*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2965814 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εσείς κύριε κλασικέ μπλαμπλακια ελληνάρα που κατηγορείς τους πάντες και τα πάντα τι έχεις κάνει εκτός από το να πληκτρολογείς αερολογίες σε ένα φόρουμ που είναι για να ανταλλάσσουν χρήσιμες απόψεις συναδελφοι και να συζητάνε αν επιθυμούν και όποτε έχουν ελεύθερο χρόνο.
Υποθέτω θα πληρώσετε τη σιτηση των φοιτητών για να τερματίσουν την κατάληψη ή θα καλέσατε τον εισαγγελέα και τα ματ να συλλάβουν τους φοιτητές για να λήξει η κατάληψη.
Αν είναι δυνατόν ρε παιδιά σκεφτείτε λίγο πριν γράψετε.

Δλδ το ινεδιβιμ ειναι τσιφλίκι των φοιτητών και κάνουν οτι θέλουν; Παρεμποδίζοντας το έργο των υπολοίπων φορέων; Εσάς δλδ αν έρχονταν να σας έκλειναν το δρόμο ή έκαναν κατάληψη στο σπιτι σας ή το χωράφι σας τί θα κάνατε; 
Αλλά βέβαια οσο υπάρχουν νόμοι σε αυτη τη χώρα που δεν εφαρμόζονται ο ενας θα κατηγορεί τον αλλο ως μολαμολακια ελληναρα.
Πολυ εύστοχη τοποθέτηση, συγχαρητήρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δλδ το ινεδιβιμ ειναι τσιφλίκι των φοιτητών και κάνουν οτι θέλουν; Παρεμποδίζοντας το έργο των υπολοίπων φορέων; Εσάς δλδ αν έρχονταν να σας έκλειναν το δρόμο ή έκαναν κατάληψη στο σπιτι σας ή το χωράφι σας τί θα κάνατε; 
Αλλά βέβαια οσο υπάρχουν νόμοι σε αυτη τη χώρα που δεν εφαρμόζονται ο ενας θα κατηγορεί τον αλλο ως μολαμολακια ελληναρα.
Πολυ εύστοχη τοποθέτηση, συγχαρητήρια.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Υπάρχει και η λύση να αναλάβει το Δ.Σ του ΙΝΕΔΙΒΙΜ ορισμένες αρμοδιότητες σε άλλο κτίριο, όπως π.χ στη ΓΓΔΒΜ. Κάποια πράγματα μπορούν να γίνουν ακόμη και όταν το κτίριο είναι υπό κατάληψη.
Μα δε θέλουν να βρουν λύση...και αφήνουν τους φοιτητές να αλωνίζουν!

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
υ.γ1 δεν μπορεί να επέμβει εισαγγελέας αν δεν το ζητήσει το Δ.Σ. Ειναι ΝΠΙΔ, δεν είναι αμιγώς δημόσιος φορέας....
υ.γ 2 είμαι νομικός

Δλδ επειδή είναι ΝΠΙΔ δε μπορεί να επέμβει κανένας;; Δικαιολογίες....
Δεν υπάρχει νομοθεσία για αυτή τη περίπτωση; Ποιος είναι αρμόδιος να επέμβει εφόσον δεν είναι αμιγώς δημόσιος φορέας?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dimmos1983

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δλδ επειδή είναι ΝΠΙΔ δε μπορεί να επέμβει κανένας;; Δικαιολογίες....
Δεν υπάρχει νομοθεσία για αυτή τη περίπτωση; Ποιος είναι αρμόδιος να επέμβει εφόσον δεν είναι αμιγώς δημόσιος φορέας?
  Νομίζω πως ηδη απάντησα. Μόνο το ΔΣ μπορεί να κινήσει -νομικά- τις διαδικασίες. Απο κει και πέρα κάποιος πρέπει να πιέσει πολιτικά το ΙΝΕΔΙΒΙΜ (το ΔΣ) ώστε να κινηθούν προς αυτή την κατεύθυνση! Τώρα ως προς τις δικαιολογίες που αναφέρεις...δεν σε καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς!

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
  Νομίζω πως ηδη απάντησα. Μόνο το ΔΣ μπορεί να κινήσει -νομικά- τις διαδικασίες. Από κει και πέρα κάποιος πρέπει να πιέσει πολιτικά το ΙΝΕΔΙΒΙΜ (το ΔΣ) ώστε να κινηθούν προς αυτή την κατεύθυνση! Τώρα ως προς τις δικαιολογίες που αναφέρεις...δεν σε καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς!
Και αν δλδ δεν βρεθεί κανένας να πιέσει πολιτικά το ΔΣ του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, η κατάληψη θα λήξει όποτε και αν θελήσει το ΔΣ.
Χωρίς καμία νομική συνέπεια, δλδ χωρίς να είναι κανένας υπεύθυνος ώστε να τιμωρηθεί για τη μη ορθή λειτουργίας του εκτός από τους καταληψίες φοιτητές; Αυτοί μπορούν να κάτσουν εκεί όσο θέλουν. Και το ΔΣ του ΙΝεδιβιμ να μην αναλαμβάνει την ευθύνη, το υπουργείο δεν αναλαμβάνει την ευθύνη,  ποιος άλλος είναι υπεύθυνος βάσει νόμου;

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και αν δλδ δεν βρεθεί κανένας να πιέσει πολιτικά το ΔΣ του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, η κατάληψη θα λήξει όποτε και αν θελήσει το ΔΣ.
Χωρίς καμία νομική συνέπεια, δλδ χωρίς να είναι κανένας υπεύθυνος ώστε να τιμωρηθεί για τη μη ορθή λειτουργίας του εκτός από τους καταληψίες φοιτητές; Αυτοί μπορούν να κάτσουν εκεί όσο θέλουν. Και το ΔΣ του ΙΝεδιβιμ να μην αναλαμβάνει την ευθύνη, το υπουργείο δεν αναλαμβάνει την ευθύνη,  ποιος άλλος είναι υπεύθυνος βάσει νόμου;

+1
Τα είπες όλα. Πολύ σωστός.

Αποσυνδεδεμένος sgdoup

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ακόμη να καταλάβετε ότι αν θέλετε να πετύχετε κάποτε κάτι, πρέπει να εσείς να κάνετε κάτι ανάλογο με τους καταληψίες? Ότι δεν αρκεί, στο κράτος που ζούμε, η κριτική αφ' υψηλού από τον καναπέ?

Υπάρχει ένας ολογιμελής σύλλογος που έχει 5 άτομα που τρέχουν (με εσφαλμένο τρόπο ίσως, δεν θα το κρίνω εγώ) και οι υπόλοιποι "απαιτούν" ενημέρωση από τον καναπέ τους και λένε μόνιμα εξυπνάδες.
Πολύ καλά κάνει ο σύλλογος και δεν σας ενημερώνει με τον τρόπο που θέλετε. Μόνο προς τα μέλη του έχει υποχρέωση να δώσει λογαριασμό.

Είτε με κατάληψη του ΙΝΕΔΙΒΙΜ είτε όχι, πριν τον Φλεβάρη δεν θα δουλέψετε. Πέρισυ σας πήραν Μάιο και δεν "άνοιξε μύτη". Όλα καλά, παραδώσατε αξιολογήσεις και δεν είπατε κουβέντα.
Ε γιατί να βιαστούν φέτος, δηλαδή? Τα ίδια θα κάνουν.

Αποσυνδεδεμένος dimmos1983

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ακόμη να καταλάβετε ότι αν θέλετε να πετύχετε κάποτε κάτι, πρέπει να εσείς να κάνετε κάτι ανάλογο με τους καταληψίες? Ότι δεν αρκεί, στο κράτος που ζούμε, η κριτική αφ' υψηλού από τον καναπέ?

Υπάρχει ένας ολογιμελής σύλλογος που έχει 5 άτομα που τρέχουν (με εσφαλμένο τρόπο ίσως, δεν θα το κρίνω εγώ) και οι υπόλοιποι "απαιτούν" ενημέρωση από τον καναπέ τους και λένε μόνιμα εξυπνάδες.
Πολύ καλά κάνει ο σύλλογος και δεν σας ενημερώνει με τον τρόπο που θέλετε. Μόνο προς τα μέλη του έχει υποχρέωση να δώσει λογαριασμό.

Είτε με κατάληψη του ΙΝΕΔΙΒΙΜ είτε όχι, πριν τον Φλεβάρη δεν θα δουλέψετε. Πέρισυ σας πήραν Μάιο και δεν "άνοιξε μύτη". Όλα καλά, παραδώσατε αξιολογήσεις και δεν είπατε κουβέντα.
Ε γιατί να βιαστούν φέτος, δηλαδή? Τα ίδια θα κάνουν.
1) Απο που προκύπτει ότι θα δουλέψουμε το Φλεβάρη;
2) Υπήρξε καμιά ανακοίνωση-προτροπή του ΠΑΣΣΔΕ πέρσι να μην παραδώσουμε -μαζικά- αξιολογήσεις; ή μήπως απαιτείς μεμονομένα από τον ωρομίσθιο να κάνει τον ήρωα (και να μην παραδώσει αξιολογήσεις) χωρίς να τον στηρίζει κανένας;
3) Απ τη στιγμή που τοποθετείται σε δημόσιο φόρουμ ο σύλλογος , προφανώς για κάθε νοήμονα άνθρωπο υπάρχει απαίτηση να τοποθετείται επι παντός σχετικού ζητήματος και όχι a la carte. Αλλιώς να μην ανοίγουν λογαριασμούς στο πδε...να κάθονται στο σύλλογό τους και να τα λένε εκεί...
4) για τα 5 άτομα που τρέχουν (συγκεκριμένα για έναν) καλύτερα να μην ανοίξω το στόμα μου....! θα το ανοίξω όμως όταν -και αν- τολμήσει να παρεβρεθεί σε καμμια ανοικτή συνέλευση με αρκετούς συναδέλφους...και εκεί δεν τον ξεπλένει ούτε ο Ιορδάνης...
5)περί της καραμέλας του καναπέ....έχω βαρεθεί να απαντάω...αν δεν έχεις κάτι να πείς επί της ουσίας, λες την καραμελίτσα σου....οπότε λέγε....
6) άντε πές μας και το όνομά σου...να δούμε τί ρόλο βαράς μέσα στο ΠΑΣΣΔΕ....

Στους υπολοίπους νοήμονες συναδέλφους, ενημερώνω ότι επικοινώνησα με την ΓΓΔΒΜ , ρώτησα τι γίνεται και δεν προχωρά η διαδικασία. Απάντησε κλασικά ότι φταίει η κατάληψη, οπότε το 2ο ερώτημά μου ήταν να με ενημερώσει η ΓΓΔΒΜ τι κάνει για να λυθεί το πρόβλημα; Το φοβερό της υπόθεσης είναι ότι μετά την 2η ερώτηση και μη έχοντας προφανώς κάτι να απαντήσει, με ρώτησε -ευγενικά και με απορία- ως τι τηλεφωνούσα. Θεωρούσε μάλλον πως είτε είμαι κάποιος συνδικαλιστής  ή δημοσιογράφος ...!
Αυτό το λέω για να καταδειχθεί μια απλή κίνηση που μπορεί και πρέπει να γίνει! θεσμικά όμως και όχι ατομικά!

Αποσυνδεδεμένος dimmos1983

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων όταν προηγουμένως είπα ότι έχω ζήτημα με κάποιον από το ΠΑΣΣΔΕ, το ζήτημα αυτό είναι προσωπικό και αφορά μια -κατα την κρίση μου- αντισυναδελφική και αντιδεοντολογική πράξη που αυτός έκανε!

Αποσυνδεδεμένος dimitr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
http://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/ston-areio-pago-porisma-kolafos-gia-inedivim

Μακάρι να περάσουν τα ΣΔΕ στη ΓΓΔΒΜ

Αποσυνδεδεμένος sgdoup

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
1) Απο που προκύπτει ότι θα δουλέψουμε το Φλεβάρη;
2) Υπήρξε καμιά ανακοίνωση-προτροπή του ΠΑΣΣΔΕ πέρσι να μην παραδώσουμε -μαζικά- αξιολογήσεις; ή μήπως απαιτείς μεμονομένα από τον ωρομίσθιο να κάνει τον ήρωα (και να μην παραδώσει αξιολογήσεις) χωρίς να τον στηρίζει κανένας;
3) Απ τη στιγμή που τοποθετείται σε δημόσιο φόρουμ ο σύλλογος , προφανώς για κάθε νοήμονα άνθρωπο υπάρχει απαίτηση να τοποθετείται επι παντός σχετικού ζητήματος και όχι a la carte. Αλλιώς να μην ανοίγουν λογαριασμούς στο πδε...να κάθονται στο σύλλογό τους και να τα λένε εκεί...
4) για τα 5 άτομα που τρέχουν (συγκεκριμένα για έναν) καλύτερα να μην ανοίξω το στόμα μου....! θα το ανοίξω όμως όταν -και αν- τολμήσει να παρεβρεθεί σε καμμια ανοικτή συνέλευση με αρκετούς συναδέλφους...και εκεί δεν τον ξεπλένει ούτε ο Ιορδάνης...
5)περί της καραμέλας του καναπέ....έχω βαρεθεί να απαντάω...αν δεν έχεις κάτι να πείς επί της ουσίας, λες την καραμελίτσα σου....οπότε λέγε....
6) άντε πές μας και το όνομά σου...να δούμε τί ρόλο βαράς μέσα στο ΠΑΣΣΔΕ....

Στους υπολοίπους νοήμονες συναδέλφους
, ενημερώνω ότι επικοινώνησα με την ΓΓΔΒΜ , ρώτησα τι γίνεται και δεν προχωρά η διαδικασία. Απάντησε κλασικά ότι φταίει η κατάληψη, οπότε το 2ο ερώτημά μου ήταν να με ενημερώσει η ΓΓΔΒΜ τι κάνει για να λυθεί το πρόβλημα; Το φοβερό της υπόθεσης είναι ότι μετά την 2η ερώτηση και μη έχοντας προφανώς κάτι να απαντήσει, με ρώτησε -ευγενικά και με απορία- ως τι τηλεφωνούσα. Θεωρούσε μάλλον πως είτε είμαι κάποιος συνδικαλιστής  ή δημοσιογράφος ...!
Αυτό το λέω για να καταδειχθεί μια απλή κίνηση που μπορεί και πρέπει να γίνει! θεσμικά όμως και όχι ατομικά!

Εσύ που ζητάς ονόματα, έχεις όνομα?
Να μας το πεις πρώτος μήπως,  "νοήμονα συνάδελφε" που δεν κατάλαβες απολύτως τίποτα?

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
http://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/ston-areio-pago-porisma-kolafos-gia-inedivim

Μακάρι να περάσουν τα ΣΔΕ στη ΓΓΔΒΜ

Ήδη θα έπρεπε το νέο Δ.Σ του ΙΝΕΔΙΒΙΜ να συνεδριάσει για τα ΣΔΕ στο κτίριο της ΓΓΔΒΜ. Στο κάτω κάτω η ΓΓΔΒΜ έβγαλε αρχικά τις προκηρύξεις για την πρόσληψη ωρομισθίων

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
http://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/ston-areio-pago-porisma-kolafos-gia-inedivim

Μακάρι να περάσουν τα ΣΔΕ στη ΓΓΔΒΜ

Μεχρι τοτε τον κλαίγανε....ικανοί να ακυρώσουν και τους τελευταίους πίνακες ωρομ στα ΣΔΕ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 599
Σύνολο: 614

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.153 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.