*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2974729 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Any26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
επειδη δεν εχω ξαναδουλεψει στα ΣΔΕ, δεν το προτεινα καν..
Τους  ειπα τουλαχιστον να ειμασταν 2 να το μοιραζομασταν  κ μου ειπανε οχι ενας τα αναλαμβανει..ΕΝΑΣ  καθηγητης για 3 τμηματα ,συνολο 15 ωρες.. :-\
και εκτοτε καταμπερδευτηκα με το πως θα βγαλω ακρη....
Να το προτεινω να μειωσουμε τμηματα??να παμε στισ 10 ωρες?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
επειδη δεν εχω ξαναδουλεψει στα ΣΔΕ, δεν το προτεινα καν..
Τους  ειπα τουλαχιστον να ειμασταν 2 να το μοιραζομασταν  κ μου ειπανε οχι ενας τα αναλαμβανει..ΕΝΑΣ  καθηγητης για 3 τμηματα ,συνολο 15 ωρες.. :-\
και εκτοτε καταμπερδευτηκα με το πως θα βγαλω ακρη....
Να το προτεινω να μειωσουμε τμηματα??να παμε στισ 10 ωρες?

Μήπως εννοείς 5 τμήματα?! Γιατί από τρεις ώρες κάνει κάθε τμήμα το κάθε μάθημα...
Αν όντως είναι 3 τμήματα τότε 3χ3 ώρες=9 ώρες( συν 3 project που αν θέλεις το παίρνεις= 12 ώρες)..πως βγαίνουν 15?!

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
επειδη δεν εχω ξαναδουλεψει στα ΣΔΕ, δεν το προτεινα καν..
Τους  ειπα τουλαχιστον να ειμασταν 2 να το μοιραζομασταν  κ μου ειπανε οχι ενας τα αναλαμβανει..ΕΝΑΣ  καθηγητης για 3 τμηματα ,συνολο 15 ωρες.. :-\
και εκτοτε καταμπερδευτηκα με το πως θα βγαλω ακρη....
Να το προτεινω να μειωσουμε τμηματα??να παμε στισ 10 ωρες?

Έχω την εντύπωση (από αυτά που άκουγα πέρσυ από συναδέλφους) ότι φέτος θα δουλέψεις με ΑΕΔ. Δηλαδή δεν θα χρειαστεί να ανοίξεις ΤΕΒΕ. Αν όμως φέτος ξεπεράσεις τα 5000ευρώ, τότε την επόμενη χρονιά θα πρέπει να ανοίξεις ΤΕΒΕ. Μπορεί να κάνω και λάθος, γιατί δεν εργάστηκα ποτέ με ΑΕΔ, αλλά αυτό άκουγα από τους συναδέλφους πέρσυ. Πάρε ένα τηλ. στο λογιστήριο του ΙΝΕΔΙΒΙΜ για να μάθεις τι ακριβώς θέλουν από πρώτο χέρι.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Μήπως εννοείς 5 τμήματα?! Γιατί από τρεις ώρες κάνει κάθε τμήμα το κάθε μάθημα...
Αν όντως είναι 3 τμήματα τότε 3χ3 ώρες=9 ώρες( συν 3 project που αν θέλεις το παίρνεις= 12 ώρες)..πως βγαίνουν 15?!

+ 3 η ενισχυτική που μπορεί να προκύψει αργότερα... Αν χρειάστεί να γίνει ενισχυτική τι θα πει ο καθηγητής δεν κάνω ενισχυτική γιατί θα ξεπεράσω τις 5000 ευρώ. Γιαυτό ο Διευθυντής από τώρα σου λέει μπορεί να χρειαστεί να κάνεις 15 ώρες θα τις κάνεις ή να πάω στον επόμενο;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2014, 05:41:06 μμ από rainbowman »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Any26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας.
Η συνομιλια μου με τον διευθυντη ηταν πολυ γρηγορη κ τεθηκαν τα πολυ  βασικα..
Μου ειπε δηλ:Φετος θα ειναι 3 τμηματα απο 5 ωρες το καθενα δηλ 15 ωρες..
Αλιμονο και φυσικα θα αναλαβω αν μου αναθεσει κατι ..απλα δεν θελω να αγχωνομαι με το οριο το χρηματικο κ καταλαβα οτι το ξεπερνω...
Μου ειπε επισης οτι με μεταπτυχιακο τιτλο ειμαι στα 15 ευρω και υπεθεσα ακαθαριστα.
Για αυτο προσπαθησα να ενημερωθω απο το forum γενικα..
Σιγουρα καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη..
Ευχαριστω και παλι καλη εβδομαδα ευχομαι..δεν μπορει θα βρουμε την ακρη . :)


Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν μπορεί να είναι 5 ωρες το καθένα, γιατί οι γραμματισμοί είναι είτε ωριαίοι (αισθητικός)
είτε δίωροι (επιστημονικός περιβαλλοντικός)
είτε 3ωροι (αριθμητικός, γλωσσικός, πληροφορικός, αγγλικός)

κάτι άλλο σου είπε και δεν το κατάλαβες μάλλον
είναι πχ 3 τμήματα επί 3 ώρες το καθένα = 9 ώρες + 3 ώρες το πρότζεκτ =12

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχω την εντύπωση (από αυτά που άκουγα πέρσυ από συναδέλφους) ότι φέτος θα δουλέψεις με ΑΕΔ. Δηλαδή δεν θα χρειαστεί να ανοίξεις ΤΕΒΕ. Αν όμως φέτος ξεπεράσεις τα 5000ευρώ, τότε την επόμενη χρονιά θα πρέπει να ανοίξεις ΤΕΒΕ. Μπορεί να κάνω και λάθος, γιατί δεν εργάστηκα ποτέ με ΑΕΔ, αλλά αυτό άκουγα από τους συναδέλφους πέρσυ. Πάρε ένα τηλ. στο λογιστήριο του ΙΝΕΔΙΒΙΜ για να μάθεις τι ακριβώς θέλουν από πρώτο χέρι.
Άλλο ένα θέμα που είναι φλου...συνέπεια και αυτό του απαράδεκτου και επικίνδυνου για τους εκπαιδευτές καθεστώτος της σύμβασης έργου. Από τη μία οι προκηρύξεις γράφουν για ΑΕΔ εφόσον δεν έχεις ξεπεράσει το όριο των 5000 κατά την προηγούμενη φορολογική χρήση (δηλαδή το 2013) και από την άλλη έχω υπογράψει υ/δ στα ΚΔΒΜ ότι δεν ξεπέρασα το όριο την προηγούμενη χρονιά (2013) και ότι δε θα το ξεπεράσω και την τρέχουσα χρονιά (2014).
Βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ έχουν υποτίθεται δεσμευτεί για κατάργηση της σύμβασης έργου και χρήση της σύμβασης ορισμένου χρόνου με ΙΚΑ. Για να δούμε.....

Αποσυνδεδεμένος flyhigh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ολοι συζηταμε το τεβε ή αεδ ως δεδομενο δυστυχως. Ικα θα πρεπει να διεκδικησουμε! Διευκρινηση της εγκυκλιου που δεν το αναφερει ξεκαθαρα το σδε μαζι με κεκ, ιεκ κτλ... οι περισσοτεροι ειμαστε και θελουμε να ειμαστε σε αυτο το χωρο χρονια... ποσο καιρο θα αντεξουμε ετσι?

Αποσυνδεδεμένος Any26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εχω και εγω πραγματικα αγανακτησει  με τις συγκεκριμενες συμβασεις...
1) Ο οαεδ παντα μου δημιουργει προβλημα για την  εγγραφη στο μητρωο ανεργων..
2)Lio, ειμαι σιγουρη οτι μου μιλησε γαι 15 ωρες και μαλιστα μου εκανε τρομερη εντυπωση καθως ειμαι ΠΕ06 και δεν ειχα ποτε, πουθενα τοσες ωρες ως ωρομισθια ..και με διαβεβαιωσε για αυτο..αλλα μπορει να ηταν κ εκεινος ζαλισμενος η μπορει κατι να εχει αλλαξει..Θα δειξει..
3)Αυτο με τα 15/ευρω την ωρα ισχυει??

Αποσυνδεδεμένος dimitr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
με τις πληρωμές έχουμε κανένα νεότερο?

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
....το αναγραφει και η προκηρυξη για την εγγραφη στις λιστες αναπληρωτων. μετρουν τα μορια αναπληρωτων ωρομισθιων και γενικοτερα οσων προσλαμβανονται απο τις λιστες, ενω εξαιρουνται τα σδε και τα ναυτικα σχολεια....

εξαιρούνται τα σδε και τα ναυτικά σχολεία από τι?!?
Η προκύρηξη αναφέρει προσμέτρηση προυπηρεσίας  (γενικά αλλά και ειδικά για τα  σδε) για την κατάρτιση πινάκων μέχρι 30-06-2010!
Για προυπηρεσία μετά τις 30-06-2010 ο 3848 αναφέρει "Προϋπηρεσία που θα αποκτηθεί μετά την 1η Σεπτεμβρίου 2010 λαμβάνεται υπόψη για τους τελικούς πίνακες του διαγωνισμού του άρθρου 3 μόνον εφόσον η πρόσληψη έγινε από τους ενιαίους πίνακες αναπληρωτών της παραγράφου
2 ή από τους τελικούς πίνακες του άρθρου 3.

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
εξαιρούνται τα σδε και τα ναυτικά σχολεία από τι?!?
Η προκύρηξη αναφέρει προσμέτρηση προυπηρεσίας  (γενικά αλλά και ειδικά για τα  σδε) για την κατάρτιση πινάκων μέχρι 30-06-2010!
Για προυπηρεσία μετά τις 30-06-2010 ο 3848 αναφέρει "Προϋπηρεσία που θα αποκτηθεί μετά την 1η Σεπτεμβρίου 2010 λαμβάνεται υπόψη για τους τελικούς πίνακες του διαγωνισμού του άρθρου 3 μόνον εφόσον η πρόσληψη έγινε από τους ενιαίους πίνακες αναπληρωτών της παραγράφου
2 ή από τους τελικούς πίνακες του άρθρου 3.

σωστα απο ολο αυτο, εξαιρουνται απο τον περιορισμο του 3848, τα ναυτικα λυκεια και τα σδε και υπολογιζεται η προυπηρεσια

Αποσυνδεδεμένος tkgl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
琉: 旭腌 亳镬唧栝 抨疳殇艴糸掰� 篝� 喻镫暹� 腻羼珧 捧赆轳哚
« Απάντηση #6970 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 09:08:35 πμ »
kalimera. pws ginetai paidia se enan nomo na yparxoun 2 tmimata SDE, na min iparxeis monimos. Na prosliftei sto ena tmina SDE enas wromisthios kai sto allo tmima na didaksei 9wres i dieuthintria.Einai paranomo. Swsta?

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
σωστα απο ολο αυτο, εξαιρουνται απο τον περιορισμο του 3848, τα ναυτικα λυκεια και τα σδε και υπολογιζεται η προυπηρεσια


μάλιστα..μπορείς σε παρακαλώ να παραθέσεις το εν λόγω μέρος; Γιατί τα άρθρα που αναφέρουν εξαίρεση του νόμου, περιλαμβάνουν από όσο ξέρω, μόνο σχολεία του εξωτερικού
(Ε.Ε.)


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2014, 11:47:11 πμ από IoannisDr »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159502
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 268
Σύνολο: 278

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.