*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2977249 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επιτέλους!!! Πες Τα Χρυσόστομε...!!! Εκει είναι το ζουμι!!  joinJ μακράν η πιο ουσιαστική παρέμβαση! αν ψηνεσαι να δουμε να γίνει κάτι σοβαρό -σε επίπεδο οργάνωσης εκπαιδευτών- στείλε με προσωπικο μύνημα.

Έχουν ξεκινήσει οι διαδικασίες για τη δημιουργία Συλλόγου Ωρομισθίων Εκπαιδευτικών ΣΔΕ. Εχει αναλάβει δικηγόρος και γίνεται σύνταξη του καταστατικού.
Μπορείτε να πληροφορηθείτε από το αντίστοιχο γκρουπ στο facebook.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2015, 08:02:45 μμ από jimpapas1 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Έχουν ξεκινήσει οι διαδικασίες για τη δημιουργία Συλλόγου Ωρομισθίων Εκπαιδευτικών ΣΔΕ. Εχει αναλάβει δικηγόρος και γίνεται σύνταξη του καταστατικού.
Μπορείτε να πληροφορηθείτε από το αντίστοιχο γκρουπ στο facebook.
Έως ότου εγκριθεί ο Σύλλογος από το Πρωτοδικείο, ζήσε Μάη να φας τριφύλλι..
Τώρα θα ήταν καλό να υπάρχει ήδη ο Σύλλογος, ώστε να κάνει ενέργειες για να κινηθούν κάποιοι πιο γρήγορα στο θέμα της ένταξης των ΣΔΕ στο νέο ΕΣΠΑ (αν το πάνε αργά..και γιατί να το πάνε πιο γρήγορα; βλέπουμε κάποια πράγματα να κινούνται πιο γρήγορα;)
Το άλλο σημαντικότατο θέμα, πέρα της ένταξης των ΣΔΕ στο νέο ΕΣΠΑ, είναι το θέμα της αποπληρωμής των δεδουλευμένων δεδομένης της λήξης της σύμβασής  στις 30/6/2015. Φυσικά, εδώ υπάρχει ένα θέμα περί της ροής χρηματοδότησης από Ε.Ε. Αλλά αν αποδειχτεί ότι πράγματι υπήρχε (προ)χρηματοδότηση, όμως δεσμεύτηκε και δόθηκε από εδώ και από εκεί..νομίζω κάτι μπορεί να γίνει.
Εύχομαι όσοι ασχοληθούν με το σύλλογο να έχουν γνώση, εμπειρία και (πραγματική) "μαχητικότητα".Νομίζω αργήσαμε αρκετά με τη "ζύμωση" μέσω fb..διότι θέλει και διά ζώσης συναντήσεις, όσοι έρθουν..
Αυτά..ως μερικές ιδέες μου..

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2015, 12:14:48 πμ από joinJ »

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Έως ότου εγκριθεί ο Σύλλογος από το Πρωτοδικείο, ζήσε Μάη να φας τριφύλλι..
Τώρα θα ήταν καλό να υπάρχει ήδη ο Σύλλογος, ώστε να κάνει ενέργειες για να κινηθούν κάποιοι πιο γρήγορα στο θέμα της ένταξης των ΣΔΕ στο νέο ΕΣΠΑ (αν το πάνε αργά..και γιατί να το πάνε πιο γρήγορα; βλέπουμε κάποια πράγματα να κινούνται πιο γρήγορα;)
Το άλλο σημαντικότατο θέμα, πέρα της ένταξης των ΣΔΕ στο νέο ΕΣΠΑ, είναι το θέμα της αποπληρωμής των δεδουλευμένων δεδομένης της λήξης της σύμβασής  στις 30/6/2015. Φυσικά, εδώ υπάρχει ένα θέμα περί της ροής χρηματοδότησης από Ε.Ε. Αλλά αν αποδειχτεί ότι πράγματι υπήρχε (προ)χρηματοδότηση, όμως δεσμεύτηκε και δόθηκε από εδώ και από εκεί..νομίζω κάτι μπορεί να γίνει.
Εύχομαι όσοι ασχοληθούν με το σύλλογο να έχουν γνώση, εμπειρία και (πραγματική) "μαχητικότητα".Νομίζω αργήσαμε αρκετά με τη "ζύμωση" μέσω fb..διότι θέλει και διά ζώσης συναντήσεις, όσοι έρθουν..
Αυτά..ως μερικές ιδέες μου..

Πώς ονομάζεται το γκρουπ στο fb;

Αποσυνδεδεμένος taxi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πανελλήνιος Σύλλογος Ωρομισθίων ΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Κανένα νέο για προκήρυξη έχει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος DimAnast

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
 Δεν περίμενα ο,τι θα το πω αυτό αλλά μόλις ΠΛΗΡΩΘΗΚΑ (κατάθεση στις 15:40 απο ΙΝΕΔΙΒΙΜ για ΣΔΕ)για Ιανουάριο και Φεβρουάριο. Διευκρινίζω είμαι με ΤΠΥ.

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
κι εγω σημερα πληρωθηκα. ειμαι αττικη με τπυ και πληρωθηκα με επιταγη μετα απο τηλεφωνημα του ινεδιβιμ

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
    • Προφίλ
απο ποιον αξονα? εγω απο ΑΠ7 δεν εχω πληρωθει....

Αποσυνδεδεμένος taxi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Με ΑΕΔ κανείς;

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Με ΑΕΔ θα πληρωθούμε αρχές της επόμενης εβδομάδας.

Αποσυνδεδεμένος taxi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η απάντηση είναι από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ; Τηλεφώνησες σήμερα;

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Νομίζω οι περισσότεροι το ξέρετε έτσι και αλλιώς αλλά επειδή πήρατε καμιά ωρίτσα στα ΙΕΚ χαλαρώσατε. Πήρατε το χαπάκι σας. Τα ΣΔΕ φέτος δεν θα πάρουν ωρομισθίους. Τέλος. Δεν μπήκαν στο ΕΣΠΑ. Δεν έχουν ούτε λεφτά για τα βασικά (χαρτί, θέρμανση, εκδρομές κτλ.). Η ομάδα έργου διαλύεται και πάπαλα. Ευτυχώς θα μας πληρώσουν είπαν γιατί πρέπει λλιώς θα μπούνε φυλακή μέχρι τέλους του άλλου μήνα.
Οι διευθυντές ζητάνε συνάντηση με τον υπουργό για να πιέσουν όσο μπορούν να αλλάξει η κατάσταση. Το ωράριο των ΣΔΕ φέτος είναι από 2-4 το πολύ ώρες. Δηλαδή δεν γίνονται κανονικά μαθήματα. Και γίνονται ζυμώσεις μετά την δημιουργία του συλλόγου ωρομισθίων να γίνει καταγγελία στην ευρωπαϊκή ένωση για να μη δωθούν απολυτήρια για φέτος λόγω μη πραγματοποίησης όλων των διδακτικών ωρών.
Ένα μεγάλο μπράβοσε όσους έβγαλαν τα μάτια τους. Ξέρουν αυτοί ποιοι είναι. Μπράβο σας και μάλιστα 2 φορές όσες είναι και οι φορές που ψηφίσατε τον τελευταίο χρόνο. Και ακόμα ένα μπράβο για το περίφανο Όχι. ’ψογοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2015, 10:40:02 πμ από jimpapas1 »

anemona

  • Επισκέπτης
Δεν το ήξερα.Μπράβο στην κυβέρνηση.Αλλά τι να πει κανείς όταν όλα κινούνται μόνο μέσω ΕΣΠΑ;Περαστικά μας...Και αν κάποτε σταματήσει το ΕΣΠΑ;

Αποσυνδεδεμένος Demo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Κυκλοφόρησε μια φήμη ότι παίζει να δοθούν απολυτήρια χωρίς να διδαχτούν όλα τα αναγκαία μαθήματα φέτος. Ελπίζω μη γίνει καμία τέτοια βλακεία και έχουμε προσφυγές σε δικαστήρια και δε συμμαζεύεται . Αν και με το μυαλό που κουβαλάνε οι αρμόδιοι παίζει όπως είθισται στο παρελθόν να γίνονται μαθήματα τους τελευταίους ένα δυο μήνες από ωρομίσθιους για τους οποίους θα βρεθούνε κάποια χρήματα ή από εθελοντές καλοθελητές η από κάποιους που  κάνουν κάποιο μεταπτυχιακό ή διδακτορικό και πρέπει να γράψουν
 ώρες στην εκπαίδευση ενηλίκων ...η προϊστορία σ' αυτό το θεσμό αυτό δείχνει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 312
Σύνολο: 313

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.