*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2975208 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος z_nikol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #6692 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 11:34:57 πμ »
εχουμε κανενα νεο?
κινείται τίποτα?
μαθατε?

Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία, με ενημέρωσαν ότι περιμένουν να γίνουν πρώτα οι αποσπάσεις των μονίμων (μέχρι στιγμής έχει ανακοινωθεί μόνο ο πίνακας, άγνωστων πότε θα ολοκληρωθούν οι αποσπάσεις)  και μετά θα αρχίσουν να καλούν ωρομισθίους. Καλό Οκτώβρη μου είπαν!!! Για να δούμε..... Παιδιά θα περιμένουμε :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος belbatit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #6693 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 01:08:57 μμ »
Με το θέμα του ΙΚΑ έχει κανένας κάποια ενημέρωση;

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #6694 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 03:30:29 μμ »
Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δε συζτηάει το ΙΚΑ ούτε για πλάκα. Έκοψαν το ΙΚΑ και στα ΔΙΕΚ αν κρίνω από την προκήρυξη.

Τα μαθήματα μάλλον από 15/10.

Για πληρωμές ούτε λόγος. Μου είπαν δεν υπάρχει ούτε ένα ευρώα τα ταμεία.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #6695 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 03:44:34 μμ »
Είναι απαράδεκτο και μόνο το γεγονός της σύμβασης ανάθεσης έργου σε ωρομίσθιους καθηγητές! Εδώ δεν το κάνουν στον ιδ. τομέα στα φροντιστήρια και το εφαρμόζει φορέας ΝΠΙΔ!! Δεν συζητάμε για το..αν-ασφαλιστικό (ΟΑΕΕ ή ΑΕΔ πως λέγεται). Πότε θα τους πάρουμε με τις πέτρες?!?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kotoyla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #6696 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 12:33:53 μμ »
Για τα ΣΔΕ οντως η εναρξη θα ειναι 15/10.Μεχρι 30 Σεπτεμβριου εχει εγγραφες απο οτι ειδα σε μια εφημεριδα.Αναμονηηη κ για αυτο. :(

Αποσυνδεδεμένος dimitr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #6697 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 12:43:22 μμ »
το να πληρώνει κάποιος ΟΑΕΕ με διακοπές Χριστουγέννων, πάσχα και άλλες τόσες αργίες (ολες αυτές είναι χαμένες ώρες) είναι κοροϊδία.

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #6698 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 01:31:22 μμ »
Είναι απαράδεκτο και μόνο το γεγονός της σύμβασης ανάθεσης έργου σε ωρομίσθιους καθηγητές! Εδώ δεν το κάνουν στον ιδ. τομέα στα φροντιστήρια και το εφαρμόζει φορέας ΝΠΙΔ!! Δεν συζητάμε για το..αν-ασφαλιστικό (ΟΑΕΕ ή ΑΕΔ πως λέγεται). Πότε θα τους πάρουμε με τις πέτρες?!?

Συμφωνώ απόλυτα και αναρωτιέμαι πως τα βγάζετε πέρα με το ΟΑΕΕ ;
Δεν ακούω πολλά παράπονα γι αυτό.
Προσωπικά φέτος , δεν θα μπορώ να δουλέψω. Αφού είχα την "τύχη" να βρω πέρυσι πολλές ώρες,  για φέτος είναι δεμένα τα χέρια μου. Τα έβαλα κάτω και τα έψαξα.
Αν πληρώσω αυτό το ..δυσβάσταχτο ΟΑΕΕ , με τους φόρους , παρακρατήσεις και διάφορα άλλα που δεν βρίσκω άκρη πλέον τι είναι και γιατί τα πληρώνουμε , βγαίνει η ώρα ίσως και λιγότερο από 5 ευρώ. Με την προϋπόθεση πως θα βρω πολλές ώρες , όπως πέρυσι , κάτι που δεν είναι καθόλου σίγουρο.
 
Οι καθαρίστριες ( και δεν περιφρονώ καθόλου καμία δουλειά, αλλά υπάρχει μια μικρή διαφορά όσον αφορά την απόκτηση κάποιον προσόντων ) παίρνουν απ όσα ξέρω , 6 ευρώ .

Είναι παράλογο και δεν μπορώ να βρω καμία λογική. Αφού λένε πως θα ενοποιηθούν τα ταμεία , γιατί τέτοιες διαφορές ;;;;

Σκέφτομαι πως θα με πάρουν τηλέφωνο για να πάω σχολείο και θα πρέπει να πω όχι. Πολύ πιθανόν οι μαθητές να μην κάνουν καθόλου το μάθημα μου, κάτι που  έγινε πέρυσι σε κάποιο άλλο μάθημα.
Ποιος θα έχει όφελος από όλο αυτό ;;



Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #6699 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 10:25:02 πμ »

Αν επιτρέπεις πόσες ώρες εργάστηκες  την εβδομάδα στα ΣΔΕ περισι; Μου φαίνεται δύσκολο να ξεπεράσεις το όριο δουλεύοντας  μόνο στα ΣΔΕ.

 
Σωνώ απόλυτα και αναρωτιέμαι πως τα βγάζετε πέρα με το ΟΑΕΕ ;
Δεν ακούω πολλά παράπονα γι αυτό.
Προσωπικά φέτος , δεν θα μπορώ να δουλέψω. Αφού είχα την "τύχη" να βρω πέρυσι πολλές ώρες,  για φέτος είναι δεμένα τα χέρια μου. Τα έβαλα κάτω και τα έψαξα.
Αν πληρώσω αυτό το ..δυσβάσταχτο ΟΑΕΕ , με τους φόρους , παρακρατήσεις και διάφορα άλλα που δεν βρίσκω άκρη πλέον τι είναι και γιατί τα πληρώνουμε , βγαίνει η ώρα ίσως και λιγότερο από 5 ευρώ. Με την προϋπόθεση πως θα βρω πολλές ώρες , όπως πέρυσι , κάτι που δεν είναι καθόλου σίγουρο.
 
Οι καθαρίστριες ( και δεν περιφρονώ καθόλου καμία δουλειά, αλλά υπάρχει μια μικρή διαφορά όσον αφορά την απόκτηση κάποιον προσόντων ) παίρνουν απ όσα ξέρω , 6 ευρώ .

Είναι παράλογο και δεν μπορώ να βρω καμία λογική. Αφού λένε πως θα ενοποιηθούν τα ταμεία , γιατί τέτοιες διαφορές ;;;;

Σκέφτομαι πως θα με πάρουν τηλέφωνο για να πάω σχολείο και θα πρέπει να πω όχι. Πολύ πιθανόν οι μαθητές να μην κάνουν καθόλου το μάθημα μου, κάτι που  έγινε πέρυσι σε κάποιο άλλο μάθημα.
Ποιος θα έχει όφελος από όλο αυτό ;;

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #6700 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 10:30:42 πμ »
όλα τα 15ωρα το ξεπέρασαν, και μετά γίναν και 20 ωρα...
κάποιοι εχουν και διδακτορικό, πληρώνονται παραπάνω
τι μας κάνει εντύπωση???
εγώ σκέφτομαι ότι σκιστήκαμε να παίρνουμε προσόντα για να είμαστε πάνω πάνω στον πίνακα, και εν τέλει αν δεν  έχουμε 15ωρο να αρνούμαστε για να μην πληρώσουμε τεβε

αηδία έχει καταντήσει το ινεδιβιμ, αηδια και εμεις που το ανεχόμαστε αηδία και οι συνδικαλιστές που δεν κάνουν τίποτα

σόρι για το πρωινό ξέσπασμα αλλά νιώθω ότι με ασεπ, προυπηρεσίες, 3 μάστερ και διδακτορικό να γράφομαι ξανά στον οαεδ είναι για αυτοκτονία

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #6701 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 11:33:35 πμ »
Αν επιτρέπεις πόσες ώρες εργάστηκες  την εβδομάδα στα ΣΔΕ περισι; Μου φαίνεται δύσκολο να ξεπεράσεις το όριο δουλεύοντας  μόνο στα ΣΔΕ.

φυσικά πως δεν ξεπερνάς τα όρια δουλεύοντας μόνο στα ΣΔΕ.
Έκανα μάθημα και στο ΙΕΚ και επειδή οι υπόλοιποι από τον πίνακα ( του ΙΕΚ ) αρνήθηκαν να κάνουν κάποια εξειδικευμένα μαθήματα, πήρα αρκετές ώρες και εκεί.
 

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #6702 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 11:38:33 πμ »
αηδία έχει καταντήσει το ινεδιβιμ, αηδια και εμεις που το ανεχόμαστε αηδία και οι συνδικαλιστές που δεν κάνουν τίποτα

συμφωνω! και προσθετω αηδια ειναι και το ΑΕΔ ή οπως αλλιως το λενε τωρα. εργαζεσαι για λιγες ωρες, κατι μηνες/εβδομαδες και φορολογεισαι σαν ελευθερος επαγγελματιας χωρις καν να εχεις κανει εναρξη σε ΟΑΕΕ κτλπ.

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #6703 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 11:53:26 πμ »
όλα τα 15ωρα το ξεπέρασαν, και μετά γίναν και 20 ωρα...
κάποιοι εχουν και διδακτορικό, πληρώνονται παραπάνω
τι μας κάνει εντύπωση???
εγώ σκέφτομαι ότι σκιστήκαμε να παίρνουμε προσόντα για να είμαστε πάνω πάνω στον πίνακα, και εν τέλει αν δεν  έχουμε 15ωρο να αρνούμαστε για να μην πληρώσουμε τεβε

αηδία έχει καταντήσει το ινεδιβιμ, αηδια και εμεις που το ανεχόμαστε αηδία και οι συνδικαλιστές που δεν κάνουν τίποτα

σόρι για το πρωινό ξέσπασμα αλλά νιώθω ότι με ασεπ, προυπηρεσίες, 3 μάστερ και διδακτορικό να γράφομαι ξανά στον οαεδ είναι για αυτοκτονία

Οι συνδικαλιστές έρχονταν στο σχολείο μας ( μόνο ) πριν τις εκλογές με τις υποσχέσεις και τα μεγάλα λόγια ...
Μόνο τότε ήμασταν σημαντικοί εμείς οι παρακατιανοί ωρομίσθιοι.  Από κει και πέρα ...εξαφανισμένοι.

Απορώ και θα ήθελα πολύ να μάθω , ποιανού του ήρθε αυτή η λαμπρή ιδέα με το ΟΑΕΕ ;;;
Μετά από λίγα χρόνια τα 200 κάτι το μήνα γίνονται σχεδόν 500.
Έχουν γονατίσει τους εμπόρους και όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες.
Δεν έχω ακούσει να γίνεται κάτι τέτοιο πουθενά στον κόσμο, με τόσα ταμεία και τέτοιες διαφορές.

Και να εφαρμοστεί και στην εκπαίδευση και να μας θεωρούν εργολάβοι ...δεν το χωράει ο νους μου.

Πρέπει να κάνουμε 20 ώρες το μήνα χονδρικά μόνο και μόνο να πληρώσουμε το ΟΑΕΕ. Συν τα άλλα ...στο τέλος ταλαιπωρούμαστε για τους φόρους και τα ταμεία.

Εγώ λέω καλύτερα να βρω κανένα κοινωνικό φροντιστήριο να προσφέρω  δωρεάν τις γνώσεις μου. Τουλάχιστον εκεί μερικοί θα αναγνωρίσουν τον κόπο μου.




« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2014, 12:00:42 μμ από Παυλινα »

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #6704 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 12:16:12 μμ »
Συμφωνώ, οτι το καθεστώς εργασίας στα ΣΔΕ είναι εργασιακός μεσαίωνας. Δυστυχώς, με την αύξηση που θα ισχύσει από φέτος στα ωρομίσθια των ΣΔΕ και με λιγότερες ώρες θα μπορεί να ξεπεραστεί το όριο.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #6705 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 12:28:46 μμ »
Εφόσον συμφωνούμε αρκετοί τότε να οργανώσουμε δικαστική προσφυγή και να προσβάλλουμε την σύμβαση ανάθεσης έργου ζητώντας σύμβαση εξαρτημένης εργασίας ορισμένου χρόνου (όπως δηλαδή και οι αναπληρωτές/ωρομίσθιοι στα πρωινά σχολεία)!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159607
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 433
Σύνολο: 440

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.