*

Αποστολέας Θέμα: ΕΚΕΠΙΣ  (Αναγνώστηκε 26356 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
ΕΚΕΠΙΣ
« στις: Νοέμβριος 30, 2011, 08:00:56 μμ »
Καλησπέρα
ξέρει κανείς τι γίνεται με το ΕΚΕΠΙΣ τωρα μετά τις συγχωνεύσεις; για να μπεις στο επίπεδο των πιστοποιημένων, μετά το εισαγωγικό μητρώο θα βγει κάτι;;τόσα χρόνια δεν έχει βγει κάτι ή δεν το εχω παρει χαμπάρι..γνωρίζει κανείς κάτι;έχετε ακούσει κάτι;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΚΕΠΙΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:13:16 »

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΚΕΠΙΣ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 30, 2011, 08:18:09 μμ »
και γω αυτή τη συζήτηση είχα σήμερα!
είμαι σε εισαγωγικό μητρώο εδώ και πόοοοσο καιρό(2-3 χρόνια σίγουρα :o)  και ακόμα δεν εχει γίνει κάτι περισσότερο, δλδ σεμινάρια κτλ που έκαναν συνήθως
νομίζω ότι δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι τι γίνεται πάντως..

Συνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: ΕΚΕΠΙΣ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 30, 2011, 09:22:28 μμ »
και γω αυτή τη συζήτηση είχα σήμερα!
είμαι σε εισαγωγικό μητρώο εδώ και πόοοοσο καιρό(2-3 χρόνια σίγουρα :o)  και ακόμα δεν εχει γίνει κάτι περισσότερο, δλδ σεμινάρια κτλ που έκαναν συνήθως
νομίζω ότι δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι τι γίνεται πάντως..

εγω 3 χρόνια είμαι στο εισαγωγικό μητρώο και δεν εχω δει καπου καποια επιμορφωση για να μπουμε στο μητρωο των πιστοποιημένων..οπότε είπα μηπως καποιος έχει καποια πληροφορία

Αποσυνδεδεμένος mirmidonas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΚΕΠΙΣ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 07:47:01 μμ »
Καλησπέρα, μήπως μπορείτε να μου πείτε που πρέπει να πάω για να γραφτώ στο εισαγωγικό μητρώο του ΕΚΕΠΙΣ; Και αρκεί να γραφτεί κάποιος στο εισαγωγικό μητρώο ή πρέπει να πάρει την τελική πιστοποίηση για να μπορέσει να το χρησιμοποιήσει; Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΚΕΠΙΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:13:16 »

Αποσυνδεδεμένος deukalionas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: ΕΚΕΠΙΣ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 03:43:00 μμ »
πληροφορίες για εγγραφές κτλ --> http://www.ekepis.gr/main/
 Το ΕΚΕΠΙΣ συγχωνεύτηκε  με το Εθνικό Κέντρο Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΕΚΕΠ) και τον Εθνικό Οργανισμό Πιστοποίησης Προσόντων (ΕΟΠΠ) σ’ έναν ενιαίο φορέα, τον Εθνικό Οργανισμό Πιστοποίησης Προσόντων και Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΕΟΠΠΕΠ), εποπτείας της Υπουργού Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, βάσει της ΚΥΑ 119959/Η (ΦΕΚ 2351/20-10-2011).

Τώρα γενικώς βρίσκονται όλοι στο ψάξιμο για τις νέες αρμοδιότητες....
Δεν πιστεύω να γίνουν σύντομα επιμορφώσεις , πιστοποιήσεις...

Αποσυνδεδεμένος mirmidonas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΚΕΠΙΣ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 04:22:07 μμ »
Τώρα το είδα Δευκαλίωνα. Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

Σήμερα έκανα την αίτηση. Ξέρει κανείς πόσο καιρό περίπου παίρνει για να σε εγγράψουν στο μητρώο Σ.Υ.Υ. από τη στιγμή της αίτησης; Θα με ενημερώσουν όταν γίνει αυτό ή θα πρέπει να επικοινωνήσω εγώ μαζί τους μετά από εύλογο διάστημα;

Αποσυνδεδεμένος redpink

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΚΕΠΙΣ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 11, 2013, 05:24:49 μμ »
Καλησπέρα!
Σε κάποιες προκἠρυξεις για εκπαιδευτές ζητούν πιστοποίηση από το ΕΚΕΠΙΣ (νυν ΕΟΠΠΕΠ). Τι ακριβώς πιστοποίηση είναι αυτή; Και πως την παίρνουμε; Είναι επιμόρφωση; Δίνεις εξετάσεις; Δίνεις παράβολο, χρήματα; Ποια ακριβώς είναι η διαδικασία που πρέπει να περάσεις;
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: ΕΚΕΠΙΣ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 11, 2013, 05:35:40 μμ »
Εν όψει της εφαρμογής του νέου θεσμικού πλαισίου, θα αναρτηθούν νέες οδηγίες προς τους υποψήφιους εκπαιδευτές ενηλίκων της μη-τυπικής εκπαίδευσης καθώς και τα σχετικά έγγραφα.

http://www.eoppep.gr/index.php/el/structure-and-program-certification/dmv-trainners/legal-trainers

Αποσυνδεδεμένος redpink

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΚΕΠΙΣ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 11, 2013, 05:51:20 μμ »
Εν όψει της εφαρμογής του νέου θεσμικού πλαισίου, θα αναρτηθούν νέες οδηγίες προς τους υποψήφιους εκπαιδευτές ενηλίκων της μη-τυπικής εκπαίδευσης καθώς και τα σχετικά έγγραφα.

http://www.eoppep.gr/index.php/el/structure-and-program-certification/dmv-trainners/legal-trainers

Από οτι διάβασα υποβολή αίτησης για πιστοποίηση μπορούσες να κάνεις μέχρι 31/12/2012, για νέες αιτήσεις γνωρίζεις περίπου σε πόσο χρονικό διάστημα θα βγουν;;;
Δηλαδή η διαδικασία που περνάς για πιστοποίηση είναι μια απλή αίτηση;; Δε χρειάζεται να περάσεις από εξετάσεις ή κάποια επιμόρφωση;
Έχει πάρει κανείς πιστοποίηση εκπαιδευτών από το ΕΚΕΠΙΣ, να μας διαφωτήσει τι ακριβώς διαδικασία περνάς για να πάρεις αυτή τη πιστοποίηση;
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: ΕΚΕΠΙΣ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 11, 2013, 05:57:33 μμ »
Εγώ το μόνο που είχα κάνει είναι πριν κάτι χρόνια να στείλω τα χαρτιά μου και ένα παράβολο και να γίνει η εγγραφή μου στο Εισαγωγικό Μητρώο. Υποτίθεται ότι μετά θα γίνονταν κάποιες επιμορφώσεις κατά τη διάρκεια των οποίων θα γινόταν και η πιστοποίηση αλλά αυτές δεν έγιναν ποτέ. Είχαν γίνει κάποιες πιστοποιήσεις ακόμα πιο παλιά που απ ' ότι κατάλαβα όποιοι πρόλαβαν πρόλαβαν

Αποσυνδεδεμένος asd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: ΕΚΕΠΙΣ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 11, 2013, 06:45:55 μμ »
Με όσους είχα συζητήσει για την ένταξη στο μητρώο, παρά το ότι είχαμε διαβάσει και συμμετάσχει σε πλήθος προκηρύξεων, δεν βγάζαμε άκρη. Ίσως η ανάγκη για τα ευρουλάκια να απλοποιήσει την παράλογα πολύπλοκη διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος Dina-PE18

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΚΕΠΙΣ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 11, 2013, 08:11:12 μμ »
Τώρα το είδα Δευκαλίωνα. Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

Σήμερα έκανα την αίτηση. Ξέρει κανείς πόσο καιρό περίπου παίρνει για να σε εγγράψουν στο μητρώο Σ.Υ.Υ. από τη στιγμή της αίτησης; Θα με ενημερώσουν όταν γίνει αυτό ή θα πρέπει να επικοινωνήσω εγώ μαζί τους μετά από εύλογο διάστημα;

Ποιά αίτηση έκανεσ;Εγώ πήρα τηλ την ημέρα που έκανεσ την αίτηση και μου είπαν ότι δεν υπάρχει η πλατφόρμα τησ ιντερνετικής αίτησης για ένταξη, οπότε τίποτα από όσα λέει η Κ.Υ.Α. δεν ισχύει.

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: ΕΚΕΠΙΣ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 07:27:15 μμ »
Τώρα το είδα Δευκαλίωνα. Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

Σήμερα έκανα την αίτηση. Ξέρει κανείς πόσο καιρό περίπου παίρνει για να σε εγγράψουν στο μητρώο Σ.Υ.Υ. από τη στιγμή της αίτησης; Θα με ενημερώσουν όταν γίνει αυτό ή θα πρέπει να επικοινωνήσω εγώ μαζί τους μετά από εύλογο διάστημα;

Ποιά αίτηση έκανεσ;Εγώ πήρα τηλ την ημέρα που έκανεσ την αίτηση και μου είπαν ότι δεν υπάρχει η πλατφόρμα τησ ιντερνετικής αίτησης για ένταξη, οπότε τίποτα από όσα λέει η Κ.Υ.Α. δεν ισχύει.


Εμένα συνάδελφος μου είπε ότι έστειλε ταχυδρομικά τα χαρτιά του για εγγραφή στο εισαγωγικό μητρώο έτσι γινόταν με τον παλιο τρόπο(οταν δεν είχαμε ηλεκτρονικές αιτήσεις.... γιατί τώρα έχουμε ...λέμε τώρα!) και φυσικά πλήρωσε και παράβολο. Τ'ωρα για την ημερομηνία να έπερεπε και καλά να είναι μέχρι τέλος του 2012 δεν ξέρω. Δεν θυμάμαι πότε μου είπε ότι τα έστειλε. Στείλτα και συ έτσι.

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΚΕΠΙΣ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 11, 2013, 07:15:39 μμ »
Είμαι σε επΑρχιακη πόλη και ψάχνω να βγάλω άκρη για το εκεπις. Ψάχνω σε όλο το Ίντερνετ να βρω κάτι αλλά δυστυχώς δεν εχω καταφέρει να συγκέντρωσω τις πληροφορίες που χρειάζομαι. Ρώτησα συναδέλφους που είναι στο εισαγωγικό μητρώο για το πιο χαρτιά χρειάζονται και τα εχω συγκεντρώσει όλα παρόλα Υτα, η Μονή αίτηση που βρήκα είναι η ακόλουθη: http://www.keknaserron.gr/doc/site/aitisi_entaxis_ekp.doc
Ξέρει κάποιος συνάδελφος να με βοηθήσει?
***

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1157997
  • Σύνολο θεμάτων: 19192
  • Σε σύνδεση σήμερα: 451
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 437
Σύνολο: 450

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.