*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2975380 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δε νομίζω πως μπορεί να λειτουργήσει ΣΔΕ χωρίς παρουσία διευθυντή τον Ιούλιο, θα αναγκαστεί να είναι παρών όπως ήτανε σε κάποια ΣΔΕ το σχολικό έτος 2009-2010 οπου παρατάθηκε η διδασκαλία μέχρι τις 15 Ιουλίου ,απλά τους εκπαιδευόμενους λυπάμαι που θα υποστούν τον καύσωνα άδικα των αδίκων.

Ναι οι καημένοι εκπαιδευόμενοι (και κυρίως οι καταρακωμένοι μόνιμοι) που τους λυπόμασστε κιόλας που παίρνουν απολυτήριο με 2ώρα όλη τη χρονιά., επειδή κάνουν 15 μέρες παραπάνω και αυτές να χαμε να λέγαμε.
Από μόνιμο αποσπασμένο στα ΣΔΕ μόνο αυτό περιμένουμε να ακούσουμε δυστυχώς και όχι να γίνουν όλες οι ώρες όπως προβλέπεται.
Για αυτό το λόγο τα σδε σβήνουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2017, 12:39:38 πμ από jimpapas1 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος katerin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αρα δεν προκειται να παρουν αλλους?αυτα τα ονοματα μονο?οι αλλοι του χρονου!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδια τι γίνεται ξέρετε για όσους ήρθε μαιλ για ώρες αλλα δεν υπάρχει το όνομα τους στη διαύγεια;
Παρόλο που απάντησε αποδοχή;

Αποσυνδεδεμένος Demo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ναι οι καημένοι εκπαιδευόμενοι (και κυρίως οι καταρακωμένοι μόνιμοι) που τους λυπόμασστε κιόλας που παίρνουν απολυτήριο με 2ώρα όλη τη χρονιά., επειδή κάνουν 15 μέρες παραπάνω και αυτές να χαμε να λέγαμε.
Από μόνιμο αποσπασμένο στα ΣΔΕ μόνο αυτό περιμένουμε να ακούσουμε δυστυχώς και όχι να γίνουν όλες οι ώρες όπως προβλέπεται.
Για αυτό το λόγο τα σδε σβήνουν.

Δεν νομίζω πως οι ειρωνείες βοηθάνε σε κάτι...άλλωστε πλέον έμαθα να βάζω τους ανθρώπους του μόχθου πάνω και από μας τους σπουδασμενους...και με βάση τα όσα ντροπιαστικά βλέπω εδώ αας αποχαιρετώ διότι μόνο για σατιρες είμαστε άξιοι στην τελική...και μη με κατηγορήσετε που δεν είμαι μαζοχας να θέλω να προσφέρω κάτι και να τα ακούω και απο πανω.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2017, 06:37:05 πμ από Demo »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος karaba

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
καλησπέρα σε όλους
προφανώς κάλεσαν κάποιους εκπαιδευτές και στη συνέχεια θα καλούνται οι υπόλοιποι
λογικά μες στη βδομάδα να περιμένετε νέες κλήσεις
καλή δύναμη σε όσους εργαστούν

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
καλησπέρα σε όλους
προφανώς κάλεσαν κάποιους εκπαιδευτές και στη συνέχεια θα καλούνται οι υπόλοιποι
λογικά μες στη βδομάδα να περιμένετε νέες κλήσεις
καλή δύναμη σε όσους εργαστούν
Και τα ονόματα στο διαύγεια βγαίνουν σταδιακά?
Δεν έπρεπε να είναι όλα?
Τι μπάχαλο είναι αυτό?

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Παρατηρήσατε φανταζομαι ότι κάποιους τους έκαναν σύμβαση μέχρι 30/6 και κάποιους μέχρι 31/7.
Κάποιοι τυχεροί δηλαδή θα έχουν μεγαλύτερη σύμβαση άσχετα με τη θέση που κατέλαβαν στους πινακες.

Αποσυνδεδεμένος mop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και τα ονόματα στο διαύγεια βγαίνουν σταδιακά?
Δεν έπρεπε να είναι όλα?
Τι μπάχαλο είναι αυτό?

+++ Και θα μείνουμε με την αγωνία μήπως πάνε στον επόμενο γιατί μπορεί να έγινε κάποιο λάθος!

Με ποια λογική δεν έβγαλαν απόφαση για όλους; Λέτε να έχει σημασία πότε έστειλες την απάντηση για την αποδοχή; Reply-Απάντηση στο email τους δεν έπρεπε να κάνουμε;

Ξέρει κάποιος αν κάλεσαν τους επόμενους, σε περίπτωση που κάποιος αρνήθηκε;

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
+++ Και θα μείνουμε με την αγωνία μήπως πάνε στον επόμενο γιατί μπορεί να έγινε κάποιο λάθος!

Με ποια λογική δεν έβγαλαν απόφαση για όλους; Λέτε να έχει σημασία πότε έστειλες την απάντηση για την αποδοχή; Reply-Απάντηση στο email τους δεν έπρεπε να κάνουμε;

Ξέρει κάποιος αν κάλεσαν τους επόμενους, σε περίπτωση που κάποιος αρνήθηκε;
Καλά η αγωνία δεν αντέχεται και μάλιστα τριήμερο. Το χειρότερο θα ειναι να πουν το τελικά εχουν λεφτά μονο για αυτούς ή οτι τελικά το μετάνιωσαν. ΙΝΕΔΒΙΝ ειναι αυτο. Πάντως με μια πρώτη φαίνεται οτι οι περιςδοτεροι απο αυτούς που κάλεσαν δεν ειναι είχαν δηλώσει ανεργία. Παίζει αυτο ή μονο εγώ το είδα;

Αποσυνδεδεμένος Dafni2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους,

Άσχετα και από την προκύρηξη θα ήθελα να ρωτήσω και να  μου απαντήσει κάποιος που ξέρει, πώς γίνεται οι μόνιμοι αποσπασμένοι να παίρνουν δεύτερες αναθέσεις οι οποίες δεν υπάρχουν στη Βθμια.

Για παράδειγμα, φιλόλογοι ΠΕ02 να πάιρνουν Γλωσσικό και  Αγγλικό Γραμματισμό και κοινωνιολόγοι να παίρνουν κοινωνικό και πληροφορικό γραμματισμό.

Εάν γνωρίζει άκτι κάποιος ας μου απαντήσει σας παρακαλώ.

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλησπερα, οσοι ειναι αποπανω μου στο πινακα ειναι εχουν διορισθει ως αναπληρωτες. Θεωρουνται δημοσιοι υπάλληλοι κ πανε στο τελος του πινακα η μπορουν να αναλαβουν ωρες κ στο σδε?

Οι αναπληρωτες δν θεωρουνται δημοσιοι υπαλληλοι και μπορουν να αναλαβουν ωρες και στα ΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους,

Άσχετα και από την προκύρηξη θα ήθελα να ρωτήσω και να  μου απαντήσει κάποιος που ξέρει, πώς γίνεται οι μόνιμοι αποσπασμένοι να παίρνουν δεύτερες αναθέσεις οι οποίες δεν υπάρχουν στη Βθμια.

Για παράδειγμα, φιλόλογοι ΠΕ02 να πάιρνουν Γλωσσικό και  Αγγλικό Γραμματισμό και κοινωνιολόγοι να παίρνουν κοινωνικό και πληροφορικό γραμματισμό.

Εάν γνωρίζει άκτι κάποιος ας μου απαντήσει σας παρακαλώ.

Πονάει πολύ το θέμα, μη το σκέφτεσαι!!! Όλα γίνονται στο βωμό της μονιμότητα και του βολέματος....Θέλει κινητοποίηση γερή από όλους για όλα αυτά....αλλά είναι δύσκολο...δε βλέπω ομόνοια.

Αποσυνδεδεμένος Dafni2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Καλημέρα συνάδελφε,
σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Υπάρχουν σχολεία που δεν πήραν παράταση γι αυτό το λόγο όμως. Χάνονται ώρες και θέσεις. Δεν φτάνουν οι αποσπάσεις με το κιλό, τώρα κάνουν και μαθήματα τα οποία δεν έχουν ως δευτερη ανάθεση.

Σε αυτό το θέμα γιατί να μην υπάρξει ομόνοια?
Αφού οι ωρομίσθιοι χάνουν όλοι ώρες από αυτό. Και νομίζω ότι έχει αρχίσει και γίνεται λίγο επιδημία.

Γι αυτό ρωτάω, εάν είναι παράνομο ή όχι. Υπάρχει κάποια διάταξη που να το δικαιολογεί??
Υπάρχει ΣΔΕ με 2 αποσπασμένους και έβγαλαν όλη τη χρονιά έτσι και δεν πήραν και παράταση. Και μιλάμε για γνωστικά αντικείμενα που πουθενά δεν υπάρχουν ως δεύτερη ανάθεση.

Γενικά νομίζω πως αν όντως δεν σοβαρευτούμε εμείς που έχουμε δουλέψει στα ΣΔΕ, του χρόνου θα μείνουμε απλά παγωτά από μια ανακοίνωση που θα λέει ότι θα πάρει αναπληρωτές από τον πίνακα, για ΟΤΙ κενό έχει μείνει.

Πρέπει να μπουμε στο σύλλογο συνάδελφοι. Δεν γίνεται να παλευουν 2-3 για όλη την Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος kokkino_mpaloni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα συνάδελφε,
σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Υπάρχουν σχολεία που δεν πήραν παράταση γι αυτό το λόγο όμως. Χάνονται ώρες και θέσεις. Δεν φτάνουν οι αποσπάσεις με το κιλό, τώρα κάνουν και μαθήματα τα οποία δεν έχουν ως δευτερη ανάθεση.

Σε αυτό το θέμα γιατί να μην υπάρξει ομόνοια?
Αφού οι ωρομίσθιοι χάνουν όλοι ώρες από αυτό. Και νομίζω ότι έχει αρχίσει και γίνεται λίγο επιδημία.

Γι αυτό ρωτάω, εάν είναι παράνομο ή όχι. Υπάρχει κάποια διάταξη που να το δικαιολογεί??
Υπάρχει ΣΔΕ με 2 αποσπασμένους και έβγαλαν όλη τη χρονιά έτσι και δεν πήραν και παράταση. Και μιλάμε για γνωστικά αντικείμενα που πουθενά δεν υπάρχουν ως δεύτερη ανάθεση.

Γενικά νομίζω πως αν όντως δεν σοβαρευτούμε εμείς που έχουμε δουλέψει στα ΣΔΕ, του χρόνου θα μείνουμε απλά παγωτά από μια ανακοίνωση που θα λέει ότι θα πάρει αναπληρωτές από τον πίνακα, για ΟΤΙ κενό έχει μείνει.

Πρέπει να μπουμε στο σύλλογο συνάδελφοι. Δεν γίνεται να παλευουν 2-3 για όλη την Ελλάδα.

Κανονικά δεν γίνεται. Και να πιστέψουμε ότι αυτοί οι αποσπασμένοι έκαναν διπλάσιες και τριπλάσιες ώρες από το ωράριο τους;
Επίσης αν καταλάβατε, ορισμένα ΣΔΕ, βγάζουν Γραμματισμούς ότι έχουν διδαχθεί από εθελοντές. Γιατί σε κανένα ΣΔΕ δεν υπάρχουν αποσπασμένοι από όλες τις ειδικότητες. Όμως υπάρχουν αρκετά ΣΔΕ που οι διευθυντές δήλωσαν ότι έχουν γίνει όλοι οι Γραμματισμοί κανονικά (και αυτά τα ΣΔΕ δεν πήραν παράταση). Εγώ ξέρω για 3 ΣΔΕ ότι αρκετοι Γραμματισμοί δηλώθηκαν  στο υπουργείο ότι έχουν γίνει και τους δίδαξαν εθελοντές. Αυτοί λοιπόν που τους δίδαξαν, ας κάνουν την αξιολόγηση για το α' τετράμηνο τουλάχιστον. Είναι νόμιμο να γίνει κάτι τέτοιο;
Υπάρχουν πάρα πολλά θέματα και η όλη κατάσταση είναι έξω από κάθε λογική και σοβαρότητα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159611
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 437
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 443
Σύνολο: 454

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.