*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2965624 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το ειπα και χθες και οργανωθειτε και παρτε κανενα τηλεφωνο γιατι ολο εγω παιρνω και μου την ειπαν στο τελος

η λίστα έχει κολλήσει στο δεύτερο γιατί περιμένουν την συνεδρίαση του πυσδε της δυτικης θεσσαλονικης να αποδεσμευθει μια φιλολογος

το πυσδε δεν σκοπεύει να συνεδριασει (αν δεν έγινε χτες που δεν εμαθα) πριν το Νοέμβρη

πιέστε να καλέσει τουλάχιστον στα υπόλοιπα σδε


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
και δεν ειναι να κανουμε εμεις μονο υπομονη, ειναι να κανει και ο διευθυντης του ιεκ που μας καλεσε και ο υπευθυνος του κδβμ που μας καλεσε και τα παιδια που περιμενουν να στρωσουμε προγραμμα για τα ιδιαιτερα

δεν ειναι δυνατον για τις κομματικες βλακειες του πυσδε (γιατι αυτο ειναι το προβλημα) να αρνιομαστε ή να καθυστερουμε ενα καρο συναδελφους και να χανουμε και λεφτα

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Εγώ είμαι στην πρώτη δεκάδα και δεν με κάλεσαν πάντως. Κι εγώ έχω την ίδια απορία...

Ένας ωρομίσθιος για κάθε σχολείο είναι συνήθως. Αν υπάρχει μόνιμος μπορεί και κανένας.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Το ειπα και χθες και οργανωθειτε και παρτε κανενα τηλεφωνο γιατι ολο εγω παιρνω και μου την ειπαν στο τελος

η λίστα έχει κολλήσει στο δεύτερο γιατί περιμένουν την συνεδρίαση του πυσδε της δυτικης θεσσαλονικης να αποδεσμευθει μια φιλολογος

το πυσδε δεν σκοπεύει να συνεδριασει (αν δεν έγινε χτες που δεν εμαθα) πριν το Νοέμβρη

πιέστε να καλέσει τουλάχιστον στα υπόλοιπα σδε

Δίκιο έχεις είναι δυνατόν να ρωτάμε εδώ σε ποιον αριθμό είμαστε από εδώ συναδέλφους. Πάρτε ένα τηλέφωνο στα κεντρικά. Κάθε μέρα παίρνουμε. Πιέστε και οι υπόλοιποι να ξεκινήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος GLIKA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τι μπούρδες είναι αυτές;; Το υπουργείο υποστηρίζει ότι από τη στιγμή που υπάρχει συγχρηματοδότηση από ΕΕ, οι απασχολούμενοι με σύμβαση έργου υπάγονται υποχρεωτικά στην ασφάλιση του ΟΑΕΕ.

Γιατί ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί με  σαφώς εξαρτημένη σχέση εργασίας, αναγκάζονται σε σύμβαση ανάθεσης έργου 10 χρόνια τώρα θα μας το εξηγήσει;;;


Αποσυνδεδεμένος Sextos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τόσο ανεπαρκή απάντηση πραγματικά δεν περίμενα να διαβάσω!
Παίρνουν αναπληρωτές με ΕΣΠΑ στη γενική αγωγή, αναπληρωτές με ΕΣΠΑ στην ειδική αγωγή, στα τμήματα ένταξης, στην παράλληλη στήριξη και οι μόνοι που υπογράφουν σύμβαση μίσθωσης έργου και υπάγονται στον ΟΑΕΕ είναι οι εκπαιδευτικοί των ΣΔΕ.

Απλά και οι επερωτούντες βουλευτές και ο συνήγορος του πολίτη θα έπρεπε να έχουν μια πιο ολοκληρωμένη επιχειρηματολογία. Η αντιπαραβολή των εκπαιδευτών των ΣΔΕ με τους εκπαιδευτές των ΔΙΕΚ ως προς το καθεστώς πληρωμής τους είναι τουλάχιστον άστοχη!



Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
http://www.news.gr/ellada/ekpaidefsh/article/185419/ekpaideftikoi-sta-sholeia-defterhs-efkairias-me.html
Tα συμπεράσματα δικά σας
Το συμπέρασμα είναι ότι οι νυν κυβερνώντες είναι ικανοί ακόμα και να καταργήσουν το όριο των 5000 ευρώ και να οδηγήσουν με το ζόρι όλους τους εκπαιδευτές ΣΔΕ και ΚΔΒΜ στον ΟΑΕΕ.
Και (για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας) οι εκπαιδευτές που είναι ήδη στον ΟΑΕΕ ως ελεύθεροι επαγγελματίες ονειρεύονται την υποχρεωτική ασφάλιση ΟΑΕΕ για όλους. Αυτό θα σήμαινε ότι θα δίδασκαν μόνο αυτοί!
Δείτε και αυτό για να καταλάβουμε τί θα μπορούσαμε να πάθουμε αναδρομικά: http://www.capital.gr/tax/news_tax.asp?id=2080224
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2014, 02:38:49 μμ από pipis75 »

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
είναι ένας τρόπος γι'αυτούς να μην χάνουν λεφτά από το ταμείο του τεβε .......

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Έμαθα ότι ο μόνιμος φιλόλογος σε ένα ΣΔΕ στη Θεσσαλονίκη δημιουργεί όλο αυτό το πρόβλημα. Χάνουν οι μαθητές μάθημα και εμείς λεφτά για το συγκεκριμένο λόγο που είναι καθαρά πολιτικός. Ας πάρει και κάποιος άλλος τηλέφωνο κάτω να πιέσει. Ας ξεκινήσουν τα σχολεία επιτέλους αφού όλα είναι έτοιμα.

Αποσυνδεδεμένος flyhigh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τι μπούρδες είναι αυτές;; Το υπουργείο υποστηρίζει ότι από τη στιγμή που υπάρχει συγχρηματοδότηση από ΕΕ, οι απασχολούμενοι με σύμβαση έργου υπάγονται υποχρεωτικά στην ασφάλιση του ΟΑΕΕ.

Γιατί ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί με  σαφώς εξαρτημένη σχέση εργασίας, αναγκάζονται σε σύμβαση ανάθεσης έργου 10 χρόνια τώρα θα μας το εξηγήσει;;;
[/quote

οπως τους βολευει ερμηνευουν την περιπτωση μας... γιατι σε επικοινωνια μαζι τους (οπως εχω γραψει αναλυτικα) το οριο του αεδ που για τους εισηγητες σε χρηματοδοτουμενα προγραμματα στη δευτεροβαθμια κτλ ειναι 10000, απαντησαν οτι δενειμαστε εισηγητες... τι ειμαστε τοτε???
αν ξεκινησουμε τεβε θα μπλεξουμε και για τα προηγουμενα χρονια οπως φαινεται...

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
κεντρικη μακεδονια φιλολογοι και φυσικοι εφυγε απο την πρωτη πενταδα ο πινακας

καλη τοποθετηση

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ξέρει κανείς πότε θα αρχίσουν τα μαθήματα; Κάθε ΣΔΕ ξεχωριστά ή όλα μαζί θα
ξεκινήσουν;

Αποσυνδεδεμένος kotoyla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ρωτησα τη λογιστρια μου σημερα και μου ειπε οτι το οριο απο 5000 θα γινει 10000 για να ανοιξεις ΤΕΒΕ.Τι ισχυει τελικα για εμας?Αν παρω τηλ.στην ομαδα εργου ξερει να απαντησει? :o

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 344
Σύνολο: 356

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.