κέντρα Δια Βίου
Μάθησης, Κολλέγια, Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
Το πρώτο εδάφιο του άρθρου 31 του ν. 4186/2013 (Α΄
193) αντικαθίσταται ως εξής:
«Οι παρέχοντες εκπαιδευτικό έργο κατά κύριο επάγ−
γελμα σε αναγνωρισμένα Ινστιτούτα Επαγγελματικής
Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.), Κέντρα Επαγγελματικής Κατάρτισης
(Κ.Ε.Κ.), Εργαστήρια Ελευθέρων Σπουδών, Κέντρα Δια
Βίου Μάθησης Επιπέδου 1 και 2 και Κολλέγια εφοδια−
σμένα με άδεια λειτουργίας εκδοθείσα από τον αρμόδιο
φορέα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων,
καθώς και οι αναπληρωτές και ωρομίσθιοι εκπαιδευ−
τικοί που διδάσκουν σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
του άρθρου 5 του ν. 2525/1997 (Α΄ 188) υπάγονται στην
ασφάλιση του Ι.Κ.Α.−Ε.Τ.Α.Μ., σύμφωνα με τις διατάξεις
του άρθρου 2 του α.ν. 1846/1951.»


ΦΕΚ Α/69/02-07-2015 Ίσως αποτελεί την καλή είδηση της ημέρας

Τέλεια Είδηση σχετική με την πρόσληψη ωρομισθίων η οποία φέτος δεν έγινε.
Τα σχολεία ξεκίνησαν να λειτουργούν guys.

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7591 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 12:32:39 μμ »
θα βγει προκηρυξη για πολυ λιγες θεσεις και να ευχομαστε να βγει πριν τα χριστουγεννα! τελευταια νεα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7592 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 01:31:20 μμ »
θα βγει προκηρυξη για πολυ λιγες θεσεις και να ευχομαστε να βγει πριν τα χριστουγεννα! τελευταια νεα

Καλά συνάδελφε μην ακούς ο καθένας ότι θέλει λέει.
Εμένα μου είχε πει συνάδελφος ότι ο διευθυντής του είπε ότι πριν 3 εβδομάδες ότι την Δευτέρα θα βγάλουν προκήρυξη.
Μέτα άλλος διευθυντής είπε σε συνάδελφο ότι τελευταία εβδομάδα Σεπτεμβρίου θα βγάλουν.
Τώρα άλλο είναι θέμα όχι το πότε θα βγάλουν προκήρυξη αλλά πως θα είναι αυτή.
Αλλά εμείς πάντα κοιτάμε στο τώρα και όχι στο μετά.

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7593 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 01:42:09 μμ »
Καλά συνάδελφε μην ακούς ο καθένας ότι θέλει λέει.
Εμένα μου είχε πει συνάδελφος ότι ο διευθυντής του είπε ότι πριν 3 εβδομάδες ότι την Δευτέρα θα βγάλουν προκήρυξη.
Μέτα άλλος διευθυντής είπε σε συνάδελφο ότι τελευταία εβδομάδα Σεπτεμβρίου θα βγάλουν.
Τώρα άλλο είναι θέμα όχι το πότε θα βγάλουν προκήρυξη αλλά πως θα είναι αυτή.
Αλλά εμείς πάντα κοιτάμε στο τώρα και όχι στο μετά.

αυτα τα νεα δεν προερχονται απο διευθυντες, συναδελφε, ουτε απο οποιονδηποτε. απλα μπορει καποιος να το κρατησει. το τεχνικο δελτιο εχει κατατεθει και καποια στιγμη θα κινηθει η διαδικασια. η συνεχιση των συμβασεων θα μπορουσε να γινει αν προλαβαιναν τις ημερομηνιες που ηταν τελη ιουλιου. κανεις ομως δεν μπορεσε να παρει την πολιτικη ευθυνη. προκηρυξη θα βγει αλλα μετα την εγκριση του τεχνικου δελτιου, για να πληρωνομαστε.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2015, 01:44:30 μμ από mariliane »

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7594 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 01:47:19 μμ »
προς στιγμην, ας αποστειλουμε τις φορολογικες ενημεροτητες συντομα, για να πληρωθουμε Ιανουαριο-Φεβρουαριο του 2015 απο την αλλη βδομαδα ξεκινουν οι πληρωμες.

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Η προκύρηξη έχει βγει! Μέρες τώρα...
Και λέει οτι δικαίωμα αίτησης εχουν μόνο μόνιμοι εκπαιδευτικοί (που ήδη εργάζονται δηλαδή)
Και ρωτώ γιατί έγινε αυτό; (Και πέρσι έτσι ήταν)
Πριν 2 χρόνια μπορούσαν όλοι να κάνουν..
Είχα δει την προκήρυξη και κατάλαβα ότι αφορούσε τους μόνιμους για απόσπαση. Πήρα στο ινεδιβίμ πριν λίγο καιρό και μου είπαν ότι θα βγει προκήρυξη.

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Πάντως πρέπει να μπει ένα τέλος με αυτές τις αποσπάσεις ανευ προσόντων. Οι ωρομίσθιοι έχουν ένα κάρο προσόντα και οι μόνιμοι με σχεδόν τίποτα αποσπώνται σε ένα τόσο απαιτητικό σχολείο.
Οι ωρομίσθιοι μπορεί να έχουμε προσόντα, αλλά θα πρέπει κιόλας το ινεδιβίμ να μην μας πετά έξω τα χαρτιά και να μας έχει στο "αιτήσεις μη ελεγμένες" ή με κουτσουρεμένα μόρια. Εμένα στην προτελευταία προκήρυξη, μου είχαν πετάξει την προϋπηρεσία από το πρόγραμμα Διάπολις και τον Οδυσσέα κι αντί να έχω 16-17 μόρια (δεν είχα ανεργία), με κατέβασαν στα 8-9. Ενώ θυμάμαι πολύ καλά ότι τα είχα βάλει στο φάκελο. Την επομένη δεν μου το έκαναν, γιατί τους είχα πει στο ινεδιβίμ, ότι σκόπιμα το έκαναν κι ότι θα μαγνητοσκοπήσω την διαδικασία υποβολής των δικαιολογητικών μέχρι να πάω στο ταχυδρομείο, κι ότι αν συμβεί ο,τιδήποτε θα τους κράξω παντού.

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ' ότι φαίνεται δυστυχώς για εμάς φέτος δεν μας χρειάζονται. Θα δουλέψουν με Μονίμους και σε κάποια σχολεία αντί για 5ωρο θα γίνονται 3ωρα και 4ωρα. Η χρονιά θα ολοκληρψθεί κανονικά και ούτε γάτα ούτε ζημιά.
Και κατά τον Μάρτιο θα μας καλέσουν και εμάς όταν θα έχουν βγει τα αποτελέσματα από τη νέα προκήρυξη να κάνουμε 3-4 μήνες για να φανούν και τα project να φανεί ότι έγινε δουλειά.
Δυστυχώς πρέπει να ψαχτούμε αλλού. Φέτος τα ΣΔΕ πάπαλα.

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Στο ΣΔΕ που ήταν μια φίλη μου, δε γινόταν ουσιαστική δουλειά. Το κρατάγανε με αλβανίδες, που παράλληλα πηγαίνανε στο πρόγραμμα οδυσσέας και δεν ξέρανε ελληνικά, για να παρακολουθήσουν κι έτσι τους δίνανε τα χαρτιά. Το θέμα είναι απλώς να κρατηθεί το σχολείο, για να βολεύονται διευθυντές/μόνιμοι. Δεν σκέφτονται, ότι όταν στην ουσία χαρίζουν το χαρτί, αναβαθμίζουν τα προσόντα κάποιων είτε Ελλήνων/είτε αλλοδαπών χωρίς αντίκρυσμα σε ικανότητες με ένα πτυχίο ισότιμο στην αγορά εργασίας στο δημόσιο/ιδιωτικό τομέα του αντιστοίχου, που δίνει η 9ετής φοίτηση, χωρίς τον ίδιο φόρτο εργασίας. Εντωμεταξύ, ο απόφοιτος του σδε, που θελει να πάει στο λύκειο, θα δυσκολευτεί να παρακολουθήσει μαθήματα, που δεν έχει διδαχθεί, πχ αρχαία, κτλ, αν επιθυμεί κιόλας να δώσει. Εγώ, θεωρώ, ότι πρεπει να αναβαθμιστεί το πρόγραμμα σπουδών, αλλιώς να μην είναι ισότιμα τα διπλώματα. Η άποψή μου είναι ότι θα πρέπει τα σδε να είναι σαν τα εσπερινά στο ωράριο, αλλά να είναι αποκλειστικά και μόνο για ενήλικες και τα μαθήματα να γίνονται με τεχνικές εκπαίδευσης για ενήλικες. Αλλιώς θα προκύψουν διχόνοιες ανάμεσα στον κόσμο, όπως και συμβαίνει.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Φαίνεται ότι δεν έχεις άμεση σχέση με τα ΣΔΕ αλλά έμμεση (από φήμες). Τα ΣΔΕ είναι αποκλειστικά για ενήλικες και χρησιμοποιούνται τεχνικές ενηλίκων και βιωματική μάθηση γι'αυτό και το αναλυτικό πρόγραμμα δε μπορεί να είναι ίδιο με του συμβατικού σχολείου ούτε θα ικανοποιεί τους στόχους ίδρυσης των ΣΔΕ. Το μετά είναι θέμα προσωπικό όπως σε όλα-πόσο θα διαβάσει να τελειώσει και το λύκειο ο εκπαιδευόμενος. Σαφώς είναι δύσκολο να δώσει Πανελλήνιες σε Θεωρητική χωρίς αρχαία αλλά μιλάμε για ελάχιστο κόσμο που ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο. Επίσης το να διδάξεις κάτι δε σημαίνει ότι ο άλλος θα το μάθει-γι αυτό μιλάω για προσωπικό κόπο και διάβασμα. Είναι μείον αυτό όντως αλλά το πρόγραμμα καλύπτει ακριβώς τις 8 βασικές δεξιότητες που απαιτούνται από την Ευρωπαική Ενωση (Πολυγραμματισμοί) για τη μείωση του αναλφηβητισμού με την ευρεία και πιο σύγχρονη έννοια. Οποιος δε γνωρίζει αυτά τα βασικά μάλλον έχει δρόμο ακόμη στην εκπαίδευση ενηλίκων. Λες ότι θες να εφαρμόσεις πρόγραμμα τυπικής σε τυπική Ενηλίκων ενώ παράλληλα λες να υπάρχουν μόνο ενήλικες στα σχολεία και να διδάσκονται με μεθόδους ενηλίκων...ισχύει ήδη αυτό το τελευταίο-μήπως μπερδεύεσαι με άλλη δομή; Αρα δε γνωρίζεις όπως απαιτείται ότι στηριζόμαστε και σεβόμαστε στην προυπάρχουσα γνώση των εκπαιδευομένων πάνω στην οποία χτίζουμε (κονστρακτιβισμός) και προσπαθούμε να αλλάξουμε τη στάση τους όπου απαιτείται (μετασχηματισμός). Στα ΣΔΕ η κύρια δεξιότητα που καλούνται να αποκτήσουν οι εκπαιδευόμενοι είναι να- μάθουν- πώς -να- μαθαίνουν όχι στείρα γνώση άσχετη με την καθημερινη τους ζωή.

Στο σημείο αυτό οφείλω να σημειώσω ότι όλα αυτά τα γράφει και στην ύλη για την πιστοποίηση εκπαιδευτών ενηλίκων πράγμα που καθιστά την επάρκεια απαραίτητη καθώς μιλάμε για ενήλικες εκπαιδευομένους...Οποιος είχε δώσει και να μην τα θυμάται λεπτομερώς κάτι θα θυμάται από ολα αυτά που λέω σίγουρα-τουλάχιστον θα έχει μια ιδέα για όσα μιλάμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2015, 10:31:47 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Συνάδελφοι με τα ΣΔΕ τι γίνεται. Γνωρίζει κάποιος από μέσα αν έχουν πρόθεση να πάρουν άμεσα ωρομισθίους ή αν δεν έχουν λεφτά και θα την βγάλουν με τους μονίμους;
Αν θέλουν να συμπληρώσουν με ωρομισθίους ας μην κάνουν τη χοντροπατάτα και βγάλουν γενική προκήρυξη.
Καλύτερα να μη βγάλουν καθόλου ή να βγάλουν σαν των ΙΕΚ την προκήρυξη όπου μπαμ μπαμ ο έλεγχος θα γίνει από το κάθε ΣΔΕ.
Ας δουλέψουν λίγο και οι μόνιμοι που από τα γραφεία της δευτεροβάθμιας όπου θα περνούσαν αιτησεις αναπληρωτών ας ελέξουν τώρα καμμιά αίτηση ωρομισθίου ΣΔΕ.
Άμα πάνε κάτω τα χαρτιά σωθήκαμε 5 υπάλληλοι θα ελέγξουν 10000 αιτήσεις.
Καλό Μάρτιο.
Αν πάρουν μόνιμους, δε θα "χηρέψουν" θέσεις στην τυπική εκπ/ση για αναπληρωτές/ωρομίσθιους; Αρα πάλι δε θα βάλει το χέρι στην τσέπη το κράτος για μισθούς/ασφάλεια, κτλ; Ενώ οι ωρομίσθιοι είτε θα πληρώσουν τεβε, είτε δε θα έχουν ασφάλεια. μήπως άλλαξε κάτι και δεν το ξέρω;

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Το ότι γίνεται εμπόριο πτυχίων παρακαλώ να το εξηγήσετε. Είμαι και γω συλλέκτης οπότε αν γνωρίζετε που χαρίζονται-αγοράζονται χωρίς διάβασμα να μου το πείτε γιατί ενδιαφέρομαι (σοβαρά το ρωτάω).
Φαντάζομαι, οτι ο συνάδελφος αναφέρεται στο ότι όταν πριμοδοτούνται μεταπτυχιακά, πχ στην εκπαίδευση ενηλίκων, γίνεται ένα σαφάρι απόκτησής τους από τους ενδιαφερόμενους να εργαστούν στα σδε, των οποίων μετρά η προϋπηρεσία (κακώς κατά τη γνώμη μου) στην τυπική, αλλά και στα προγράμματα της ΔΒΜ/ενηλίκων, των οποίων η προϋπηρεσία προσμετράται στα σδε και τούμπαλιν. Κι όταν το μεταπτυχιακό στην εκπ/ση ενηλ. ή το πτυχιακό πρόγραμμα σπουδών το αντίστοιχο στελεχώνεται με κλήρωση ή με κλήρωση/μέσο, χωρίς εξετάσεις και αξιολόγηση, τότε είναι πόλος έλξης για χιλιάδες ανέργους εκπ/κούς, που νομίζουν ότι βλέπουν φως στο τούνελ και βλέπουν το τυρί της μοριοδότησης στην τυπ. εκπ/ση(=ενδεχόμενη μονιμοποίση/αναπλήρωση) στη φάκα. Και οι περισσότεροι από αυτούς, πιστεύω, ότι θα αναθέσουν επί πληρωμή τα γνωστά κέντρα να τους γράψουν τις εργασίες ή να τους βοηθήσουν. Μετά είναι και τα σεμινάρια στην εκπ/ση ενηλίκων, δια βίου, διαδικτυακά και δε συμμαζεύεται, τα οποία τα κάνουν και φορείς ιδιωτικοί, που η λογική μου λέει ότι στο δίνουν με κούριερ.  Αλλά και τα πανεπιστήμια έτσι στο δίνουν στην ουσία, αφού το πληρώνεις, χωρίς πχ να σε εξετάζουν στο τέλος στην ύλη που υποτίθεται ότι διάβασες. Εξαίρεση, αποτελεί κατά τη γνώμη μου το ΕΑΠ Κύπρου, που είναι πολύ πιο αυστηρό από το ελλ. ΕΑΠ, στο οποίο κάνει μεταπτυχιακό φίλη μου και της έχει βγει το λάδι. Αλλά και πάλι παζάρι γίνεται κι εδώ, με την έννοια της εκμετάλλευσης της ανεργίας. Δηλ. κανείς από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ κι άλλους φορείς που δίνουν δουλειά στην εκπ/ση ενηλίκων ή φορείς προγραμμάτων στη διαπολιτισμική εκπ/ση δε σε διαβεβαιώνουν, ότι θα σου δίνουν δουλειά για πάντα, άρα ότι αξίζει τον κόπο να πληρώσεις όλα αυτά τα χρήματα. Αν το κάνει κανείς για να αυτοβελτιωθεί, αλλάζει το πράγμα, αλλά πόσοι είναι αυτοί; Οι περισσότεροι πληρώνουν και παίρνουν το χαρτί. Κι αυτό το ξέρουν οι αποπάνω, αλλά επίτηδες αφήνουν τα πράγματα ως έχουν, γιατί στο κάτω κάτω αυτούς που είναι να πάρουν, θα τους πάρουν, δε θα απορροφήσουν όλους τους προσοντούχους. Όταν φτάσει η στιγμή που τύποις όλοι θα έχουν την ίδια μοριοδότηση, θα βάλουν ένα άλλο κριτήριο και πάλι θα αρχίσει το σαφάρι ή θα προσλάβουν με κοινωνικά κριτήρια, κτλ. Ή θα βάλουν έναν τύπο ΑΣεπ και θα ξεχωρίσει η ήρα από το σιτάρι, πράγμα που θα μπορούσε να είχε θεσπιστεί νωρίτερα. Αλλά έτσι δε θα σε αφαίμαζαν κάθε τρεις και λίγο, για να προσληφθείς δήθεν και να πληρώνεις και ασφαλεια από πάνω. Αφού οι χιλιάδες Έλληνες εκπ/κοί έχουν κάλο και δεν ασχολούνται με κάτι άλλο, γιατί να μην τους έχουμε εξαθλιωμένους κι ό,τι τους δίνουμε από τη μια να το παίρνουμε από την άλλη; Αφού στο τέλος θα το κόψουμε το πρόγραμμα, μήπως είναι πουθενά γραμμένο το αντίθετο; Κι ας τους μείνουν τα σεμινάρια. Τα ήθελαν και τα έπαθαν.

Εγώ, ευτυχώς το αντιλήφθηκα, νωρίς και πέρυσι αρνήθηκα και σδε και οδυσσέους και εργάστηκα σε σχολείο της ομογένειας, με πληρωμένα τα πάντα και μισθό. Όταν εργαζόμουν στον οδυσσέα, ο ίδιος μισθός μου έβγαινε μηνιαίως κι από τα χρήματα αυτά (τα υποτιθέμενα, αφού αργούν να πληρώσουν) πλήρωνα ασφάλεια, ενοίκιο ή μετακίνηση (έκανα πράγματι πλούσιο το κτελ της περιοχής, κτλ), διαβίωση. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά 3000 περίπου, που θα έπρεπε λογικά να πληρωθούν εντός του 2014, πληρώθηκαν το 2015 και ενώ με πήραν με πρόγραμμα του οαεδ σε μουσείο σε νησί, δε θα πάω, γιατί έχει ικα και θα φορολογηθώ για το τριχίλιαρο, αντι με το καθεστώς του μπλοκάκια/μισθωτού, ως ελεύθερος επαγγελματίας (1200 ευρώ).

Συνοψίζοντας, θεωρώ ότι θα πρέπει (αν και δε με συμφέρει, είμαι χαμηλά στον πίνακα) τα σδε να στελεχώνονται από αναπληρωτές, και να τους επιμορφώνει κατά τη διάρκεια της χρονιάς το υπουργείο. Να μην προσμετρώνται σεμινάρια από ιδιωτικούς φορείς (και στην ειδική/διαπολιτισμική εκπ/ση το ίδιο).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159750
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 368
Σύνολο: 385

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.