*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2965515 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DIMIS3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10248 στις: Ιανουάριος 31, 2018, 10:32:43 πμ »
οκ ευχαριστώ πολύ!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Sossa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10249 στις: Ιανουάριος 31, 2018, 11:44:53 πμ »
Καλημέρα,

μήπως μπορεί κάποιος να ανεβάσει το χαρτί της Διαύγειας με τη γ' φάση?




Αποσυνδεδεμένος ΓΘΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10250 στις: Ιανουάριος 31, 2018, 12:10:07 μμ »
Για συναδέλφους που τυχόν αντιμετωπίσουν παρόμοια κατάσταση:

Σήμερα πήρα την έγκριση άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου για διδασκαλία 15 ωρών/εβδομάδα σε ΣΔΕ (είμαι ΑΜΩ με 15 ώρες/εβδομάδα). Η αρμόδιος υπάλληλος της ΔΕ μου εξήγησε πως εάν ήμουν πλήρους ωραρίου, μπορεί και να μην την έπαιρνα (συνεχίζουν να δίνουν ατύπως maximum 10 ώρες, ωστόσο γνωρίζουν πως τυπικά δεν υπάρχει όριο ωρών).

Τώρα, για τα παρακάτω διορθώστε με εάν κάπου κάνω λάθος:
 
1. Στη ΔΕ ρώτησα εάν θα μου προσμετρηθούν οι 8 ώρες/εβδομάδα του ΣΔΕ μαζί με τις 15 ώρες/εβδομάδα του σχολείου (της ίδιας χρονικής περιόδου) στον πίνακα αναπληρωτών, αλλά η υπάλληλος δεν ήταν σίγουρη.

2. Βάσει ΟΠΣΥΔ (και φυσικά του υπουργείου) δεν θεωρούμαι δημόσιος υπάλληλος, ούτε μισθωτός πλήρους ωραρίου, ως ΑΜΩ. Θεωρώ πως και το ΙΝΕΔΙΒΙΜ θα έχει την ίδια θεώρηση (όντας ΑΜΩ στη ΔΕ), οπότε δικαιούμαι 20 ώρες/εβδομάδα σε δομές της διά βίου μάθησης.. Ωστόσο, πέρυσι που ήμουν και πάλι ΑΜΩ (όπου συνήθως απλώνουμε τα ένσημα και τις διαθέσιμες ώρες σε όλο το εργασιακό πενθήμερο), στο ΙΚΑ είχα 25 ένσημα/μήνα (νομίζω κατά λάθος, διότι ο ΑΜΩ έχει από 21-23 ένσημα/μήνα). Υπάρχει περίπτωση κατά την εκκαθάριση το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, να με θεωρήσει ως μισθωτό πλήρους ωραρίου (λόγω ενσήμων) και να υπάρξει κάποιο πρόβλημα με τις 15 ώρες/εβδομάδα του ΣΔΕ;

Συγνώμη εάν ρωτώ ίσως κάποια αυτονόητα πράγματα, αλλά εάν κάποιος μπορεί να επιβεβαιώσει τα παραπάνω (1,2), θα με βοηθούσε πολύ.
Θα επικοινωνήσω και με ΙΝΕΔΙΒΙΜ, αλλά μερικές φορές και ανάλογα τον/την υπάλληλο βγαίνω περισσότερο μπερδεμένος...

1.ΝΑΙ! 100%
2. ΟΧΙ! 100%


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Sossa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10252 στις: Ιανουάριος 31, 2018, 12:47:50 μμ »
Ευχαριστώ premnt

Αποσυνδεδεμένος killbee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10253 στις: Ιανουάριος 31, 2018, 05:21:07 μμ »
ΓΘΣ ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος catwoman23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10254 στις: Φεβρουάριος 02, 2018, 10:33:29 πμ »
Καλημερα. Σημερα μου ζητησε η δευτεροβαθμια μου (ειμαι αναπληρωτρια μειωμενου στην ενισχυτικη ) υπευθυνη δηλωση οτι δεν αναγνωριζεται η προϋπηρεσια μας και το μεταπτυχιακο μας ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΑ σε αλλο φορεα, γιατι λεει οτι δεν μπορουμε να τα παιρνουμε απο δυο φορεις. Τους ειπα οτι δουλευω σε ΣΔΕ και μου λενε να διαλεξω που θα αναγνωριστει ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΑ το μεταπτυχιακο μου και η προυπηρεσια μου! ΙΝΕΔΙΒΙΜ ή δευτεροβαθμια να τα αναγνωρισει? τι με συμφερει? συνεβη σε κανεναν αλλον αυτο?

Αποσυνδεδεμένος passde

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10255 στις: Φεβρουάριος 04, 2018, 06:02:22 πμ »
Killbee, οι αναπληρωτές πλήρους ωραρίου δεν δικαιούνται παραπάνω από 10 ώρες στις δομές του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, δηλαδή ΣΔΕ και ΔΙΕΚ. Είναι ένας περιορισμός που υπάρχει στις προκηρύξεις του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, δεν έχει καμία σημασία τι λένε οι διάφορες πρωτοβάθμιες και δευτεροβάθμιες.

Αποσυνδεδεμένος passde

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10256 στις: Φεβρουάριος 04, 2018, 06:05:19 πμ »
Η ανοιχτή επιστολή του συλλόγου μας ΠΑΣΣΔΕ

(Πανελλήνιος Σύλλογος Συμβούλων και Ωρομισθίων Καθηγητών Σχολείων Δεύτερης Ευκαιρίας)

για τα θέματα πληρωμών, προσλήψεων και συμβάσεων στα ΣΔΕ:

http://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/aplirotoi-8-mines-oi-symvasioyhoi-sta-sde

Περισσότερα για την δράση του συλλόγου και για να γραφτείτε μέλη:

http://passde.blogspot.gr/
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2018, 06:07:08 πμ από passde »

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10257 στις: Φεβρουάριος 04, 2018, 11:36:27 πμ »
Killbee, οι αναπληρωτές πλήρους ωραρίου δεν δικαιούνται παραπάνω από 10 ώρες στις δομές του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, δηλαδή ΣΔΕ και ΔΙΕΚ. Είναι ένας περιορισμός που υπάρχει στις προκηρύξεις του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, δεν έχει καμία σημασία τι λένε οι διάφορες πρωτοβάθμιες και δευτεροβάθμιες.

Μειωμένου γράφει ο άνθρωπος...


1. Στη ΔΕ ρώτησα εάν θα μου προσμετρηθούν οι 8 ώρες/εβδομάδα του ΣΔΕ μαζί με τις 15 ώρες/εβδομάδα του σχολείου (της ίδιας χρονικής περιόδου) στον πίνακα αναπληρωτών, αλλά η υπάλληλος δεν ήταν σίγουρη.


ναι, όπως σωστά αναφέρθηκε

Ωστόσο, πέρυσι που ήμουν και πάλι ΑΜΩ (όπου συνήθως απλώνουμε τα ένσημα και τις διαθέσιμες ώρες σε όλο το εργασιακό πενθήμερο), στο ΙΚΑ είχα 25 ένσημα/μήνα (νομίζω κατά λάθος, διότι ο ΑΜΩ έχει από 21-23 ένσημα/μήνα).

Λογικά, το πόσα ένσημα θα σου περάσουν εξαρτάται από τις μέρες που σε είχαν στο πρόγραμμα. Αν πήγαινες στο σχολείο και τις 5 μέρες τη βδομάδα τότε σωστά σου μέτρησαν 25 ένσημα.

Υπάρχει περίπτωση κατά την εκκαθάριση το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, να με θεωρήσει ως μισθωτό πλήρους ωραρίου (λόγω ενσήμων) και να υπάρξει κάποιο πρόβλημα με τις 15 ώρες/εβδομάδα του ΣΔΕ;

Δεν θυμάμαι να υπάρχει σχετική μνεία στην προκύρηξη, να ορίζεται δηλαδή με σαφήνεια ότι η κατάσταση εργασίας αναπληρωτή (πλήρους απασχόληση ή όχι) προκύπτει από τον αριθμό των ενσήμων. Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα ωστόσο ινεδιβιμ είναι αυτό..κράτα και μια πισινή!

Αποσυνδεδεμένος killbee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10258 στις: Φεβρουάριος 04, 2018, 03:23:53 μμ »
passde και IoannisDr, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Αποσυνδεδεμένος killbee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10259 στις: Φεβρουάριος 05, 2018, 03:35:59 μμ »
Καλημερα. Σημερα μου ζητησε η δευτεροβαθμια μου (ειμαι αναπληρωτρια μειωμενου στην ενισχυτικη ) υπευθυνη δηλωση οτι δεν αναγνωριζεται η προϋπηρεσια μας και το μεταπτυχιακο μας ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΑ σε αλλο φορεα, γιατι λεει οτι δεν μπορουμε να τα παιρνουμε απο δυο φορεις. Τους ειπα οτι δουλευω σε ΣΔΕ και μου λενε να διαλεξω που θα αναγνωριστει ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΑ το μεταπτυχιακο μου και η προυπηρεσια μου! ΙΝΕΔΙΒΙΜ ή δευτεροβαθμια να τα αναγνωρισει? τι με συμφερει? συνεβη σε κανεναν αλλον αυτο?

Συνέβη σήμερα και σε μένα και δεν ξέρω τι να κάνω. Λογικά, για υπολογισμό της ωριαίας αντιμισθίας σε πιστοποιημένο εκπαιδευτή σε ΣΔΕ δεν γίνεται χρήση της προϋπηρεσίας, αλλά μόνο του μεταπτυχιακού (18 μεικτά με ή 15 μεικτά χωρίς). Στη δευτεροβάθμια, από ΜΚ4 πάω σε ΜΚ2 (χωρίς τη χρήση του μεταπτυχιακού). Με ένα πρόχειρο υπολογισμό, προσωπικά με συμφέρει να αξιοποιήσω το μεταπτυχιακό στο ΣΔΕ και μόνο την προϋπηρεσία στη δευτεροβάθμια. Ωστόσο, εάν υπάρχει κάποιος συνάδελφος να μας διαφωτίσει περισσότερο...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2018, 09:31:06 μμ από killbee »

Αποσυνδεδεμένος erani

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10260 στις: Φεβρουάριος 13, 2018, 12:56:46 μμ »
Γνωρίζει κανείς αν έχουν αναρτηθεί στο διαύγεια οι νεες προσλήψεις ωρομισθίων, μετά τις  26ι/01;Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος pk02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10261 στις: Φεβρουάριος 14, 2018, 10:17:35 μμ »
Καλησπέρα! Θα ήθελα να με ενημερώσει λιγο όποιος μπορεί για τις προσλήψεις ωρομισθίων φιλολογων σε σδε και ιεκ.  Συγκεκριμένα θέλω να ρωτήσω αν φιλολογος με μηδενική προυπηρεσία έχει τύχη σε κάτι τέτοιο ή όχι . Διαβασα ότι τα σεμινάρια που δινουν μοριοδοτηση για δομές ενηλίκων βοηθούν αλλά δεν ξέρω κατα πόσο έχει κορεστεί η εκπαιδευση ενηλίκων για φιλολογους. Αξίζει να το προσπαθήσει κανείς?? Ευχαριστώ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 517
Σύνολο: 538

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.