*

Αποστολέας Θέμα: Συμπεριφορα : O καθρεφτης της οικογενειας  (Αναγνώστηκε 6519 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορα : O καθρεφτης της οικογενειας
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 04:28:00 μμ »
virginia κατ αρχάς συγχαρητηρια για το παιδι σου! και να καμαρωνεις πρέπει. Αν ημουν στη θεση σου, ειλικρινα δεν ξερω πως θα αντιδρουσα ....και σιγουρα η δασκαλα θα επαιρνε ενα πολυ καλο μαθημα απο μενα, τετοιο,  που κανενα πανεπιστημιο δεν το διδασκει.Ετσι, σαν επιμορφωση για να γινει καλυτερη παιδαγωγος.

διαβαζω αυτα και σκεπτομαι πως ο εκπαιδευτικος  τελικα εχει μεγαλο μεριδιο στη διαπαιδαγωγιση, αφου τους γονεις να τους αλλαξεις δεν μπορεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2011, 04:32:19 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπεριφορα : O καθρεφτης της οικογενειας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:46:48 »

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορα : O καθρεφτης της οικογενειας
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 05:54:29 μμ »
Στην τελευταία συνάντηση με τη δασκάλα της κόρης μου υπήρχε και μια μάνα που έλεγε τα εξής:
πρέπει να τους βάζετε δουλειά για το σπίτι. Η δικιά μου δεν έχει πρόβλημα. Τα τελειώνει όλα σε 1 τέταρτο.
πρέπει να μάθουν να διαβάζουν και άλλα πράγματα. Η δικιά μου το καλοκαίρι διάβασε ένα σωρό βιβλία. Μόνη της.
Δεν πρέπει να βλέπουν τηλεόραση. Η δικιά μου δε βλέπει καθόλου.
Να μπαίνουν τιμωρίες. Τη δικιά μου δε θα χρειαστεί ποτέ να τη βάλετε.
Τα παιδιά πρέπει να διαβάζουν μόνα. Εγώ δεν τη βοηθάω καθόλου.....

Νομίζω μπορείτε όλοι να φανταστείτε τι άλλο μπορεί να είπε αυτή η μάνα για το δικό της παιδί που μπορεί να είναι φιλότιμο, καλόβολο, έξυπνο...Αλλά δεν είναι αλάθητο και παραμένει ένα παιδί.
Σκεφτείτε τώρα την πρώτη φορά που θα έχετε απέναντί σας μια τέτοια μάνα για να της πείτε ότι το παιδί της κάπου δεν τα πήγε και τόσο καλά ή ότι δεν είναι το καλύτερο στην τάξη (αν και κανείς μας δεν το λέει έτσι ακριβώς), ή αν χρειαστεί να απαντήσετε ειλικρινά σε κάτι και η απάντηση δεν είναι η αναμενόμενη. Ποιός θα βγει σκάρτος σε αυτή την περίπτωση? Ο γονιός ή ο δάσκαλος? 
Στο δημοτικό τα παιδιά είναι παιδιά ακόμη. Στο γυμνάσιο όμως μπορείς να καταλάβεις πολλά για τη δυναμική της οικογένειάς τους. Αρκεί να έρθεις μια φορά σε επαφή με τους γονείς.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορα : O καθρεφτης της οικογενειας
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 06:16:53 μμ »
Θεωρω οτι ο τιτλος του θεματος αντικατοπτριζει την πραγματικοτητα .Αντιθετα θα ελεγα οτι στα παιδια μικροτερης ηλικιας ειναι πολυ πιο εντονο το φαινομενο του "καθρεφτη" της συμπεριφορας της οικογενειας.Στην εφηβεια τα ¨μεγαλα¨παιδια στην προσπαθεια τους να φανουν ανεξαρτητα "ξεφευγουν" απο την επιρροη της οικογενειας  και ταυτιζονται ως επι το πλειστον με τους συνομιληκους τους .Στην παιδικη καθαρα ηλικια(αν ακομη μπορουμε να μιλαμε για την υπαρξη της ) τα παιδια λειτουργουν μιμητικα και κυριως επειδη το περιβαλλον τους ειναι πιο περιορισμενο σε σχεση με την εφηβεια οι επιρροες ειναι πολυ μεγαλυτερες και δεν εκλογικευονται απο τα ιδια τα παιδια .Ετσι εξακολουθω να πιστευω οτι τα παιδια φερονται ως αλλοι "Ταρζαν" γιατι καπου ειδαν καποιον απο το περιβαλλον τους να κανει το ιδιο ....(και δεν νομιζω οτι ειδαν μονο την ταινια του Ταρζαν και επηρεαστηκαν σε τοσο μεγαλο βαθμο... ;) )
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορα : O καθρεφτης της οικογενειας
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 07:49:04 μμ »
Ο δασκαλος δεν ειναι μονο φορεας γνωσης μεσα στην ταξη. Μην ακουσω δικαιολογιες του τυπου πολλα παιδια μεσα στα τμηματα γιατι εμεις ημασταν στα χρονια μου στο γυμνασιο 36 και .. μεσα στην ταξη αυτη οι 20 ηταν καλοι μαθητες .[δεκαετια του '80  .
Αυτο που θελουμε ως γονεις και ως συναδελφοι ειναι αγαπη για τα παιδια μας ,ενα παιδι ΠΟΤΕ δεν φταιει και αν υπαρχει καποιου ειδους παθογενεια οφειλουμε να βοηθαμε ως παιδαγωγοι που διαθετουν ευαισθησια...και γνωση , το τονιζω , να καταλαβουν και να χειριστουν το οποιοδηποτε προβλημα.
Αγαπητη δεν πληρωνεσαι μονο για να κανεις το μαθημα και να φευγεις απο την πορτα, οφειλεις πρωτιστως να αφουγκραζεσαι και να διαθετεις τον διδακτικο σου χρονο  ,χωρις το αγχος της φυγης, για να παραγεις εργο.Εργο για εναν παιδαγωγο ειναι και το να λειτουργει ως προτυπο συμπεριφορας , γνωσης...κλπ οτι δηλ. διδαχτηκες στο πανεπιστημιο και την επιμορφωση που σου κανει το ΥΠΕΠΘ.
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπεριφορα : O καθρεφτης της οικογενειας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:46:48 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορα : O καθρεφτης της οικογενειας
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 08:07:28 μμ »
Μα τι παιδικη ηλικια ? Μόνο? εγω ξερω 22χρονες και 35αρηδες που ακομα δεν εχουν απογαλακτιστει και κανουν τα της μαμας!!! μεχρι και το γαμο αποφασιζει η μα-μά ,... και διαλεγει και το γαμπρο!!! Τι μου λετε τωρα....

υ.γ. εγω παντως διαβαζα Γκαουρ-Ταρζάν και ομως ακομα ειμαι καλό παιδί ! ΧΑΧΑΧΑΧΑ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2011, 08:17:56 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος virginia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορα : O καθρεφτης της οικογενειας
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 09:07:31 μμ »
Μάρκο σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Προβληματίστηκα ξέρεις για το αν θα έπρεπε να βάλω στη θέση της τη συγκεκριμένη δασκάλα, φοβήθηκα πως αν το έκανα θα γινομουν η γραφική της υποθέσεις. Ακόμα κι αν της έκανα αναφορά στο σύμβουλο η στον προισταμενο πρωτοβάθμιας θα έβγαζαν τίποτε; Τίποτε δεν θα κερδιζα κι ίσως να έκανα πιο πολύ κακό στο παιδι μου. Η τρελή μάνα που δεν ανέχεται κουβέντα για το παιδι της θα ήμουν. Μάλλον σ αυτή την κοινωνία επικρατούν οι πιο σκληροί, οι πιο αγένεις και δεν συμμαζευεται. Και όχι, δεν είμαι η μάνα κουκουβαγια, αλλά απαιτώ όπως εγώ σέβομαι τα παιδιά του σχολείου μου έτσι να σέβονται και το δικό μου. Καλό βράδυ.

Αποσυνδεδεμένος foinix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να γεννηθεί η ελπίς!
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορα : O καθρεφτης της οικογενειας
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 09:09:15 μμ »
markos έχεις δίκιο δυστυχώς δεν μπορούν να καταλάβουν οι γονείς , τα παιδιά απλά κανιβαλίζουν με τις ευλογίες των γονιων. ξέρω περιπτωσεις που έλεγαν στους υπέυθυνους του παιδικού μουσείου : "να το παρκάρω για λίγο να πάω για ένα καφέ κ έρχομαι να το πάρω'' χιούμορ θα μου πεί κανείς ε;;!!! οκ παιδιά είναι αλλά δεν σημαίνει ότι οι γονείς πρέπει να τα ''αμολούν'' κ όποιο αυτί πάρει ο χάρος!

η αγωγή των γονιών θα περάσει στα παιδιά από εκεί κι πέρα τα παιδια θα μαθαίνουν να έχουν όρια κ να σκέφτονται. αυτό θέλει ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ για να διδάξουν.

οι εκπαιδευτικοί δυστυχώς γίνονται κακοί αν βάλουν το παιδί σε διαδικασία επίπληξης, του δημιουργούν ψυχολογικά τραυματα κατα γονείς πάντα, εκάστοτε διευθυντες κ παράγοντες του σχολείου


τωρα που δεν έχουμε σχολεία δεν ξερω αν θα μετράει η αγωγή.η αυθάδεια κατεμε θα οργιάσει

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159444
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 274
Σύνολο: 281

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.