*

Αποστολέας Θέμα: Ψάχνω προτάσεις για δραστηριότητες!  (Αναγνώστηκε 3603 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kiki_sach

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ψάχνω προτάσεις για δραστηριότητες!
« στις: Νοέμβριος 12, 2011, 07:15:24 μμ »
Θα ήθελα να μου απαντήσουν οι "έμπειροι" του φόρουμ! Θα ξεκινήσω σε λίγες μέρες να δουλεύω εθελοντικά για λίγες ώρες την εβδομάδα σε ορφανοτροφείο/ξενώνα για κακοποιημένα/παραμελημένα παιδάκια. Μου ζήτησαν να τους κάνω κάτι πιο ανάλαφρο, όχι τόσο εκπαιδευτικό πρόγραμμα (γιατί πηγαίνουν σε νηπιαγωγείο και αυτά τα κάνουν ήδη), πιο πολύ ψυχαγωγικό. Θέλουν να δώσω πιο πολύ έμφαση στο συναίσθημα και στο να ξεχνιούνται τα μικρά, να περνάνε καλά κτλ. Οπότε θέλω να μου προτείνετε δοκιμασμένες δραστηριότηες που τις ευχαριστιούνται τα παιδιά (όχι τα κλασσικά, ζωγραφική, πηλός κτλ)
Περιμένω προτάσεις με αγωνία!  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψάχνω προτάσεις για δραστηριότητες!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:57:52 »

Αποσυνδεδεμένος Maroylaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω προτάσεις για δραστηριότητες!
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 12, 2011, 08:03:18 μμ »
Δεν ειμαι και τόσο έμπειρη στο φόρουμ και συγνώμη αν απαντώ. Θα μπορούσες να τους κάνεις θεατρικό παιχνίδι. Είναι κάτι που δυστυχώς ελάχιστοι νηπιαγωγοί κάνουν και βοηθά πολύ και στη συναισθηματική αγωγή.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω προτάσεις για δραστηριότητες!
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 12, 2011, 08:42:33 μμ »
Πήγαινε σε ένα βιβλιοπωλείο ή μια βιβλιοθήκη και ψάξε για ένα βιβλίο με παιχνίδια και δραστηριότητες θεατρικού παιχνιδιού. Ξεφύλλισέ τα και κάτι θα βρεις να σου αρέσει. Τα βιβλία τις Άλκιστις είναι βοηθητικά πάνω σ' αυτό το θέμα.
Το "Το θεατρικό παιχνίδι" του Λάκη Κουρετζή έχει πάρα πολλές τέτοιες δραστηριότητες. Επίσης, "Η επικοινωνία στο νηπιαγωγείο" της Hedi Friedrich, όπου θα βρεις παιχνίδια γνωριμίας, τύπου "μάντεψε" και έρευνας, φαντασίας, συμβολικά παιχνίδια και παιχνίδια ρόλων, παντομίμα και παιχνίδι μορφοποίησης.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kiki_sach

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω προτάσεις για δραστηριότητες!
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 13, 2011, 02:47:51 πμ »
@Maroylaki: Σίγουρα θα κάνουμε πολύ θεατρικό παιχνίδι, μου αρέσει κι εμένα πολύ!
@Demetroula: Το έχω το βιβλίο της Friedrich, όντως πάρα πολυ καλό με πολλές ιδέες, που τις έχω εφαρμόσει κιόλας.
Θέλω όμως και κάτι που να είναι πολύ ενδιαφέρον που να μην το κάνουν με τις νηπιαγωγούς τους συνέχεια. Ό,τι άλλες ιδέες έχετε, ευπρόσδεκτες! Ευχαριστώ πολύ και τις 2!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψάχνω προτάσεις για δραστηριότητες!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:57:52 »

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω προτάσεις για δραστηριότητες!
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 13, 2011, 09:33:43 πμ »
συχγαρητήρια για τη δράση σου!!!

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω προτάσεις για δραστηριότητες!
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 13, 2011, 12:45:10 μμ »
Θα ήθελα να μου απαντήσουν οι "έμπειροι" του φόρουμ! Θα ξεκινήσω σε λίγες μέρες να δουλεύω εθελοντικά για λίγες ώρες την εβδομάδα σε ορφανοτροφείο/ξενώνα για κακοποιημένα/παραμελημένα παιδάκια. Μου ζήτησαν να τους κάνω κάτι πιο ανάλαφρο, όχι τόσο εκπαιδευτικό πρόγραμμα (γιατί πηγαίνουν σε νηπιαγωγείο και αυτά τα κάνουν ήδη), πιο πολύ ψυχαγωγικό. Θέλουν να δώσω πιο πολύ έμφαση στο συναίσθημα και στο να ξεχνιούνται τα μικρά, να περνάνε καλά κτλ. Οπότε θέλω να μου προτείνετε δοκιμασμένες δραστηριότηες που τις ευχαριστιούνται τα παιδιά (όχι τα κλασσικά, ζωγραφική, πηλός κτλ)
Περιμένω προτάσεις με αγωνία!  :)

Έχεις πάει ποτέ στους προσκόπους ή στους οδηγούς (Σώμα Ελλήνικού Οδηγισμού); όταν ήμουν μικρή και πήγαινα κάναμε πολλά παιχνίδια απλά και μόνο για την διασκέδαση. Τραγούδια με κινήσεις (π.χ. πως κάνουν μπάνιο στην Βενεζουέλα και κάναμε οτι ανοιγεις την βρύση και με ένα τραγουδάκι χοροπηδάς μέσα έξω στην μπανιέρα και τέτοια, επίσης τρελαινόμουν για τα Μεγάλα Παιχνίδια όταν διοργανωνόντουσαν, ήταν κρυμμένα  στοιχεία στο κοντινό πάρκο που έπρεπε να τα βρείς και σε οδηγούσαν στον 'Θησαυρό'). Αν σου αρέσει ο εθελοντισμός θα σου πρότεινα να πας σε ένα απο τα δύο εθελοντικά (συνήθως κάνουν μια συνάντηση την βδομάδα). Θα πάρεις πάρα πολλές ιδέες νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω προτάσεις για δραστηριότητες!
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 09:35:27 μμ »
http://www.kedrosedu.com/content/content.php?id=113
Ξεφύλλιζα αυτό το βιβλίο, το "Φώτα παρακαλώ!", σε ένα νηπιαγωγείο και μου είχε αρέσει πάρα πολύ. Ξεκινάει με απλές δραστηριότητες έκφρασης και εξελίσσεται με το χρόνο σε μια θεατρική παράσταση η οποία στήνεται από τα ίδια τα παιδιά. Έχει 10 ευρώ. Είναι παλιό (1985) αλλά είναι σαν να γράφτηκε φέτος.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω προτάσεις για δραστηριότητες!
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 09:38:54 μμ »
το επόμενο βιβλίο των Παπαθανασίου- Μπασκλαβάνη που έχει γράψει το Φώτα Παρακαλώ και έχει εξίσου πολύ καλό υλικό είναι τα Θεατροπαιχνίδια. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω προτάσεις για δραστηριότητες!
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 10:22:56 μμ »
το επόμενο βιβλίο των Παπαθανασίου- Μπασκλαβάνη που έχει γράψει το Φώτα Παρακαλώ και έχει εξίσου πολύ καλό υλικό είναι τα Θεατροπαιχνίδια. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα
Είναι φοβερό βιβλίο!!! Πραγματική θεατρική αγωγή και όχι απλά δραστηριότητες δραματικού παιχνιδιού: http://www.protoporia.gr/product_info.php/products_id/116803.
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 306
Σύνολο: 319

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.