*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2965328 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #9114 στις: Φεβρουάριος 22, 2017, 03:58:40 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα,

αν ξέρει κάποιο ς ας μου απαντήσει το εξής: όταν είμαστε με ΑΕΔστα ΙΕΚ  και πληρη ασφάλιση ΙΚΑ αλλού , μας βάζουν ΙΚΑ και απο τα ΙΕΚ?Παρατήρησα το εξη¨: οταν παίρνω τα ένσημά μου απο το ΙΚΑ φαίνονται  ένσημα κ απ τα ΙΕΚ. Οταν παίρνω βεβαίωση απ το ΙΚΑ για χρήση στο ΑΣΕΠ δεν υπάρχουν τα ένσημα του ΙΕΚ. Τι στο καλό γίνεται?

Είναι ένσημα μη προς μετρήσιμα για αυτό. Έχουν έναν ειδικό κωδικό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #9115 στις: Φεβρουάριος 22, 2017, 04:05:35 μμ »
α, επιτελους!!!! Συνάδελφε σ'ευχαριστώ!! Κόντευα να σκάσω...


Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #9116 στις: Φεβρουάριος 22, 2017, 04:11:36 μμ »
Είναι ένσημα μη προς μετρήσιμα για αυτό. Έχουν έναν ειδικό κωδικό.


Και τι γίνεται σ αυτη την περιπτωση ? Δίνουμε για τα ΣΔΕ τα ένσημα όπου φαίνονται κ τα μη υπολογίσιμα, ή δίνουμε τη βεβαιωση ασφαλιστικού φορέα γι ΑΣΕΠ όπου δεΝ φαίνονται τα μη υπολογίσιμα και κάνουμ ευπεύθυνη δήλωση ότι δουλεύαμε με ΑΕΔ?

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #9117 στις: Φεβρουάριος 22, 2017, 04:27:11 μμ »
Την έναρξη επαγγέλματος την κάνεις για το διάστημα που εργαζόσουν στο σχολείο και είχες τη σύμβαση.
Μπορείς να την κάνεις και αργότερα με παλαιότερη ημερομηνία για να πιάσεις το διάστημα της σύμβασης. Έχεις δικαίωμα νομίζω μέχρι και 3 μήνες καθυστέρηση ή πληρώνεις ένα μικρό πρόστιμο για καθυστέρηση της έναρξης το οποίο τις περισσότερες φορές στο χαρίζουν.
Τώρα αν τους πας π.χ. βεβαίωση ασφάλισης 1/4/2016-30/6/2016 και η σύμβασή σου ήταν 15/10/2015-30/6/2016 σημαίνει ότι δούλευες ανασφάλιστη κάποιους μήνες και που σημαίνει ότι δούλεψες και μαύρα αφού δεν πλήρωσες εισφορες 6 μηνών στον ΟΑΕΕ. Πάντως προτιμότερο είναι να μη μετρήσουν την προϋπηρεσία παρά να σε βάλουν να πληρώσεις τις εισφορές που είναι βαρβάτες για τόσους μήνες.
Το τι θα κάνουν δεν το γνωρίζω.
Αυτό θέλουν άλλωστε να ελέγξουν και γιαυτό για πρώτη φορά ζητάνε βεβαιώσεις ασφάλισης για να δουν τα διαστήματα που δούλεψαν κάποιοι ανασφάλιστοι. Είναι εντολή και από τον ΑΣΕΠ. Για να μετρήσει οποιαδήποτε προϋπηρεσία χρειάζεται να είσαι εκείνο το διάστημα ασφαλισμένος.
Το τι θα κάνουν δεν το γνωρίζω.
ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΟΜΙΜΑ ΠΛΗΡΩΝΟΤΑΝ ΜΕ ΑΕΔ, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΤΟΤΕ ΙΣΧΥΟΝ ΚΑΘΕΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΠΛΟΚΑΚΙΕΣ; ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ 5000 ΕΥΡΩ Ή ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΡΓΑΣΤΕΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΙΟΥΛΙΟΥ 2013 ΩΣ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 13 ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑΡΞΗ, ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Gwgaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 530
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #9118 στις: Φεβρουάριος 22, 2017, 06:47:49 μμ »
Παραθέτω από την προκήρυξη 2014-2015 (ακριβώς το ίδιο κείμενο υπήρχε στις συμβάσεις που υπογράφηκαν εκείνο το διάστημα)
[...] "Η έκδοση ΤΠΥ μπορεί, με εξαίρεση αυτούς που ασκούν ελευθέριο επάγγελμα και υπό την προϋπόθεση ότι ασκούν ευκαιριακή άσκηση παρεπόμενης δραστηριότητας παροχής υπηρεσιών και δεν είναι υπόχρεοι εφαρμογής του Κώδικα Φορολογικής Απεικόνισης Συναλλαγών (Κ.Φ.Α.Σ.) από άλλη αιτία, να υποκατασταθεί από Απόδειξη Πληρωμής Επαγγελματικής Δαπάνης (ΑΕΔ) του φορέα (Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ.), για τα φυσικά πρόσωπα τα οποία κατά την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο πραγματοποίησαν συνολικά ακαθάριστα έσοδα από την πώληση αγαθών και την παροχή υπηρεσιών, αθροιστικά ή διαζευκτικά, μέχρι 5.000,00 ευρώ (πέντε χιλιάδες ευρώ). Ο εκάστοτε συμβαλλόμενος (ωρομίσθιος εκπαιδευτής) για το σκοπό αυτό υποχρεούται να προσκομίσει αντίγραφο του εκκαθαριστικού του σημειώματος. Σε περίπτωση που δεν έχει εκδοθεί ακόμα εκκαθαριστικό σημείωμα για την προηγούμενη φορολογική χρήση κατά το χρόνο της καταβολής του εργολαβικού ανταλλάγματος, ο εκάστοτε συμβαλλόμενος (ωρομίσθιος εκπαιδευτής) συντάσσει σχετική υπεύθυνη δήλωση που βεβαιώνει ότι το εισόδημά του από την πώληση αγαθών και την παροχή υπηρεσιών, αθροιστικά ή διαζευκτικά, δεν υπερβαίνει το ποσό των 5.000,00 ευρώ (πέντε χιλιάδες ευρώ) για την αμέσως προηγούμενη φορολογική χρήση."
  Προσωπικά, αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι δεν χρειαζόταν να είμαστε ασφαλισμένοι σε ΟΑΕΕ ή ΙΚΑ, λόγω της "ευκαιριακής άσκησης". Άλλωστε, οι περισσότεροι τότε διακόψαμε ανεργία, για να υπογράψουμε τη Σύμβαση. Τι λέτε κι εσείς;;;; Κανείς λογιστής;;;

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #9119 στις: Φεβρουάριος 22, 2017, 10:48:06 μμ »
Συνάδελφοι, με μόνο πτυχίο μαθηματικου, μεταπτυχιακό (μη συναφες) και 19 μηνες ανεργιας έχω ελπιδες να προσληφθω στα ΣΔΕ? (Χωρις προυπηρεσια και χωρις να ειμαι εκπαιδευτης ενηλικων)
Να ξερω μηπως ριξω τσαμπα λεφτα στην μεταφραση του πτυχιου αγγλικων....  ;D

Εξαρτάται την περιοχή που είσαι . Αττική ξέχνα το αλλά σε άλλα ΣΔΕ μπορείς .

Αποσυνδεδεμένος cat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #9120 στις: Φεβρουάριος 22, 2017, 11:19:56 μμ »
Στη βεβαίωση ασφαλιστικού φορέα ,τι θέλει ακριβώς? Να εκτυπωσουμε τα ένσημα από το ΙΚΑ ή κανένα άλλο χαρτί?

Αποσυνδεδεμένος dimitr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #9121 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 02:08:11 πμ »
Τελικά με βάση ποιον τύπο μετατρέπουμε τους μήνες και μέρες σε ώρες;

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #9122 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 09:06:45 πμ »
ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΟΜΙΜΑ ΠΛΗΡΩΝΟΤΑΝ ΜΕ ΑΕΔ, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΤΟΤΕ ΙΣΧΥΟΝ ΚΑΘΕΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΠΛΟΚΑΚΙΕΣ; ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ 5000 ΕΥΡΩ Ή ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΡΓΑΣΤΕΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΙΟΥΛΙΟΥ 2013 ΩΣ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 13 ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑΡΞΗ, ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ.


Δεν ξέρω τι γίνεται με ΑΕΔ αν είναι η μόνη σου απασχόληση εκείνη την περίοδο εγώ μια φορά που πληρώθηκα με ΑΕΔ δούλευα και αλλού παράλληλα και είχα ήδη σε αυτό το διάστημα ασφάλιση στο ΙΚΑ.
Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αφού σε πληρώσαν με ΑΕΔ σημαίνει ότι έκαναν τον έλεγχο με φορολογικές ενημερότητες κτλ και είχες το δικαίωμα να πληρωθείς έτσι.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #9123 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 01:49:36 μμ »

Δεν ξέρω τι γίνεται με ΑΕΔ αν είναι η μόνη σου απασχόληση εκείνη την περίοδο εγώ μια φορά που πληρώθηκα με ΑΕΔ δούλευα και αλλού παράλληλα και είχα ήδη σε αυτό το διάστημα ασφάλιση στο ΙΚΑ.
Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αφού σε πληρώσαν με ΑΕΔ σημαίνει ότι έκαναν τον έλεγχο με φορολογικές ενημερότητες κτλ και είχες το δικαίωμα να πληρωθείς έτσι.

Τι θα κάνουμε τελικά όσοι πληρωνόμασταν με ΑΕΔ και δεν είχαμε ασφάλιση; Τι ισχύει τελικά και ποια είναι η επίσημη πηγή αυτής της πληροφόρησης;

Αποσυνδεδεμένος stepaok

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
  • Eίμαι απελπισμένος
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #9124 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 02:51:47 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.Να φανταστώ απο την στιγμή που δεν μας το ζητά η προκήρυξη,δεν θα στείλουμε εκτυπωμένη την ηλεκτρ.αίτηση και φωτοτυπία ταυτότητας...

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #9125 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 03:33:49 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.Να φανταστώ απο την στιγμή που δεν μας το ζητά η προκήρυξη,δεν θα στείλουμε εκτυπωμένη την ηλεκτρ.αίτηση και φωτοτυπία ταυτότητας...
Την αιτηση τη ζηταει.
Ταυτοτητα οχι.

Αποσυνδεδεμένος T06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #9126 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 07:34:13 μμ »
Συνάδελφοι, είναι σημαντικό το θέμα:τι θα κάνουμε τελικά όσοι πληρωνόμασταν με ΑΕΔ και δεν είχαμε ασφάλιση;

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #9127 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 10:06:52 μμ »
Υπεύθυνη δήλωση ότι από το τάδε διάστημα ως το τάδε έκανα τόσες ώρες στα ΣΔΕ και πληρώθηκα με Τίτλο Κτήσης (πρώην ΑΕΔ).
stuDYING...!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 341
Σύνολο: 354

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.