*

Αποστολέας Θέμα: Απόφοιτοι Πολυτεχνείου στην εκπαίδευση  (Αναγνώστηκε 46404 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος legor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 07:35:11 μμ »
Δεν πρεπει να ξεχνατε  οτι οι 12αρηδες  οτι ειστε και πιο ''ακριβοι''.Εννοω οτι στην ασφάλιση σας πρεπει να πληρωθεί απο το κρατος εκτος απο το ΙΚΑ και ΤΣΙΜΕΔΕ!!!Αυτο σας '' τρωει '' και κανενας συλλογος Τεχνολογων.Τουλαχιστον για την ΕΤΕ(Ενωση Τεχνολόγων Εκπαιδευτικων) που ξερω δεν ξέρουν που πέφτει το Υποργειο!!!Εγω να σας πω περίμενα να μην πάρει κανένα σας με τέτοιες εισφορές που έχετε!!! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:37:32 »

Αποσυνδεδεμένος Sakisnemkav_ΠΕ_20

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 07:49:50 μμ »
πως αναφέρεστε τόσο υποτιμητικά λέγοντας τειτζηδες τόσους χιλιάδες επιστήμονες και γένικως τόσους έλληνες πολίτες που έχουν τα ίδια προβλήματα με σας.Μα καλά ποιοι είστε; έλεος δηλαδή!

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 08:01:16 μμ »
πως αναφέρεστε τόσο υποτιμητικά λέγοντας τειτζηδες τόσους χιλιάδες επιστήμονες και γένικως τόσους έλληνες πολίτες που έχουν τα ίδια προβλήματα με σας.Μα καλά ποιοι είστε; έλεος δηλαδή!
Το τειτζηδες ΔΕΝ νομιζω οτι αναφερθηκε απο κανεναν υποτιμητικα.....αμα θελει καποιος μπορει να αναφερει και ολου τους  αλλους ΑΕΙτζηδες...δεν νομιζω οτι καποιος ηθελε να προσβαλει καποιον...

Αποσυνδεδεμένος electro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 08:17:25 μμ »
Δεν πρεπει να ξεχνατε  οτι οι 12αρηδες  οτι ειστε και πιο ''ακριβοι''.Εννοω οτι στην ασφάλιση σας πρεπει να πληρωθεί απο το κρατος εκτος απο το ΙΚΑ και ΤΣΙΜΕΔΕ!!!Αυτο σας '' τρωει '' και κανενας συλλογος Τεχνολογων.Τουλαχιστον για την ΕΤΕ(Ενωση Τεχνολόγων Εκπαιδευτικων) που ξερω δεν ξέρουν που πέφτει το Υποργειο!!!Εγω να σας πω περίμενα να μην πάρει κανένα σας με τέτοιες εισφορές που έχετε!!! :)

legor έχω δουλέψει σε σχολείο και μόνο με ασφάλεια ΙΚΑ και μόνο με ΤΣΜΕΔΕ και οι κρατήσεις όταν ήμουν μόνο ΙΚΑ ήταν περισσότερες (με ασφάλεια ΤΣΜΕΔΕ έπαιρνα περσσότερα και οι εισφορές στο ΙΚΑ ήταν ελάχιστες). Η μοναδική διαφορά στο μισθό μου σε σχέση με τον αντίστοιχο ενός απόφοιτου ΤΕΙ ήταν στο ότι ξεκίνησα με ένα ΜΚ χαμηλότερο, λόγω πενταετούς φοίτησης σχολής,  δηλαδή άντε να έπαιρνα 20 ευρώ παραπάνω (με το ενιαίο μισθολόγιο νομίζω δε θα ισχύει ούτε αυτό). Άρα ούτε ακριβότεροι είμαστε.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2011, 12:22:37 πμ από electro »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:37:32 »

Αποσυνδεδεμένος legor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 09:33:13 μμ »
Δεν πρεπει να ξεχνατε  οτι οι 12αρηδες  οτι ειστε και πιο ''ακριβοι''.Εννοω οτι στην ασφάλιση σας πρεπει να πληρωθεί απο το κρατος εκτος απο το ΙΚΑ και ΤΣΙΜΕΔΕ!!!Αυτο σας '' τρωει '' και κανενας συλλογος Τεχνολογων.Τουλαχιστον για την ΕΤΕ(Ενωση Τεχνολόγων Εκπαιδευτικων) που ξερω δεν ξέρουν που πέφτει το Υποργειο!!!Εγω να σας πω περίμενα να μην πάρει κανένα σας με τέτοιες εισφορές που έχετε!!! :)

legor έχω δουλέψει σε σχολείο και μόνο με ασφάλεια ΙΚΑ και μόνο με ΤΣΜΕΔΕ και οι κρατήσεις όταν ήμουν μόνο ΙΚΑ ήταν περισσότερες (με ασφάλεια ΤΣΜΕΔΕ έπαιρνα περσσότερα και οι εισφορές στο ΙΚΑ ήταν ελάχιστες). Η μοναδική διαφορά στο μισθό μου σε σχέση με του αντίστοιχου ενός απόφοιτου ΤΕΙ ήταν στο ότι ξεκίνησα με ένα ΜΚ χαμηλότερο, λόγω πενταετούς φοίτησης σχολής,  δηλαδή άντε να έπαιρνα 20 ευρώ παραπάνω (με το ενιαίο μισθολόγιο νομίζω δε θα ισχύει ούτε αυτό). Άρα ούτε ακριβότεροι είμαστε.

Δεν ειναι δυνατον ΠΕ12.. να εισαι αποκλειστικα ασφαλισμένος στο ΙΚΑ!!!!Εχεις λάθος.Δουλευα μισθοδοσια και δυστυχως στοιχιζεις ακριβότερα.Καλο θα ηταν αν κανετε καποια κινηση για περισσοτερες θέσεις να κοιτάξετε αυτο που αναφέρω.Ειναι πολυ σοβαρό το κόστος ασφάλισης για τον εργοδότη αυτή την εποχη και με τους καραγκιοζηδες που εχουμε μπλεξει!!Δε μου αρεσει οπως έχει εξεληχθει η συζήτηση με αυτο το θέμα.Ολες οι αντιπαραθεσεις ξεκινουν πιστευω απο το οτι με πτυχιο ΑΕΙ παιρνεις εργοληπτικο Α' κατι που εγω θελω μια 10ετια να το πάρω το λιγοτερο(αναλογα τα έργα που χτυπάω).Αφου λοιπον θέλεις να μπεις στην εκπαιδευση με ιδιες αξιώσεις θέλω και γω το εργοληπτικό Α' με το που βγω απ'τη σχολη.Ουσιαστικά εξισωση των σχολών!!!Δεν μπορει να ισχυει τα δικάμου δικά μου και τα δικά σου πάλι δικά μου!! ;)

Αποσυνδεδεμένος electro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι πολυτεχνείου στην εκπαίδευση
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 09:49:13 μμ »
Γίνεται να σε ασφαλίζουν μόνο ΙΚΑ. Πλήρωνα μόνη μου ξεχωριστά το τσμεδε και το σχολείο ΙΚΑ (βλακεία, το ξέρω)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2011, 02:38:29 πμ από electro »

Αποσυνδεδεμένος aggeliki2003

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι πολυτεχνείου στην εκπαίδευση
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 10:24:18 μμ »
Ούτε εγώ θέλω να εξελιχθεί άσχημα η συζήτηση, γι' αυτό θα περιοριστώ μόνο στο να σου πω ότι γίνεται να σε ασφαλίζουν μόνο ΙΚΑ. Πλήρωνα μόνη μου ξεχωριστά το τσμεδε και το σχολείο ΙΚΑ (βλακεία, το ξέρω)

Έτσι είναι, το έχω περάσει κι εγώ στο παρελθόν.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι πολυτεχνείου στην εκπαίδευση
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 11:39:44 μμ »
Συγνώμη ρε παιδιά,αλλά γιατί πληρώνατε εσείς το τσμεδε?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι πολυτεχνείου στην εκπαίδευση
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 11:47:46 μμ »
Και επειδή κανείς δε θέλει να εξελιχθεί άσχημα η συζήτηση παρακαλούμε να αποφεύγονται οι προσωπικές αντιπαραθέσεις και να απαντάτε με σεβασμό ο ένας στον άλλον. Αν μη τι άλλο είμαστε εκπαιδευτικοί και δεν επιτρέπεται σε κανέναν να έχει τέτοια συμπεριφορά που να ενοχλεί με ειρωνικά σχόλια και χαρακτηρισμούς.

Οι απρεπείς χαρακτηρισμοί διαγράφηκαν. Για να γίνει αυτό είτε διαγράφηκαν ολόκληρα μηνύματα, είτε χρειάστηκε να τροποποιηθούν. Παρακαλούμε συνεχίστε τη συζήτηση έχοντας υπόψη το αρχικό μήνυμα της electro.
Αντί για διαπληκτισμούς θέλουμε να διαβάζουμε εποικοδομητικά για το θέμα επιχειρήματα.

electro καλωσήρθες στο pde.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2011, 12:11:30 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 03:06:39 πμ »
Καλημέρα και χρόνια πολλά! Να σε διορθώσω λίγο:
ΠΕ 17.02 /17.06 είναι 81 προσληφθέντες, δεν φαίνονται τα ονόματα αυτών που προσλήφθηκαν στη Σιβιτανίδειο.
Επίσης υπάρχουν και οι ΠΕ 18.18 ΤΕΙ Οχημάτων που έχουν τις ίδιες αναθέσεις, 21 προσληφθέντες
Σύνολο 111 προσληφθέντες από τους οποίους οι 9 είναι ΠΕ 12.04 δηλαδή 8,1%.

Επίσης οι ΠΕ 17.03/17.07 είναι 56.

Εγώ σκέφτομαι αν υπάρχει τρόπος να αλλάξω κατηγορία και να πάω στους ΠΕ 17. Έτσι θα έχω περισσότερες πιθανότητες πρόσληψης.
Σίγουρα τεράστια αδικία εις βάρος μας αυτό που γίνεται.
Οι πε 17 είναι τεχνολόγοι εκπαιδευτικοί, να μην γράφουμε οτι θέλουμε και οτι μας συμφέρει.
Παραθέτω τις παρακάτω πληροφορίες για την πρώην ΣΕΛΕΤΕ και νυν ΑΣΠΑΙΤΕ για την ενημέρωσή σας.

Δεν είναι όλοι οι ΠΕ17 Τεχνολόγοι εκπαιδευτικοί ΑΣΕΤΕΜ, υπάρχουν και πολλοί ΤΕΙ στους ΠΕ17 και οι ΠΕ18 δεν είναι καν ΑΣΕΤΕΜ. Δεν γράφουμε ότι θέλουμε και ότι μας συμφέρει. Γράφουμε αυτό που πραγματικά ισχύει

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 09:57:30 πμ »
Καλημέρα και χρόνια πολλά! Να σε διορθώσω λίγο:
ΠΕ 17.02 /17.06 είναι 81 προσληφθέντες, δεν φαίνονται τα ονόματα αυτών που προσλήφθηκαν στη Σιβιτανίδειο.
Επίσης υπάρχουν και οι ΠΕ 18.18 ΤΕΙ Οχημάτων που έχουν τις ίδιες αναθέσεις, 21 προσληφθέντες
Σύνολο 111 προσληφθέντες από τους οποίους οι 9 είναι ΠΕ 12.04 δηλαδή 8,1%.

Επίσης οι ΠΕ 17.03/17.07 είναι 56.

Εγώ σκέφτομαι αν υπάρχει τρόπος να αλλάξω κατηγορία και να πάω στους ΠΕ 17. Έτσι θα έχω περισσότερες πιθανότητες πρόσληψης.
Σίγουρα τεράστια αδικία εις βάρος μας αυτό που γίνεται.
Οι πε 17 είναι τεχνολόγοι εκπαιδευτικοί, να μην γράφουμε οτι θέλουμε και οτι μας συμφέρει.
Παραθέτω τις παρακάτω πληροφορίες για την πρώην ΣΕΛΕΤΕ και νυν ΑΣΠΑΙΤΕ για την ενημέρωσή σας.

Δεν είναι όλοι οι ΠΕ17 Τεχνολόγοι εκπαιδευτικοί ΑΣΕΤΕΜ, υπάρχουν και πολλοί ΤΕΙ στους ΠΕ17 και οι ΠΕ18 δεν είναι καν ΑΣΕΤΕΜ. Δεν γράφουμε ότι θέλουμε και ότι μας συμφέρει. Γράφουμε αυτό που πραγματικά ισχύει

Οντως ...αλλα αμα κοιταξεις πινακα ολοι οι αποφοιτοι ΤΕΙ βρισκονται στον πατο αφου μεχρι και πριν 2 χρονια το μονο σχολειο που τους προσλαμβανε ηταν οι σιβιτανιδειος.....τα παιδαγωγικα(ΣΕΛΕΤΕ) ειναι απο πανω....
Επισης με το νεο νομοσχεδιο αυτοι απο ΤΕΙ δεν εχουν δικαιωμα να μπουν στην εκπαιδευση παρα μονο ετσι και παρουν παιδαγωγικο ( με μεταπτυχιακο ή με προγραμμα ΣΕΛΕΤΕ ή με παιδαγωγικη ή καθηγητικη σχολη αν τελειωσουν)
Αυτο που θα μπορουσε να απαιτηθει απο εμας και απο ολες τις αλλες ειδικοτητες ειναι να ζητουσαμε να βγαινουν πιο πολλες θεσεις για σελετε ..και οχι αυτο το καραγκιοζιλικι που κανουν και βγαζουν ελαχιστες.
Τεσπα...δεν νομιζω οτι μπορει καποιος απο ΠΕ 12 να υπαχθει σε αλλη ειδικοτητα εκτο ς και αν παρει και 2ο πτυχιο αυτης της ειδικοτητας...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2011, 10:00:38 πμ από nikolopol »

Αποσυνδεδεμένος caa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι πολυτεχνείου στην εκπαίδευση
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 11:25:18 πμ »
Το τι πρέπει να γίνει είναι απλό. Ενοποίηση των κλάδων ΠΕ12 - ΠΕ17 όπως στο ΠΕ19-20 χωρίς ποσόστωση (η οποία πρέπει να καταργηθεί και στο ΠΕ19-20). Προκύρηξη κοινών θέσεων, κοινά θέματα σε ΑΣΕΠ και όποιος γράψει έγραψε.

Και μια υπενθύμιση στους ΠΕ17. Είστε ΤΕ. Μην ξεχνάτε το Τεχνολόγοι μπροστά από τον τίτλο σας....

Αποσυνδεδεμένος kxrysa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι πολυτεχνείου στην εκπαίδευση
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 03:58:12 μμ »
καλή τοποθετηση σε όλους και ολες και καλη δυναμη Κ υπομονη μεχρι την επομενη φαση......μια απλη ερωτηση....τωρα βρηκατε ξαφνικα να βγαλετε τα ματακια σας. οταν βγηκαν τα ονοματα και οι ειδικοτητες της α φασης???? τοσο καιρο γιατι υπηρχε απλά μια γκριναι γιατι δεν βγηκαν , γιατι αργουν κτλ>>>>,,καλο θα ειναι να μαζευτούμε λιγο ως προς τους χαρακτηρισμούς και να σταματησετε να υποβιβαζεται την οποια προσπαθεια εχει κανει ο καθεις...ειται ΤΕΙτζής ειται Πανεπιστημιακός....σε σχολειο δουλευουμε ολοι και οχι σε καφενε.....
Αγάπα αυτό που έχεις τώρα που είναι κοντά σου πριν σε διδάξει η ζωή να το αγαπήσεις όταν θα είναι μακρυά σου....

Αποσυνδεδεμένος electro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι πολυτεχνείου στην εκπαίδευση
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 12:32:11 πμ »
Το τι πρέπει να γίνει είναι απλό. Ενοποίηση των κλάδων ΠΕ12 - ΠΕ17 όπως στο ΠΕ19-20 χωρίς ποσόστωση (η οποία πρέπει να καταργηθεί και στο ΠΕ19-20). Προκύρηξη κοινών θέσεων, κοινά θέματα σε ΑΣΕΠ και όποιος γράψει έγραψε.

Συμφωνώ . Εφόσον μιλάμε για ακριβώς ίδιες αναθέσεις μαθημάτων αυτό που λες είναι και κατά τη γνώμη μου το πιο δίκαιο. (Αν γίνει δηλαδή ποτέ ΑΣΕΠ… γιατί έτσι όπως εξελίσσεται η κατάσταση σκούρα τα πράγματα…)

καλή τοποθετηση σε όλους και ολες και καλη δυναμη Κ υπομονη μεχρι την επομενη φαση......μια απλη ερωτηση....τωρα βρηκατε ξαφνικα να βγαλετε τα ματακια σας. οταν βγηκαν τα ονοματα και οι ειδικοτητες της α φασης???? τοσο καιρο γιατι υπηρχε απλά μια γκριναι γιατι δεν βγηκαν , γιατι αργουν κτλ

Τους λόγους για τους οποίους άνοιξα το topic τους ανέφερα στο αρχικό μου μήνυμα.  Η πρόσληψη αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων ήταν απλά η αφορμή για να θέσω τους προβληματισμούς μου που τους έχω καιρό τώρα και οι οποίοι πιστεύω δεν είναι μόνο δικοί μου, άλλα και άλλων συναδέλφων ΠΕ12. Μπορεί να θεωρείται λάθος το timing, αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ…

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159638
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 434
Σύνολο: 454

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.