*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2978658 φορές)

ΠΕ 23 και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Λάβαμε mail κ απαντήσαμε ότι αποδεχόμαστε μετά τι?
Περιμένουμε ειδοποίηση από το διευθυντή του ΣΔΕ, ή παρουσιαζόμαστε μόνοι μας για ανάληψη υπηρεσίας?
Ξέρει κάποιος?
Ευχαριστώ

Βιάζεσαι θα γεράσεις.
Αλλά και πάλι υπάρχει μια συσκευή που λέγεται "τηλέφωνο".
Αν εισαι τυχερός κάθε σδε έχει και αυτό μια τέτοια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δηλαδή όποιους πάρουν φέτος θα τους ειδοποιήσουν με mail?
Υπάρχει πουθενα κάποιος πίνακας να λέει συγκεντρωτικά ποιον και που πήραν? Δηλαδή κάποιο λινκ.
Εμένα δεν μου ήρθε κάποιο mail άρα να φανταστώ δεν με πήραν
Και εγώ αυτή την απορία έχω..Βασικά δεν έχω καταλάβει ούτε το τρόπο πρόσληψης..Έχει λογική να δηλώνεις σδε που μπορεί και να μην σε χρειαστούν αφού απ ότι κατάλαβα δεν αντιστοιχεί ένας σε κάθε σδε..

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Και εγώ αυτή την απορία έχω..Βασικά δεν έχω καταλάβει ούτε το τρόπο πρόσληψης..Έχει λογική να δηλώνεις σδε που μπορεί και να μην σε χρειαστούν αφού απ ότι κατάλαβα δεν αντιστοιχεί ένας σε κάθε σδε..

Αυτό το ότι δεν αντιστοιχεί ένας σε κάθε ΣΔΕ πώς το ξέρουμε; Το βλέπω που το αναφέρει κόσμος εδώ, αλλά δεν το καταλαβαίνω από πού προκύπτει.

Αποσυνδεδεμένος vagelis_33

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βασικά για λόγους διαφάνειας νομίζω έπρεπε να βγαίνουν κάποιοι πίνακες να λένε ο τάδε με σειρά 10πχ προσλαμβάνεται στο τάδε σχολείο.
Όπως γίνεται και στους αναπληρωτές.
Τώρα ξέρει ο καθε ένας την σειρά του στους πίνακες κατάταξης αλλά δεν ξέρει μέχρι ποια σειρά έγιναν προσλήψεις και δεν είναι διαφανές γιατί μπορεί να προσλήφθηκαν άτομα με χειρότερη κατάταξη πχ.
Δεν λέω ότι γίνεται αυτό αλλά δεν υπάρχει ξεκάθαρη λίστα προσλήψεων αλλά μόνο κατάταξης.
Εκτός αν την βγάλουν αφού γίνουν οι προσλήψεις στις επόμενες βδομάδες.
Δεν ξέρω πως γίνεται και αν κάνω λάθος διορθώστε με γιατί πρώτη φορά έκανα αίτηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2017, 09:49:54 μμ από vagelis_33 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτό το ότι δεν αντιστοιχεί ένας σε κάθε ΣΔΕ πώς το ξέρουμε; Το βλέπω που το αναφέρει κόσμος εδώ, αλλά δεν το καταλαβαίνω από πού προκύπτει.

Εγώ να σου πω την αλήθεια το κατάλαβα από τα περσινά οριστικά που είδα πως σε κάποια σδε δεν είχε προσληφθεί κανείς..Τωρα φέτος δεν ξέρω τι γίνεται και αν πηγαίνει έτσι...Έκανα πρώτη φορά αίτηση και αγνοούσα πολλά πράγματα που τα έμαθα από εδώ...

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Βασικά για λόγους διαφάνειας νομίζω έπρεπε να βγαίνουν κάποιοι πίνακες να λένε ο τάδε με σειρά 10πχ προσλαμβάνεται στο τάδε σχολείο.
Όπως γίνεται και στους αναπληρωτές.
Τώρα ξέρει ο καθε ένας την σειρά του στους πίνακες κατάταξης αλλά δεν ξέρει μέχρι ποια σειρά έγιναν προσλήψεις και δεν είναι διαφανές γιατί μπορεί να προσλήφθηκαν άτομα με χειρότερη κατάταξη πχ.
Δεν λέω ότι γίνεται αυτό αλλά δεν υπάρχει ξεκάθαρη λίστα προσλήψεων αλλά μόνο κατάταξης.
Εκτός αν την βγάλουν αφού γίνουν οι προσλήψεις στις επόμενες βδομάδες.
Δεν ξέρω πως γίνεται και αν κάνω λάθος διορθώστε με γιατί πρώτη φορά έκανα αίτηση.
παντα ετσι προσλαμβανουν στα σδε. με τη σειρα καταταξης. δεν βγαζουν ποτε λιστα προσληφθεντων. εκει δεν μπορει να κανουν λαμογια γιατι ειναι πολυ περιορισμενος ο αριθμος των ατομων που προσλαμβανονται και ειναι ευκολο να βρει καποιος πού σταματησε η λιστα. αυτο ηταν ανεκαθεν ετσι

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
το ιδιο στυλ προσληψης ακολουθουν και στα ιεκ. ειναι ο ιδιος φορεας

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
παντα ετσι προσλαμβανουν στα σδε. με τη σειρα καταταξης. δεν βγαζουν ποτε λιστα προσληφθεντων. εκει δεν μπορει να κανουν λαμογια γιατι ειναι πολυ περιορισμενος ο αριθμος των ατομων που προσλαμβανονται και ειναι ευκολο να βρει καποιος πού σταματησε η λιστα. αυτο ηταν ανεκαθεν ετσι
Πως ξέρεις που σταμάτησε η λίστα γιατί έχω μπερδευτεί;Αντιστοιχεί ένας σε κάθε σδε;

Αποσυνδεδεμένος Dafni2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Συνάδελφοι καλησπέρα,
σας παρακαλώ εάν υπάρχει οποιαδήποτε συντονισμένη κίνηση για τον τρόπο πρόσληψης να μας ενημερώσετε εμάς που ενδιαφερομαστε.
Εγώ πηρα τηλ στο  ΙΝΕΔΙΒΙΜ και μου απάντησαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι και αν θέλω να στείλω κάτι εγγράφως, όπως θα κάνουν και άλλοι υποψήφιοι που ειναι ψηλά στους πίνακες και καταλήγουν να παίρονουν λιγότερες ώρες.

Εάν έχει οργανωθεί κάτι  θα ήθελα να συμμετάσχω.

Σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος babis_pe03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν γράφω συχνά στο forum αλλά θέλω να αναφέρω ορισμένα πράγματα, γιατί βλέπω να γράφουν ορισμένοι που δεν έχουν δουλέψει ποτέ σε ΣΔΕ και βγάζουν εύκολα συμπεράσματα από μόνοι τους.

1ον Τα ονόματα αυτών που θα προσληφθούν θα βγουν στο Διαύγεια( δεν γνωρίζουμε το πότε).
2ον Το ίδιο ίσχυε και για τα ΙΕΚ
3ον Δεν αντιστοιχεί ποτέ ένας ωρομίσθιος εκπαιδευτικός σε κάθε ΣΔΕ.  Το πόσοι εκπαιδευτικοί και σε ποια ΣΔΕ χρειάζονται ποτέ δεν μπορούμε να το ξέρουμε, όπως όταν κάνουμε αίτηση για αναπληρωτές δεν ξέρουμε από πριν που θα εμφανισθούν τα κενά.  Τα κενά τα ξέρουν μόνο οι διευθυντές.  Άρα σε κάποιο ΣΔΕ μπορούν να υπάρχουν αρκετές ώρες (το οποίο σπάνια συμβαίνει) και να πάρουν 2 ωρομίσθιους, ενώ σε κάποιο άλλο να μη χρειαστεί κανένας.
4ον Φέτος σε αντίθεση με τις άλλες χρονιές ο 1ος της λίστα σε κάθε ειδικότητα παίρνει σχεδόν όλες της ώρες στην πρώτη επιλογή του (σε ορισμένα ΣΔΕ ακούγονται νούμερα 27 και 30 ώρες). Ο δεύτερος το ίδιο στη δεύτερη επιλογή του σχεδόν όλες τις ώρες κτλ.  Συμπερασματικά λοιπόν, για μην τρέφουμε αυταπάτες, φέτος θα προσληφθούν λιγότεροι ωρομίσθιοι αλλά θα έχουν περισσότερες ώρες.  Στο διαύγεια δεν αναφέρει πόσες παίρνει ο κάθε ωρομίσθιος.

Αποσυνδεδεμένος badtouch

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Συνάδελφοι στα ΣΔΕ όσοι συνάδελφοι προσληφθούν μάλλον θα δουλέψουν και τον Ιούλιο...  :) 8)

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι στα ΣΔΕ όσοι συνάδελφοι προσληφθούν μάλλον θα δουλέψουν και τον Ιούλιο...  :) 8)

Όχι μάλλον. Σίγουρα. Βγήκε σχετική ανακοινωση. Μάλιστα το μέγιστο θα είναι 30 ώρες την εβδομάδα, μάθημα τα σάββατα κλπ

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν γράφω συχνά στο forum αλλά θέλω να αναφέρω ορισμένα πράγματα, γιατί βλέπω να γράφουν ορισμένοι που δεν έχουν δουλέψει ποτέ σε ΣΔΕ και βγάζουν εύκολα συμπεράσματα από μόνοι τους.

1ον Τα ονόματα αυτών που θα προσληφθούν θα βγουν στο Διαύγεια( δεν γνωρίζουμε το πότε).
2ον Το ίδιο ίσχυε και για τα ΙΕΚ
3ον Δεν αντιστοιχεί ποτέ ένας ωρομίσθιος εκπαιδευτικός σε κάθε ΣΔΕ.  Το πόσοι εκπαιδευτικοί και σε ποια ΣΔΕ χρειάζονται ποτέ δεν μπορούμε να το ξέρουμε, όπως όταν κάνουμε αίτηση για αναπληρωτές δεν ξέρουμε από πριν που θα εμφανισθούν τα κενά.  Τα κενά τα ξέρουν μόνο οι διευθυντές.  Άρα σε κάποιο ΣΔΕ μπορούν να υπάρχουν αρκετές ώρες (το οποίο σπάνια συμβαίνει) και να πάρουν 2 ωρομίσθιους, ενώ σε κάποιο άλλο να μη χρειαστεί κανένας.
4ον Φέτος σε αντίθεση με τις άλλες χρονιές ο 1ος της λίστα σε κάθε ειδικότητα παίρνει σχεδόν όλες της ώρες στην πρώτη επιλογή του (σε ορισμένα ΣΔΕ ακούγονται νούμερα 27 και 30 ώρες). Ο δεύτερος το ίδιο στη δεύτερη επιλογή του σχεδόν όλες τις ώρες κτλ.  Συμπερασματικά λοιπόν, για μην τρέφουμε αυταπάτες, φέτος θα προσληφθούν λιγότεροι ωρομίσθιοι αλλά θα έχουν περισσότερες ώρες.  Στο διαύγεια δεν αναφέρει πόσες παίρνει ο κάθε ωρομίσθιος.
Αυτό που λες δεν ισχύει. Υπάρχει παράδειγμα όπου επειδή είναι πρώτος στη λίστα πήγε στη πρώτη του επιλογή και πήρε 4 ώρες μόνο γιατί τόσες είχε το σδε και οι από κάτω του πήραν 15.
Δεν είμαστε χαζοί βλέπουμε τι γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γνωρίζει κανείς τι ισχύει με τις άδειες των ωρομισθίων σε ΣΔΕ ?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159791
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 452
Σύνολο: 467

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.