*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2973971 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κυκλοφόρησε μια φήμη ότι παίζει να δοθούν απολυτήρια χωρίς να διδαχτούν όλα τα αναγκαία μαθήματα φέτος. Ελπίζω μη γίνει καμία τέτοια βλακεία και έχουμε προσφυγές σε δικαστήρια και δε συμμαζεύεται . Αν και με το μυαλό που κουβαλάνε οι αρμόδιοι παίζει όπως είθισται στο παρελθόν να γίνονται μαθήματα τους τελευταίους ένα δυο μήνες από ωρομίσθιους για τους οποίους θα βρεθούνε κάποια χρήματα ή από εθελοντές καλοθελητές η από κάποιους που  κάνουν κάποιο μεταπτυχιακό ή διδακτορικό και πρέπει να γράψουν
 ώρες στην εκπαίδευση ενηλίκων ...η προϊστορία σ' αυτό το θεσμό αυτό δείχνει.

Η να γράψουν εικονικές ώρες από εικονικούς εθελοντές και όλα καλά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος karaba

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Καλημέρα. Το ότι τα ΣΔΕ δεν μπήκαν στο ΕΣΠΑ απο που προκύπτει;

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
δεν εχει εγκριθει τεχνικο δελτιο για το εσπα 2015-20. δηλαδη δεν υπαρχει χρημα ουτε για καθαριστριες ή για χαρτι φωτοτυπικού

Αποσυνδεδεμένος karaba

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
δεν έχει εγκριθεί τεχνικό δελτίο αλλά υποτίθεται ότι είναι υπό έγκριση, ξέρει κάποιος να μας πει με σιγουριά τι συμβαίνει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
ειναι αρνητικα τα νεα απο το υπουργειο γιατι δεν εχουν γινει οι απαραιτητες τροποποιησεις που τους ειχε ζητηθει. στο τεχνικο δελτιο

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τέρμα τα ΣΔΕ για φέτος ή και για τις επόμενες χρονιές; Δηλαδή υπάρχει περίπτωση του χρόνου να ενταχθούν τα ΣΔΕ  στο ΕΣΠΑ;

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα. Το ότι τα ΣΔΕ δεν μπήκαν στο ΕΣΠΑ απο που προκύπτει;

δεν έχει εγκριθεί τεχνικό δελτίο αλλά υποτίθεται ότι είναι υπό έγκριση, ξέρει κάποιος να μας πει με σιγουριά τι συμβαίνει;


Συγνώμη αλλά σε παλαιότερο μήνυμα αναφέρατε ότι είστε διευθυντής σε ΣΔΕ.
Είναι δυνατόν να κάνετε τέτοιες ερωτήσεις;
Εσείς πρέπει να πάρετε στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ, στην περιφέρεια σας, σε συναδέλφους και να μας ενημερώσετε για την φετινή κατάσταση.
Τα ΣΔΕ δεν είναι μόνο να κάνουμε 2-3 ώρες, να κάνουμε το πρόγραμμα της εβδομάδας με όποιους μας στείλουν και τελειώσαμε.
Δεν ενδιαφέρεστε για τους συναδέλφους σας που τόσα χρόνια προσέφεραν σε αυτά τα σχολεία;
Δυστυχώς, θα περίμενα περισσότερη βοήθεια και ενδιαφέρον από τους μονίμους.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2015, 08:41:24 μμ από jimpapas1 »

Αποσυνδεδεμένος karaba

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
καλησπέρα
ακριβώς επειδή συμβαίνουν όλα αυτά που αναφέρετε, μου φαίνεται περίεργο το να έχει παρθεί κάποια οριστική απόφαση. Έχετε κάποια ενημέρωση που εγώ δεν έχω αν και κάθε δυο μέρες μιλάω με ινεδιβίμ και γγδβμνγ;
τώρα το να υπονοείτε ότι είμαι "βολεμένος" με αυτή την άθλια κατάσταση είναι τουλάχιστον άκομψο, καθώς μου μεταφέρετε μάλλον μια κακή εικόνα που έχετε για τους διευθυντές βλεποντάς τους απένναντί σας. Εγώ πάντως σας θεωρώ απλά συνάδερφο με ό,τι αυτό σημαίνει

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Συγνώμη αλλά σε παλαιότερο μήνυμα αναφέρατε ότι είστε διευθυντής σε ΣΔΕ.
Είναι δυνατόν να κάνετε τέτοιες ερωτήσεις;
Εσείς πρέπει να πάρετε στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ, στην περιφέρεια σας, σε συναδέλφους και να μας ενημερώσετε για την φετινή κατάσταση.
Τα ΣΔΕ δεν είναι μόνο να κάνουμε 2-3 ώρες, να κάνουμε το πρόγραμμα της εβδομάδας με όποιους μας στείλουν και τελειώσαμε.
Δεν ενδιαφέρεστε για τους συναδέλφους σας που τόσα χρόνια προσέφεραν σε αυτά τα σχολεία;
Δυστυχώς, θα περίμενα περισσότερη βοήθεια και ενδιαφέρον από τους μονίμους.

Είναι απλά τα πράγματα.
Οι διευθυντές δεν γνωρίζουν με σιγουριά τι γίνεται γιατί απλά δεν τους ενημερώνει κανένας. Ούτε και όταν πάρουν τηλέφωνο στο υπουργείο.
Κατά τα άλλα, τι ενδιαφέρον και ενημέρωση περιμένεις όταν οι επιθέσεις είναι συνεχείς?
Μέχρι και ότι δεν πρέπει να μπαίνουμε εδώ έχουν πει γιατί είναι μόνο για ωρομίσθιους.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2015, 08:55:33 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος karaba

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Σωστά
γι αυτόν ακριβώς το λόγο ρωτάω αν κανείς ξέρει κάτι το οποίο να μην είναι εικασία αλλά πληροφορία

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
καλησπέρα
ακριβώς επειδή συμβαίνουν όλα αυτά που αναφέρετε, μου φαίνεται περίεργο το να έχει παρθεί κάποια οριστική απόφαση. Έχετε κάποια ενημέρωση που εγώ δεν έχω αν και κάθε δυο μέρες μιλάω με ινεδιβίμ και γγδβμνγ;
τώρα το να υπονοείτε ότι είμαι "βολεμένος" με αυτή την άθλια κατάσταση είναι τουλάχιστον άκομψο, καθώς μου μεταφέρετε μάλλον μια κακή εικόνα που έχετε για τους διευθυντές βλεποντάς τους απένναντί σας. Εγώ πάντως σας θεωρώ απλά συνάδερφο με ό,τι αυτό σημαίνει

Η ενημέρωση που έχω είναι από συναδέλφους σας διευθυντές που μιλάνε με ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Συγνώμη για το ύφος μου απλά πιστεύω ότι το φετινό πρόβλημα της μη πρόσληψης ωρομισθίων είναι γενικό πρόβλημα των ΣΔΕ, και αφορά και τους διευθυντές των ΣΔΕ και πρέπει ο καθένας να συμβάλει από τη θέση του.
Η δικιά σας θέση μετράει περισσότερο και έχετε ένα λόγο παραπάνω στην ΓΓΕΕ γιατί γνωρίζω το πλήθος των προσόντων που πρέπει να έχει κάποιος για να γίνει διευθυντής σε ΣΔΕ και εκτιμώ ότι και οι του ΙΝΕΔΙΒΙΜ λαμβάνουν σοβαρά την γνώμη σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2015, 09:01:14 μμ από jimpapas1 »

Αποσυνδεδεμένος karaba

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
λοιπόν, αυτό που ισχύει (με βάση αυτά που εγώ ξέρω) είναι ότι καθυστερεί η έγκριση του τεχνικού δελτίου και όχι ότι αποφασίστηκε η μη ένταξη στο ΕΣΠΑ. Επειδή το φόρουμ αυτό αποτελεί για πολλούς απο μας και πηγή πληροφόρησης, ας προσέχουμε τις πληροφορίες που μεταφέρουμε. Δε λέω ότι όλα θα πάνε καλά αλλά αυτή τη στιγμή δεν ισχύει ότι τα ΣΔΕ είναι εκτός ΕΣΠΑ, σύμφωνα με τους υπεύθυνους....
Καλή συνέχεια σε όλους και με το καλό να λειτουργήσουν επιτέλους τα σχολεία μας   

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η ενημέρωση που έχω είναι από συναδέλφους σας διευθυντές που μιλάνε με ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Συγνώμη για το ύφος μου απλά πιστεύω ότι το φετινό πρόβλημα της μη πρόσληψης ωρομισθίων είναι γενικό πρόβλημα των ΣΔΕ, και αφορά και τους διευθυντές των ΣΔΕ και πρέπει ο καθένας να συμβάλει από τη θέση του.
Η δικιά σας θέση μετράει περισσότερο και έχετε ένα λόγο παραπάνω στην ΓΓΕΕ γιατί γνωρίζω το πλήθος των προσόντων που πρέπει να έχει κάποιος για να γίνει διευθυντής σε ΣΔΕ και εκτιμώ ότι και οι του ΙΝΕΔΙΒΙΜ λαμβάνουν σοβαρά την γνώμη σας.

Σαφώς και η μη πρόσληψη ωρομισθίων είναι τεράστιο πρόβλημα.
Και όλοι ελπίζουμε να γίνει σύντομα.

Αν και δεν είμαι διευθυντής και ούτε έχω προσωπικές διασυνδέσεις,
μπορώ να σου πω ότι ξέρω άτομα με τεράστιες διασυνδέσεις στην κυβέρνηση (προσωπικές μακροχρόνιες φιλίες με υπουργούς-βουλευτές) που ακόμη δεν έχουν μπορέσει να βγάλουν άκρη. Παρόλο που έχουν κάνει πολλά τηλέφωνα.
Δεν έχουν μάθει κάτι σίγουρο. Δυστυχώς.

Προσωπικά εκτιμώ ότι θα κάνουν προσλήψεις αλλά δυστυχώς θα το καθυστερήσουν πάρα πολύ.
Αλλά αυτό είναι απλά δική μου εκτίμηση.

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
λοιπόν, αυτό που ισχύει (με βάση αυτά που εγώ ξέρω) είναι ότι καθυστερεί η έγκριση του τεχνικού δελτίου και όχι ότι αποφασίστηκε η μη ένταξη στο ΕΣΠΑ. Επειδή το φόρουμ αυτό αποτελεί για πολλούς απο μας και πηγή πληροφόρησης, ας προσέχουμε τις πληροφορίες που μεταφέρουμε. Δε λέω ότι όλα θα πάνε καλά αλλά αυτή τη στιγμή δεν ισχύει ότι τα ΣΔΕ είναι εκτός ΕΣΠΑ, σύμφωνα με τους υπεύθυνους....
Καλή συνέχεια σε όλους και με το καλό να λειτουργήσουν επιτέλους τα σχολεία μας

Εγώ πάλι εύχομαι να γίνουν προσλήψεις ωρομισθίων (που συνεπάγεται και να λειτουργήσουν και τα σχολεία).
Καλή συνέχεια επίσης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159425
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 294
Σύνολο: 306

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.