*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2976893 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αυτό δεν έχει σχέση με την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας στους πίνακες. Για το μισθολογικό κλιμάκιο είναι υποχρεωτικό να καταθέσεις όλες τις βεβαιώσεις προϋπηρεσίας που αποκτήθηκαν από δημόσιο φορέα στην ειδικότητά σου. Ολες! Αυτό δε σημαίνει ότι αυτά τα μόρια προσμετρούνται στον ενιαίο.
Ποια εξαίρεση αναφέρει στις προκηρύξεις αναπληρωτών;

ναι στις ΔΔΕ αναγνωρίζουν οποιαδήποτε διδακτική προύπηρεσία άλλο αυτό κι άλλο να μπαίνει στους πίνακες των αναπληρωτών

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
μα αυτο λεμε κατατιθεται η προυπηρεσια, αλλα δεν φαινεται γιατι οι πινακες ειναι κλειστοι. οπως αλλωστε μπαινουν και τα μορια των αναπληρωτων, αλλα δεν φαινονται στις λίστες

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έχει δίκιο ο φρεντ που έγραψε πριν ότι ο περιορισμός του ν.3848 ισχύει για μετά τη διεξαγωγή του ΑΣΕΠ...ωστόσο mariliane μπορείς να παραθέσεις την εξαίρεση που είναι σε κάθε προκύρηξη των αναπληρωτών?
τελος, σε ολες τις προκηρυξεις αναπληρωτων αναφερει αυτη την εξαιρεση!

μήπως αναφέρεσαι στην παράγραφο που διευκρινίζει ποια προϋπηρεσία προσμετράται μέχρι 30-06-10 και εννοείς ότι θα ισχύσει αυτούσια και μετά το άνοιγμα των πινάκων;

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
καμία διδακτική προύπηρεσία εκτός πινάκων αναπληρωτών δεν θα φανεί στους νέους πίνακες  (όποιος έχει διδακτική προυπηρεσία την καταθέτει για μισθό )δεν θα μπει στα μορια αν εχει καποιος απο ασεπ ή απο αναπληρωτής

αυτά ξέρω εγώ τώρα αν εσυ ξέρεις άλλα οκ εγώ τα ξέρω σε καταγγελία που είχα κάνει. κι έχω απάντηση.....


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Η διατύπωση του νόμου σχετικά με την προϋπηρεσία που θα προσμετρηθεί σε περίπτωση διαγωνισμού ΑΣΕΠ είναι αρκετά σαφής και αποκλείει την προϋπηρεσία σε Σ.Δ.Ε. (το γεγονός ότι οι διευθύνσεις δευτεροβάθμιας δέχονται βεβαιώσεις προϋπηρεσίας από Σ.Δ.Ε. δεν αποδεικνύει το αντίθετο, όπως σωστά επισήμαναν άλλοι συνάδελφοι). Επομένως, αν κάποιος συνάδελφος επιδιώκει την απασχόληση στα Σ.Δ.Ε. με στόχο κυρίως τα  επιπλέον μόρια στους ενιαίους πίνακες αναπληρωτών, καλό θα ήταν να θέσει  ένα γραπτό σχετικό ερώτημα  προς το Υπουργείο Παιδείας, αν και πολύ αμφιβάλλω αν θα έπαιρνε, για ευνόητους λόγους,  σαφή απάντηση. Υπάρχει βέβαια και η άποψη ότι "εδώ είναι Ελλάδα και αυτά ισχύουν τώρα, κανένας δεν ξέρει τι θα ισχύσει αν και όταν "ξεκλειδώσουν" οι πίνακες των αναπληρωτών". Ασφαλώς κανείς μας δεν είναι μάντης για να προβλέψει κάτι τέτοιο. Πρέπει, όμως, να λάβουμε υπόψη μας ότι θα υπάρξει ισχυρή πίεση προς την κατεύθυνση του αποκλεισμού της προϋπηρεσίας σε Σ.Δ.Ε. από συλλόγους, όπως ο ΠΑΣΑΦ, που τα μέλη τους προσλαμβάνονται απ' τους ενιαίους πίνακες αναπληρωτών και έχουν συχνά διαμαρτυρηθεί για την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας σε Σ.Δ.Ε., Σιβιτανίδειο κλπ., θεωρώντας ότι οι σχετικές προσλήψεις δεν γίνονται αξιοκρατικά και  επομένως αλλοιώνεται η κανονική σειρά στους ενιαίους πίνακες.

Αποσυνδεδεμένος Xanthy_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μακαρι!! Στο ευχομαι ..εγω παω λιγο στα τυφλα..δεν χω κατι στα χερια μου ακομα (συμβαση εννοω) αλλα κ γω αν τα πληρωθω ολα μεσα στο 2015 σιγουρα θα το ξεπερνω..το οριο κ ο ΟΑΕΕ ακομα και για την  πρωτη κλαση  μου ζηταει 240 ευρω μηνιαιως ..κ απογοητευκα..Ποτε περιπου πηρες τη συμβαση στα χερια σου?Μηπως να περιμενω..??
Εγω ηξερα το οριο του τιτλου κτησης (πρωην ΑΕΔ) 5000 κ οχι 7500..κατι μου ειπανε στο τηλ,οχι ομως εγγραφως..
Οπως και να εχει να τα χαρεις!!σου ευχομαι!

Καλά είναι να περιμένεις και να μην κάνεις ακόμη έναρξη ΟΑΕΕ, πέρυσι είχαν καθυστερήσει οι συμβάσεις περίπου ένα μηνα. Απλά αν χρειαστεί να κάνεις έναρξη ΟΑΕΕ πληρώνεις ένα μικρό πρόστιμο.

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Η διατύπωση του νόμου σχετικά με την προϋπηρεσία που θα προσμετρηθεί σε περίπτωση διαγωνισμού ΑΣΕΠ είναι αρκετά σαφής και αποκλείει την προϋπηρεσία σε Σ.Δ.Ε. (το γεγονός ότι οι διευθύνσεις δευτεροβάθμιας δέχονται βεβαιώσεις προϋπηρεσίας από Σ.Δ.Ε. δεν αποδεικνύει το αντίθετο, όπως σωστά επισήμαναν άλλοι συνάδελφοι). Επομένως, αν κάποιος συνάδελφος επιδιώκει την απασχόληση στα Σ.Δ.Ε. με στόχο κυρίως τα  επιπλέον μόρια στους ενιαίους πίνακες αναπληρωτών, καλό θα ήταν να θέσει  ένα γραπτό σχετικό ερώτημα  προς το Υπουργείο Παιδείας, αν και πολύ αμφιβάλλω αν θα έπαιρνε, για ευνόητους λόγους,  σαφή απάντηση. Υπάρχει βέβαια και η άποψη ότι "εδώ είναι Ελλάδα και αυτά ισχύουν τώρα, κανένας δεν ξέρει τι θα ισχύσει αν και όταν "ξεκλειδώσουν" οι πίνακες των αναπληρωτών". Ασφαλώς κανείς μας δεν είναι μάντης για να προβλέψει κάτι τέτοιο. Πρέπει, όμως, να λάβουμε υπόψη μας ότι θα υπάρξει ισχυρή πίεση προς την κατεύθυνση του αποκλεισμού της προϋπηρεσίας σε Σ.Δ.Ε. από συλλόγους, όπως ο ΠΑΣΑΦ, που τα μέλη τους προσλαμβάνονται απ' τους ενιαίους πίνακες αναπληρωτών και έχουν συχνά διαμαρτυρηθεί για την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας σε Σ.Δ.Ε., Σιβιτανίδειο κλπ., θεωρώντας ότι οι σχετικές προσλήψεις δεν γίνονται αξιοκρατικά και  επομένως αλλοιώνεται η κανονική σειρά στους ενιαίους πίνακες.
τα σδε ωστοσο, ανηκουν στην τυπικη εκπαιδευση. και μιλαμε για ανοιγμα των πινακων και οχι προσμετρηση στον ασεπ. ο 3848 μιλαει για προσμετρηση στον ασεπ. δεν αναφερει ανοιγμα πινακων. αναφερει κλεισιμο πινακων στις 31/06/ του 2010. εδω υπαρχουν τροπολογιες ηδη τις οποιες θα τις δουμε το 2015.

Αποσυνδεδεμένος Taksw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πληρώθηκα!!! Άντε σε καλή μεριά!!!!

Αποσυνδεδεμένος Taksw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα!

Πληρώθηκες από Σδε είδα...τους πήρα τηλ σήμερα και μου είπανε οτι αποκλείεται να έχει πληρωθεί κάποιος από ΣΔΕ γιατί ακόμη δεν έχει εγκριθεί η δόση, και ότι πιθανόν να πληρωθούμε μέχρι τέλος Οκτώμβρη για τους μήνες Μαρτιο-Ιούνιο που μας χρωστάνε. Οι πληρωμές έχου ανακοινωθεί στην διαύγεια εδώ και πολύ καιρό αλλά μου είπανε ότι αυτό δεν έχει καμία σημασία.
Υπάρχει κάποιος άλλος που πληρώθηκε από ΣΔΕ για τους μήνες Μάρτιο-Ιούνιο και είναι με ΑΕΔ?????Παρακαλώ απαντήστε αν έχετε πληρωθεί διότι το θέμα είναι πολύ σοβαρό και σηκώνει πιθανόν νομική παρέμβαση...Ευχαριστώ.
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΩΘΗΚΕ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ.....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2014, 10:25:25 μμ από Taksw »

Αποσυνδεδεμένος Xanthy_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το βέβαιο είναι ότι πληρώθηκα! Εκτός αν κάποιος έβαλε κατά λάθος στο λογαριασμό μου, το ποσό που περίμενα!!!!
Και κάποιοι άλλοι από Στερεά Ελλάδα πληρωθήκανε!!
http://www.pde.gr/index.php?topic=30685.56

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μπορεί να παίζει ανάλογα με τον άξονα,πχ να πληρώθηκε ο αξονας 7 και όχι ο 9
υποθέτω δεν ξέρω

Αποσυνδεδεμένος Taksw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οκ. Σ'ευχαριστώ πολύ!
Αν έχει πληρωθεί και κάποιος άλλος παρακαλώ ας το πει...
Την Τρίτη που τους πήρα τηλ. και τους ρώτησα μου είπανε την γνωστή "καραμέλα" ότι περιμένουν την δόση...
Από τον Αύγουστο αυτό ακούω, ανα 15 μέρες!!!!
Η απόλυτη κοροιδία!!!!
Τελοσπάντων, παρακαλώ αν έχει πληρωθεί κανένας άλλος με ΑΕΔ ας το πει....

Αποσυνδεδεμένος Fight club

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους παιδιά!
Μήπως γνωρίζετε αν και πόσους έχουν καλέσει μέχρι στιγμής από τη λίστα των Φιλολόγων στην Κεντρική Μακεδονία;

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Θα σας καλέσουν βρε παιδιά, μην αγχώνεστε, τόσα Σ.Δ.Ε. έχει η Κεντρική Μακεδονία. Για τους φιλόλογους δεν γνωρίζω, αλλά χθες κάποιος συνάδελφος ανέφερε ότι στην Κεντρική Μακεδονία βρίσκονται στον 5ο μαθηματικό. Αν προσθέσετε σ' αυτό και το γεγονός ότι στους φιλόλογους υπήρξε μια καθυστέρηση λόγω πιθανών διαθέσεων μονίμων, έχετε μια γενική εικόνα. Υπομονή...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 420
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 422
Σύνολο: 429

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.145 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.